Neděle 03. listopadu 2024 12:40
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster srovnani

Růst cen je trochu rychlejší, než se čekalo

14.02.2020 12:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Inflace v lednu vzrostla na 3,6 %. To bylo nad všemi odhady. Inflaci táhnou výš ceny potravin, bydlení, tabáku a alkoholu. V nejbližších měsících inflace ještě mírně zrychlí, ale od druhého čtvrtletí bude ustupovat. Odpovědí ČNB bude stabilita úrokových sazeb na současné úrovni.

Spotřebitelské ceny na začátku roku vzrostly v průměru o 1,5 % a meziroční míra inflace poskočila na 3,6 %. To je 0,2 procentního bodu nad naším odhadem, 0,3 nad odhadem ČNB a celých 0,4 procentního bodu nad očekáváním trhu. Inflace je nejvýše od března roku 2012.

Inflaci v lednu táhly vzhůru především ceny potravin a ceny energií. V cenách alkoholických nápojů a tabáku se již nyní částečně projevilo zvýšení spotřební daně, které v dalších měsících bude tyto ceny zvyšovat ještě výš. Jádrová inflace bez cen potravin a energií vzrostla dle našich odhadů na 2,7 %, což je mírně rychlejší než jsme čekali (náš odhad 2,4 %). Ceny nájemného vzrostly meziměsíčně o 1,3 % a jejich meziroční zvyšování činí 4,2 %. V meziročním srovnání nevíce inflaci táhnou ceny související s bydlením a potraviny.

Pro letošní rok čekáme inflaci v průměru 3,0 %. Vývoj cen na začátku roku je rizikem ve prospěch ještě mírně vyšší inflace v tomto roce. Nicméně stále platí, že cenové nárůsty se odehrají v prvním čtvrtletí, a poté by zvyšování spotřebitelských cen mělo začít citelně ustupovat.

Výkon ekonomiky, jak doložil i dnes zveřejněný údaj o HDP, slábne a postupně se budou snižovat i inflační tlaky. Silná koruna a zvýšené úrokové sazby budou rovněž působit ve prospěch snižování inflace. Začátkem příštího roku by inflace měla být v blízkosti 2 %.

V očích ČNB aktuální míra inflace ospravedlňuje poslední zvýšení úrokových sazeb. Bez zaokrouhlení činí meziroční růst cen 3,64 %, takže chyběla jen špetka a inflace v lednu byla 3,7 %, což je úroveň, kterou ČNB čekala až na duben. Nicméně pro další zvyšování úrokových sazeb není mírně vyšší výsledek inflace za leden dostatečným důvodem.

Koruna reagovala posílením pod hladinu 24,80 CZK/EUR.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Růst AUD/USD se zastavil uprostřed mírových rozhovorů v Turecku a lockdownu v Šanghaji
    Vzestupný trend AUD/USD se zastavil. AUD se usadil v oblasti 0,75 bočním trendem, což odráží váhavost kupujících. Býci na tomto páru potřebují překonat další úroveň rezistence na 0,7560, což odpovídá hornímu pásmu indikátoru Bollinger Bands na denním grafu. To vytvoří další vzestupnou hybnost pro pár. Přesto obchodníci váhají s testováním tohoto cíle. Zatímco celkový technický obraz podporuje australský dolar, bude hodně záviset na fundamentálních faktorech. Klíčové geopolitické události mohou posunout sentiment trhu jakýmkoli směrem. Obchodníci buď dosáhnou nového maxima, nebo ustoupí k úrovni supportu 0,7460 (střední pásmo indikátoru Bollinger Bands, které se shoduje s linií Kijun-sen na čtyřhodinovém grafu).
  • Růst bitcoinu připomíná oživení býčího trhu v roce 2019
    Akcie největšího německého obranného konglomerátu Rheinmetall (RHM.DE) dnes posilují o více než 3,5 %. Společnost zvýšila odhady tržeb a tlačí na Berlín, který žádá o další velké zakázky. V loňském roce konglomerát vyčlenil 700 milionů eur na rozšíření výrobních kapacit v rámci přípravy plánu na posílení německé armády. Náladu zlepšila také dohoda Německa o dodávkách Leopardů na Ukrajinu:
  • Růst cen akcií letos táhnou valuace
    Globální akciové trhy zažívají od začátku letošního roku velice vydařené období. Index MSCI All Country World Total Return totiž připisuje zhodnocení 18 %. Podívejme se proto na detailní kontribuční analýzu, která zhodnotí, jak jednotlivé klíčové fundamentální faktory přispěly k celkovému výnosu.
  • Růst cen bytů o 14,5 procenta v ČR byl ve 2. čtvrtletí třetí nejvyšší v EU
    Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí zrychlil na 14,5 procenta, což je nejvíce za posledních šest let. O čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 12,1 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst třetí nejvyšší. V porovnání s prvním čtvrtletím se ceny zvýšily o 3,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 7,3 procenta.
  • Růst cen bytů v ČR byl ve čtvrtletí šestý nejvyšší v EU
    Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí zpomalil na 7,7 procenta, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 8,6 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst šestý nejvyšší, stejně jako na konci března. V porovnání s prvním čtvrtletím loňského roku se ceny zvýšily o 1,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,5 procenta.
  • Růst cen domů a bytů v ČR byl v 1. čtvrtletí čtvrtý nejvyšší v EU
    Meziroční růst cen domů a bytů v Česku v prvním čtvrtletí zrychlil na 11,9 procenta, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 8,9 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst čtvrtý nejvyšší, stejně jako na konci loňského roku. V porovnání s posledním čtvrtletím 2020 se ceny zvýšily o 4,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 6,1 procenta.
  • Růst cen domů a bytů v ČR byl v 1. čtvrtletí šestý nejvyšší v EU
    Meziroční růst cen domů a bytů v Česku v prvním čtvrtletí zrychlil na 9,5 procenta, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 8,9 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst šestý nejvyšší, stejně jako na konci loňského roku. V porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku se ceny zvýšily o 2,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,5 procenta.
  • RŮST CEN DOMŮ V USA JE NEJVYŠŠÍ OD ROKU 2006
    V Rusku, Evropě, Číně, Hong Kongu, Jižní Koreji a Brazílii se dnešní obchodování neodehrává v duchu Mezinárodního svát...
  • Růst cen energií může lidi ponechat bez potravin
    Ray Dalio řekl, že zastavení dotací pro producenty ropy může mít vážné následky, ke kterým patří podpora růstu cen pohonných hmot a potravin.
  • Růst cen je nejrychlejší za 13 let
    „Do ekonomiky se pumpovaly peníze o sto šest. Ve stejné době se přitom pozastavovaly výrobní kapacity, což snížilo množství produktů na trhu. Prudké zdražování je logickým důsledkem těchto činů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Růst cen nájmů zpomalil. Zdražovalo se ještě v Ostravě, ale třeba v Olomouci už nájemní bydlení zlevnilo
    Pronájmy zpomalily cenový růst započatý na podzim roku 2021. Data společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 2 100 nemovitostí v hodnotě přesahující 12 miliard korun, ukazují v hlavním městě doznívání cenového růstu už jenom u dispozice 2+kk. Ta vychází aktuálně v Praze průměrně na 19 200 korun. Pronájmy dispozic 1+kk či 3+kk jsou v hlavním městě nabízeny o stovky korun levněji než tomu bylo na podzim loňského roku.
  • Růst cen plynu Gazpromu ve čtvrtletí zajistil rekordní tržby i čistý zisk
    Ruský plynárenský gigant Gazprom vytvořil v uplynulém čtvrtletí rekordní čistý zisk a na rekord vystoupily i tržby. Přispěl k tomu zejména růst cen plynu. Ve třetím čtvrtletí zisk činil 581,8 miliardy rublů (176,5 miliardy Kč), zatímco před rokem byla firma ve ztrátě. Podnik, nad kterým má kontrolu ruský stát, to uvedl ve svém dnešním sdělení. Akcie Gazpromu na moskevské burze v reakci přidávaly zhruba tři procenta.
  • Růst cen pohonných hmot žene inflaci nad odhad České národní banky, koruna však i tak oslabuje. Zlevňují brambory, vepřové, plyn i elektřina
    Koruna v reakci na dnešní informaci Českého statistického úřadu o výši březnové inflace oslabila zpět nad úroveň 26,00 za euro. Inflace je totiž mírně slabší, než trh předpokládal. Analytici oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě svých odhadů počítali s inflací čítající 2,4 procenta. Ta ale nakonec v březnu dosáhla meziročního růstu jen ve výši 2,3 procenta. Mírnější inflace v očích trhu může poněkud oddálit první zvýšení základní úrokové sazby České národní banky po pandemii, což snižuje atraktivitu české měny. Žádné výraznější oslabení koruny ale z tohoto důvodu čekat nelze.
  • Růst cen posedmé za sebou zpomalil
    „Banky a další společnosti z finančního sektoru zdražují své služby v průměru o 6,8 procenta. Snaží se napravit špatné výsledky z minulého roku, kdy kvůli pandemii koronaviru došlo k výraznému snížení úrokových sazeb. To mělo fatální dopad na výši jejich zisků,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Růst cen potravin přibližuje konec intervencí
    Česká inflace poskočila v listopadu na nejvyšší úroveň (1,5 %) za tři čtvrtě roku, čímž o 0,5 p.b. překonala i očekávání ČNB. Vyrojily se proto spekulace na brzký konec intervencí.
  • Růst cen průmyslových výrobců byl pouze přechodný
    Ceny průmyslových výrobců v listopadu překvapily poklesem o 0,5 % oproti říjnu, přičemž i ten nejpesimističtější tržní odhad počítal pouze se stagnací. Říjnové navrácení cen (po šesti měsících) do meziročního růstu tak bylo jen krátkodobé a v listopadu ceny výrobců opět sklouzly do záporného teritoria, konkrétně na -0,1 %.
  • Růst cen průmyslových výrobců dál ubírá tempo
    V meziměsíčním srovnání se ceny průmyslových výrobců v září snížily o 0,3 %, jejich meziroční dynamika dále klesla na 0,9 %. K tomuto růstu přispívají zejména ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 7,5 %, zvyšovaly se i ceny producentů v oblasti potravinářství (o 3,3 %). Naopak výrazně klesají ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků a ceny chemických produktů, které jsou rovněž ovlivněny nižšími cenami ropy na světových trzích.
  • Růst cen průmyslových výrobců ohrožuje českou konkurenceschopnost
    „Zdražování u průmyslových výrobců nabírá na síle, což může začít ohrožovat konkurenceschopnost českých průmyslových výrobků na zahraničních trzích. Malým a středním podnikům pomůže zastropování cen energií. Do problémů se však mohou dostat velké průmyslové podniky s vysokou energetickou náročností, na které se cenové stropy u energií nebudou vztahovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Růst cen průmyslových výrobců začal zpomalovat
    V meziměsíčním srovnání se ceny průmyslových výrobců v září zvýšily o 0,1 %, jejich meziroční dynamika ovšem klesla na 1,9 %. K meziměsíčnímu růstu přispěly zejména ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků, které však i nadále zaznamenávají meziroční pokles (o 2,5 %) v závislosti na nízkých cenách ropy na světových trzích. Nadále k inflaci významně přispívají ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 7,7 %. Zásluhou nárůstu cen zemědělských komodit pokračují ve svižném růstu i ceny producentů v oblasti potravinářství (o 3,6 %).
  • Růst cen průmyslových výrobců zpomalil jen díky vládním opatřením
    Meziměsíční růst cen tuzemských průmyslových výrobců v říjnu zpomalil z 1,2 % na 0,6 %, což bylo jen nepatrně nad tržním odhadem. Konsensus trhu činil 0,5 % m/m. Stejně jako v případě spotřebitelských cen mělo na nižší cenovou dynamiku vliv zavedení vládních opatření proti drahým energiím. Podle komentáře ČSÚ na vývoj průmyslových cen působilo především odpuštění plateb na obnovitelné zdroje energie. Jeho výše se odvíjí od množství spotřebované energie a v případě energeticky náročného průmyslu se tak mohlo jednat o významnější úlevu. Odpuštění plateb na obnovitelné zdroje se na rozdíl od úsporného tarifu týkalo všech podnikatelů. Vlivem toho cena elektřiny pro podnikatele meziměsíčně klesla o 3,9 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI