Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:18
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
Fintokei StartTrader

Ranní glosa: Zatímco MNB opět zvedla sazby

10.12.2021 09:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vysoká inflace trápí nejenom ČR, ale i další středoevropské země jako Maďarsko a Polsko. Listopadová inflace v obou zemích překonala 7 % a tak není divu, že maďarská a polská centrální musely znovu utáhnout měnovou politiku. V případě MNB i NBP tak došlo ke zvýšení oficiálních úrokových sazeb včera, respektive předevčírem. Začněme s MNB, která zvedla svoji jednotýdenní depozitní o dalších 20 bazických bodů na 3,30 %. Včerejší akce byla již třetím restriktivním zásahem v řadě, který proběhl ve čtvrtek - tj. mimo řádné zasedání bankovní rady, které se koná vždy jen jednou za měsíc a to zpravidla v úterý. Na regulérním zasedání MNB zpravidla mění hlavní úrokovou sazbu (tříměsíční) a nastavuje pravidla pro operace s forintovou likviditou (prostřednictvím nákupů dluhopisů a ovlivňováním trhu s FX swapy). Nicméně přechod na týdenní rytmus změn nastavením jednotýdenní depo sazby poskytl MNB dodatečný prostor pro dolaďování měnových podmínek, tak aby zůstaly dostatečně utažené a nedocházelo k jejich uvolnění ať již skrze překvapivě vysoká inflační čísla (a tudíž implicitně pokles reálné úrokové sazby), anebo prostřednictvím oslabení forintu. Co se týká polské NBP, tak zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu ve středu večer, což bylo zřejmě nejnižší možné zvýšení úroků, které si lze představit. Přičemž z komentáře Výboru pro měnovou politiku, který byl vcelku umírněný, nijak nevyplývalo, že by se NBP nějak připravovala agresivněji bojovat s inflací. Tento dojem částečně napravil na své tiskové konferenci prezident NBP Glapinski, který včera nepřímo indikoval, že současné tempo zvyšování úrokových sazeb (co zasedání to zvýšení o 50 bazických bodů) bude pokračovat dokud se (makroekonomické) podmínky nezmění. Stejně jako v českém případě bude zajímavé sledovat, kde se oficiální úrokové sazby v tomto cyklu v Maďarsku a Polsku zastaví. Jedno je jisté - cyklus zvyšování bude v obou středoevropských zemích pokračovat i během prvního čtvrtletí 2022. Zároveň lze také pochybovat o tom, že dosud vytvořený úrokový diferenciál vůči eurovým úrokovým sazbám uchrání forint a zlotý před další možnou depreciací. Jednak je třeba počítat, že například v Polsku inflace ještě není na vrcholu a tudíž není garantován další růst reálných úrokových sazeb a jednak náhlý nárůst averze k riziku může způsobit krátkodobý odliv spekulativního kapitálu z celého regionu.

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní glosa: Útlum evropského automobilového trhu
    Nedostatek komponent dál brzdí automobilový průmysl, zatímco poptávka po nových autech alespoň podle průzkumů zůstává solidní. Omezené výrobní možnosti nicméně limitují nabídku nových vozů a prodlužují čekací doby, což se automaticky projevuje i na počtech registrací napříč celou EU. Podle dnes zveřejněných dat se v září nové registrace, které fakticky reprezentují prodeje, propadly meziročně o 23,1 % a prodalo se tak jen necelých 719 tisíc vozů. Je to už třetí měsíc propadu v řadě, který umazává nárůsty dosahované v jarních měsících.
  • Ranní glosa: Vánoční nadílka z ČNB - sazby na 3,75 % a příslib dalšího růstu
    Česká národní banka zareagovala na kumulaci pro-inflačních rizik opět agresivně a zvýšila sazby o 1procentní bod na 3,75 %. Navíc doprovodné jestřábí komentáře Jiřího Rusnoka nenechaly nikoho na pochybách, že sazby půjdou v novém roce dál vzhůru. Hlavním důvodem pro agresivnější postup centrální banky je další kumulace pro-inflačních rizik.
  • Ranní glosa: V centru pozornosti opět inflace
    Týden centrálních bank mají trhy za sebou, nicméně stále ještě vstřebávají překvapení, o které se po dlouhé době postarala ECB. Ukázalo se totiž, že stále rostoucí inflace už nemusí být z jejího pohledu až tak dílčím problémem, který společná centrální banka může dál přecházet slovy o dočasnosti, a že se doba vyšších úrokových sazeb nachýlila i v eurozóně.
  • Ranní glosa: Výhled na korunu - silnější kvůli ČNB i blížícímu se inflačnímu vrcholu
    Česká koruna se ke konci roku po překvapivém růstu domácích sazeb dostala opět na pozitivní vlnu a prorazila úroveň 25,00 EUR/CZK. Agresivnější politika ČNB i prolomení klíčových bariér nás vedla k přepsání střednědobého výhledu na českou měnu - výhled posilujeme zejména pro nejbližší měsíce.
  • Ranní glosa: Výrobní inflace dál sílí
    I zářijová čísla potvrdila, že výrobní inflace v ČR dál nabírá na síle. Tentokrát se v průmyslu zvýšily ceny meziměsíčně o 0,7 %, když producenti ve svých cenách zohlednili vyšší ceny ropy, kovů a pomalu začali upravovat ceníky energií. V meziročním srovnání jsou ceny průmyslových výrobků už o 9,9 % výše, ve zpracovatelském průmyslu dokonce o rekordních 12 %. Jde samozřejmě o průměr, za kterým můžeme vidět především vysoké ceny komodit, tedy nejenom drahou ropu a plyn, které se promítají třeba i v cenách výrobků chemického průmyslu, ale i rostoucí ceny kovů a kovových výrobků nebo dřeva. U této produkce jde přitom o přímo skokové navyšování cen o desítky procent.
  • Ranní glosa: Vysoká inflace bude dál růst
    Česká inflace začala atakovat pětiprocentní hranici. V září meziročně vyskočila na 4,9 %, což je více než 1,7procentního bodu nad letní prognózou centrální banky. Navíc za prudkým nárůstem do značné míry stojí jádrová inflace, která láme nové rekordy – v září vystoupala až na 5,8 %, což je 2,3procentního bodu nad srpnovou prognózou centrální banky. Růst cen probíhá až na malé výjimky napříč spotřebitelským košem.
  • Ranní glosa: Vyšší americká inflace = březnový růst sazeb o 50 bps
    Americká lednová inflace nakonec opět trhy překvapila vyšším číslem a vzrostla na 7,5 % (jádrová na 6 %) - nejvyšší úrovně za poslední čtyři dekády. Nedá se sice říct, že inflace překvapila vyšším číslem “na celé čáře”. Rychlý meziměsíční růst však zaznamenaly kategorie, které mají největší “setrvačnost” (rychle neodezní) - tedy zejména nájmy a zdravotnické služby.
  • Ranní glosa: Vzkaz německého voliče: rudo-zelená koalice nebude
    Německý volič vyslal v neděli rozporuplný signál: nechal sice zvítězit sociálně-demokratickou stranu (SPD), ale na druhou stranu nedal šanci na vznik „melounové“ či rudo-zelené koalici. Němečtí Zelení totiž nakonec nezískali, to co by si ještě před pár měsíci přáli (14,8 %) a postkomunistická levice lavírovala na (5 %) hraně volitelnosti.
  • Ranní glosa: Začíná volební týden, co budou trhy sledovat?
    Začíná volební týden, na jehož konci budou v Česku nově rozdány karty. Podle dosavadních průzkumů veřejného mínění se zdá, že nás podobně jako v sousedním Německu čeká o poznání více fragmentovaná poslanecká sněmovna a teoreticky složitější cesta ke koaliční dohodě.
  • Ranní glosa: Zasedání ECB a Fedu tento týden ukážou rozdílný přístup k inflaci
    Evropská centrální banka versus Fed - tento týden uvidíme střet různých pohledů na dnešní inflační vlnu. Zatímco Fed (podobně jako ČNB) ji bere s plnou vážností a urychlí ústup z měnové expanze (tapering), ECB bude na čtvrtečním zasedání pravděpodobně i nadále přešlapovat na místě. Potvrdí sice ústup z pandemických programů (PEPP) do konce března, ale bude podmíněn dalším vylepšením pandemické situace a zcela mimo hru ponechá otázku zvýšení úrokových sazeb.
  • Ranní kalendář: Zlato na historickém maximu, pomáhá hlavně slábnoucí dolar
    Minulý týden dostal pod tlak nejen akciové indexy, ale i americký dolar. Ten navíc slábne i v průběhu dnešního rána, když se jen na páru s eurem dostal až na úroveň 1,17 EURUSD. To dramaticky pomáhá cenám drahých kovů, které prudce rostly v minulém týdnu a v růstu pokračují také dnes. Stříbro se ráno dostalo nad 24 dolarů a cena zlata dokonce vzrostla na nové historické maximum (1 944 USD).
  • Ranní káva - „Bitva o Bílý dům: ekonomické a tržní dopady voleb v USA“
    Jan Bureš, analytik Poštovní Spořitelny ČSOB, rozebral v letošní poslední "Ranní kávě s Janem Burešem" téma „Bitva o Bílý dům: ekonomické a tržní dopady voleb v USA“. Spolu s Janem Čermákem mluvili o tom, jak americké prezidentské volby ovlivňují podnikatelskou náladu a trhy, jaký bude Trumpův hospodářský program aneb je čeho se bát? a věnovali se i tématu: Jak nejlépe na finančních trzích vsadit na budoucího prezidenta? Z pohledu dopadů na Českou republiku bylo rozebráno i téma: Proč volby v USA mohou zasáhnout i českou korunu? a hrozby ohledně politické nejistoty a paralely s brexitem.
  • Ranní komentář:
    Včerejší seanci poznamenaly zavřené trhy v USA kvůli státnímu svátku. Evropa ovšem výrazně korigovala pozitivní středeční seanci, když index DAX ztratil takřka jedno procento. Eurodolar se udržel v blízkosti hladiny 1,30. Britské libře výrazně pomohly zprávy o posunu jednání ohledně Brexitu. Ropa opět ztrácela po nevýrazné středeční koreci. Brent opět klesl pod 63 dolarů za barel a stále se tak drží v blízkosti letošních minim. Dnes nás čeká zkrácená obchodní seance v USA.
  • Ranní komentář: Airbnb má za sebou obří IPO, ECB navyšuje nákupy dluhopisů
    Čtvrteční seance na trhy přenesla opět spíše stabilitu. Index S&P 500 a Dow Jones zakončily seanci o něco níže, zatímco Nasdaq rostl o více než půl procenta. Stabilní pak byla situace také v Evropě, kde se výrazněji dařilo pouze britskému indexu FTSE100. Na trzích se včera řešilo hlavně extrémně úspěšné IPO společnosti Airbnb, které, společně s nedávným IPO DoorDash potvrdilo, jak enormní zájem je poslední dobou o mediálně populární a růstové akcie.
  • Ranní komentář: Airbus varuje před nižšími dodávkami, další pád SolarEdge a Shein IPO
    Americké indexy byly včera pod tlakem kvůli technologickému sektoru, který táhla dolů hlavně Nvidia a ostatní polovodičové společnosti. Pod tlakem byly také kryptoměny, zatímco se dařilo sektoru energií, kterému pomáhají vyšší ceny ropy. Včerejší seance přinesla minimum makrodat. Dnešek ale nabídne několik zajímavých výsledků z USA, v čele s cenami nemovitostí a spotřebitelské důvěry.
  • Ranní komentář: AI wars sráží akcie Alphabet o 7 %, další jestřábí komentáře od lidí z Fedu a ECB
    Akciové trhy včera ztrácely a ke korekci pomohly znovu hlavně technologické společnosti. Výrazně pod tlakem byly včera některé velké techy v čele s Alphabet, jejíž akcie ztratily více než 7 % v reakci na rozhodnutí Microsoftu implementovat Chat GPT do Bingu a webového prohlížeče Edge. Za pozornost pak stály i projevy několika centrálních bankéřů, nebo výsledky společností Uber a Disney.
  • Ranní komentář: AI žene akcie na nová maxima. Příležitost pro Meta, rizika pro Google
    Akciové trhy za sebou mají úspěšný týden, ve kterém se dařilo hlavně technologickým akciím. Prudce rostly zejména akcie, které v nějaké formě mohou těžit z AI boomu, který byl opět velkým tématem minulého týdne. V novém týdnu nás čeká několik zasedání centrálních bank a také zajímavá makrodata. Rozjíždí se ale i výsledová sezóna, která nabídne několik důležitých jmen, v čele s Teslou, Netflixem, Intelem, nebo americkými telekomunikačními společnostmi Verizonem a AT&T.
  • Ranní komentář: Akcie dál na historických rekordech, trhy zůstávají po Fr. volbách v absolutním klidu
    Včerejší seance přinesla reakci na vítězství Emmanuela Macrona ve Francouzských volbách a ta byla nakonec docela vlažná. Trh vítězství čekal a například euro po prvotní pozitivní reakci začalo dokonce mírně slábnout. Ztráty byly ale malé a finanční trhy zůstávají i nadále ve velmi dobré náladě a v absolutním klidu, což potvrzuje hlavně extrémně nízká úroveň implikované volatility. Dnešek bude na trzích bez významných událostí a změnu sentimentu proto neočekáváme.
  • Ranní komentář: Akcie dnes navazují na včerejší růst, ropa roste pátým dnem v řadě
    Včerejší seance akciím pomohla v mírném růstu a ty své pozice zdá se navyšují také v průběhu dnešního rána, kdy se v zelených číslech drží futures na americké i evropské indexy.
  • Ranní komentář: Akcie drží vysoké zisky, táhne je výš hlavně velká sedmička
    Minulý týden byl na akciových trzích velmi živý. Akcie navyšovaly zisky poté, co americká centrální banka přišla s pivotem a naznačila, že se blíží doba, kdy by mohla začít snižovat úrokové sazby. To dostalo desetileté americké výnosy pod hranici 4 %, zatímco se S&P500 dostal na úrovně jen pár procent vzdálené od jeho historického maxima. Nový týden bude na trzích podstatně klidnější. Absence důležitých fundamentů a blížící se svátky by tak mohly pomoci akciím i dalším finančním aktivům své pozice do dalších dnů udržet.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Dukascopy
FX Global
FXDD
reklama
Investingfox Nastroje