Středa 18. prosince 2024 09:54
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Fintokei StartTrader

Pokles ekonomiky v druhém čtvrtletí podle zpřesněného odhadu činil 11 %

01.09.2020 10:12  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tuzemská ekonomika poklesla podle dnes zveřejněného zpřesněného odhadu ČSÚ v průběhu druhého kvartálu mezičtvrtletně o 8,7 %.Ve srovnání s loňským rokem se hrubý domácí produkt snížil o 11 %. Pokles českého hospodářství byl tak nakonec mírně horší, než jak ukazoval předběžný odhad HDP z konce července.

Mírná revize však nemění nic na tom, že pokles tuzemské ekonomiky byl v druhém čtvrtletí historicky nejhlubší. Důsledky koronavirové pandemie se přitom podepsaly na téměř všech složkách HDP. Výjimkou byl pouze nárůst vládní spotřeby, která odrážela expanzivní politiku vlády snažící se kompenzovat zavedená restriktivní opatření.

Nyní však již ekonomika opět roste. Oživení navíc probíhá nejen ve spotřebitelském sektoru, ale také v odvětví průmyslu, a to dokonce rychleji než se původně čekalo. Klíčové období však máme ještě před sebou, a tím je blížící se podzim. Nejsledovanějším bude samozřejmě další vývoj koronaviru. Již nyní se počty nakažených zvyšují a s koncem letních prázdnin spojených s návratem do škol a zaměstnání se na tom pravděpodobně moc nezmění. To si uvědomují i podnikatelé, především pak ti v oblasti služeb a obchodu, kteří se obávají opětovného uzavření ekonomiky nejvíce a jejich důvěra v další hospodářský vývoj tak klesá. Problém je, že i samotný pokles důvěry bez toho, aby se obavy opětovného uzavření ekonomiky naplnily, může probíhající oživení zbrzdit. Ekonomika tak pro podzimní měsíce potřebuje především jasný plán ve vztahu k tomu, jaká opatření budou přijata ve chvíli, kdy se situace kolem koronaviru výrazně zhorší.

My zůstáváme optimističtí a věříme, že oživení ekonomiky bude pokračovat i v nadcházející měsících. Pro letošní rok tak očekáváme pokles českého hospodářství o 5 % a v roce následujícím pak jeho růst o 6 %.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pokles cen výrobců v eurozóně pokračuje, prostor pro zásah ECB
    Více než se čekalo poklesly v květnu ceny průmyslových výrobců v eurozóně. Stal...
  • Pokles ceny Bitcoinu podle analytika stále odpovídá předchozím BTC cyklům  
    Podle nové analýzy má BTC před sebou nejméně jeden další vzestup, než dosáhne historického maxima. Populární analytik Techdev v sérii tweetů tvrdil, že na BTC/USD není v letošním roce nic neobvyklého. TechDev je známý optimistickými názory na tuto kryptoměnu.
  • Pokles ceny ETH se příliš nepohnul z místa - ale je tu úroveň, kterou je třeba sledovat
    ‚‚Po dokončení sloučení se cena ETH propadla. Tento pohyb však podle mého názoru nemá obrovské důsledky. Cena se v současné době stále drží na posledním zaznamenaném minimu 1 400 USD, 28. srpna, což je cenová úroveň, kterou je třeba sledovat.
  • Pokles ceny ropy vystrašil investory, rubl na nových letošních minimech, juan nejslabší od května 2011, analýza USD/JPY
    Akcie v Asii, Evropě a USA v pondělí klesly pod vlivem poklesu ceny ropy a kvůli obavám o ekonomický růst Číny, což jsou aktuálně dva hlavní...
  • Pokles ceny surové ropy, ke slovu se hlásí německá průmyslová výroba
    Evropské akciové trhy otevřou výše, neboť cena surové ropy o něco poklesla a akcie amerických bank vyletěly nahoru...
  • Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil
    „Ceny zemědělských výrobců v září sice pokračovaly v meziročním poklesu, ten však výrazně zpomalil. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ČSÚ. Zatímco v srpnu byly meziročně ceny zemědělských výrobců nižší o 0,5 %, v září pokles činil pouhé 0,2 %, meziměsíčně ceny dokonce vzrostly o 2,1 %. Meziměsíční nárůst zaznamenaly především ceny čerstvé zeleniny, a to o 12 %. Rostly také ceny vajec o 3,3 %, obilovin o 2,3 % či olejnin o 2,0 %. Naopak meziměsíční pokles zaznamenaly například ceny ovoce, které se snížily o 7,2 %. V meziročním srovnání však ceny ovoce rapidně vzrostly; oproti loňskému září byly vyšší o 32,2 %. Zvýšily se také ceny skotu o 8,9 % a mléka o 13,8 %. Naopak k meziročnímu poklesu došlo u cen brambor, které se snížily o 21,2 %, vajec o 10,6 % či drůbeže o 10,5 %,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil
    „Pokles cen zemědělských výrobců dle očekávání zpomalil. Potvrdila to dnes zveřejněná data ČSÚ. Ceny zemědělských výrobců přitom v meziročním srovnání klesají už čtrnáct měsíců v řadě, s červnem však opustily původní dvouciferné tempo. Meziročně tak byly ceny zemědělských výrobců nižší o 7,5 %, meziměsíčně ovšem vzrostly o 1,9 %. Meziměsíčně se zvýšily především ceny čerstvé zeleniny o 13,3 %, ale také ceny drůbeže o 3,5 % či skotu o 1,8 %. Meziročně pak klesly ceny v rostlinné výrobě, a to o 12,6 %. Snížily se ceny obilovin o 20,1 %, ale také brambor o 11,8 % či čerstvé zeleniny o 10,0 %. Ceny v živočišné výrobě byly nižší o 1,4 %, meziročně klesly například ceny vajec o 17,4 % či drůbeže o 6,2 %,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Pokles cen zlata kvůli aktivaci příkazů Take Profit a očekávání dat z USA
    Ceny zlata klesají v reakci na vybírání zisků po silném růstu minulý týden a před zveřejněním klíčových ekonomických dat z USA.
  • Pokles dodávok kapitálových statkov v USA je primárne o exportoch, nie o domácej neochote investovať
    Včera som mal na twittri kratšiu diskusiu o tom, že či pokles dodávok kapitálových statkov (zverejnený včera) znamená ...
  • Pokles dolaru, na Ukrajině sílí euro
    Dolar v Asii ve středu ráno klesl a podporu euru poskytly naděje na průlom v mírových jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou. Jen, japonská měna, který už je pod tlakem, se ustálil i v době, kdy japonská centrální banka (BOJ) pokračuje ve snaze potlačit výnosy dluhopisů.
  • Pokles ekonomiky v 1. čtvrtletí odpovídal odhadům ČNB
    Pokles ekonomiky v prvním čtvrtletí byl zcela v souladu s odhady České národní banky v její aktuální prognóze. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové centrální banky Petr Král. Meziroční pokles české ekonomiky v 1. čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu činil dvě procenta. V mezičtvrtletním vyjádření ekonomická aktivita klesla o 3,3 procenta.
  • Pokles eura se zastavil, koruna dnes zaostává za okolními měnami
    Díky růstu hlavních akciových trhů, který se dnes přenáší i do Evropy, dostávají středoevropské měny šanci si dopoledne ...
  • Pokles eura snižuje pravděpodobnost zásahu ECB
    Kolotoč spekulací okolo utahování měnové politiky Fedu a případném dalším uvolňování ze strany ECB jako by neměl konce...
  • Pokles EURAUD sa opäť zastavil na úrovni 1,45 (TA,D1)
    Na páre EURAUD funguje už vyše roka support okolo úrovne 1,45, ktorý ukončil už tri klesajúce trendy a nateraz zastavil štvrtý. Pokiaľ by sa tento support udržal, tak existuje priestor pre vytvorenie trojuholníkovej formácie, keďže horná trendová čiara je klesajúca:
  • Pokles eura urychlila Junckerova slova, koruna dál zůstává na úrovni ze začátku týdne
    Koruna se ráno obchoduje na 25,57 za euro a kurz se tak ani dnes příliš neodchyluje z úrovně ze začátku týdne. Nejso...
  • Pokles eura v Asii konsolidoval, je to ale skutečně všechno?
    Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital MarketsEuro se včera během asijského obchodo...
  • Pokles EUR/USD zesiluje
    Hrozící default v USA udržuje trhy na hraně. Nejvíce pozornosti však vzbudí dnešní zveřejnění údajů o spotřebitelské inflaci v eurozóně, která podle prognóz klesne na 0,7 % meziměsíčně a vzroste o 7,0 % meziročně.
  • Pokles evropské ekonomiky byl o něco mírnější
    V eurozóně dnes byly zveřejněny finální odhady vývoje HDP a zaměstnanosti v prvním čtvrtletí letošního roku. Evropská ekonomika poklesla mezičtvrtletně o 3,6 % a meziročně o 3,1 %. To bylo tedy nakonec o něco méně než ukazovaly předběžné odhady, které hovořily o -3,8 %, resp. -3,2 %. Mírná revize dat však nemění nic na tom, že evropská ekonomika byla v prvním čtvrtletí silně postižena zavedenými opatřeními proti šíření koronaviru. Spolu s finálními čísly byla zveřejněna i struktura vývoje HDP. Podle té za poklesem evropské ekonomiky stála z jedné třetiny nižší spotřeba domácností, následovaná fixními investicemi. Fixní investice a spotřeba domácností byly hlavní příčinou nižší ekonomické aktivity také v České republice. Negativně na vývoj evropské ekonomiky však působil i výsledek zahraničního obchodu a trochu překvapivě vykázala mírně záporný příspěvek i spotřeba vlády. Jednotlivé vlády tak toho pro záchranu evropské ekonomiky v prvním čtvrtletí moc udělat nestihly. Je však faktem, že většina evropských zemí začala zavádět protiepidemická opatření až koncem března. Nejvýraznější mezičtvrtletní pokles HDP vykázala Francie, Itálie, Španělsko a Slovenko, a to ve všech případech o více než 5 %. Finální čísla vývoje evropské zaměstnanosti v prvním čtvrtletí byla zhruba v souladu s předběžnými odhady. Zaměstnanost v eurozóně tak poklesla mezičtvrtletně o 0,2 %, meziročně však ještě rostla o 0,4 %. V důsledku vyšší míry strnulosti lze očekávat, že se aktuální situace na evropském trhu práce projeví až se zpožděním a v druhém čtvrtletním tak pravděpodobně uvidíme pokles zaměstnanosti i v meziročním vyjádření.
  • Pokles evropského akciového trhu a zklamání investorů z výsledků čtvrtečních dlouho očekávaných zpráv
    V návaznosti na výsledky včerejšího obchodování hlavní burzovní indexy po velkolepém vzestupu z předchozího dne poklesly. Hlavními důvody sebevědomého medvědího obchodování byly výsledky zasedání Evropské centrální banky (ECB) a jednání mezi ministry zahraničí Ruska a Ukrajiny.
  • Pokles inflace brzdí
    „V srpnu inflace dále klesala. Spotřebitelské ceny jsou tak na sestupu již sedmý měsíc v řadě. V srpnu se inflace dostala na hodnotu 8,5 % z červencových 8,8 %. Tempo poklesu inflace však v porovnání s předchozími měsíci značně brzdí, meziměsíčně spotřebitelské ceny dokonce vzrostly o 0,2 %. K faktorům, které působily proti poklesu inflace, patřilo v srpnu skokové zdražení pohonných hmot, kdy se bohužel sešlo vrácení spotřební daně z nafty na původní úroveň s růstem cen na světových trzích s ropu,“ uvedl partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024