Sobota 02. listopadu 2024 09:25
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Partner

Čerpání z programu COVID III se týden od týdne zrychluje, ale stále je nadmíru pomalé: Pokud stát bude poskytovat pomoc firmám v rámci programu COVID III aktuálním tempem, program se dočerpá za zhruba 17 let

28.07.2020 19:37  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Objem pomoci státu firmám a podnikatelům zasažených koronavirovou krizí se zvyšuje, a to dokonce zrychlujícím tempem, které je však stále ještě až příliš pomalé. Vyplývá to z údajů k čerpání v rámci jednotlivých programů COVID, které dnes v aktualizované verzi zveřejnila Česká národní banka.

Dnes zveřejněné údaje jsou platné k 17. červenci a pokrývají tedy zhruba 1,5 měsíce fungování programu COVID III. Ten byl naplno spuštěn začátkem června. Celkový objem čerpaných prostředků činil 17. červenci 2,52 miliardy korun, přibližně o půl miliardy byl tedy vyšší než o týden dříve. Přitom ovšem celková „palebná síla“ programu COVID III činí až 495 miliard korun, takže dosud se vyčerpala pouze necelá 0,5 procenta celkového potenciálního objemu. Pokud by se tempem poslední sledovaného týdne čerpalo i nadále, celý program se dočerpá za zhruba sedmnáct let. Jde pochopitelně o hypotetický příklad, který však ilustruje, jak slabá zatím poskytnutá pomoc je v porovnání s potenciálem, který program má a jímž se často zaštiťují i vládní politici. Je to však relativně pozitivní posun, alespoň tedy vzhledem k situaci platné na základě dat zveřejněných o dva týdny dříve, tedy k 3. červenci. Tehdy vycházelo, že program COVID III se při tempu čerpání prvního měsíce fungování vyčerpá za zhruba 38 let. Data platná k 10. červenci pak ukazovala na vyčerpání během 28 let.

Slabé a pomalé čerpání programu COVID III však není jen otázkou „nabídky“, resp. možných překážek na straně státu, například v podobě přemíry požadované byrokracie, ale také „poptávky“. Poptávka firem po pomoci je totiž výrazně slabší, než se čekalo. Firmy přešly do úsporných režimů, využívají jiné vládní programy typu kurzarbeitu a vyčkávají, jak se ekonomice, a tedy jejich zakázkám a odbytu bude dařit, až se stát z ekonomiky začne výrazněji stahovat. Dokud se tedy stát z ekonomiky výrazněji nestáhne, dokud budou v platnosti programy typu kurzarbeitu nebo třeba moratorium na splátky úvěrů, stát sám touto svojí podporou ekonomiky snižuje poptávku po pomoci v podobě výhodných úvěrů programu COVID III, neboť firmy nemohou za takového stavu objektivně zhodnotit situaci a naplánovat další investice i potřebu pracovní síly.  

Firmy si do 17. července požádaly o pomoc v souhrnném objemu bezmála 18 miliard korun, což představuje 3,6 procenta celkového možného objemu k čerpání.

Největší objem žádostí, za zhruba 5,9 miliardy korun, připadal k 17. červenci na firmy a podniky ze zpracovatelského průmyslu. Nejvyšší počet žádostí, 580, pak ke stejnému datu vykazoval segment maloobchodu a velkoobchodu.

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Černý vstup do nového roku začala čínská burza
    Vánoční týden byl akciovým trhům nakloněn. Od pondělí 21.12.2015 docházelo až do Štědrého večera k posilování akciovýc...
  • Čerpací stanice nezohlednily letní propad cen ropy, pohonné hmoty zdražují
    Pohonné hmoty v Česku mírně zdražují, přičemž čerpací stanice si navyšují své marže a zisky na úkor motoristů. Pohonné hmoty cenově víceméně stagnují od poloviny července, přičemž ovšem na trhu s ropou mezitím nastal propad, kdy barel Brentu zlevnil v řádu několika dolarů. Tento pokles tuzemské čerpací stanici do svých cen převážně nepromítly, a to ani přesto, že koruna vůči dolaru je nyní oproti prázdninovým kursovým hodnotám silnější. Čerpadláři tak svoji neochotu jít s cenou dolů tedy nemohou příliš svádět ani na kurs koruny. Zpevňování koruny vůči dolaru by mělo nahrávat zlevnění pohonných hmot v ČR.
  • Čerpací stanice přestaly nafukovat své marže, benzín i nafta zlevní
    Pohonné hmoty se aktuálně prodávají za zhruba stejnou cenu jako před týdnem. Benzín zlevnil o dva haléře na 32,55 koruny za litr, kdežto nafta o haléř zdražila na 32,05 koruny za litr. Utichly mediální zvěsti o možném neblahém dopadu útoku na saúdskoarabská ropná zařízení z poloviny září, takže tuzemské čerpací stanice přišly o argument pro zvyšování své marže. Své marže tak přestaly nafukovat.
  • Čerpací stanice si zvyšují zisky na úkor řidičů, opakovaně nereagují adekvátně na citelné zlevnění ropy
    Pohonné hmoty v Česku mírně zlevňují, přičemž čerpací stanice si navyšují své marže a zisky na úkor motoristů. Od začátku srpna ropa Brent zlevnila o zhruba pět dolarů na barel, ale toto zlevnění se v cenách pohonných hmot v ČR neprojevilo. Benzín Natural 95 za stejnou dobu navzdory zlevnění ropy dokonce zdražil, i když jen o čtyři haléře na litr, na 33,76 koruny za litr. Nafta o čtyři haléře na litr zlevnila, nyní stojí 31,58 koruny za litr. Čerpadláři svoji neochotu jít s cenou dolů nemohou příliš svádět ani na kurs koruny. Za posledních třicet dní totiž česká měna vůči té americké mírně posiluje, o 0,1 procenta. Zpevňování koruny vůči dolaru by mělo nahrávat zlevnění pohonných hmot v ČR.
  • Čerpací stanice včera zlevnily jen o necelou korunu. Fialově vládě však může pomoci Rijád, jehož dnešní možné rozhodnutí může už v příštích dnech citelně snižovat cenu pohonných hmot i v ČR
    Čerpací stanice včera zlevnily benzín průměrně celorepublikově o 87 haléřů na litr a naftu o 97 haléřů na litr. Zatím se tak nenaplňují očekávání vlády, že čerpací stanice by v důsledku snížení spotřební daně o 1,50 koruny na litr, jež platí právě od včerejška, měly zlevnit zhruba až o 1,80 koruny na litr. Opatření se však do konečných cen na pumpách bude promítat postupně, během několika dní. Takže ještě i dnes je třeba počítat se zlevněním pohonných hmot z důvodu snížení daně, které však bude méně výrazné než zlevnění včerejší.
  • Čerpací stanice v ČR mají v době „koronavirové krize“ rekordní marže. Cena ropy historicky padá, čerpadláři ale benzín i naftu zlevňují pomaleji
    Pohonné hmoty v uplynulém týdnu dramaticky zlevnily, přesto nedrží krok s historickým pádem cen ropy na světovém trhu. Cena benzínu Natural 95 se snížila z 31,06 koruny na 30,09, tedy o 97 haléřů. Nafta zlevnila z 30,60 na 29,73 koruny za litr, tedy o 87 haléřů. Nafta včera zaznamenala nejvýraznější jednodenní zlevnění od 12. prosince 2014, když „přes noc“ zlevnila o 23 haléřů. Benzín zaznamenal předevčírem své nejvýraznější zlevnění od 12. prosince 2014, když se ze dne na den jeho cena jednoho jeho litru propadla hned o 30 haléřů. Sesuv cen pohonných hmot bude pokračovat i v nadcházejícím týdnu.
  • Čerpací stanice zvýšily inflaci
    Spotřebitelské ceny v březnu meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Meziroční míra inflace se tak posunula výš na 12,7 %. Opět to bylo více, než ukazovaly v průměru odhady, ale míra překvapení byla relativně malá, když medián odhadů činil 12,4 %. Náš odhad ukazoval 12,2 %.
  • Čerpadláři i obchody s potravinami si „mastí kapsu“, zneužívají inflace k navyšování marží. Lidé by se měli dát pozor při nákupu benzínu, másla, vajec, kuřat i mouky
    Čerpací stanice či supermarkety s potravinami. To jsou dvě místa, kde si dnes Češi mohou být takřka stoprocentně jisti, že si na nich prodejce „mastí kapsu“. Nezbývá než nakupovat ještě obezřetněji než kdykoli v minulosti a dobře zvažovat, kde a za kolik nakoupit.
  • Čerpadláři opět „čarují“ s maržemi. Naftu naceňují o 10 korun na litr dráže než v předvečer invaze, přestože je dnes cena ropy v přepočtu do korun srovnatelná jako tehdy
    Cena pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu citelně klesla. Benzín se včera prodával celorepublikově průměrně za 41,38 koruny za litr, tedy o 62 haléřů na litr levněji než před týdnem. Nafta zlevnila dokonce o 1,50 koruny na litr, na 44,49 koruny za litr. Benzín i nafta jsou nyní nejlevnější za poslední více než měsíc.
  • Čerpání evropských fondů v plném proudu
    V letošním roce musí Česká republika dočerpat všechny prostředky z programového období 2014-2020 (24 mld. EUR). Ve způsobu čerpání se přitom výrazně zlepšila. Pravidlo n+3 plní bez problémů, o žádné prostředky by tak přijít neměla. Zároveň se již rozjíždí nové programové období 2021-2027 (21 mld. EUR). Zde je rozjezd zatím pomalý, což je ale není nijak neobvyklé. Na využití prostředků má ČR čas do konce roku 2030, což je ještě dlouhá doba. Časově nejobtížnější bude využít prostředky z Národního plánu obnovy (7 mld. EUR).
  • Čerstvá data: Čína mírně zklamala, Evropa naopak díky Německu pravděpodobně poroste rychleji
    Dnešek bude na nová data o poznání bohatší než včerejšek a první sérii výsledků z Asie a Evropy již máme za sebou. Níže to podstatné z dnešního rána.
  • Čerstvá prognóza pro pár EUR/USD na 12. září 2024
    Zpomalení inflace v USA bylo nakonec výraznější, než předpokládaly i ty nejoptimističtější prognózy. Situace na měnovém trhu ale přesto zůstala beze změny. Téměř okamžitě poté, co bylo oznámeno, že růst spotřebitelských cen zpomalil z 2,9 na 2,5 %, se hlavní média začala soustředit na jádrovou inflaci, zejména na její měsíční, nikoli roční, hodnotu. Jádrová inflace vzrostla o 0,3 %. Ačkoli americká centrální banka tento indikátor nikdy nezmiňuje, takže je z velké části bezvýznamný, média začala hlásat, že Federální rezervní systém bude sazby snižovat pomalu právě kvůli jádrové inflaci. Výsledkem mediálního humbuku byl fakt, že skutečné údaje byly částečně vyrovnány, takže trh zůstal v předchozím postavení.
  • Čerstvá prognóza pro pár EUR/USD na 13. září 2024
    Snad nikdy jsme nebyli svědky scénáře, kdy po snížení refinanční sazby o 60 bazických bodů měna emitovaná centrální bankou, která učinila tak významný krok, skutečně roste. Jenže přesně toto se včera stalo. Poté, co Evropská centrální banka snížila úrokovou sazbu ze 4,25 na 3,65 %, jednotná měna o poklesu ani neuvažovala. Naopak poměrně sebevědomě stoupala. A to se jednalo o největší jednorázové snížení refinanční sazby v celé historii ECB. Ačkoli teď prakticky každý ekonomický kalendář uvádí, že zmíněný výsledek se očekával, úplně přesně takto to nebylo. Prognózy poukazovaly těsně před zasedáním na sazbu ve výši 4,00 %. Téměř vzápětí došlo ke změně, takže výrazné snížení bylo obrovským překvapením. Vyvstává otázka, proč pak euro dál stoupalo. Odpověď se skrývá v komentáři prezidentky ECB Christine Lagardeové, která na tiskové konferenci výslovně uvedla, že ECB pozastavuje proces uvolňování měnové politiky. Jinými slovy, prozatím žádné další snižování sazeb. Trh ale očekával, že proces se protáhne na delší dobu. Teď bude úrokové sazby snižovat Federální rezervní systém, nikoli ECB. Tato změna prognóz nejspíš vyvolala růst eura.
  • Čerstvá prognóza pro pár EUR/USD na 24. června 2024
    Indexy podnikatelské aktivity v eurozóně měly stoupnout, zatímco údaje o PMI v USA měly mírně klesnout. Jenže všechno bylo nakonec úplně jinak. Údaje o PMI v eurozóně výrazně klesly. Zpráva o amerických PMI ale ukázala nárůst. Není tedy divu, že dolar posílil svou pozici. Trh se teď přesouvá od makroekonomických zpráv, které v posledním týdnu tohoto měsíce prakticky chyběly, ke zpravodajskému pozadí, které je spíš politické než ekonomické. Tradičně je v tomto období na trzích poměrně malá aktivita. Nejspíš uvidíme nějaký typ odrazu, po kterém se trh bude pohybovat mírně nad současnými úrovněmi.
  • Čerstvá prognóza pro pár EUR/USD na 26. července 2024
    Situace na trhu zůstává beze změny a obecně jsou změny celý týden jen povrchní. Částečně je to dáno téměř prázdným ekonomickým kalendářem. Na druhou stranu, po prudkém nárůstu politické nejistoty ve Spojených státech o minulém víkendu, kdy Joe Biden oznámil odchod z volebního klání, se situace do pondělního večera výrazně stabilizovala. I toto podpořilo normalizaci měnového trhu. Navíc, zatímco na začátku týdne se americká média snažila halasně vychvalovat potenciál snížení úrokových sazeb v tomto měsíci, v polovině týdne se na to podle všeho zapomnělo. Zdá se, že ani dnes se nic nezmění, zvlášť s ohledem na blížící se zasedání Federálního výboru pro volný trh, které se uskuteční v polovině příštího týdne. V pondělí se pravděpodobně zintenzivní mediální zpravodajství, které bude obsahovat bezpočet prognóz a diskusí o možném snížení úrokových sazeb.
  • Čerstvá prognóza pro pár EUR/USD na 26. dubna 2024
    Pár EUR/USD se usadil nad úrovní 1,0700, což je dobré znamení, že objem long pozic poroste. Technický indikátor RSI se v grafu 4H pohybuje v horní oblasti 50/70, což ukazuje na růst objemu nákupů.
  • Čerstvá prognóza pro pár EUR/USD na 28. srpna 2024
    Pár EUR/USD je aktuálně ve fázi pullbacku z lokálního maxima střednědobého trendu, poblíž pásma 1,1200/1,1250. Nedošlo k žádným radikálním změnám a prodejci byli 26. a 27. srpna málo aktivní.
  • Čerstvá prognóza pro pár EUR/USD na 30. července 2024
    Americká mainstreamová média minulý týden naznačila možné snížení úrokových sazeb už na červencovém zasedání Federálního výboru pro volný trh. Mnoho lidí očekávalo, že tento týden začne dalším rozvíjením tohoto tématu. Nic takového se ale nestalo. Všichni naopak jednohlasně hovořili o zachování úrokových sazeb na současné úrovni. To vedlo k výraznému růstu kurzu amerického dolaru. Bylo by ale předčasné očekávat pokračování tohoto trendu. Spekuluje se, že předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell by po zářijovém zasedání mohl téměř přímo naznačit možnost snížení úrokových sazeb. V minulosti ohledně termínu snížení sazeb nikdy nic nenaznačil. Tato vyhlídka bude pravděpodobně brzdit další růst dolaru. Proto dnes pravděpodobně uvidíme konsolidaci kolem současných úrovní.
  • Čerstvá prognóza pro pár EUR/USD na 5. srpna 2024
    Všichni samozřejmě očekávali určité pozvolné zhoršování situace na americkém trhu práce. Nikdo ale nemohl mít noční můry z pátečního dění. Hlavně a především, míra nezaměstnanosti vyskočila ze 4,1 % na 4,3 %, a přitom se očekávalo, že zůstane beze změny. Dále, mimo zemědělský sektor bylo vytvořeno jen 114 000 nových pracovních míst namísto předpokládaných 190 000. Předchozí údaje byly navíc revidovány směrem dolů z 206 000 na 179 000. Nezaměstnanost očividně dál poroste. Pak začala média říkat, že americkou ekonomiku nečeká žádné měkké přistání a vše se obrátí v hlubokou recesi. Okamžitě začala létat obvinění na adresu Federálního rezervního systému, který údajně příliš dlouho otálel se zahájením uvolňování měnové politiky. Rychle se šířily zvěsti, že na zářijovém zasedání Federálního výboru pro volný trh bude úroková sazba snížena nikoli o 0,25 %, ale o 0,50 %. Dolar začal v této souvislosti přirozeně rychle klesat. Jelikož se teď čile diskutuje o nutném snížení úrokové sazby dokonce o 0,75 %, zůstane dolar pod tlakem a bude nejspíš dál oslabovat.
  • Čerstvá předpověď pro pár EUR/USD na 15. července 2024
    Dolar v pátek dál ztrácel půdu pod nohama, ale jakmile začala americká seance, začal se mírně odrážet. Příčinou byl index cen výrobců, ze kterého vyplynulo, že hlavní index cen výrobců vzrostl z 2,4 % na 2,6 %, a dostal se tak nad očekávaný 2,3% růst. Podle těchto údajů hrozí, že současné zpomalení inflace ve Spojených státech může být dočasné a inflace může kdykoli znovu začít stoupat. To by samozřejmě mohlo změnit tempo uvolňování měnové politiky Federálního rezervního systému.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
GKFX
FX Global
InvestingFox
reklama
CapXmaster