Pondělí 30. prosince 2024 19:53
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner

Čína a její sousedé restartují dodavatelské řetězce

01.04.2020 14:49  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tým akciových analytiků Fidelity International a Bob Chen, Investment Writer

S tím, jak se čínská ekonomika oklepává ze zákazu vycházení, hlásí analytici Fidelity Intenational aktivitu v rozlehlé síti asijských továren, přístavů a logistických center. Přístavní jeřáby se v některých největších asijských přístavech znovu otáčí, protože produkce z čínských továren se po týdnech narušení koronavirem opět zvyšuje.

Vedoucí společnost působící v oblasti námořní dopravy se na svých obchodních trasách v Asii postavila „zpět na nohy“, a v provozu má přibližně 70 procent plavidel (měřeno podle historických průměrů), zatímco na začátku února to bylo využití pouze 50procentní. V regionu se plně nezotavily objemy dopravy Čína-Jižní Korea, zatímco ekonomiky ASEAN byly čínským únorovým zákazem vycházení ovlivněny jen mírně a nejrychleji se odráží ode dna.

Úroveň aktivity na pevnině se odráží i v přístavech. Čínské expresní doručovací společnosti zaznamenaly ve svých třídírnách (hubech) využití 90 procent svých kapacit, čímž odstranily napjatou situaci ve skladovacích kapacitách. Ta byla způsobená únorovým nedostatkem pracovníků vzniklým celostátními cestovními omezeními a karanténními opatřeními.

Dodavatelské řetězce se zotavují v celé řadě sektorů. Vedoucí pracovníci v chemickém průmyslu sdělili našim sektorovým analytikům, že oživení v Číně bylo mnohem rychlejší, než očekávali, a výroba tak může běžet téměř na normální úrovni. Výrobci smartphonů a polovodičů jsou na dobré cestě, aby se koncem března vrátili na 90 procent svého provozu, přičemž v polovině února byli na 70 procentech.

Technologie stojí na výsluní

Výroba technologických zařízení stojí na výsluní díky úzkému propojení sítě dodavatelů v celém regionu i rychlému oživení poptávky v Číně. Prodej smartphonů se po únorovém propadu teď v březnu meziročně zvýšil. Investice do 5G také zůstaly slušné, soudě podle tendrů na vybavení, které se konaly v posledních několika týdnech. Například společnost China Mobile usiluje o rozmístění více než 232 000 základnových stanic 5G a rozšíření pokrytí na 28 regionů po celé Číně. Vláda tlačí na telekomunikační společnosti, aby došlo k urychlení zavádění pokrytí a aby tak podpořila regionální výrobce komponentů.

V Jižní Koreji a na Tchaj-wanu zaznamenaly společnosti v technologickém dodavatelském řetězci kvůli koronaviru jen minimální narušení. Továrny pokračovaly ve výrobě i přes Lunární Nový rok a společnosti, které mají továrny na pevnině i na Tchaj-wanu, vytěžovaly své tchajwanské továrny na více než 100 procent, aby kompenzovaly uzavírky na pevnině.

Jak země omezují pohyb, jsou přepisovány dodavatelské řetězce

Filipíny například omezily veškerý pohyb tam a zpět z hlavního ostrova Luzon. Společnost Samsung zde přitom má některé továrny na výrobu paměťových zařízení. To pak vyžaduje realokaci do Koreje a Číny, nebo hrozí riziko zpomalení výroby. Některé technologické společnosti, které mají výrobu v Evropě nebo USA, očekávají, že tyto výroby nyní získají svůj podíl na trhu, protože logistika se v důsledku omezení pohybu stává obtížnější.

Jednou z oblastí, která je pod drobnohledem Západu, je zdravotnictví, protože v Asii se vyrábí mnoho léků a nemocničních potřeb. Domníváme se, že obavy jsou zde přehnané. Indie omezuje vývoz několika léků, ale pouze těch, kterých je v Indii nedostatek. Čína poskytuje 40 procent aktivních farmaceutických složek (API) používaných v indických generikách, které se pak exportují na Západ. Výroba těchto složek se postupně vrací k normálu a odhadujeme, že výrobní linky zde dosahují 70 až 80 procent kapacit.

Čína je klíčovým vývozcem zdravotnického materiálu, jako jsou masky a ochranné pomůcky. V USA a EU se ozývá volání po domácí výrobě, aby vstoupila do řetězce a snížila se tak závislost na dodavatelích z Číny. Doposud nevidíme opravdový dopad, zatím je spíše rozumnější navýšit dovoz než přesunout celý dodavatelský řetězec zpět do západních zemí. Tyto materiály jsou snadné na výrobu a náročné na pracovní sílu, a proto byly dodavatelské řetězce přeneseny převážně do Číny.

Světová poptávka je klíčová

Ačkoli se asijské dodavatelské řetězce a lodní přeprava vrací zpět na své původní úrovně, hlavním problémem je vliv nákazy na celosvětovou poptávku.

Těžební společnosti, které zaznamenaly, že se poptávka v Asii začíná znovu zvyšovat, nyní čelí prudkému poklesu poptávky jinde na světě, zejména v Evropě. Začíná to vlastně proměňovat také nabídkovou stranu, protože některé dodavatelské řetězce jsou pod tlakem přímých dopadů Covid-19. Dva měďné projekty již naznačily, že na ně situace doléhá.

Výzvou v Číně vzhledem k slabému prodeji automobilů je také poptávka po chemikáliích. Pokud jde o technologie (kromě zavádění 5G), oslabení poptávky ze zámoří by se mělo začít projevovat v příštích několika týdnech. Mohli bychom ale také zaznamenat pozitivní vedlejší účinky, jako je větší poptávka po systémech pro práci na dálku a datových centrech nebo nižší obchodní napětí mezi Čínou a USA.

Vysoká míra volatility a nejistoty bude pravděpodobně nějakou dobu přetrvávat, protože se ohnisko rozšiřuje dále a hlouběji po celém světě. Nicméně odolnost dodavatelských řetězců a čínských obchodních sítí pocházejících z Číny přináší určité povzbuzení.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čína
    Čína dnes opäť navršuje povinn&a...
  • Čína
    Čínska centrálna banka PBOC zvýšila m...
  • Čína
    Čínska centrálna banka PBOC opäť zvyšuje povinné minimálne rezervy o 50 bp s platnosťou o...
  • Čína
    PBOC navršuje povinné minimálne rezervy o 50 bázických bodov...s platnosťou od 29.11.....
  • Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
    Čína a Barma dnes uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury. Peking se tak snaží zvýšit svůj vliv v zemi, která od roku 2017 čelí rostoucí mezinárodní izolaci kvůli obviněním z genocidy při ofenzivě proti příslušníkům etnika Rohingů, napsala agentura Reuters. Jak nicméně poznamenala, během nynější dvoudenní návštěvy čínského prezident Si Ťin-pchinga, nebyly odsouhlaseny žádné nové větší projekty.
  • Čína a Blízký východ brzdí akcie
    Evropské akciové trhy otevřou v pondělí o něco níže, neboť napětí na Blízkém východě a zpřísnění měnové politiky v Číně posílají globální chuť k riziku dolů a ceny ropy naopak vzhůru.
  • Čína a EU přinášejí trhům úlevu. Investoři se vracejí do rizika, ale korunu poptávka míjí
    Pátek konečně přináší trhům podstatnou úlevu, která se projevuje zřetelným přesunem investorů z bezpečí do rizika za potenciálně větším výnosem. Akcie v Asii a nyní i Evropě slušně rostou a peníze se naopak stahují z bezpečných dluhopisů. Euro koriguje ztráty z průběhu týdne a roste vůči dolaru na 1,1650. Pod tlakem se nachází japonský jen.
  • Čína a Hongkong rostou, Austrálie reportovala meziroční růst spotřebitelských cen
    Austrálie reportovala data o meziročním růstu spotřebitelských cen. Meziroční CPI bylo ve výši 2,1 %, při očekávání 2,3 %.
  • Čína a Indie nakupují více ruské ropy
    Rusko minulý měsíc předběhlo Saúdskou Arábii a stalo se druhým největším dodavatelem ropy pro Indii. Průměrný denní vývoz ruské ropy do Indie je podle údajů 819 000 barelů, v porovnání s "ubohými" 277 000 barely denně v dubnu.
  • Čína a její ekonomické trilema
    Jeho podstata je následující. Žádná země nemůže mít dlouhodobě nezávislou měnovou politiku, volný pohyb kapitálu a fixní kurzový režim...
  • Čína a jestřábi z ECB. Akcie míří dál dolů
    Po negativním úvodu akciové trhy většinou navyšují své ztráty. Německý DAX ztrácí skoro procento, S&P 500 se tomu blíží s poklesem o 0,8 pct. Naopak FTSE 100 se vrací k nule. Eurodolar šel nejprve proti proudu a připsal si výraznější zisky, ale nakonec je redukuje a vrací se pod 1,0400. Na dluhopisech ani odpoledne nevidíme jasný směr, ovšem výnosy na amerických inflačně zajištěných papírech se posunuly výš.
  • Čína a následně i Trump potvrdili dílčí dohodu v celní válce, sója vzrostla. Nejistota v jisté míře přetrvává, ale i tak jde o průlom, příznivý i pro Česko
    Čína dnes odpoledne středoevropského času potvrdila, že se se Spojenými státy dohodla na znění dílčí obchodní úmluvy obou zemí. V podstatě je tím završeno dojednávání první fáze této úmluvy, která má podle čínské strany devět oddílů. Přičemž by měly následovat dvě další fáze. Fáze druhá, která ale bude náročnější na vyjednávání, by podle tweetu amerického prezidenta Donalda Trumpa měla začít „okamžitě“, nebude se tedy čekat na povolební čas.
  • Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
    Čína, největší světový trh s automobily, čelí zásadní proměně, která má dalekosáhlé důsledky pro globální trh s ropou. Rychlý rozmach elektromobilů a plug-in hybridů začíná zásadně ovlivňovat poptávku po benzínu a naftě. V roce 2024 tvořily nově prodané elektromobily více než polovinu všech osobních vozů, což značí zásadní zlom v oblasti dopravy a energetiky.
  • Čína a Rusko na „Black listu“ k dodávkám čipů pro AI
    Spojené státy americké se rozhodly zařadit na černou listinu Čínu, Rusko, Írán a další země, kde plánují zastavit dodávky pokročilých čipů používaných v umělé inteligenci a strojů pro jejich výrobu.
  • Čína - Bod zlobu (ekonomické dáta)
    V sérií analýz s názvom "Čína - Bod zlomu" sa budeme venovať čínskej ekonomike z pohľadu makroekonomických dát, podrob...
  • Čína - Bod zlomu (očakávané udalosti)
    V sérií analýz s názvom "Čína - Bod zlomu" sa budeme venovať čínskej ekonomike z pohľadu makroekonomických dát, podrob...
  • Čína - Bod zlomu (5-ročný plán 2010-2015)
    Nasledujúci obrázok zaznamenáva hlavné ukazovatele a ich ciele pre posledný 5-ročný plán čínskej vlády. Jedná sa o hlavné ekonomické...
  • Čína brzdí trhy v rozletu, čeká se na americká data
    Závěr týdne se zatím pro evropské akcie odvíjí smíšeně. Včerejší vývoj na Wall Street byl sice pozitivní inspirací, ale Asie to trochu pokazila. Během dne se čekají další výsledky a důležitá americká data.
  • Čína bude jedinou velkou ekonomikou, která letos poroste více než loni
    KRYTÍ: Čínská ekonomika se zotavuje, inflace je nízká a ocenění P/E na akciovém trhu se blíží polovině průměrných hodnot v USA. Přesto se čínským akciovým trhům v letošním roce nedaří. Mezi hlavní důvody patří: Čínské trhy se potýkají s velkými očekáváními po velkém oživení akcií ve čtvrtém čtvrtletí a s tlumeným apetitem po čínských technologických akciích, když se těm americkým daří tak dobře, a to zejména díky domácímu a spotřebitelskému oživení ekonomiky, zatímco exportní poptávka je slabá a klíčový trh s nemovitostmi zaostává.
  • Čína bude mít nejslabší růst od 70. Let. Zdá se, že to ale zvládla.
    Podle odhadu analytiků se zřejmě sníží vývoj hrubého domácího produktu Číny nejen za první čtvrtletí, ale i za celý letošní rok. Kvůli nemoci COVID-19 bude výkon druhé největší ekonomiky světa dle předpokladu nejhorší od konce takzvané kulturní revoluce v roce 1976.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani