Pondělí 04. listopadu 2024 21:01
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap zlato
reklama
InstaForex rijen 2024

Bitcoin už prolomil hranici 17 tisíc dolarů, stoupá k novému historickému rekordu – naposledy byl takto drahý počátkem ledna 2018. Svět se bojí inflace a zadlužování vlád, což bitcoinu nahrává

17.11.2020 15:14  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nejrozšířenější světová kryptoměna bitcoin dnes odpoledne středoevropského času, krátce před jednou hodinou, prolomila cenovou úroveň 17 tisíc dolarů za jeden kus. Celková tržní kapitalizace této kryptoměny tak nyní činí bezmála 316 miliard dolarů. 

Bitcoin je nyní nejdražší od prvních lednových dnů roku 2018, kdy splaskávala bublina, která se na trhu s touto kryptoměnou utvořila na sklonku roku 2017. Na jejím vrcholu, před Vánoci roku 2017, se bitcoin prodával až za více než 19 665 dolarů. Ovšem ve své více než desetileté historii vykazoval bitcoin cenu v pásmu nad dnešní úrovní 17 tisíc dolarů pouze po několik dní. Až do dneška se vesměs jednalo právě výhradně o krátkou dobu na přelomu let 2017 a 2018. Bitcoin je tedy na dosah překonání cenového rekordu, ale také rekordu ve své tržní kapitalizaci. Její rekordní úroveň, 335 miliard dolarů, je již poměrně blízko její zmíněné dnešní úrovni, oněm takřka 316 miliardám.  

Kryptoměnám v čele s bitcoinem nahrává extrémně expanzivní měnová politika světově významných centrálních bank v čele s americkým Fedem. Ty ji provádějí proto, aby tlumily neblahé ekonomické dopady šíření koronavirové nákazy a souvisejících protipandemických opatření. 

V důsledku extrémně expanzivní měnové politiky bezpříkladně klesají dluhopisové výnosy. Celkový celosvětový objem dluhu, který vykazuje záporný výnos, se nyní nachází nejvýše v historii. Vyplývá to z ukazatele Global Negative-Yielding Debt Index, který sestavují společnosti Bloomberg a Barclays (viz graf níže). Daný objem nyní dosahuje hodnoty 17,05 bilionu amerických dolarů, přičemž dosavadní rekord z roku 2019 činil 17,04 bilionu. Za uplynulých osm měsíců se údaj více zdvojnásobil.  

Záporný výnos dluhu znamená, že investor do příslušného dluhopisu získá k datu jeho splatnosti méně peněz, než za kolik jej koupil, a to po zahrnutí kuponu, tedy úrokových plateb. Dlužník – tedy emitent dluhopisu – tak dostává zaplaceno za to, že je mu možné peníze půjčit.  

Záporný výnos nyní vykazují třeba i dvouleté dluhopisy řecké vlády. To znamená, že athénské vládě nyní mezinárodní investoři vlastně platí za to, že ji mohou na dva roky své peníze půjčit. Ještě před několika měsíci by bylo něco takového nemyslitelné. 

Za znatelným nárůstem objemu dluhu, který vykazuje záporný výnos, stojí v současnosti zejména právě extrémně expanzivní měnová politika světově významných centrálních bank.  

V důsledku růstu objemu aktiv, která nejen že nepokrývají inflaci, ale dokonce ani nezaznamenávají jakýkoli kladný výnos, stoupá mezi investory po celém světě sháňka po aktivech, která inflaci pokrývají, či jsou proti ní alespoň odolnější. Mezi ně patří například nemovitosti, ale také právě kryptoměny v čele s bitcoinem.  

Bitcoinu a dalším kryptoměnám svědčí nejen samotná zmíněná extrémně expanzivní politika centrálních bank, jejímž klíčovým cílem je stlačování úrokových sazeb napříč ekonomikou, včetně tedy výnosů dluhopisů.  

Tato měnová politika rovněž mezi řadou investorů vyvolává obavu z toho, že podnítí znatelné zrychlení inflace, a tedy že konvenční aktiva typu dluhopisů budou vůči inflačnímu znehodnocování ještě méně odolná než dnes. To proto, že stlačených úrokových sazeb – a tedy levného financování –využívají v historicky rovněž bezpříkladné míře vlády řady zemí světa, které svým ekonomikám poskytují masivní rozpočtové stimuly. Jejich výsledkem je poměrně dramatický nárůst veřejného zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu.  

Na rozdíl od globální finanční krize před deseti lety není nyní, při globální pandemické krizi, kladen takový důraz na obezřetné rozpočtové financování a na rychlou pokrizovou konsolidaci dluhu. Tento posun je patrný ostatně i v Česku, kde letos schodek státního rozpočtu bude pravděpodobně zhruba dvojnásobný v porovnání s dosavadním rekordním schodkem, necelých 200 miliard korun, z roku 2009. Přitom v roce 2021 má být schodek státního rozpočtu podobně rozmáchlý jako letos, zatímco přes deseti lety, v roce 2010, už docházelo ke znatelné konsolidaci veřejného zadlužení ČR.  

Mezi investory celého světa tudíž roste obava, že peníze z rozsáhlých stimulačních programů vlád se nakonec projeví silně inflačně. Tyto peníze totiž na rozdíl od peněz poskytovaných v rámci měnověpolitické stimulace centrálních bank již proudí přímo do ekonomiky.  

Inflačně se navíc projeví pravděpodobně další prohlubování obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, které nutí západní firmy přeorientovávat se na dražší práci a dražší dodavatele v oblasti mimo Asii.  

Právě bitcoin představuje stále oblíbenější pojistku proti inflaci. Klíčový představitel americké Citibank, Tom Fitzaptrick, který šéfuje produktům Citifxtechnicals, tak míní, že do konce roku 2021 se cena bitcoinu vyhoupne až na bezmála 320 tisíc dolarů, tedy takřka dvacetkrát výše, než kde je právě teď. Zdá se, že je jen otázkou času, kdy se cena bitcoinu přehoupne přes úroveň 20 tisíc dolarů, a tedy dosáhne svého nového cenového rekordu.  


Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bitcoinu se bude během krize nabídky dařit
    Co se stane s bitcoinem? Odpověď na tuto otázku závisí na tom, zda máte tuto kryptoměnu ve své peněžence, nebo ne. Podle průzkumu, který provedla Deutsche Bank mezi 3 600 spotřebiteli, klesnou do konce letošního roku kotace BTC/USD pod 20 000, což je přibližně o 50 000 méně než tržní cena. Celých 38 % respondentů se dokonce domnívá, že token časem zmizí. Pouze 10 % respondentů očekává do konce prosince jeho růst nad 75 000; 40 % však věří, že se bitcoinu bude dařit.
  • Bitcoinu se nedaří překonat úroveň 45 000 USD
    Bitcoinová rally může kdykoli skončit, protože většina obchodníků začíná přemýšlet, zda odraz od nedávných minim nebyl příliš rychlý a předčasný. Ve skutečnosti cena v úterý již ztratila přibližně 2,6 %, a BTC se tak uzavřel na 43 000 USD. Ostatní kryptoměny se rovněž propadly, a to až o 2,3 %.
  • Bitcoinu se nepodařilo prorazit nad 39 000 USD
    Po růstu na téměř dvoutýdenní maximum bitcoin ve středu klesl, což zdůraznilo snahu překonat klíčovou technickou překážku a odrazit se ke 40 000 USD. Bitcoin klesl o 3,7 % a obchodoval se za 37 375 USD, zatímco ethereum kleslo o 3,8 % a obchodovalo se za 2 672 USD
  • Bitcoin usiluje o zisky nad 25 000 USD
    Cena bitcoinu zahájila nový růst ze zóny 20 400 dolarů. Vytvořila se základna a cena vystoupala nad zónu odporu 21 500 USD.
  • Bitcoin útočí na historická maxima 68 000
    Bitcoin zažívá od začátku týdne exponenciální rally, díky níž se cena dostala na dohled od svých historických maxim. Ukazatele hybnosti se však v současné době nacházejí hluboko v překoupených zónách, což zvyšuje pravděpodobnost blížícího se pullbacku.
  • Bitcoin utrpěl prudký pokles
    Bitcoin v pátek utrpěl prudký propad, když se objevily zprávy o hrozícím krachu krypto banky Silvergate. Ostatní kryptoměny se také propadly, neboť investoři přemýšleli, co tyto zprávy znamenají pro trh v širším smyslu.
  • Bitcoin uzavírá medvědí týdenní svíčku poté, kdy klesl pod 40 000 dolary
    Bitcoin (BTC) se aktuálně obchoduje velmi blízko dvoum úrovním podpory, ale zatím nevykazuje žádné známky býčího zvratu.
  • Bitcoin uzavírá týden silnými zisky
    V pátek se Bitcoin obchodoval v bočním trendu. V době psaní tohoto článku se cena BTC pohybuje na 19 022 dolarech.
  • Bitcoin uzavřel týden pin barem
    Bitcoin je připraven na třetí ziskový týden v řadě a obchoduje se o 19 % výše na úrovni kolem 43 500 USD. Zdá se, že token se již vzpamatovává z prudkého poklesu, ke kterému došlo minulý měsíc, kdy se z historického maxima na úrovni téměř 69 000 USD propadl pod 33 000 USD.
  • 📉 Bitcoin už nemá kam růst? 🤔 | Trendový výhled
    Každý týden realizujeme přehled aktuálního směřování trhu u vybraných instrumentů.
  • Bitcoin už stojí takřka 13 tisíc dolarů. Co vše stojí za tím, že stojí právě tolik?
    Cena bitcoinu, nejrozšířenější kryptoměny, se poprvé od ledna 2018 přiblížila psychologické cenové úrovni 13 tisíc dolarů za kus.
  • Bitcoin už svou hodnotou přeskočil Teslu i Metu. Dotahuje se ale i na stříbro a po posledním halvingu již přibývá pomaleji než zlato
    Bitcoin od začátku roku posílil a jeho tržní kapitalizace se aktuálně pohybuje okolo 1,3 bilionu amerických dolarů. V porovnání s akciemi nejhodnotnějších světových společností a drahými kovy se tak bitcoin opět zařadil mezi 10 nejcennějších aktiv. Jeho hodnota dnes ale už přesahuje akcie Mety (1,23 bilionu dolarů), Tesly (788 miliard dolarů), ovšem dotahuje také stříbro (cca 1,4 bilionu dolarů). Bitcoin také po letošním halvingu dosáhl nižší inflace než zlato.
  • Bitcoin v centru pozornosti Tesly
    Od konce roku 2020 Bitcoin zažívá opětovný obrovský boom a jeho cena roste i díky zájmu institucionálních investorů, kteří ho v minulosti neuznávali. Jenže situace na trhu se mění a král kryptoměn se dostal i do hledáčku obrovských společností. Mezi jeho investory nejnověji patří i legendární Tesla v čele s Elonem Muskem.
  • Bitcoin v „contangu“
    Začátek února byl pro bitcoin složitější a jeho cena během sedmi dnů mírně klesla, ale podle klíčových ukazatelů se trh dostal do „contanga“ (viz níže) a pro největší světovou kryptoměnu přetrvávají i další pozitivní signály.
  • Bitcoin v České národní bance
    Na půdě ČNB proběhl historicky první nákup Bitcoinu přes specializovaný ATM bankomat, tzv. BITCOINMAT. Tradiční finanční instituce přitom virtuálním měnám nejsou dlouhodobě nakloněny.
  • Bitcoin vede český kryptoměnový žebříček eToro. Na vzestupu je decentralizované financování DeFi
    Drobní čeští investoři po spektakulárním roce 2021 znovu potvrdili svou důvěru v bitcoin. Potvrzují to poslední data společnosti eToro. Žebříček Top 10 nejvíce obchodovaných kryptoměn také ukazuje, že bitcoin dosáhl 476% meziročního nárůstu otevřených pozic a zůstává vůbec nejobchodovanější kryptoměnou na platformě.
  • Bitcoin: Velký večírek skončil. Dnes zažíváme vystřízlivění
    „Bitcoin nemá žádnou fundamentální hodnotu a jeho cena je odvozena jen od důvěry lidí. Na aktuálním vývoji je patrné, že se důvěra postupně vytrácí a cena bitcoinu padá doslova volným pádem,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Bitcoin velryby přikoupily 40 000 BTC navíc
    Podle nejnovějších informací společnosti Santiment si bitcoinové velryby před nedávným skokem na 42 000 dolarů nakoupily 40 000 BTC. Analytická firma poznamenala, že velryby jsou zpět na hodnotě svého vlastnictví jako před propadem z hodnoty 49 000 dolarů. BTC od 31.prosince klesal z hodnoty 48 674 dolarů až se 10.ledna dostal na hodnotu 39 650 dolarů.
  • Bitcoin versus zlato
    Investování do zlata a nového typu měny, jak se někdy říká ne celkem správně „kryptoměny“ – Bitcoinu – spojuje jedno: Ubránit se před skrytou inflačně emisní daní, která se vyvinula z ražebného v době, kdy byla zrušena směnitelnost měn za zlato. Kdysi bylo nutné, aby měna byla kryta zlatem, a růst cen zlata v případě většího množství peněz, které banky vytiskly a dávaly do oběhu, omezoval jejich možnosti, pokud jde o výnos z ražby peněz. Dnes jsou náklady na rozmnožení elektronických peněz nulové a centrální banky si přisvojují veškerý výnos z jejich vnášení do oběhu, vybírají tak od subjektů ekonomiky, které si peníze pořizují, určitou specifickou daň, aniž by si to někdy subjekty držící peníze uvědomovaly. Ta přibližně odpovídá růstu ekonomiky a míře inflace. Takto získané prostředky dříve sloužily k monetizaci veřejného dluhu, dnes se stávají součástí globálního peněžního systému a slouží k jeho stabilizaci.
  • Bitcoin v květnu rychle stoupá, o více než 15 procent. Svědčí mu dubnový nárůst míry nezaměstnanosti v USA
    Bitcoin, nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa, v posledních dnech mohutně roste. Stoupají i další kryptoměny a obecně riziková aktiva, neboť investoři přehodnocují svá očekávání ohledně měnové politiky americké centrální banky. Ta by se v reakci na páteční čísla z amerického trhu právě mohla uchýlit k dřívějšímu zahájení snižování své základní úrokové sazby. To by byla pozitivní zpráva pro trhy jako celek, ale zejména právě pro rizikovější aktiva. Snížení úrokových sazeb značí zvýšení dostupnosti financování těchto rizikovějších aktiv a současně pokles výnosnosti bezpečných aktiv typu vládních dluhopisů, které zvyšuje atraktivitu rizikovějších aktiv.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy