Pondělí 30. prosince 2024 18:50
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Nadšení na kryptotrhu střídá únava

26.02.2021 15:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V minulém týdnu dosáhlo nového absolutního maxima hned několik kryptoměn a mezi nimi byly i bitcoin a ethereum. Tento týden se ovšem vítr obrátil a trh s kryptoměnami se začal propadat. Spekulativní investoři na všech trzích začínají být nervózní a Elon Musk na Twitteru dokonce vykládá, že mu ceny bitcoinu a etherea připadají příliš vysoké.

Za nepříznivé nálady na trhu mohou spekulanti i Muskův tweet

Bitcoin se v sobotu obchodoval až za 57 500 USD a v neděli vyšplhal na své absolutní maximum 58 350 dolarů. Poté celé pondělí klesal a v současnosti se obchoduje pod hladinou 47 000 dolarů. K tomuto propadu patrně přispělo hned několik událostí. Spekulativní investory, kteří se na kryptotrhu i akciovém trhu vezli na vzestupné vlně, nejspíš vyděsily nedávné poklesy – jako například nejnovější propad akcií Tesly. A když už je řeč o Tesle, nemělo by zapadnout, že fakt, že tato firma před 14 dny nakoupila bitcoin v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, nijak nebránil Elonu Muskovi v sobotu na Twitteru veřejně prohlásit, že mu ceny bitcoinu a etherea připadají příliš vysoké. Reagoval tak na předcházející tweet Petera Schiffa, finančního komentátora, který bitcoin hlasitě kritizuje už celé roky.

Není to poprvé, co Elon Musk s despektem mluví o pozicích, které sám přímo či nepřímo drží. Už v květnu 2020 v jednom svém tweetu napsal, že jsou akcie Tesly podle něj nadhodnocené: „Ceny akcií firmy Tesla jsou podle mého názoru příliš vysoké.“  Sice není jasné, zda Musk drží nějaké pozice v ethereu, ale rozhodně drží pozice přímo v Tesle a jejím prostřednictvím přinejmenším zprostředkovaně pozice v bitcoinu. K negativním tržním náladám ovšem přispěla i americká ministryně financí Janet Yellen. Ta zveřejnila prohlášení, v němž investory před bitcoinem varovala. Uvedla mimo jiné, že stále zůstávají nezodpovězené otázky ohledně jeho legitimnosti a stability.

Přichází ethereum o svou „výhodu prvního na trhu“?

Zejména ethereum se v posledních dnech významně propadlo. V sobotu dosáhlo svého absolutního maxima 2033 USD, a poprvé se tak obchodovalo nad 2000, ale jen pár dní nato oslabilo na současných 1470 dolarů. Hlavními příčinami tohoto propadu nejsou jen tři výše zmiňované faktory, ale i problémy se škálováním transakcí, s nimiž se musí ethereum vypořádat. Influencer Lark Davis, který se kryptoměnám pravidelně věnuje, zdůrazňoval, že si musí vývojáři etherea pospíšit a tyto škálovací problémy vyřešit. Varoval, že pokus to nezvládnou dostatečně rychle, může je brzy převálcovat konkurence. Lark Davis přitom dříve mluvil o ethereu i o jeho posledním vzestupu velice pochvalně a patrně několikrát přispěl i k dosažení nového absolutního maxima.

V dohledné budoucnosti se nejvyužívanější decentralizovanou burzou z hlediska denního objemu stane s největší pravděpodobností burza PancakeSwap pro BSC (Binance Smart Chain). A že tedy překoná dosud nejpopulárnější decentralizovanou burzu pro ethereum jménem Uniswap. Celkem překvapivě už k tomu došlo a vyvolalo to vlnu reakcí v celé komunitě. Tento vývoj totiž ukazuje na značné problémy etherea se škálovatelností transakcí. Mnozí lidé se proto obávají, zda ethereum neztratí svou výhodu prvního subjektu v kryptoprostoru chytrých kontraktů. Ale v posledních 48 hodinách se na Uniswapu znovu obchodovaly o něco větší objemy než na PancakeSwapu.

Nezačnou finanční ředitelé vylepšovat firemní rozvahu bitcoinem?

Ještě před nedávným propadem bitcoinu, etherea a dalších kryptoměn došel průzkum společnosti Gartner, zveřejněný v minulém týdnu, k závěru, že má 5 % finančních ředitelů a dalších vrcholových manažerů v plánu nakoupit v letošním roce bitcoin, a vylepšit tak firemní rozvahu. Zanedlouho se tedy k Tesle a MicroStrategy mohou přidat i další firmy. 11 % dotázaných navíc uvedlo, že k tomuto kroku možná přistoupí do roku 2024. Zejména technologický sektor byl této myšlence nakloněn. Na druhou stranu celých 84 % respondentů uvedlo, že při zvažování investic do bitcoinu vidí jako největší riziko jeho volatilitu. Po událostech posledních dnů bude jejich procento patrně ještě vyšší. Tento průzkum byl ovšem proveden jen mezi 77 respondenty, takže byl poměrně malý a nepříliš vypovídající.

BTC/ USD. Zdroj: CoinMarketCap

ETH/USD. Zdroj: CoinMarketCap.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Na dnešek oficiálně připadá Black Friday, e-shopy čekají vyšší tržby než loni
    Na dnešek oficiálně připadají výprodeje k černému pátku (Black Friday). Některé kamenné prodejny a e-shopy však slevy pod tímto názvem nabízejí už od začátku týdne nebo celý listopad, část jich také akci prodlouží na následující víkend. Výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška očekává, že v období Black Friday letos Češi na internetu utratí 7,5 až osm miliard korun. Loni vydali zhruba sedm miliard korun, řekl ČTK už dříve. Česká obchodní inspekce (ČOI) spotřebitelům radí, aby si při nákupech dali mimo jiné pozor na správné uvádění slev.
  • Nad očekávání silný mzdový růst nahrává zpomalení tempa snižování sazeb
    Průměrná nominální mzda v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,0 % po růstu o 7,1 % zaznamenaném ve čtvrtletí předtím. Výrazné zrychlení pak nastalo u mezičtvrtletní mzdové dynamiky, která podle našeho odhadu dosáhla (po sezónním očištění) 2,6 % po 1,7 % v Q4 23. Vzhledem k tomu, že růst spotřebitelských cen v Q1 činil (bez vlivu sezónnosti) 0,3 % q/q, kupní síla průměrné mzdy podle našeho odhadu v Q1 24 vzrostla o 2,3 % q/q (po 0,9 % q/q v Q4 23). Reálná mzda se tak zvyšuje již čtyři kvartály v řadě a v letošním prvním čtvrtletí do kladných hodnot překmitla i její meziroční dynamika (+4,8 % y/y). Postupné obnovování koupěschopnosti tuzemských zaměstnanců je pozitivním signálem pro spotřebu domácností. Právě útlum spotřebitelské poptávky byl přitom z pohledu výdajové struktury HDP primárním důvodem přibližné stagnace tuzemské ekonomiky v předchozích dvou letech.
  • Na Dollar indexu se vytvořil "kříž smrti". Znamená konec nadvlády USD?
    Na Dollar Indexu, který průměruje vývoj 6 hlavních světových měn na páru s americkým dolarem, se vytvořil poprvé od zá...
  • Nadpis Market Color, aneb co se děje na trhu s analýzou USD/CAD
    Americké burzy včera posílily o více než 1 procento a index Nasdaq zaznamenal nejsilnější den za poslední tři mě...
  • Nad pražským metrem se bojuje o miliardy korun. Boj CPI versus Penta pokračuje.
    Boj o miliardy korun nad metrem probíhá v plném proudu. Společnost CPI Property Group vytlačuje společnost Penta ze hry a hodlá se stát partnerem dopravního podniku při probíhajícím výkupu pozemků nad trasou D.
  • Nad ropnou dohodou opět visí mračna
    Vypadá to, že tahanice kolem ropné dohody jen tak neskončí. Zapojení Iráku a Íránu do ropného paktu je po úterních předběžných rozhovorech zřejmě pořád nejisté a na trh se po opatrných nadějích vrátily pochybnosti, zda Organizace zemí vyvážejících ropu dokáže omezení produkce doopravdy prosadit.
  • Nad smíšenými výsledky září technologické akcie, ropa klesá
    Indexy S&P 500 a Dow Jones dnes kolísají mezi zisky a ztrátami, naopak technologickému indexu Nasdaq 100 dnes v posunu nahoru pomáhají akcie společností Alphabet, Amazonu a Tesly. Po solidních výsledcích rostou také akcie McDonald´s, Coca-Coly a Kraft-Heinz, naopak akcie Visa a GM se vydaly dolů.
  • Nad S&P500 by pan Elliott zajásal
    Až jakoby učebnicově vypadá poslední vývoj na globálním americkém indexu S&P500, ze kterého je mimoch...
  • Nadšení akcií se stupňuje, dluhopisy preferenci rizika ustály
    Dnešek znovu ukázal, jak investory dokáže pozitivně naladit jakákoli zmínka o lécích či očkování proti Covid-19. Není to nic nového, trh se takto choval už několikrát, a důvod zůstává tentýž: s účinnou obranou proti této nemoci tolik nehrozí nová omezující opatření a ekonomiky se budou moci vrátit zpět k normálnímu fungování. Tentokrát jsou sice akcie už poměrně vysoko, ale funguje to stále.
  • Nadšení investorů trvá a akcie rostou. Dluhopisy pod tlakem
    Optimismus založený na očekávané parciální dohodě mezi USA a Čínou dostal další vzpruhu, když z obou stran zazněla nadějná slova a byl naznačen listopadový termín možného podpisu dohody. K tomu můžeme přičíst potvrzení, že se Evropa zřejmě i tentokrát vyhne americkým sankcím na svůj autoprůmysl, a máme tu dostatečný zdroj dalších akciových zisků.
  • Nadšení před Fedem vyprchává
    Dnešek začal pro hlavní trhy velice dobře, když se podporou stala rostoucí důvěra v příznivý výsledek jednání o americkém fiskálním balíku a obchodní dohodě EU s Británií, dále rozjezd očkování v USA a nová data. Indexy nákupních manažerů v eurozóně dopadly lépe, než se čekalo, a naznačily, že ekonomická aktivita koncem roku příliš neklesá.
  • Nadšení z amerických stimulů korigují obavy ohledně distribuce vakcín
    Americké akcie se připojily k rally tažené globálním optimismem, že americké vládní stimuly posílí ekonomický růst. Následně ale začaly zisky umazávat z obav ohledně distribuce vakcín. Dolar klesá spolu s dluhopisy. Eurodolar se pohybuje okolo 1,225.
  • Nadšení závěrem týdne střídá nejistota. Akcie pod tlakem
    Včerejšek ukázal, že trhy asi nebudou úplně spokojené s tím, že se extrémní měnová podpora bude zmenšovat. Nadšení vystřídaly pochybnosti a zvláště korekce na technologiích naznačuje obavu z udržitelnosti zvýšených valuací. A obrat přišel nehledě na klesající dluhopisové výnosy, které naopak nervozitu z Fedu nevykazují.
  • Nadšení z dohody nevydrželo, data ani dnes neuškodila
    Jako hlavní téma dnešního dne se potvrdil brexit, respektive jednání o něm. Británie s EU před polednem oznámily, že nakonec dospěly k dohodě, jak nahradit tzv. irskou pojistku. To je určitě velký pokrok, ve který jsme ještě před pár týdny ani moc nedoufali. Na trzích už byly dobré zprávy částečně do cen zohledněny, ale i tak se oznámení setkalo s citelně pozitivní reakcí. K ziskům si pomohla britská libra i euro a podpory se dostalo také akciím.
  • Nadšení z mexické dohody doznívá a koruna se stabilizuje. Dolaru se stále nedaří
    Aktualizace obchodní dohody mezi USA a Mexikem byla nakonec opravdu představena ještě včera večer. Trhy si pozitivní reakci odbyly už s předstihem na základě spekulací a předběžných informací z kuloárů, takže během dneška už efekt pouze doznívá. Pozornost se obrací ke Kanadě, která se dostává pod větší tlak, aby na novou podobu NAFTA kývla také. Roste pravděpodobnost, že se tak stane, ale pár měsíců si možná ještě počkáme.
  • Nadšení z vakcíny zvětšuje zisky akcií, eurodolar obrátil
    Ranní optimismus na trzích se během dne proměnil až v euforii, poté co společnost Moderna oznámila slibné výsledky své experimentální vakcíny proti COVID-19 v jednom prvotním testu. Pravdou je, že možnost očkování by razantně měnila situaci, co se týče opakovaných problémů s touto nemocí. Velkou otázkou však je, jestli by vakcína mohla zabránit případné nové vlně nákazy třeba na podzim, protože dokončit vývoj a vyrobit dostatečné množství dávek bude ještě velmi složité.
  • Nadšení z voleb se přenáší do nového týdne, pozornost by měly upoutat i virus a vakcína
    Nový týden přináší novou vlnu dobré nálady, která posílá hlavní evropské akciové indexy rychle vzhůru. DAX už přidává bezmála 2 procenta. Po pátečním nárůstu výnosů se začíná vracet také poptávka po dluhopisech, jejichž výnosy dnes klesají. Na 10Y splatnosti je to většinou o 2 až 3 bazické body. Eurodolar v pátek zastavil postup před 1,1900 a také dnes se pohybuje lehce pod touto hranicí. Pražská burza za západními trhy zaostává, ale také roste. Koruna dopoledne pouze drží pozice.
  • Na efekt půlení bitcoinu spoléhají spekulanti i tvůrci jiných kryptoměn
    Pokud někdo po loňských a předloňských pádech bitcoin už odepsal, mohl se zmýlit. Nejstarší kryptoměna totiž chytila druhý dech a řadu investorů přesvědčila, že letošek bude rekordní. Přesto se mnozí nepoučili a zapomínají, že kryptoměnové trhy patří k těm vůbec nejrizikovějším. Jak ukazuje historický vývoj nejen kursu bitcoinu, trhy s digitálními měnami jsou velice volatilní a mnohdy stačí sebemenší náznak nejistoty a na trhu převládne medvědí nálada.
  • Na emerging markets menách sa do popredia dostáva politické riziko
    Comeback emerging markets mien (ďalej EM) sa zastavil. Tohtoročné maximum dosiahol index EM mien z dielne JP Morgan v polovici augusta. Odvtedy mierne stráca:
  • Na EM záleží
    Mnohí sa môžu pýtať, prečo stále píšeme o tak nepodstatných veciach ako sú rozvíjajúce sa trhy (Emerging Markets). Pre...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje