Úterý 07. ledna 2025 05:11
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap trade smarter

Česká ekonomika loni zklamala, letos její růst může být kvůli koronaviru i výrazně nižší než dvouprocentní

03.03.2020 10:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká ekonomika svým výkonem za celý rok 2019 zklamala. Vyplývá to z dnes zpřesněného odhadu ČSÚ, který se však může stále ještě změnit. V posledních třech měsících roku 2019 přidala podle dnešních údajů 1,8 procenta, což je desetinu procentního bodu příznivější výsledek, než jaký jí přisuzoval předběžný odhad z poloviny února. Je to také příznivější výsledek, než jaký ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali analytici oslovení v minulých dnech – tedy už po zveřejnění předběžného dohadu – agenturou Bloomberg.

Jedná se ovšem i tak o nejslabší čtvrtletní meziroční růst české ekonomiky od roku 2016. Slabý výsledek za loňské poslední čtvrtletí způsobuje, že horší celkový výsledek za rok 2019 je horší než ten původně očekávaný. Tuzemské hospodářství totiž i podle dnes zpřesněných čísel loni vzrostlo jen o 2,4 procenta, zatímco konsensus trhu počítal před zveřejněním předběžného odhadu s růstem za rok 2019 ve výši 2,5 procenta.

Na českou ekonomiku od poloviny loňska viditelněji doléhají problémy německého hospodářství a jeho průmyslu, které přetrvávají i letos. Tuzemský průmysl, jenž je na tom německém citelně závislý, například jako subdodavatel, zbrzdil loni od října do prosince celou českou ekonomiku. Zpracovatelský průmysl se propadl jak v porovnání se třetím loňským čtvrtletím, tak meziročně, přičemž jej stahovalo dolů zejména strojírenství.

Na průmysl poměrně úzce navázaný zahraniční obchod ČR rovněž ke konci roku 2019 vykazoval horší než očekávaná čísla a jeho útlum se taktéž promítl do ztráty růstové dynamiky celé české ekonomiky. Zahraniční poptávka po tuzemském zboží a službách totiž růst české ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí ovlivnila výrazně negativně.

V letošním roce je třeba kromě pokračujícího utlumeného výkonu průmyslu a zahraničního obchodu počítat s oslabením spotřeby, konkrétně výdajů domácností, která ještě loni celoročně i ve čtvrtém čtvrtletí ekonomiku jako celek do značné míry táhla, společně s investicemi a vládními výdaji. Spotřební apetýt Čechů se ovšem ve čtvrtém čtvrtletí promítl právě i do méně příznivého výkonu zahraničního obchodu, neboť dovoz – poháněný zčásti právě silnou spotřebou – na rozdíl od exportu mezičtvrtletně i meziročně rostl. Slábnoucí vývoz a sílící dovoz značí horšící se celkovou bilanci zahraničního obchodu ČR.

Příznivá dynamika investic ve čtvrtém čtvrtletí je příznivým úkazem. Firmy investovaly zejména ve stavebnictví, které meziročně přidalo více než tři procenta, a částečně tak kompenzovaly útlum průmyslu. Firmy ovšem také investovaly do nových strojů, aby tak kompenzovaly nedostatek vhodné pracovní síly či růst její ceny – mzdové náklady rostly ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o stále citelných 6,2 procenta. Nicméně i tak je třeba letos počítat s oslabením celoročního růstu HDP na úroveň 1,9 procenta. Při dalším šíření koronavirové nákazy bude růst bude ještě slabší.

Koruna nicméně na dnes zveřejněné výsledky reagovala bezprostředně mírným posílením. Zejména kvůli lepšímu než očekávanému výsledku za poslední loňské čtvrtletí.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Česká ekonomika je ve výborné kondici
    Trh drží zejména automobilky, ale i další silné průmyslové obory. Z pohledu výroby i zakázek, které naznačují, že dobrá čísla nekončí, svůj pozitivní vývoj zaznamenává i stavebnictví, i když jsou jeho rezervy stále velké. Výstavba infrastruktury stagnuje, i když jej podle státního rozpočtu nebrzdí nedostatek financí. Výstavba komerčních a bytových nemovitostí stále zažívá boom. Zajímavá jsou i data v maloobchodu potvrzující kupní sílu spotřebitelů. Rostoucí mzdy a rekordní zaměstnanost udržuje české spotřebitele v ochotě zvyšovat svou spotřebu. Obchodníci tak nemusí snižovat marže.
  • Česká ekonomika je v recesi, ta ale nepotrvá dlouho
    Český statistický úřad dnes zveřejnil předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrtý kvartál. Ekonomika podle nových dat poklesla mezikvartálně o 0,3 % a meziročně o 0,4 %. Česká republika tak upadla do mírné technické recese.
  • Česká ekonomika klesá výrazněji, … sazby dolů již v prosinci?
    Česká ekonomika ve třetím kvartále poklesla o 0,5 % (původní odhad -0,3 %) a překvapila trh i ČNB opět horším výsledkem. Kosmeticky byl sice revidován směrem vzhůru odhad za předešlý kvartál, i tak však meziroční propad zesílil na -0,7 % (versus náš odhad a odhad ČNB na -0,6 %).
  • Česká ekonomika kvůli stagnující výstavbě administrativních ploch přichází ročně minimálně o 80 miliard Kč
    Během panelové diskuze konané pod záštitou Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (dále ARTN) na téma „Rozbouřené vody nájmů administrativních budov“ se hovořilo o současném problému stagnace výstavby kancelářských budov. Zásadním důvodem je dle odborníků z oblasti komerčního developmentu především výše bankovních úroků, zdlouhavý proces stavebního povolení a stavební náklady, které se pojí s požadavky na enviromentální a sociální udržitelnost (ESG).
  • Česká ekonomika letos jede lépe, než se čekalo. Neskolil ji ani celosvětový výpadek v dodávkách čipů
    V letošním prvním čtvrtletí se tuzemské ekonomice dařilo nad očekávání dobře. Hrubý domácí produkt České republiky klesl meziročně reálně o 2,1 procenta, ačkoli se obecně čekal spíše propad o přibližně tři procenta. Důvodem poklesu je to, že letošní první tři měsíce roku byly dopady pandemie poznamenány zcela, zatímco období ledna až března roku loňského v zásadě jen ze zhruba jedné šestiny. Zmíněný údaj za letošním první kvartál je předběžný a vzhledem k velké míře nejistoty, dané pandemickou situací, se může ještě výrazněji, než je běžné, měnit oběma směry v rámci dalších jeho zpřesnění ze strany ČSÚ. Tudíž je třeba jej brát s větší než obvyklou rezervou. I tak však ale ukazuje na příznivější než předpokládaný vývoj.
  • Česká ekonomika letos poroste o 0,2 procenta, očekává Saxo Bank
    Mads Koefoed, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank. Česká ekonomika v roce 2013 poroste podle odhadu...
  • Česká ekonomika letos roste mírně nad očekávání. Lidé se zbavili strachu z drahých energií, inflace i konsolidačního balíčku, celoročně však ekonomiku budou táhnout dolů zásoby
    Dnes zveřejněné předběžné údaje k výkonu české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí signalizují, že hospodářství rostlo mírně výrazněji, než se čekalo. Meziročně přidalo 0,4 procenta, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů vzestup o 0,3 procenta. Mezičtvrtletní pak růst činil 0,5 procenta, kdežto očekávání cílila nejčastěji na úroveň 0,4 procenta.
  • Česká ekonomika loni od července do září rostla rychleji, než se dosud myslelo. Vláda totiž více utrácela
    Český statistický úřad dnes v rámci zpřesnění zlepšil odhad výkonu české ekonomiky v loňském třetím čtvrtletí. Podle nových údajů rostla meziročně o 1,4 procenta, namísto dosavadní 1,3 procenta. O desetinu procentního bodu zlepšil ČSÚ také mezičtvrtletní odhad. Klíčovým důvodem zlepšení je vyšší růst vládních výdajů, než jaký ČSÚ zahrnul do svého předchozího odhadu. Tehdy, koncem listopadu 2024, předpokládal navýšení vládních výdajů meziročně o rovná tři procenta, aktuálně už však zahrnul jejich nárůst hned o 3,3 procenta. V září loňského roku, tedy ještě ve třetím čtvrtletí, zasáhly Česko ničivé povodně. V reakci na ně musela vláda novelizovat státní rozpočet a navýšit jeho schodek, loni o 30 miliard korun, letos pak o dalších deset miliard. Navýšené vládní výdaje, jež šly na pomoc zasaženým oblastem, by se ale měly projevit spíše až ve čtvrtém čtvrtletí 2024.
  • Česká ekonomika loni podala lepší výkon, než se myslelo. I přesto, že lidé se nebývale silně zdráhali utrácet
    Česká ekonomika nakonec loni podala lepší výkon, než se myslelo. Jde o pozitivní překvapení, které upevňuje předpoklad, že letos by tuzemské hospodářství mělo růst dokonce i nad rámec takzvané černé nuly.
  • Česká ekonomika loni rostla více, než se čekalo
    Česká ekonomika v loňském roce podle předběžného dohadu vzrostla o 3,3 procenta. V zásadě tak spíše pozitivně nepřekvapila. Připomeňme totiž, že ministerstvo financí v lednu 2021 prognózovalo, že ekonomika přidá 3,1 procenta, zatímco Česká národní banka v prognóze zveřejněné začátkem únoru 2021 předvídala růst čítající pouze 2,2 procenta.
  • Česká ekonomika má konstantu - nízkou míru nezaměstnanosti
    „Navzdory všem turbulencím má česká ekonomika jednu konstantu – nízkou míru nezaměstnanosti. Ta v dubnu podle dat Úřadu práce opět poklesla o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta. Nezaměstnanost klesala již v březnu na 3,7 procenta, předtím osm měsíců v řadě rostla nebo stagnovala.
  • Česká ekonomika na cestě k růstu
    Dnes byl Českým statistickým úřadem zveřejněn úvodní odhad růstu HDP v prvním kvartále tohoto roku, podle něhož česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 %. Byla tak překonána naše i tržní prognóza (+0,4 %). V meziročním srovnání byl růst vyšší také o 0,4 %.
  • Česká ekonomika na hraně recese
    Tuzemská ekonomika na začátku tohoto roku stagnovala. Tak hovoří zpřesněný odhad HDP za první kvartál, u kterého došlo k revizi růstu o desetinku procentního bodu dolů na 0 % mezikvartálně (-0,4 % meziročně). Výsledek tak skončil lehce za naším odhadem i za jarní prognózou ČNB, která předpokládala růst o 0,1 % mezikvartálně.
  • Česká ekonomika na konci loňského roku mírně ožila
    Hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně vzrostl o 0,2 %, avšak poté, co ve třetím čtvrtletí poklesl o 0,6 % a v první polovině roku zhruba stagnoval. V meziročním srovnání tak byl HDP ve čtvrtém čtvrtletí stále o 0,2 % nižší. Tento vývoj byl plně v souladu s naší prognózou a zároveň i tržním konsensem.
  • Česká ekonomika od července do září zřejmě rostla pomaleji než Maďarsko i Polsko, zato rychleji než Slovensko
    Hrubý domácí produkt České republiky rostl ve třetím letošním čtvrtletí dle našeho předpokladu reálně mezičtvrtletně o 0,4 procenta, meziročně pak o 2,6 procenta. Tuzemská ekonomika tedy v porovnání se druhým kvartálem nepatrně ztratila na dynamice, avšak nadále si udržuje celkem solidní tempo růstu. Zvláště po přihlédnutí k tomu, že německá ekonomika koketuje s technickou recesí (zda do ní zabředla, se předběžně dozvíme zítra, 14. 11.).
  • Česká ekonomika od předpandemické úrovně diverguje
    Zpřesněný odhad českého HDP za Q3 nepotěšil revizí do ještě červenějších čísel. Ve srovnání s druhým čtvrtletím domácí ekonomika poklesla o 0,5 %, v meziročním srovnání pak o 0,7 %. Česká ekonomika tak nejenže stále zůstává za svou předpandemickou úrovní z Q4 19, ale dokonce se od ní zatím vzdaluje. Zatímco v Q2 za touto úrovní zaostávala o rovné jedno procento, nyní je to již o 1,5 %.
  • Česká ekonomika od předpandemické úrovně diverguje
    Zpřesněný odhad českého HDP za Q3 nepotěšil revizí do ještě červenějších čísel. Ve srovnání s druhým čtvrtletím domácí ekonomika poklesla o 0,5 %, v meziročním srovnání pak o 0,7 %. Česká ekonomika tak nejenže stále zůstává za svou předpandemickou úrovní z Q4 19, ale dokonce se od ní vzdálila. Zatímco v Q2 za touto úrovní zaostávala o rovné jedno procento, nyní je to již o 1,5 %.
  • Česká ekonomika opatrně roste, jak zareaguje ČNB?
    Křehké oživení tuzemské ekonomiky pokračovalo i ve druhém čtvrtletí. Dle bleskového odhadu vzrostlo reálné HDP mezikvartálně o 0,3 %, což bylo v souladu s naším očekáváním, avšak za odhadem trhu (+0,5 %) i centrální banky (+0,7 %). V meziročním srovnání přidala česká ekonomika k dobru 0,4 %. Bleskový odhad nenabízí detailní strukturu HDP, dle komentáře statistického úřadu ale stála za mezičtvrtletním růstem domácí poptávka. Jde zejména o vyšší spotřebu domácností, kterou pohání svižný růst reálných mezd a pravděpodobně i nižší míra úspor tuzemských domácností.
  • Česká ekonomika opět klesá, jak dlouho vydrží sazby stabilní?
    Česká ekonomika ve třetím kvartále přibližně v souladu s našimi očekáváními poklesla o -0,3 % mezikvartálně (náš odhad -0,2 %, trh 0 %). Po lehkém růstu na začátku roku 2023 tak opět české hospodářství hlásí problémy - stagnaci ve druhém kvartále a nyní pokles v kvartále třetím. Po dnešních číslech dál kosmeticky snižujeme odhad HDP za rok 2023 na -0,4 %, zatímco odhad pro rok 2024 ponecháváme zatím beze změn na 2,3 %. Rizika (zejména pro rok 2024) jsou vychýlena směrem dolů.
  • Česká ekonomika opět roste, brzdí ji výrazný propad zásob
    Ekonomika se ve čtvrtém kvartále 2023 po výraznějším letním útlumu opět vrátila k růstu. HDP mezikvartálně vzrostl o 0,2 % (versus odhad ČNB 0,0 %). Za celý rok 2023 však i tak české hospodářství pokleslo o 0,4 %. Jedním z hlavních motorů ekonomiky na závěr roku 2023 byla po delší době spotřeba domácností, která vzrostla o 0,5 % mezikvartálně. Je to do značné míry díky zastavení propadu reálné mzdy - ta sice meziročně dál klesala, mezikvartálně však pravděpodobně začala opatrně růst. A ohledně spotřeby domácností jsme relativně optimističtí i pro celý nadcházející rok 2024.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new