Pondělí 20. ledna 2025 19:53
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Bitcoin je jako sázka do loterie. Kdo do něj chce vložit peníze, nechť si představí, že je „hází do kanálu“

16.02.2020 10:00  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

S pátečním vzestupem ceny bitcoinu k několikaměsíčnímu maximu takřka 240 tisíc korun za kus opět zintenzivňuje debata, nakolik je investice do nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny (a také do těch delších, kterých je už více než pět tisíc) vlastně riziková.

Rizika investice do bitcoinu jsou nezměrná. V krajním případě může člověk takovou investicí o všechny své peníze přijít. Vlastně se totiž ani nejedná o investici, ale o sázku jako v loterii. Potenciální výnos ovšem stojí za to. Třeba za loňský rok nebyl jen potenciální, ale skutečný, jelikož bitcoin zhodnotil o skoro sto procent. Letos však tomu tak rozhodně být nemusí. Člověk by proto měl do bitcoinu investovat jen malou část svých celkových úspor, třeba jedno procento. Měl by si zároveň představit, že tyto peníze „hází do kanálu“ a že už je nikdy neuvidí. Jinými slovy, právě skutečnost, že tyto peníze už nikdy neuvidí, by ani v té nejmenší míře neměla negativně ovlivnit jeho současnou nebo budoucí životní úroveň. Jakmile by ztráta těch peněz jeho životní úroveň negativně poznamenala, je rozumné se takové investici zcela vyhnout, nebo alespoň investovat menší objem prostředků, protože riziko ztráty je v případně investice bitcoinu naprosto enormní.  

Člověk, který má volné prostředky a chtěl by investovat do bitcoinů, ale nemá s tím moc zkušeností, by se měl nejprve poučit a vzdělat. Buď u důvěryhodných známých, kteří již do kryptoměn či bitcoinu delší dobu investují, nebo na internetu. Tam je přehršel různých informačních zdrojů. Je rozumné pořídit si hardwarovou kryptoměnou peněženku, která zamezuje možnosti krádeže bitcoinu či jiné kryptoměny. Taková krádež hrozí při jejich uchovávání v online rozhraní. Ani poučený a v oblasti kryptoměn již vzdělaný člověk, vlastnící dokonce i hardwarovou peněženku, by nikdy neměl do bitcoinu či jiné kryptoměny investovat více než jedno až tři procenta svých úspor. Měl by také s investicemi do kryptoměn začít až teprve tehdy, když už má ve svém portfoliu běžné investice, jako jsou ty do nemovitostí, akcií, dluhopisů, podílových fondů či třeba zlata.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bitcoin ignoruje dohodu o dluhovém stropu
    Cena bitcoinu měla minulý týden klesající tendenci a v porovnání s předchozím týdnem klesla přibližně o 5 %, protože investoři nadále vyčkávají na makroekonomický vývoj. Trh s kryptoměnami na úspěch v otázce dluhového stropu v USA nijak výrazně nereagoval, což naznačuje, že investoři se soustředí spíše na jiné oblasti.
  • Bitcoin jako cesta k finanční svobodě
    Dne 3.ledna 2009 Satoshi Nakamoto vytvořil něco revolučního – vytěžil genezi blok bitcoinu. Poté, co jsme byli svědky skandálních událostí velkého finančního krachu v roce 2008, bylo toho dost.
  • Bitcoin jako potenciální alternativa hotovosti, věří Tesla
    Tesla, jakožto jedna z předních světových společností vyrábějící elektromobily, kterou vlastní miliardář Elon Musk, uvedla, že Bitcoin (BTC) považuje za reálnou alternativu k hotovosti.
  • Bitcoin jako součást systému
    Podle mnoha odborníků bitcoin sice do budoucna nenahradí oficiální měnu, bude ale součástí měnového systému. Jiní tvrdí, že to nikdy neprojde.
  • Bitcoin je blízko k zahájení vzestupného obratu
    Z technického hlediska zůstává bitcoin v medvědím trendu, protože od svého vrcholu z 10. února cena v krátkodobém horizontu nadále vytváří nižší minima a nižší maxima. Přestože na 4hodinovém grafu vytváří nižší minima, ukazatel RSI cenu nenásleduje a vytváří vyšší minima. To je znamení, že krátkodobý klesající trend slábne.
  • Bitcoin je citlivý na pullback pod 20 000 USD
    Z technického hlediska zůstává bitcoin v býčím trendu a vytváří vyšší maxima a vyšší minima. Cena vytvořila vzor vzestupného klínu a RSI nadále poskytuje signály medvědí divergence. Vzestupný trend slábne a brzy očekáváme obrat. Po včerejším novém maximu následovalo další nižší maximum RSI. Takové chování oscilátoru je známkou medvědího trendu a upozorněním na brzký obrat. Obchodníci musejí být opatrní. Z technického hlediska máme support na ceně 22 500 USD. Průraz pod tuto úroveň by byl známkou obratu.
  • Bitcoin je dnes nejdražší v dějinách, a to i v očištění o inflaci, poprvé v historii stojí přes 80 000 dolarů. Za růstem k novému rekordu jsou zejména naděje vkládané do Trumpovy administrativy
    Cena bitcoinu dnes prvně v historii překonala hranici 80 000 dolarů. Bitcoin je tak dějinně nejdražší nejen nominálně, nýbrž i reálně, tedy po zohlednění inflace. Jeho cena necelých 68 000 dolarů z listopadu 2021, dosud reálně rekordní, totiž v současnosti po zohlednění inflace odpovídá zhruba 77 000 dolarů. Bitcoinu prospívá zvolení Donalda Trumpa prezidentem i fakt, že se Spojenými státy přelívá červená republikánská vlna. Republikáni získali většinu v Senátu amerického Kongresu a mají značnou naději na těsnou většinu i ve Sněmovně reprezentantů. Bude tak snazší prosazovat legislativu, jež je k bitcoinu vstřícná. Trump ve své kampani slíbil učinit z USA světové centrum bitcoinu a kryptoměn obecně, ba dokonce položit základ státním strategickým rezervám v bitcoinu. Do bitcoinových fondů v USA v čele s tím ve správě BlackRocku, největšího investiční společnosti světa, mířil tento týden, v návaznosti na Trumpův triumf, rekordní objem prostředků investorů.
  • Bitcoin je fenomén, uvedl vedoucí oddělení kryptoměn ve společnosti Visa
    Vedoucí oddělení kryptoměn ve společnosti Visa, Cuy Sheffield uvedl, že jeho firma bude pro své klienty i nadále poskytovat kryptoměnové služby. Bitcoin a altcoiny jso podle něj technologický fenomén a jsou považovány za budoucnost peněz.
  • Bitcoin je chráněn podle čínského zákona, říká čínský vrchní soud
    Nové rozhodnutí Šanghajského vrchního lidového soudu v Číně dodalo jeho názoru na kryptoměnu nový obrat poté, co prohlásilo bitcoin za virtuální aktivum chráněné čínskými zákony.
  • Bitcoin je jako na houpačce, čeká se na další růst
    Cena bitcoinu je v posledních dnech jako na houpačce. Od začátku června ztratil dvě procenta a ve středu se obchodoval okolo 67 300 USD, když ještě týden před tím byl za 71 000 dolarů. Momentálně se prodává za 68 260 dolarů.
  • Bitcoin je lídrem globálního finančního systému
    Bitcoin je lídrem globálního finančního systému. Eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, stejně jako jakékoli další geopolitické události, jeho posilování a postupnému růstu jen prospívají. Vzhledem k nedávným událostem bitcoin zcela zastínil ruský rubl v důsledku kolapsu ruského fiatu a intenzity vášní mezi zeměmi.
  • Bitcoin je na Googlu stále více vyhledávaným slovem
    Termíny Bitcoinu (BTC-USD) vyhledávané na Google opět nabraly na obrátkách. Podle Google Trends mají termíny „Bitcoin“ i „BTC“ 30denní vyhledávací rating 58,00, to je oproti 31,00 z minulého měsíce solidní nárůst.
  • Bitcoin je na historickém maximu. Jeho příběh je neuvěřitelný
    „Stačily tři roky a bitcoin vstal z popela jako fénix. Nyní se majestátně vznáší v portfoliích investorů a přináší jim obří zisky. Je však otázkou, zda jeho záře nebude tak intenzivní, že zase shoří na popel,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Bitcoin je na horské dráze i v novém roce
    Ve středu ráno cena digitálního zlata mírně rostla. Cena jednoho bitcoinu se v době psaní článku ustaluje na 16 836 dolarech. Ačkoli během předchozích dvou obchodních dnů zaznamenala stabilní zisky a vytvořila sedmidenní maxima, zakončila úterní obchodní seanci v negativní zóně.
  • Bitcoin je na nejvyšší hodnotě od loňského listopadu
    Kryptoměna bitcoin se vzpamatovala a je nyní na nejvyšší hodnotě od loňského listopadu. Nyní se jeho růst dostal k hranici 4 900 dolarů. S největší pravděpodobností díky jedinému obchodu.
  • Bitcoin je na novém rekordu, poprvé od dubna. V USA totiž včera spustili první bitcoinový fond pro širokou veřejnost
    Bitcoin se dnes odpoledne střeoevropského času dostal na nový cenový rekord. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se vyhoupla na úroveň necelých 68 tisíc dolarů za kus. V korunách tak bitcoin vyšel takřka na 1,5 milionu, poprvé v historii.
  • Bitcoin je na rekordu. Tleská mu Wall Street i Salvador. Vlády a centrální banky v něm ale zpravidla vidí stále nebezpečnějšího rivala
    Bitcoin se v týdnu vyhoupl na nový cenový rekord. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se dostala až na úroveň necelých 67 tisíc dolarů za kus. V korunách tak bitcoin vyšel takřka na 1,5 milionu, poprvé v historii. Bere jej totiž za svůj jak Wall Street, tak země typu Salvadoru.
  • Bitcoin je na tom lépe, než naznačuje vývoj jeho ceny
    Kvůli pekingskému označením kryptoměnových transakcí za nelegální ihned klesla cena bitcoinu o 5%. Z pohledu technologiíí, primární kryptoměna na Číně ještě nikdy nezávislejší.
  • Bitcoin je na vyšší úrovni a sleduje širší rizikový sentiment
    Rizikový sentiment jednoznačně podporuje nejen akciové indexy a ceny komodit, ale také kryptoměny. Během úterní seance Bitcoin vyskočil o více než 2,0 %, zatímco Ethereum přidává více než 5,0 %. Menší projekty zaznamenávají ještě výraznější zisky - altcoiny, jako je Solana nebo Gala, vzrostly o 20 %, resp. 40 %!
  • Bitcoin je nejdražší v dějinách, mánie se po třech letech vrací. Dolarová cena bitcoinu nyní vůbec poprvé pokořila hranici 69 000 dolarů za kus
    Bitcoinová mánie je po třech letech opět tu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času pokořila dosavadní historický rekord. Bitcoin se krátce prodával za více než 69 000 dolarů za kus, s maximem na úrovni 69 191,94 dolaru, vyplývá z dat agentura Bloomberg. Překonal tak dosavadní nejvyšší cenu, dosaženou v listopadu 2021, odpovídající necelým 69 000 dolarů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank