Úterý 28. ledna 2025 04:12
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %

Deset důvodů, proč si Češi rekordně berou hypotéky: Tak jak svět čekají citelný růst úroků v ČR v následujících dvanácti měsících, zároveň své hypotéky rekordně refinancují - tedy si je zlevňují

19.05.2021 11:46  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Češi doslova šílí po hypotékách. V dubnu proto banky v ČR sjednaly hypotéky za více než 39 miliard korun, což je druhý nejvyšší objem v historii ČR, po letošním březnu. 

Existuje deset klíčových důvodů, proč teď Češi tolik po hypotékách prahnou… 

1)      …bojí se růstu úroků 

V únoru se průměrná sazba hypoték dostala na své dno, 1,93 procenta. V březnu už nepatrně vzrostla, na 1,94 procenta, a v dubnu zase, na 1,98. To byl patrně na dlouho poslední měsíc, kdy ještě byla pod úrovní dvou procent. Mnohaleté dno je tedy již za námi. Hypotéky jsou ale z dlouhodobého hlediska stále levné. Nyní už půjde jejich cena dále nahoru, bankám totiž citelně zdražují zdroje, jimiž poskytované hypotéky kryjí. Češi se snaží vzít si hypotéku tedy právě nyní, když je nejlevnější. Nechtějí propásnout příležitost. Mezinárodní investoři nyní očekávají, že Česká národní banka kvůli inflační hrozbě zvýší v příštích dvanácti měsících svoji základní úrokovou sazbu hned pětkrát, ze současné úrovně 0,25 na 1,5 procenta. V rámci skupiny 37 zemí organizace OECD očekávají mezinárodní investoři agresivnější zvyšování základní sazby než v ČR už jen ve dvou zemích, a to Kolumbii a Chile. Dramaticky vyšší sazby ČNB jsou příznakem nového makroekonomického prostředí v ČR, v němž citelně půjdou nahoru - budou muset - také sazby hypoték. 

2)      …bojí se růstu inflace kvůli zadlužování ekonomiky 

Jedním z důvodů, proč půjdou úroky hypoték nahoru, je celosvětově se zvyšující strach z výraznější inflace. Státy se totiž kvůli pandemii obrovsky zadlužily a mnozí lidé jsou přesvědčeni, že jedinou možností, jak si vlády mohou od břímě dluhu ulevit, je právě inflační znehodnocení peněz. Peníze uložené v nemovitostech jsou před inflací chráněny lépe než ty na bankovním účtu. V Česku už loni rostla inflace po započtení nemovitostí nejrychleji za dvacet let. Může být hůře.

3)      …bojí ze ztráty zaměstnání 

S postupující vakcinací a stále zadluženější státní kasou je jasné, že česká vláda nebude – a nemůže – ekonomiku a zaměstnanost na dluh zachraňovat věčně. Programy typu Antivirus letos skončí a je možné, že teprve poté začnou zaměstnavatelé zásadněji propouštět. V nové, post-pandemické době prostě o některá pracovní místa, ale třeba i celá odvětví nebude zájem. Při ztrátě zaměstnání a pravidelného příjmu je mnohem obtížnější hypotéku získat, takže mnozí Češi se snaží vzít si ji právě teď, když práci ještě mají. 

4)      …bojí se toho, že Česká národní banka opět zpřísní podmínky 

Kvůli pandemii loni Česká národní banka (ČNB) uvolnila svá doporučení bankám stran toho, za jakých podmínek mají hypotéky poskytovat. Na hypotéku tak nyní dosáhnou lidé, kteří by – třeba vzhledem ke svému příjmu či zadlužení – bez pandemie neměli šanci. Jenže postupující vakcinace dává tušit, že pandemie dříve či později ustoupí. A ČNB své podmínky opět zpřísní. Navíc už je bude podle všeho zpřísňovat nikoli jen formou doporučení bankám, ale formou zákonného nařízení, k čemuž jí poslanci dali letos na jaře nově pravomoc.

5)      …„zlevňují si“ hypotéku přechodem k jiné bance, refinancují 

Už v roce 2019 ČNB přiměla banky k jiné věci: aby výrazně snížily poplatky za předčasné splacení hypotéky. Bankám se to nelíbí a chtějí své vyšší poplatky zpět. Mezitím ovšem Češi využívají možnosti levného předčasného splacení a levně si hypotéku refinancují. „Zlevňují“ si ji. Tak, že v době obecně nízkých úroků přecházejí k jiné bance, která jim nabídne úrok ještě nižší. Když mají navíc předčasné splacení u stávající banky „za hubičku“, proč do toho nejít. V březnu dosáhl objem refinancovaných hypoték svého historického rekordu, 11,1 miliardy korun. O rok dříve si Češi refinancovali hypotéky jen za 3,4 miliardy korun. Na rekordu je i podíl refinancovaných hypoték na objemu celkově sjednaných hypoték.  

6)      …rozpouštějí své rekordní pandemické úspory 

V době pandemie Češi nastřádali zhruba 230 miliard korun. Ty by neuspořili nebýt pandemie. Kvůli zavřeným obchodům či restauracím či kvůli omezené možnosti cestování se jim na účtech hromadí úspory více než čtyřikrát rychlejším tempem než běžně. Za rok běžně Češi své úspory navýší o zhruba 5500 korun na hlavu, během roku pandemie to však bylo o bezmála 27 tisíc korun. Tyto peníze nyní, když zřetělně „vidí světlo na konci tunelu“, ochotněji rozpouští třeba i v hypotékách. Už totiž ani nemají tak silný pocit, jako třeba na podzim 2020, když ještě nebyla na světě vakcína, že by měli tvořit výrazné opatrnostní úspory pro případ, že se pandemie povleče třeba řadu let.  

7)      …těží ze superhrubé mzdy 

Díky zrušení superhrubé mzdy či zvýšení slevy na poplatníka, o nichž politici rozhodli loni koncem roku, má například zaměstnanec s průměrnou mzdou letos o více než dvacet tisíc korun čistého větší příjem než loni. Zrušení superhrubé mzdy se přitom týká třeba i lidí se statisícovými mzdami. Desetitisíce a statisíce, které díky zrušení superhrubé mzdy mají mnozí čeští zaměstnanci k dispozici, dávají zhusta právě do bydlení, do hypoték.

8)      …unikají z měst do zeleně, na chaty a chalupy, do zahrádek 

Během pandemie si Češi uvědomili benefit života mimo město, mimo hlavní zdroje nákazy, v zeleni venkova. Navíc se zintenzivnil přechod na home office. Takže mnozí Češi shledali, že práci vyřídí distančně, právě i z chaty i chalupy. Unikají do zeleně. Do vlastního. Tedy do chaty či chalupy pořízené třeba právě na hypotéku. Už to nebývá tak obtížně jako dříve, vzít si hypotéku na rekreační objekt. Roste zájem nejen o chaty a chalupy, ale třeba i o chatky v zahrádkářských koloniích. Dlouhodobě rostoucí ceny zeleniny zatraktivňují vlastní pozemky, vlastní záhonky a vlastní zahrádky.

9)      …využívají zrušení daně z nabytí nemovitosti 

Stát loni přispěl k zatraktivnění koupě nemovitostí zrušením daně z jejího nabytí. Vlastně mnohé nemovitosti tak o něco zlevnil. V porovnání se situací, kdy by daň z nabytí zrušena nebyla. Češi tuší, že kromě inflace může být další cestou, jak se stát bude snažit látat svůj pandemický dluh, opětovné navyšování daní. A možná i znovuzavedení daně z nabytí. Snaží se využít „okna příležitosti“.

10)  …čelí mizerně úročeným vkladům v bankách, málo výnosným bezpečným investicím 

Ruku v ruce s tím, jak centrální banky po celém světě srazily v době pandemie své základní úroky ještě níže, v Česku až skoro k nule, je úročení vkladů v bankách ještě mizernější než před pandemií. Stejně tak je mizerný i výnos na bezpečných investicích typu těch do státních dluhopisů. Nemovitosti tak při výnosu kolem čtyř procent ročně představují pořád možnost uložení peněz, které nejen zabrání jejich znehodnocení inflací, ale umožní vydělat i něco navíc. No, neber to.  

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Deň v znamení PMI výrobného sektora
    Dnes zverejnia výsledky PMI výrobného sektora v...
  • Den Země zaměřený na odolnost obnovitelných zdrojů, Ben Laidler, eToro
    INVESTICE: Zítra je Den Země, na který připadá výročí vzniku moderního ekologického hnutí v roce 1970. Tématem 53. ročníku Dne Země jsou "investice do naší planety". Čisté technologie a obnovitelné zdroje energie jsou v našem nejnovějším celosvětovém průzkumu mezi retailovými investory tematickou prioritou číslo jedna ve všech zemích a demografických skupinách.
  • Depo sazba MNB beze změn
    Maďarská centrální banka ponechala svoji jednodenní depozitní sazbu podle očekávání trhů beze změn na úrovni 6,75 %.
  • Depo sazba MNB beze změny
    Maďarská centrální banka ponechala na dnešním zasedání svoji jednotýdenní depozitní sazbu podle očekávání trhů beze změny na úrovni 5,85 %.
  • Depresný ekonomický cyklus
    Ľudia milujú jednoduchý pohľad na svet – buď je všetko čierne alebo biele. Avšak takmer vždy je pravda niekde uprostred. Mať extrémny názor je nebezpečné, minimálne finančne.
  • Děravá česká legislativa nahrává podvodníkům. Oddlužení jako výnosný business?
    Zákony by měly být především pro lidi, protože jak praví definice státu, je vymezen mj. státním lidem (státním občanstvím), který tvoří jeden z jeho hlavních pilířů. Pojem „lidi“ je však v tomto ohledu značně relativní. Představíme-li si pod ním vychytralé spekulanty, kteří se v legislativě orientují jako ryby ve vodě, pak ano, zákony jsou skutečně pro lidi, ovšem pro ty špatné.
  • Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů
    Dnešní obchodování přináší akciovým trhům konečně úlevu od tlaku, pod kterým se dosud nacházely. Bohužel to vypadá, že nejde o víc než přechodné vzedmutí, ke kterým po vytrvalém propadu dochází. Během dne sice přišly i pozitivní zprávy, ale celkový mix je smíšený a hlavní problémy zůstávají.
  • Derivátové burzy sú na zlé počasie pripravené
    Dvojdňová prestávka na akciách - US akciový trh bol včera opäť zatvorený. Dvojdňová odstávka kvôli hurikánu ...
  • Der Spiegel: Němci kvůli možnému porušení zákazu vývozu vyšetřují firmu Bosch
    Německé ministerstvo hospodářství vyšetřuje kvůli možnému porušení zákazu vývozu firmu Bosch. Vyvezené zboží mohlo totiž sloužit civilním i vojenským účelům, napsal dnes týdeník Der Spiegel. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba už dříve řekl, že Ukrajina, která čelí ruské invazi, našla součástky od firmy Bosch v ruských ozbrojených vozidlech.
  • Deset dní do valné hromady ČEZ, stát má ještě možnost zveřejnit protinávrh ohledně dividendy
    Dnes je deset dní do konání valné hromady ČEZu. Trh bude sledovat, zda stát prostřednictvím ministerstva financí přeci jen ještě nezveřejní protinávrh ohledně letošní dividendy ČEZu. Podle stanov společnosti by stát měl mít dnes poslední možnost na uveřejnění protinávrhu.
  • Desetiletý růst. Jak dlouho ještě vydrží?
    V březnu je tomu právě deset let, co trhy ve finanční krizi spadly na své dno. Výročí je to překvapivě vysoké, protože...
  • Desetiletý růst. Jak dlouho ještě vydrží?
    V březnu je tomu právě deset let, co trhy ve finanční krizi spadly na své dno. Výročí je to překvapivě vysoké, protože atakuje první příčky z hlediska délky ekonomické expanze v U.S a dá se tak i říci, že celosvětově. V této situaci by měl každý, kdo investuje do akcií a nemovitostí minimálně zpozornět, protože i když všechno vypadá růžově, je třeba se podívat na věc i z druhé strany. V létě, nebo na podzim bychom mohli být svědky nejdelší ekonomické expanze v historii.
  • Desetiletý výnos téměř na 3 procentech. Z obnoveného růstu těží dolar
    Dluhopisům ani akciím se na začátku týdne nedaří. V prvním případě se obnovil trend daný očekávanou politikou centráln...
  • Desetiletý výnos zpět nad 3 procenty při pokračujícím růstu akcií
    Amerika navazuje na Evropu a zdejší akciové trhy se tak přidávají k pozitivnímu vývoji. Klíčové indexy výrazně stoupají, přičemž největší růst, o více než 2 procenta, vykazuje nizozemský AEX.
  • Desetinka k desetince. Jak kouzlit s úrokovou sazbou hypotéky?
    Poohlížíte se po hypotéce? Čeká vás pořízení nemovitosti nebo nová fixace? Pak určitě řešíte i výši úroků. I když šly úrokové sazby v posledních letech nahoru, neznamená to, že se nemůžete dostat na lepší čísla, než která vidíte v aktuálních nabídkách bank. V případě několikamilionových hypoték přinese v průběhu let slušnou úsporu každá desetina procenta, kterou se podaří srazit. Díky čemu můžete získat nižší úrok?
  • Deset šokujících předpovědí Saxo Bank na rok 2017
    Společnost navazuje na tradici, v níž vybírá prohlášení, která mají vyprovokovat debaty o tom, co by mohlo v příštím roce překvapit nebo šokovat investory. Letošní předpovědi se týkají rozmanité škály scénářů, je mezi nimi mimo jiné i prudký růst Číny, zotavení italských bank, „bremain“ (setrvání Británie ve sféře EU) místo brexitu a odhodlání EU změnit se v reakci na rozmach populismu. Tyto „šokující předpovědi“ nelze považovat za oficiální tržní odhady Saxo Bank – jde spíše o potenciální události a vývoj na trhu, které jsou považovány za neobyčejné a málo očekávané a které by mohly značně vyvést z rovnováhy konsenzuální náhledy.
  • Desinflace v eurozóně pokračuje, ECB to ale zatím nestačí
    Včera zveřejněné výsledky únorové inflace ukázaly pokračující ústup cenových tlaků v největších evropských ekonomikách. Zatímco v Německu poklesla harmonizovaná inflace z meziročních 3,1 % na 2,7 %, ve Francii došlo také k jejímu snížení o čtyři desetiny p.b. na 3,1 %. Ještě svižněji zvolňují cenové tlaky ve Španělsku, kde celková inflace poklesla z 3,5 % na 2,9 %.
  • Desítky tisíc pracovních míst ve Volkswagenu jsou v ohrožení, říká šéfka odborů automobilky. Chystá se prý zavření minimálně tří závodů v domovském Německu
    Volkswagen se otřásá v základech. Největší evropská automobilka nakonec chce v Německu zavřít minimálně tři fabriky, říká Daniela Cavallo, šéfka odborů Volkswagenu. Podle ní jsou ohroženy desítky tisíc pracovních míst. I ti, kteří si své místo v automobilce udrží, se ale prý musí připravit na desetiprocentní snížení mezd a na jejich zmrazení pro léta 2025 a 2026.
  • Děsivé údaje o zaměstnanosti v Austrálii zblízka tolik neděsí
    Navzdory dramatickým výsledkům zprávy o zaměstnanosti v Austrálii...
  • Despite an increase in price, oil is projected to lose money for a third week.
    The price of oil increased in Asian trade on Friday, but was still expected to decline for a third consecutive week as markets experienced sharp decreases due to concerns over a slowing Chinese economy and the U.S. economy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding