Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:54
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
eightcap forex

Po podařeném prvním dubnovém čtvrtletí dolar ztratil půdu pod nohama vůči hlavním měnám

10.05.2021 18:45  Autor: Admiral Markets  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Technická analýza

Pokud jsme v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku komentovali, že americký dolar zažívá oživení vůči hlavním měnám, a jak jsme komentovali v minulých analýzách, v průběhu loňského dubna, dolar získal 2.11% ve srovnání s hlavními měnami, přičemž pokles se projevil index amerického dolaru z 93.36 USD na 91.27 USD.

Tento pokles lze vysvětlit uvolněním výnosů severoamerických dluhopisů a nejistotou ve vztahu k tomu, zda Federální rezervní systém s konečnou platností rozhodne o své současné měnové politice, pokud jde o její zpřísnění v důsledku hospodářského oživení. Zdá se však, že tyto pochybnosti se prozatím rozptýlily, a to po pátečních špatných údajích o nezaměstnanosti.

Konkrétně v údajích o zaměstnanosti za loňský duben vidíme, že nejenže nebyli nižší než minulý měsíc, ale po vytvoření 266 000 pracovních míst ve srovnání s očekávanými 770 000 pracovními místy nedosáhli očekávání trhu, což negativně ovlivnilo dolar.

Analýza EURUSD

Pozornost trhu se minulý týden zaměřila hlavně na údaje o zaměstnanosti ze Spojených států po pátečním zveřejnění důležitého NFP. Tato data byla obzvláště špatná, protože bylo vytvořeno 266 000 pracovních míst ve srovnání s očekávanými 770 000, což významně ovlivnilo dolar, takže EURUSD dokázalo překonat střednědobou linii down-trendu.

Technicky vzato, proražení této trendové linie může způsobit novou býčí dynamiku, která posouvá cenu na úrovně, které nebyly vidět od začátku roku, i když z tohoto důvodu musíme být pozorní, zda je cena schopna tento průraz udržet. Naopak ztráta klouzavého průměru 18 by zase ohrozila úroveň 1.20 a otevřela dveře dalšímu poklesu.

EURUSD

Zdroj: Denní graf EURUSD platformy Admiral Markets MetaTrader 5 od 23. ledna 2020 do 10. května 2021. Pořízeno 10. května ve 12:45 SELČ. Vezměte prosím na vědomí, že zisk z předchozího období není spolehlivý indikátor budoucích zisků nebo pohybů ceny.

Vývoj za posledních 5 let: 

  • 2020 = + 8,93%
  • 2019 = -2,21%
  • 2018 = -4,47%
  • 2017 = + 14,09%
  • 2016 = -3,21%

Analýza GBPUSD

V případě GBPUSD vidíme, že tato dvojice sleduje velmi jasný vzestupný trend, 20. března 2020 označovala minima kolem úrovně 1.14100, dokud nedosáhla téměř 1.42366, což vedlo k proražení dlouhodobé down-trendové linie (červeně tečkovaná).

Jak vidíme v týdenním grafu, po dosažení maxim loňského února začala korekce, která vedla ke ztrátě důležité úrovně 1.40. Cena se odrazila od klouzavého průměru 18, což vedl k tomu, že se prolomila nejen nad úroveň 1.40, ale k obchodování na úrovních 1.41.

Dokud cena neztratí klouzavý průměr 18, bude tento trh i nadále býčí. Konečná ztráta průměru 18 a úrovně 1.40 by umožnila další korekci na předchozí úroveň rezistence červenou barvou.

GBPUSD

Zdroj: Týdenní graf GBPUSD z platformy Admiral Markets MetaTrader 5 od 28. září 2014 do 10. května 2021. Převzato 10. května v 13:10 SELČ Vezměte prosím na vědomí, že zisk z předchozího období není spolehlivý indikátor budoucích zisků nebo pohybů ceny.

Vývoj za posledních 5 let: 

  • 2020 = + 3,10%
  • 2019 = + 3,95%
  • 2018 = -5,54%
  • 2017 = + 9,43%
  • 2016 = -16,26%

Analýza USDJPY

Nakonec, když se podíváme na pár USDJPY, můžeme pozorovat, jak byl japonský jen jednou z měn, která byla výrazně ovlivněna nárůstem dolaru. Je to proto, že během růstu v únoru a březnu to šlo z obchodování na úrovních blízkých 102.700 k obchodování na úrovních 111.000. Jak vidíme v týdenním grafu, poté, co se dlouhodobě odrážel od své úrovně supportu, kterou představuje červené pásmo, se cena odrazila přes klouzavý průměr 200 (červený) a down-trendovou linii.

Jak jsme již dříve komentovali, v průběhu měsíce dubna tento měnový pár poklesl o 1.29%, což vedlo cenu k nalezení zóny supportu na svém průměru 200 a klesající linie, což zanechalo nahromaděnou překoupenou hodnotu. 

Technicky vzato musíme věnovat pozornost vývoji ceny v příštích týdnech, protože pokud cena potvrdí vzestupný zlom předchozích úrovní rezistencí, které v současné době fungují jako hlavní support, mohla by cena zamířit na horní pásmo bočního kanál (zelené). Naopak, pokud cena znovu vstoupí na nižší úroveň, mohli bychom pokračovat v korekci.

USDJPY

Zdroj: Týdenní graf USDJPY z platformy Admiral Markets MetaTrader 5 od 14. prosince 2014 do 10. května 2021. Pořízeno 10. května v 13:15 SELČ. Vezměte prosím na vědomí, že zisk z předchozího období není spolehlivý indikátor budoucích zisků nebo pohybů ceny.

Vývoj za posledních 5 let: 

  • 2020 = -4,95%
  • 2019 = -0,88%
  • 2018 = -2,76%
  • 2017 = -3,59%
  • 2016 = -2,85%

Objevte Premium Analytics

S Premium Analytics můžete sledovat všechny důležité zprávy a získat nejnovější makroekonomická data prostřednictvím zpráv a ekonomického kalendáře, které nabízí Dow Jones:

Premium Analytics

S účtem Admirals Trade.MT5 můžete obchodovat rozdílové smlouvy (CFD) na EURUSD, GBPUSD a USDJPY a na mnoho dalších finančních aktiv. CFD umožňují obchodníkům pokusit se těžit z býčích a medvědích trhů s využívání pákového efektu. Kliknutím na následující banner si můžete otevřít účet ještě dnes:

INFORMACE O ANALYTICKÝCH MATERIÁLECH:

Uvedená data poskytují další informace týkající se všech analýz, odhadů, prognóz, předpovědí, recenzí trhu, týdenních výhledů nebo jiných podobných hodnocení nebo informací (dále jen „Analýza“) zveřejněných na webových stránkách investičních společností Admiral Markets působících pod ochrannou známkou Admiral Markets (dále „Admirálské trhy“) Před jakýmkoli investičním rozhodnutím věnujte prosím pozornost následujícímu:

  1. Toto je marketingová komunikace. Obsah je publikován pouze pro informativní účely a v žádném případě ho nelze vykládat jako investiční radu nebo doporučení. Nebyl vypracován v souladu s právními požadavky určenými na podporu nezávislosti investičního výzkumu a nepodléhá žádnému zákazu jednání před šířením investičního výzkumu.
  2. Investiční rozhodnutí činí každý klient sám, zatímco Admiral Markets nenese odpovědnost za žádné ztráty nebo škody vyplývající z jakéhokoli takového rozhodnutí, ať už na základě obsahu či nikoli.
  3. Za účelem ochrany zájmů našich klientů a objektivity analýzy zavedla společnost Admiral Markets příslušné interní postupy pro prevenci a řešení střetu zájmů.
  4. Analýzu připravuje nezávislý analytik Roberto Rojas (analytik) (dále jen „autor“) na základě svých osobních odhadů.
  5. I když je vynaloženo veškeré přiměřené úsilí k zajištění toho, aby všechny zdroje obsahu byly spolehlivé a aby všechny informace byly poskytovány v maximální možné míře srozumitelným, včasným, přesným a úplným způsobem, Admiral Markets nezaručuje přesnost ani úplnost žádného informace obsažené v Analýze.
  6. Jakýkoli druh minulé nebo modelované výkonnosti finančních nástrojů uvedený v obsahu by neměl být vykládán jako výslovný nebo předpokládaný příslib, záruka nebo implikace ze strany Admiral Markets pro jakékoli budoucí plnění. Hodnota finančního nástroje se může zvyšovat i snižovat a zachování hodnoty aktiv není zaručeno.
  7. Pákové produkty (včetně rozdílových smluv) mají spekulativní povahu a mohou vést ke ztrátám nebo zisku. Než začnete obchodovat, ujistěte se, že plně chápete související rizika.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Po pandemii Čechy zachvátí nevídaná nákupní mánie, utratí až 200 miliard korun, odhaduje centrální banka. Hrozí tedy také silná inflace
    Češi už rok, od propuknutí pandemie a uzavření ekonomiky, hromadí na svých účtech velké peníze. Střední třída v ČR má podle odhadu České národní banky nyní v úsporách o zhruba o 120 miliard korun více, než by měla za situace bez covidové pandemie.
  • Po pandemii přichází další pohroma. Trump opět vyhrožuje obchodní válkou
    „To nejhorší, co by mohlo svět po pandemii koronaviru potkat, je propuknutí obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Současný vývoj nám však bohužel naznačuje, že právě touto cestou se svět vydává,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Po pandemii v Česku udeří velká inflace, až desetiprocentní, varují experti mezinárodní poradenské společnosti. České restaurace chystají zdražení až o dvacet procent
    Češi si musí po pandemii připravit na tak rychlé znehodnocování svých úspor, na jaké absolutně nejsou zvyklí. Podle expertů poradenské společnosti PwC může spotřebitelská inflace v ČR vystoupat až na deset procent. Takové tempo růstu cen Češi naposledy pocítili v létě roku 1998. Celá jedna generace tak vůbec nemá s takovým růstem cen zkušenost.
  • Po pátečním pádu další ztráty nepřicházejí, euro se stabilizuje
    Spekulace o snížení ratingů v eurozóně v pátek stáhly euro dolů, eurodolar kles...
  • Po pěti dnech růstu dnes pražská burza nepatrně klesla
    Pražská burza po pěti dnech růstu dnes nepatrně klesla. Index PX se snížil o 0,04 procenta na 1343,69 bodu. Ztrácely akcie bank, téměř čtyři procenta naopak přidaly cenné papíry energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna se vrátila k posilování vůči euru, proti dolaru mírně oslabila.
  • Po pěti růstových dnech pražská burza dnes o více než procento klesla
    Po předchozích pěti dnech růstu dnes pražská burza oslabila. Index PX klesl o 1,06 procenta na 1373,71 bodu. Dolů ho táhly především finanční tituly v čele s akciemi Erste Bank. Výraznějšímu poklesu zabránily hlavně akcie Monety, vyplývá z informací na burzovním webu.
  • Po pěti seancích propadu zamířily americké akcie včera nahoru
    Americkému akciovému trhu se podařilo vymanit z výprodejních tlaků na začátku včerejší seance a nakonec uzavřel o 1,1 % výše. Bylo to tak poprvé za posledních šest seancí, kdy si obchodníci odnášeli z obchodování s americkými akciemi zisky. Ukazuje se, jak trhy jsou velmi citlivé na politické události. Na jedné straně včera za počátečním poklesem stály rozepře v britské politice ohledně brexitu, na straně druhé určité uvolnění napětí ve vyjednáváních mezi Čínou a Spojenými státy ohledně obchodní dohody nakonec náladu na trzích vylepšilo. Nejziskovějšími sektory se staly informační technologie (+2,5 %), energetické společnosti (+1,5 %) a o třetí místo se podělily finanční domy a průmyslové podniky (+1,4 %).
  • Poplatek za předčasné splacení ano či ne?
    Hypotečním trhem již několik měsíců hýbe připravovaná novela zákona o spotřebitelském úvěru. Zejména pak jeho část týkající se upřesnění současného pojmu účelně vynaložených nákladů vzniklých v souvislosti s předčasným splacením hypotéky. „Doposud si banky toto nařízení vykládaly různě a teprve pokuty od ČNB sjednotily jejich postupy na částce někde kolem 1 000 Kč. V novele je hlavně upřesněn výpočet těchto nákladů a také jeho maximální výše. Jde tedy o narovnání trhu nebo pomyslným „nožem do zad“ spotřebitelů?“ říká Jiří Sýkora, produktový analytik, Swiss Life Select.
  • Poplatek 200 korun za vjezd do části Praha 1 je poplatek „za nic“; jen kontraproduktivně otevírá Pandořinu skříňku. Zpoplatnění se bez masivního budování záchytných parkovišť bude šířit po celé Praze jako od 90. let barevné parkovací zóny
    Bez vytvoření odpovídající záchytné parkovací a obchvatové či objízdné infrastruktury, je zavedení poplatku za vjezd do části Prahy 1 pouze alibistickým opatřením, které ve skutečnosti samo o sobě nic neřeší, ale jen přenáší – a dost možné v rámci přenosu ještě zvětšuje – dopravní problémy do jiných části Prahy.
  • Po platnosti embarga se dostalo euro na šestiměsíční maximum
    Na začátku týdne se dostalo euro na šestiměsíční maximum vůči ruskému rublu. Bylo to v den, kdy začalo platit dlouho očekávané embargo EU na dovoz ropy a ropných produktů z Ruska.
  • Po poklesu se akcie i eurodolar stabilizují
    Po pátečním negativním vývoji se hlavní trhy vracejí k nevýrazným výkonům. Akcie v Evropě jsou na tom dopoledne smíšeně. Indexy DAX , CAC 40 i AEX se drží těsně u nuly, FTSE 100 lehce v plusu. Nedaří se dluhopisům, které tak ubírají z pátečních zisků. Výnosy stoupají více v USA než v Evropě a americká 10Y splatnost je o více než 3 bazické body nad pátkem.
  • Po poklesu se ropa opět stabilizuje 
    V úterý se ceny ropy vyhouply po výrazném poklesu o 4 % na předchozím zasedání se ustálily, když se obavy z poptávky po palivech v Číně uklidnily, slib centrální banky, že podpoří ekonomiku zasaženou obnovenými škrty v oblasti COVID-19.
  • Po pondělním vzestupu dnes pražská burza oslabila
    Pražská burza odepsala své pondělní zisky, index PX klesl o 0,46 procenta na 1061,49 bodu. Dolů ho táhly emise VIG, Monety či Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Po pozitivním startu převládá opatrnost. Jedná se o příměří i o sankcích
    Samotný začátek evropského obchodování byl tento týden pozitivní, vzápětí se hlavní akciové indexy sesunuly do červeného, ale nyní se už nacházejí těsně nad nulou. Na pozitivní straně je tu možnost zlepšení kondice čínských akcií po náznaku vstřícného kroku země směrem k americkým regulátorům. Také jednání o příměří mohou vyvolávat místy optimismus, ačkoli naděje na úspěch vypadá malá.
  • Po projevech centrálních bankéřů. Analýza ZLATA, STŘÍBRA, AUD/USD
    Z včerejšího projevu Maria Draghiho před Evropským parlamentem vyplynula jedna důležitá věc, a to že prezident ECB si v ekonomice...
  • Po projevu britské premiérky libra povyskočila
    Tak jsme shlédli projev britské premiérky Theresy Mayové k brexitu. Jak jsme předpokládali, před ním jsme viděli výrazné oslabení libry. V podstatě bez ohledu na to, co premiérka řekla – hlavně proto, že si nemyslím, že by vůbec mohla čímkoli překvapit – došlo po projevu k částečné úlevě v obchodování libry. Ve chvíli, kdy toto čtete, už se vše mohlo opět změnit, ale prozatím vypadala reakce takto. Tak tedy jen stručný seznam toho, o čem premiérka mluvila: důraz je samozřejmě na jasný odchod z EU, jasný odchod z jednotného trhu. Premiérka doufá, že dosáhne dohody o volném obchodu, ale Británie v žádném případě nestojí o nějaké částečné členství v EU, jde o jasný brexit.
  • Po propadu cen ropy je očekávám růst
    Ceny ropy klesly a směřovaly k týdenní ztrátě. Sílící americký dolar oslabil celosvětovou poptávku po komoditách, které jsou oceňovány v amerických dolarech. Pak nastal propad na globálním akciovém trhu a investoři nechtěli riskovat.
  • Po propadu ropa nepřesvědčivě roste, TA ukazuje na další možné poklesy
    K překvapení mnohých nepřinesly požáry v kanadské Albertě výrazný tlak na cenu ropy. Jedním z důvodů je fakt, že přišl...
  • Po propadu se akcie odrážejí vzhůru, dolar dál posiluje
    Včerejší korekci na akciovém trhu táhly zejména americké technologické tituly. Futures dnes dopoledne naznačují, že se Amerika asi bude zvedat, ale zatím jsou v plusu jen mírně. Zato Evropa rychle smazala větší část včerejších ztrát. Stoxx Europe 600 stoupá o 1,3 procenta a dobře jsou na tom i "národní" indexy.
  • PO PRUDKÉM PÁDU SE PÁRU USD/JPY PODAŘILO VZCHOPIT
    Dolar sice včera utrpěl svou největší ztrátu za poslední tři roky, ale dnes se mu již vůči jenu podařilo stabilizovat....
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani