Úterý 03. prosince 2024 17:53
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
CapXmaster srovnani

Ranní komentář: Ropa i průmyslové kovy pokračují v růstu, dnes projev J. Powella

23.02.2021 08:02  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Akciové trhy za sebou mají nervózní vstup do nového týdne. Většina indexů mírně ztrácela, zatímco Nasdaq odepisoval rovnou 2.46 %. Sektorově se dařilo především energiím, kterým pomáhá rostoucí cena ropy. Ta se v případě americké ropy typu WTI dostala nad 62 dolarů za barel, částečně i díky predikcím banky Goldman Sachs, která očekává růst cen ropy až na 70 dolarů. V růstu pak pokračovaly i ostatní komodity v čele s průmyslovými kovy jako je měď, která se dnes ráno drží nad hranicí 9 tis. dolarů za tunu a je přibližně 10 % pod svým historickým maximem z roku 2011.

Dnes ráno je sentiment na trzích o něco optimističtější a futures na indexy v Evropě i v USA rostou. Důležitým tématem zůstávají i nadále dluhopisové výnosy a jejich případný další růst. Bude tak zajímavé sledovat dnešní komentář J. Powella a to, zda se ve svém dnešním projevu před senátory tomuto tématu bude blíže věnovat.

Dnešní fundamenty:

  • 08:00 Britské žádosti o podporu v nezaměstnanosti (střední dopad)
  • 11:00 Finální revize evropského CPI (malý dopad)
  • 15:00 Index cen domů v USA (malý dopad)
  • 15:00 S&P C-S index cen nemovitostí (malý dopad)
  • 16:00 Projev J. Powella před americkými senátory (střední dopad)
  • 16:00 Americká spotřebitelská důvěra (střední dopad)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní komentář: Riziková aktiva pokračují v opatrném růstu, dnes pozor na NFP
    Včerejší seance přinesla negativní překvapení z Německa, kde se výrazně propadly tovární objednávky. Dopad na trhy byl ale mírný a ty si své solidní ocenění ve většině případů drží, k čemuž pomáhá hlavně absence větších ekonomických a politických rizik. Co se politických rizik týká, zde se situace dokonce mírně zlepšuje, díky znovuzahájení jednání mezi USA a Čínou, která včera pozitivně okomentoval americký prezident Trump. Dnes se obchodníci zaměří hlavně na výsledky z amerického trhu práce a na tempo růstu mezd, které může výrazně promluvit do dalšího výhledu pro vývoj úrokových sazeb.
  • Ranní komentář: Riziková aktiva pokračují v růstu, daří se i drahým kovům
    Máme za sebou podle očekávání klidný týden, který ale pomohl akciím k dalšímu solidnímu růstu. Včera přidal americký S&P 500 půl procenta a znovu tak navýšil své historické maximum. Pomohl k tomu jak celkově pozitivní sentiment na trzích, tak skutečnost, že index rostl na výrazně podprůměrných objemech. Růstem si v minulých dnech prošly i rizikovější měny jako je AUD a NZD a trochu překvapivě i drahé kovy, v čele se zlatem, které se přehouplo přes hranici 1 500 dolarů. Dnešek je na trzích bez důležitějšího makra, takže s klidným průběhem obchodování počítáme i na závěr tohoto týdne.
  • Ranní komentář: Rizikové přirážky dál na zvýšených úrovních, dnes pozor na Itálii
    Včerejší seance nakonec přinesla na akciové trhy mírnou korekci, která zdá se ještě o něco zesiluje také během dnešního rána. Na vině je hned několik rizik, od těch ekonomických (dopad vyšších sazeb na USA a cel na Čínu), po politická (Itálie, Brexit). Úroveň rizikových přirážek tedy prozatím neklesá a i do nadcházejících dnů pravděpodobně volatilita na většině finančních aktiv zůstane na zvýšených úrovních. Dnes pozor hlavně na reakci Itálie, italských dluhopisů a eura na rozhodnutí Evropské komise vrátit zemi rozpočet k přepracování. Na makro bude úterní seance chudá a trhy bude v tomto ohledu opět více zajímat hlavně výsledková sezóna v USA, která přinese čísla za 3Q od firem jako McDonalds, 3M, Lockheed Martin, Caterpillar, nebo Verizon.
  • Ranní komentář: Rizikové přirážky mírně na vzestupu, dnes výsledky z kanadského a amerického trhu práce
    Včerejší seance přinesla na trhy mírný růst rizikových přirážek, který byl spojen se skutečností, že už počínaje dneškem by americký prezident mohl oznámit své rozhodnutí o případném uvalení nových celních opatření na čínské importy v objemu až 200 mld. dolarů. Trhy se tak obávají další eskalace obchodní války mezi oběma zeměmi a jejich dopadu na globální obchod a ocenění světových akcií. Ty si zatím (hlavně v USA) svou vysokou cenu udržují a prostor ke korekci tak rozhodně existuje. Páteční seance bude především o Trumpovi, i když nás čeká i zajímavé makro v podobě výsledků z amerického a kanadského trhu práce, které by mohlo výrazně rozvlnit USD a CAD.
  • Ranní komentář: Rizikové přirážky postupně klesají, dnes data z britského trhu práce
    Včerejší seance přinesla na finanční trhy opět trochu více klidu, což se projevilo hlavně na stabilizaci na akciích a na snížení rizikových přirážek. Dobrou zprávou je, že ani tentokrát dluhopisové výnosy nepokračovaly v růstu, což umožňuje hlavně akciím získat pevnější půdu pod nohama, o kterou by se mohly opírat také v průběhu dnešní seance. Ta přinese hlavně výsledky z britského trhu práce. Obchodníci však budou věnovat pozornost i politickým rizikům v čele s napjatými vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií.
  • Ranní komentář: Rizikové přirážky znovu klesly, USD a JPY slabší na většině měnových párů
    Závěr minulého týdne přinesl další pád rizikových přirážek a tedy i růst na většinu akciových indexů. Nálada na trzích se i nadále pozvolna zlepšuje, díky čemuž se na FX daří hlavně rizikovějším měnám na páru s dolarem a japonským jenem. Velmi silný konec týdne za sebou proto mají hlavně komoditní měny, jako CAD, AUD, nebo NZD. Minulý týden přinesl zasedání ECB a tento týden nás čeká zasedání Fedu. Trh i od něj čeká ponechání sazeb beze změny, takže bude klíčovým hlavně doprovodný komentář a nové projekce pro vývoj sazeb. Pondělní seance ale začne spíše pozvolna a zvědavi budeme hlavně na odpolední projev Maria Draghiho.
  • Ranní komentář: Ropa a ropné akcie silnější, bitcoin na novém maximu
    Akciové trhy v USA po nevydařeném startu do nového týdne včera dokázaly růst a likvidovat část pondělních ztrát. Index S&P 500 tak přidal 0.71 %, Dow Jones rostl o 0.55 % a Nasdaq o 0.95 %. Sektorově se přitom velice dařilo hlavně energiím, kterým pomohlo rozhodnutí Saudské Arábie, která oznámila, že sníží produkci ropy o 1 mil. barelů, čímž výrazně pomohla cenám ropy. WTI se v reakci na tuto zprávu dostala na úroveň 50 dolarů, zatímco cena ropy brent stoupla až nad 53 dolarů za barel.
  • Ranní komentář: Ropa díky Trumpovi mírně zdražila, S&P500 zůstává v okolí 2 800 USD
    Akciové indexy za sebou mají další úspěšnou seanci, během které jen v USA rostly o více než dvě procenta. Sentiment na trzích částečně zlepšila korporátní Amerika a výsledky společností jako je například Texas Instruments, nebo Snapchat. Pozitivní dopad mělo ale i vyjádření amerického ministra financí, který počítá s tím, že by do konce srpna měla být americká ekonomika opět v plném provozu.
  • Ranní komentář: Ropa díky výpadkům produkce v USA pokračuje v růstu, bitcoin nad 52 tis. USD
    Včerejší seance situaci na akciových trzích výrazněji nezměnila. Dow Jones přidal 0.29 %, zatímco S&P 500, Nasdaq a většina evropských indexů několik desetin procenta odepisovaly. Na trzích se i nadále řeší situace v Texasu, kde výpadky elektřiny přispívají k výraznému snížení produkce ropy, která včera vystoupala v případě americké WTI až na dosah 62 dolarů za barel.
  • Ranní komentář: Ropa drží ztráty z konce minulého týdne. TRY po výměně šéfa CB prudce oslabila
    Akciové indexy minulý týden zakončily s mírnou ztrátou. Na vině byly pravděpodobně už tak zvýšené valuace, v kombinaci s pokračujícím růstem dluhopisových výnosů, které se dostaly až nad hranici 1.7 %, a to navzdory zasedání Fedu a jasnému signálu, že banka zatím neuvažuje o utahování měnové politiky a hodlá ekonomiku i nadále vydatně podporovat. Celkově je však sentiment na trzích stabilizovaný a klidný, což souvisí jak s podporou ze strany fiskální a monetární politiky, tak s postupným otevíráním americké ekonomiky. Výraznější korekcí si tak v minulém týdnu prošla hlavně ropa, která se v případě americké ropy typu WTI propadla krátce až pod hranci 60 dolarů za barel.
  • Ranní komentář: Ropa klesá na zprávách o možné vyšší produkci OPEC
    Včerejší seance na akciové trhy větší změny nepřinesla. Akcie sice mírně ztrácely, stále si ale drží velkou část zisků z konce minulého týdne. Zvýšené volatility jsme se dočkali na ropě, která se dostala pod tlak v reakci na zprávy OPEC, který zvažuje že Rusko vyřadí z dohody o zvyšování produkce. To by mohlo ve finále přispět k většímu navýšení produkce některých zemí OPEC, na což ropa reagovala pádem ze 120 na 115 dolarů.
  • Ranní komentář: Ropa na ročních maximech, v růstu pokračuje i krypto
    Středeční seance na akciový trh výraznější změny nepřinesla. Indexy si své ceny podržely, i když například v rámci indexu výrazně rostly ceny akcií v energetickém sektoru, kterému pomáhá pokračující růst cen ropy. Ropa WTI se dnes obchoduje na 56 dolarech poté, co dal OPEC+ jasně najevo, že je připraven pokračovat ve snaze o normalizaci světových ropných zásob, které by se už v polovině letošního roku měly dostat pod svůj pětiletý průměr.
  • Ranní komentář: Ropa na 108 USD, strach z inflace a zpomalení ekonomika doléhá na trhy
    Akciové trhy včera zamířily do červených čísel. Ke korekci pravděpodobně přispěly obavy z vyšší inflace a jejího dopadu na světovou ekonomiku, ke kterým rozhodně přispívají růsty cen komodit, jako jsou třeba ropa a pšenice. Ropa se dostala na 108 dolarů za barel, zatímco pšenice se prodává za 10 dolarů za bušl.
  • Ranní komentář: Ropa na 118 USD, indexy zatím drží zisky z konce minulého týdne
    Nový týden na trzích začal v klidu a na nízkých objemech. V USA se kvůli svátku neobchodovalo a v Evropě indexy jen nepatrně rostly. Dnes ráno futures na americké i evropské indexy začínají seanci bez výraznější změny.
  • Ranní komentář: Ropa na 125 USD, výprodej na evropských akciích nepolevuje
    Minulý týden byl na finančních trzích velmi nervózní a nervozita nepolevuje ani dnes. Korekce se týkala hlavně evropských indexů, které v minulém týdnu klesaly často až o 10 %. Dnes ráno přitom jejich pád pokračuje a futures na hlavní indexy odepisují další dvě až tři procenta. V prudkém růstu naopak pokračují komodity. Ropa dnes atakovala hranici 125 USD za barel kvůli obavám z toho, že by na Ruskou ropu mohlo být uvaleno embargo. Zlato se dnes dostalo na 2 tis. USD a v růstu pokračují i další komodity.
  • Ranní komentář: Ropa nejvýše od srpna, small-cap akcie navázaly na růst ze začátku týdne
    Situace na finančních trzích zůstává po silném začátku týdne i nadále poměrně volatilní. Pod tlakem včera opět byly hlavně technologické akcie, kterým zpráva o nové vakcíně viditelně uškodila. V růstu naopak pokračovaly akcie průmyslových společností, REITy a energetický sektor, který dál těží z růstu cen průmyslových komodit. Například ropa WTI včera přidala 2,6 % a po silném růstu z posledních dvou seancí je zpět na nejvyšších úrovních od letošního srpna.
  • Ranní komentář: Ropa pod $90, Američané jezdí méně než v létě 2020, dnes výsledky z US trhu práce
    Akciové trhy za sebou mají klidnou seanci a ve většině případů si své pozice držely, nebo mírně rostly. Pod tlakem ale zůstávají ceny ropy, které se propadly pod 90 dolarů za barel WTI kvůli rostoucím obavám ze zpomalující ekonomiky a nižší poptávce po pohonných hmotách. Důležitým tématem zůstává výsledková sezóna, která včera nabídla čerstvá čísla společností Alibaba, Block, nebo Warner Brothers Discovery.
  • Ranní komentář: Ropa pokračuje v korekci dřívějších zisků, americké výnosy zpět nad 2.9 %
    Akciové trhy včera se včera v Evropě i v USA dostaly pod mírný tlak. Situaci pravděpodobně nepomohl ani růstu dluhopisových výnosů, které se v USA u desetiletých splatností dostaly nad 2.9 %. Pod tlakem včera byly například aerolinky, nebo společnost Meta, kterou po 14 letech opouští COO Sheryl Sandbergová.
  • Ranní komentář: Ropa pokračuje v korekci, evropské akcie ztrácejí
    Čtvrteční seance přinesla na akciové trhy mírnou korekci. Evropské indexy se propadaly v řadě případů o více než procento, zatímco v USA indexy ztrácely hlavně s přispěním korekce na technologiích a energiích. Ceny energetických společností klesaly společně s ropou, která je pod tlakem díky dalším neoficiálním zprávám o tom, že Saúdská Arábie s Emiráty údajně našly společnou řeč v řešení nedávného sporu, který zabránil přijetí dohody o dalším zvyšování produkce.
  • Ranní komentář: Ropa po útocích na Saúdskou Arábii výrazně roste, indexy reagují korekcí
    Začátek týdne přinesl prudký růst cen ropy, která vystřelila vzhůru okamžitě po zahájení obchodování. Reagovala tak na víkendové útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii, které vyřadily téměř polovinu tamní produkce. Cena ropy brent díky tomu vystoupala o více než 10 % a kolem sedmé hodiny ranní se držela v okolí 66 dolarů za barel. Negativně na celou událost reagují také světové indexy, které se dostávají do červených čísel napříč všemi regiony. Přestože se k útokům přiznali rebelové z Jemenu, USA a Saúdská Arábie z nich podezřívají Írán. Celá situace na Blízkém východě se tak znovu dramatizuje, což pro ropu a pro finanční trhy může představovat další významné riziko.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje