Ticker Tape by TradingView
Proč inflace nečekaně zrychlila?
Inflace v Česku nečekaně silně roste. Tempo růstu spotřebitelských cen bylo v listopadu v meziročním vyjádření nejvýraznější za celé období od října roku 2012, tedy za posledních více než sedm let. Poprvé od října 2012 také míra inflace překonala horní mez tolerančního pásma inflačního cílování České národní banky.
Tuzemská centrální banka od ledna 2010 cíluje inflaci na úrovni dvou procent, ovšem hodnoty od jednoho do tří procent se nacházejí právě v takzvaném tolerančním pásmu. Toleranční pásmo je odrazem určité nevyzpytatelnosti, která při náročném a komplexním procesu cílování vždy nastává. Českou národní banku tedy hodnoty inflace spadající do tolerančního pásma nijak zvlášť neznepokojují.
Jiná situace může ovšem nastat, pokud inflace opustí toleranční pásmo. Když se tak stalo v říjnu 2013, kdy inflace toleranční pásmo „podstřelila“ (vykázala tehdy hodnotu 0,9 procenta), byl to pro ČNB jeden z argumentů při následném intervenčním režimu, který udržovala od listopadu 2013 do dubna 2017. V jeho rámci uměle oslabovala korunu, aby tak dodatečným uvolněním měnových podmínek zabránila hrozící deflaci a pomohla inflaci výš. Pod úrovní tolerančního pásma inflace setrvávala po podstatnou část doby trvání intervenčního režimu, konkrétně od ledna 2014 do října 2016.
Nyní ovšem nastává situace opačná, kdy inflace naopak toleranční pásmo „přestřeluje“. Tak se v tomto desetiletí dělo zatím jen v období od ledna do října roku 2012. Českou národní banku však tehdejší cenové tlaky nevedly ke zpřísnění měnové politiky, protože se potýkala s efekty nepříznivé mezinárodní situace, poznamenané důsledky světové finanční krize a probíhající evropskou dluhovou krizí.
Podobné je to i nyní. V tom smyslu, že nepříznivá mezinárodní situace brání České národní bance zasáhnout proti přestřelení tolerančního pásma tak, jako by jinak bylo očekávatelné, tedy zvýšením klíčových úrokových sazeb. I když takové zvýšení už na prosincovém zasedání bankovní rady ČNB nelze vyloučit, pravděpodobnější je, že centrální banka ponechá základní sazbu na stávající úrovni dvou procent. Hlasování bankovní rady však rozhodně nebude jednomyslné. Během menověpolitického zasedání bankovní rady lze čekat ještě bouřlivější debatu, než jaká byla ta z počátku listopadu. Bankovní rada se počátkem listopadu poměrem hlasů 5:2 rozhodla ponechat sazby na stávající úrovni, nicméně jednání se protáhlo, takže jeho výsledek byl oznámen se zpožděním oproti oznámenému řádnému termínu.
Citelné zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen mezi říjnem a listopadem letošního roku bylo ovlivněno zejména vývojem cen potravin. Následuje podrobnější vysvětlení těch z nejkřiklavějších cenových nárůstů právě v oblasti potravin.
Cukr (v listopadu zdražoval meziročně o 13,6 procenta)
Výnosy cukrové řepy jsou sice letos mírně lepší než loni, avšak zůstávají pod pětiletým průměrem. Sklizeň cukrové řepy nepříznivě ovlivnily časté srážky na konci léta a houbová choroba, jež se rozvinula zejména na Moravě a ve Slezsku a která snižuje cukernatost. Výnos cukrové řepy nepříznivě ovlivnili také hraboši, kteří se na řepná pole přesunuli z obilních lánů, kde škodili předtím, během léta. Podprůměrný výnos cukrové řepy je klíčovým zdrojem zdražování cukru, společně s poklesem zásob cukru napříč Evropskou unií.
Vepřové (o 13,3 procenta), uzeniny (o 10,2 procenta)
Světové ceny potravin v listopadu vyskočily na své dvouleté maximum. Vyplývá to z čerstvých údajů Organizace spojených národů, podle nichž stouply celosvětově ceny potravin meziročně o takřka deset procent. Důvodem je hlavně zdražování masa, které podle OSN podražilo mezi letošním říjnem a listopadem o 4,6 procenta, což je nejvyšší nárůst za posledních více než deset let. Zdražování masa (a uzenin), zejména vepřového, pociťuje právě také Česko.
České domácnosti se musí ještě ve zbytku letošního roku a v roce příštím připravit na další zdražování vepřového. Důvodem je silná čínská poptávka po vepřovém. Letos v říjnu podle dat zveřejněných koncem listopadu Čína meziročně zdvojnásobila dovoz vepřového do země, oproti září byl dovoz výše o desetinu.
Vepřové je v Číně oblíbenou součástí jídelníčku. V zemi však od loňska zuří epidemie afrického moru prasat, takže chovy jsou rozsáhle vybíjeny, aby se šíření nemoci zamezilo. Vzniklý výpadek kompenzuje Čína právě vyšším dovozem. A to nejen vepřového, ale i jiných druhů mas. Import hovězího v říjnu meziročně stoupl o 63 procent. Právě proto celosvětové ceny hovězího rostou rovněž citelně.
V důsledku zvýšené čínské poptávky po dováženém vepřovém rostou světové ceny prasat i právě vepřového, a to i v Česku. Kilogram vepřové pečeně v Česku dle dat ČSÚ zdražil během letoška z lednové ceny pod 120 korunami na současnou úroveň 141,40 Kč, letošní nárůst tak dosahuje bezmála dvaceti procent.
Je třeba přitom počítat s dalším zdražením. Čínu čekají koncem ledna příštího roku oslavy nového roku. Před jeho příchodem tradičně stoupá poptávka po vepřovém, což si vynutí i vyšší úroveň dovozu. Zdražování vepřového přitom už v říjnu způsobilo v Číně nejvyšší inflaci za posledních sedm let. Cenové tlaky v oblasti vepřového zesílí tedy ještě minimálně v první polovině příštího roku celosvětově. V ČR je třeba počítat se zdražením vepřového o dalších patnáct až dvacet procent.
Africký mor prasat se ale z Číny postupně rozšířil až do Evropy, ohrožuje také chovy přímo v České republice. Ohrožený je například Liberecký kraj. Krajská veterinární správa v Libereckém kraji se proto v těchto dnech připravuje na možný výskyt afrického moru prasat. Nákaza se totiž vyskytla jen ve 120 kilometrů vzdáleném polském městě Nowa Sól. Notně tedy stoupá riziko zavlečení této nákazy právě na území Libereckého kraje.
Do Česka vzlínání cen masa přichází ale hlavně z Německa, neboť zemědělský trh obou zemí je značně propojen. Výkupní cena prasat v Česku letos postupně znatelně roste, tuzemské masokombináty proto zvyšují cenu vepřového. Německý potravinářský svaz BVDF vyhlásil „řízkovou nouzi“, situace totiž může vyústit ve značné zdražování oblíbeného (středo)evropského pokrmu.
Zákazníci se podle BVDF musí připravit na značné zvýšení cen slaniny, klobás, uzenin či řízků. Podle svazu se evropští producenti už teď musí vyrovnávat s trojnásobným růstem cen některých produktů v prostředí těžké konkurence na trhu. Krize vepřového dotlačila podle BVDF mnoho německých firem na pokraj bankrotu a zvyšování cen je tak nevyhnutelné.
Ovoce (o 16,2 procenta)
Stále zřetelněji se ukazuje, že se se týče úrody ovoce, byl loňský rok v Česku vskutku výjimečný. Ovocné stromy se doslova prohýbaly nadúrodou plodů. Bohatá sklizeň se promítla do cen. Třeba kilogram višní mezi červencem 2017 a červencem 2018 zlevnil z 19,30 na 8,90 koruny, tedy o 53,9 procenta. Ve stejném období zlevňovaly také třeba meruňky, švestky či třešně. Suchý a teplý rok 2018 sice nepřál pěstitelům zeleniny, ale sadařům a ovocnářům většinou ano.
Letos to bylo dost jiné. Ovoce meziročně citelně zdražilo. Z nejnovějších údajů ČSÚ plyne, že konzumní jablka v říjnu 2019 zdražovala meziročně o 25,4 procenta, hrušky dokonce o 59,3 procenta a švestky o osm procent. Meruňky v červenci 2019 meziročně zdražovaly o 11,6 procenta, třešně o 24 procent, a višně dokonce o 83,3 procenta. Důvodem je nejen horší než loňská úroda, ale také obecný růst mezd – které pochopitelně rostou také sadařům a ovocnářům – či zdražování energií.
Svoji roli sehrají i letošní jarní mrazíky a obecněji výkyvy počasí, včetně opět sucha nebo krupobití. Ty způsobily například letošní špatnou úrodu zmíněných jablek. Do ceny pro konečného spotřebitele se v případě jablek ale promítá také třeba efekt levné polské konkurence.
Právě i kvůli horší úrodě ovoce v ČR letos zdražují pálenky, meziročně zatím o pět až deset procent. Důvodem je kromě relativního nedostatku ovoce k pálení opět také růst cen energií a vody a dalších nákladů. Lze očekávat, že cena pálenek může nakonec letos vyskočit meziročně o deset až patnáct procent.
Brambory (o 23,5 procenta), mouka (o 7,1 procenta)
Brambory zůstávají meziročně cenově výše. Letošní úroda brambor sice byla lepší než ta loňská, katastrofálně špatná, ale přesto ještě letošní sklizeň nestačí na to, aby meziroční tlak na růst cen brambor polevil zcela. Z podobného důvodu jako brambory zdražuje také mouka. Obiloviny zaznamenaly loni velmi špatnou úrodu, také kvůli suchému a teplému počasí. Letos to bylo sice lepší, nicméně pořád žádná sláva. Zdražování mouky v kombinací se zdražováním cukru bude klíčovým důvodem, proč si lidé letos připlatí za vánoční pečivo.
Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND
Klíčová slova: Poptávka | Zdražování | Centrální banka | Hlavní ekonom | Krize | Ceny potravin | Obiloviny | Světové ceny potravin | Africký mor prasat | Růst cen | BVDF | ČSÚ | OSN | Import | Riziko | ČNB | Cena | Výnosy | Lukáš Kovanda | ROCE | Inflace | Czech Fund | Finanční krize | Čína | Africký mor | Míra inflace | Banka | Růst mezd | Ekonom | Sazby | Trh | Tempo růstu | Banky | Inflace v Česku | Bankovní rada | Výnos | Světové finanční krize | Cukr |
Čtěte více
-
Proč dramaticky zdražují jablka či hrušky?
V uplynulých dvou týdnech činila průměrná výkupní cena letních odrůd jablek 19 Kč za kilogram. V případě hrušek to bylo 21,20 Kč za kilogram. Meziročně tak letní odrůdy jablek zdražují o 54,5 procenta, zatímco hrušky jsou draží o 30 procent. -
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?
Včera zveřejněný zápis z lednového zasedání potvrdil, že ECB stále bojuje minulou válku. Zatímco uvnitř Fedu již došlo k mentálnímu obratu směrem k uvažování o nižších úrokových sazbách, v ECB nadále převládají obavy z proinflačních rizik. V Radě guvernérů tak dle jestřábího zápisu existuje široký koncensus, že debata o poklesu sazeb je zatím předčasná. Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení. -
Proč energie v příštím roce nezdraží? Protože volby. Energetický regulační úřad dnes přehodil nutné výraznější zdražení až na další vládu
Příznivý vývoji neregulované složky ceny elektřiny i plynu v příštím roce nezvrátí nárůst cen složky regulované. Ten by ani u elektřiny, ani u plynu zpravidla neměl být tak výrazný, aby vymazal příznivý efekt zmíněné redukce neregulované složky. Vyplývá to z dnes zveřejněného cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu pro příští rok. Odběratelé z řad domácností i podniků se tak v roce 2025 dočkají snížení své celkové platby za dané energie, tedy platby zahrnující regulovanou a neregulovanou složku. -
Pro Česko je Rusko méně důležitý vývozní trh než třeba Belgie. Případná válka Ruska s Ukrajinou a související sankce by se Česka přímo dotkly jen omezeně, třeba ve formě dražších pohonných hmot
Česká republika loni do Ruska vyvezla zboží ze 79,6 miliardy korun. Jednalo se o nižší objem vývozu než v letech 2019 a 2020. Objem odpovídal dvěma procentům celkového loňského vývozu z České republiky. -
Proč Eurostat za loňský rok přičítá české vládě o 45 miliard vyšší deficit než sama vláda? Ze dvou klíčových důvodů…
Proč statistika Eurostatu vykazuje o zhruba 45 miliard vyšší schodek loňského hospodaření vlády, než plyne z dat ministerstva financí k plnění státního rozpočtu za rok 2023? Vždyť čísla Eurostatu, která přejímá i ČSÚ, hovoří o loňském schodku ústředních vládních institucí ve výši takřka 334 miliard, zatímco ministerstvo uvádí schodek necelých 289 miliard. -
Proč euro tak rychle klesá
Zatímco euro prochází poměrně hlubokou a výraznou korekcí, spotřebitelé v eurozóně nespěchají s otvíráním peněženek ani trochu, což některé odborníky vede k pochybnostem, jestli ekonomické oživení, které plošně očekávají zástupci Evropské centrální banky (ECB), vůbec přijde. -
Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?
„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. -
Proč Euro 2024 německé ekonomice nepomůže?
Německá ekonomika dostává v posledních měsících často nálepku “nemocného muže” Evropy. I když toto přirovnání není vždy férové a nebere v potaz vyšší cykličnost německého hospodářství a zejména o poznání utaženější rozpočtovou politiku. Podle odhadů MMF v roce 2023 hospodařilo Německo s deficitem 2,3 % HDP, zatímco eurozóna s deficitem okolo 3,5 % HDP a Spojené státy s deficitem přes 8 % HDP. I tak má Německo, při pohledu na pomalé tempo růstu produktivity v klíčových exportních odvětvích a slabé útraty spotřebitelů, problém. -
Proč evropský automotive ztrácí globální tržní podíl?
Skutečnost, že eurozóna bez Německa vlastně nevypadá až tak špatně. Kromě cyklického útlumu globální průmyslové poptávky německá průmyslová ekonomika zaostává bohužel také kvůli ztrátě konkurenceschopnosti některých klíčových exportních odvětví. -
Proč chcete sledovat Trading Room od Purple Trading?
Každodenní trading je náročná disciplína a většina začínajících obchodníků brzy zjistí, že jim chybí dostatek informací a buď trading brzy vzdají, nebo se přes úvodní nezdary přenesou a o to víc se začnou věnovat vzdělávání. Jenže studium všech možných trhů, strategií a obchodních přístupů vyžaduje mnoho času. To vám potvrdí každý obchodník, který se postupem času dostal ke konzistentní ziskovosti. Jednou z nejlepších metod, jak se v tradingu posunout dál je sledovat, jak opakují ostřílení obchodníci. Právě proto spouštíme Trading Room, ve kterém se vám naskytne možnost sledovat v přímém přenosu komentované obchody našeho hlavního analytika Štěpána Hájka. -
Pro čínské turisty přestalo Česko existovat. Jejich počet v ČR klesá hned o tři řády, cestovní kanceláře i to existenčně ohrožuje
Turistický ruch v ČR vykázal v letošním druhém čtvrtletí známky zotavení, ovšem jen v meziročním porovnání. Ve srovnání s druhým čtvrtletím předpadnemického roku 2019 je turistický ruch v ČR stále v těžké křeči. Ta je patrná i z návštěvnosti zahraničních turistů. V členění podle zemí se tato návštěvnost držela letos ve druhém čtvrtletí zpravila o jeden či dva řády po úrovní druhého čtvrtletí roku 2019. -
Proč je Bitcoin lepší investiční příležitostí než zlato?
V současné době je Bitcoin (BTC) na vrcholu své popularity jako investiční aktivum. Od začátku roku 2023 vzrostla hodnota tohoto digitálního aktiva o 307 %, čímž přitáhlo pozornost investorů po schválení prvních Bitcoinových ETF a předchozím halvingu. -
Proč je česká inflace měřená Eurostatem o tolik vyšší než ta měřená ČSÚ? Hlavně kvůli nemovitostem…
Česko za leden vykazuje třetí nejvyšší úroveň meziroční inflace v rámci zemí EU. Eurostat inflaci měří na základě harmonizovaného indexu spotřebitelských cen, jenž zajišťuje srovnatelnost inflačních dat jednotlivých členských zemí EU. Česko dle něj mělo v lednu inflaci 19,1 procenta. Vyšší růst hladiny spotřebitelských cen vykázaly v lednu v meziročním pohledu pouze Maďarsko (26,2 procenta) a Lotyšsko (21,4 procenta). Průměr za země EU odpovídá rovným deseti procentům. -
Proč je česká koruna ve srovnání s polským zlotým tak silná
„Česká koruna je investory v našem regionu zdaleka nejlépe vnímanou lokální měnou. V poslední době neposiluje ani tak česká koruna, jako spíše oslabuje zlotý vůči všem měnám včetně koruny. -
Proč je důležité číst úvěrové smlouvy a co v nich vůbec hledat?
Komerční článek: Cokoliv podepsat bez přečtení je hazard. Pokud se jedná o žákovskou vaší ratolesti, pak se možná připravujete jen o špatnou známku nebo poznámku. Jestliže ale bez přečtení podepíšete úvěrovou smlouvu, koledujete si o velký problém, který může končit až exekucí. Proč je důležité přečíst obchodní podmínky k půjčce před podpisem a co v nich vůbec hledat? -
Proč je důležité vědět o „Nonfarm Payrolls“
Jak již název napovídá, zpráva NFP (Počet zaměstnanců mimo zemědělství) je měřítkem počtu placených amerických pracovníků ve všech sektorech – s výjimkou: -
Proč je euro tak silné?
Euro si od lokálního minima dosaženého v červenci loňského roku proti dolaru zhruba připsalo 8 % a v posledních týdnech... -
Proč je koronavirová krize spíš podobná té v roce 1918 než v 2008?
Zapomeňte na klesající trhy z roku 2008, šoky související s Covid-19 jsou spíše jako chřipková pandemie z roku 1918. Zkoumání podobností mezi současností a tehdejší dobou nabízí vodítka, jak se současná pandemie může vyvíjet a ovlivňovat různá odvětví světové ekonomiky. -
Proč je Microsoft nejhodnotnější firmou světa?
Nejnovější čtvrtletní výsledky Microsoftu pozitivně překvapily a největší zásluhu na tom mají cloudové služby pro firmy a domácnosti. Microsoft v téhle sféře mohutně roste a na svých výkonných počítačích skladuje ohromná množství dat pro firmy a domácnosti z celého světa. A nechává si za to dobře zaplatit. Tržby v tomto segmentu činí za uplynulé čtvrtletí přes jedenáct miliard dolarů. Microsoftu se ale daří i v případě svých dalších produktů. -
Proč je Polkadot i v roce 2023 jedním z nejlepších projektů, které si můžete zařadit do svého watchlistu?
Nastává období, kdy investoři začínají přehodnocovat svá portfolia. Zdá se, že nejbezpečnější sázkou na kryptotrhu jsou projekty, jako je Polkadot, který v roce 2022 zaznamenal solidní množství vývoje.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Tyto 3 technologické akcie budou zářit i v roce 2025
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Sýrii svírá už 13 let občanská válka. Podívejte se na historii tamní zničené měny
Prop Trading od RebelsFunding se slevou 25 % je tady!
Jaká pravidla prop tradery nejvíce štvou?
Smart Money Trading: Denní cyklus - Rip-off (20. díl)
🔴 Konec bitcoinu? 😱 Nový kvantový čip Googlu vzbuzuje hrůzu 💣
Jak uspět v prop tradingu – přistupujte k riziku jako profi tradeři
Investování do REIT: Druhy REITs (2. díl)
RebelsFunding: Recenze a hodnocení prop trading firmy
Tyto 3 technologické akcie budou zářit i v roce 2025
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Sýrii svírá už 13 let občanská válka. Podívejte se na historii tamní zničené měny
Prop Trading od RebelsFunding se slevou 25 % je tady!
Jaká pravidla prop tradery nejvíce štvou?
Smart Money Trading: Denní cyklus - Rip-off (20. díl)
🔴 Konec bitcoinu? 😱 Nový kvantový čip Googlu vzbuzuje hrůzu 💣
Jak uspět v prop tradingu – přistupujte k riziku jako profi tradeři
Investování do REIT: Druhy REITs (2. díl)
RebelsFunding: Recenze a hodnocení prop trading firmy
Denní kalendář událostí
V eurozóně spotřebitelská důvěra
Na Novém Zélandu obchodní bilance
V USA skladování zemního plynu
V USA průmyslová produkce
Na Novém Zélandu saldo běžného účtu
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA cenový index PCE
V Kanadě maloobchodní tržby
V Británii maloobchodní tržby
V Číně 5letá úroková sazba
V eurozóně spotřebitelská důvěra
Na Novém Zélandu obchodní bilance
V USA skladování zemního plynu
V USA průmyslová produkce
Na Novém Zélandu saldo běžného účtu
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA cenový index PCE
V Kanadě maloobchodní tržby
V Británii maloobchodní tržby
V Číně 5letá úroková sazba
Tradingové analýzy a zprávy
Americké akcie posílily, podpořily je údaje o inflaci v USA
MMF vyplatí Ukrajině dalších zhruba 1,1 miliardy dolarů
Forex: Dolar sestoupil z dvouletého maxima, ale může posílit třetí týden
Švýcarsko a EU našly kompromis ohledně obchodních vztahů
Ruská centrální banka překvapivě ponechala úroky beze změny
Komodity: Ropu tlačí dolů silný dolar a obavy o vývoj poptávky v roce 2025
Pražská burza třetí týden rostla, index PX připsal 0,3 pct na 1754,62 bodu
Pražská burza na závěr týdne klesla, index PX dnes ztratil 0,44 procenta
Severokorejští hackeři mají letos na krádežích kryptoměn podíl 60 procent
Forex: Koruna dnes mírně posílila k oběma hlavním světovým měnám
Americké akcie posílily, podpořily je údaje o inflaci v USA
MMF vyplatí Ukrajině dalších zhruba 1,1 miliardy dolarů
Forex: Dolar sestoupil z dvouletého maxima, ale může posílit třetí týden
Švýcarsko a EU našly kompromis ohledně obchodních vztahů
Ruská centrální banka překvapivě ponechala úroky beze změny
Komodity: Ropu tlačí dolů silný dolar a obavy o vývoj poptávky v roce 2025
Pražská burza třetí týden rostla, index PX připsal 0,3 pct na 1754,62 bodu
Pražská burza na závěr týdne klesla, index PX dnes ztratil 0,44 procenta
Severokorejští hackeři mají letos na krádežích kryptoměn podíl 60 procent
Forex: Koruna dnes mírně posílila k oběma hlavním světovým měnám
Blogy uživatelů
Hrozba, která srazí bitcoin na NULU?! | Investiční Memento #99
Nově ve Fintokei vyplácíme až 100 % zisků
Praktické okénko – poslední letošní obchod se příliš nepovedl
Bitcoin a Zlato: Aktuální výhled
Trading a komfortní zóna
Moje cesta prop tradingem – sázka na silný dolar a slevy na challenge
XTB se pojí s Tysonem Furym v odvetě historicky největšího boxerského zápasu v těžké váze
Konec roku na trzích: Jak se připravit na výkyvy v prosinci?
Proč vášeň a impulzivnost nepatří do tradingu
Praktická ukázka: Dva obchody na pohodu
Hrozba, která srazí bitcoin na NULU?! | Investiční Memento #99
Nově ve Fintokei vyplácíme až 100 % zisků
Praktické okénko – poslední letošní obchod se příliš nepovedl
Bitcoin a Zlato: Aktuální výhled
Trading a komfortní zóna
Moje cesta prop tradingem – sázka na silný dolar a slevy na challenge
XTB se pojí s Tysonem Furym v odvetě historicky největšího boxerského zápasu v těžké váze
Konec roku na trzích: Jak se připravit na výkyvy v prosinci?
Proč vášeň a impulzivnost nepatří do tradingu
Praktická ukázka: Dva obchody na pohodu
Forexové online zpravodajství
Odboráři a vedení Volkswagenu dospěli k dohodě o úsporách
Rusko a Ukrajina neuzavřely dohodu o vývozu plynu do Evropy, píše Reuters
Musk zasáhl do německé kampaně, jen AfD prý může zemi zachránit
Americké akcie v závěru týdne silně rostou
Denní shrnutí: Americké akcie prudce rostou díky masivnímu post-FED short squeeze 📈
Tři trhy, které sledovat příští týden (20.12.2024)
Trump převedl podíl ve Trump Media do svěřenského fondu, akcie společnosti klesají
DAX zakončil týden ve ztrátě
Carnival Corp. zveřejnil výsledky za 4Q, očištěný zisk na akcii překonal očekávání
US100 posiluje o 1,6 % 📈
Odboráři a vedení Volkswagenu dospěli k dohodě o úsporách
Rusko a Ukrajina neuzavřely dohodu o vývozu plynu do Evropy, píše Reuters
Musk zasáhl do německé kampaně, jen AfD prý může zemi zachránit
Americké akcie v závěru týdne silně rostou
Denní shrnutí: Americké akcie prudce rostou díky masivnímu post-FED short squeeze 📈
Tři trhy, které sledovat příští týden (20.12.2024)
Trump převedl podíl ve Trump Media do svěřenského fondu, akcie společnosti klesají
DAX zakončil týden ve ztrátě
Carnival Corp. zveřejnil výsledky za 4Q, očištěný zisk na akcii překonal očekávání
US100 posiluje o 1,6 % 📈
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Italské rizikové spready v laufu, ale jen díky ECB
Klíčové události 10. října: fundamentální analýza pro začátečníky
3cAnalysis: USDJPY, denný, opatrne medvedí a predaj 113.81, stop 114.20
Ceny BTC by se za 5 let mohla vyšplhat na 350 000 USD
Analytici: Počet akcií obchodovaných na hlavním trhu klesl na 11
USD/CAD: Analýza a prognóza
Solidní výsledky zvedly po náladu na Wall Street přesto, že růst USA ve třetím kvartálu prudce zpomalil
Ranní zpráva z akciového trhu 25.10.2019
📉 Ripple ztrácí 9 %
Forex: Relativně jestřábí ECB pomáhá eurodolaru rozšiřovat zisky
Italské rizikové spready v laufu, ale jen díky ECB
Klíčové události 10. října: fundamentální analýza pro začátečníky
3cAnalysis: USDJPY, denný, opatrne medvedí a predaj 113.81, stop 114.20
Ceny BTC by se za 5 let mohla vyšplhat na 350 000 USD
Analytici: Počet akcií obchodovaných na hlavním trhu klesl na 11
USD/CAD: Analýza a prognóza
Solidní výsledky zvedly po náladu na Wall Street přesto, že růst USA ve třetím kvartálu prudce zpomalil
Ranní zpráva z akciového trhu 25.10.2019
📉 Ripple ztrácí 9 %
Forex: Relativně jestřábí ECB pomáhá eurodolaru rozšiřovat zisky
Blogy uživatelů
Měnový pár GBP/JPY: Analýzy více časových rámců (D1 až H1)
Alternativní investice
Elliottova vlnová teorie pro akcii Tesla, kryptoměnu Bitcoin a měnový pár USD/JPY
XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako nového globálního brand ambasadora
Obchodní analýzy - S&P 500 a EUR/USD
Praktické okénko – Market profile a swingová příprava
Vyhodnocení obchodních příležitostí pro ropu WTI, GBP/CHF a AUD/CAD
Podle čeho si vybrat brokera?
Čo je Bitcoin Cash a prečo vznikol?
Pohled do budoucnosti – technologické inovace (1. díl)
Měnový pár GBP/JPY: Analýzy více časových rámců (D1 až H1)
Alternativní investice
Elliottova vlnová teorie pro akcii Tesla, kryptoměnu Bitcoin a měnový pár USD/JPY
XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako nového globálního brand ambasadora
Obchodní analýzy - S&P 500 a EUR/USD
Praktické okénko – Market profile a swingová příprava
Vyhodnocení obchodních příležitostí pro ropu WTI, GBP/CHF a AUD/CAD
Podle čeho si vybrat brokera?
Čo je Bitcoin Cash a prečo vznikol?
Pohled do budoucnosti – technologické inovace (1. díl)
Vzdělávací články
Komodity: Obchodování na komoditních trzích
Červenec 2024 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz vysoké zisky
Obchodní den tradera VIP zóny
Co nevíte o USD/JPY
Ohlédnutí za rokem 2013
O psychologii spekulativního obchodování
Technická analýza - svíčkové formace (Candlestick)
Dividendy: Které důležité finanční ukazatele sledovat (4. díl)
Jak byste mohli ušetřit 5 200 USD se stejnou strategií?
Měnové intervence v ČR
Komodity: Obchodování na komoditních trzích
Červenec 2024 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz vysoké zisky
Obchodní den tradera VIP zóny
Co nevíte o USD/JPY
Ohlédnutí za rokem 2013
O psychologii spekulativního obchodování
Technická analýza - svíčkové formace (Candlestick)
Dividendy: Které důležité finanční ukazatele sledovat (4. díl)
Jak byste mohli ušetřit 5 200 USD se stejnou strategií?
Měnové intervence v ČR
Tradingové analýzy a zprávy
Rzeczpospolita: Největší letošní nabídka akcií v Evropě se chystá v Rumunsku
PwC: Trh fúzí a akvizic v prvním pololetí letošního roku klesl v ČR i ve světě
Forex: Vítězové a poražení 16.6.2020
EUR/USD - Intradenní výhled 8.10.2024
USD/JPY - Intradenní výhled 19.7.2016
USD/JPY - Intradenní výhled 3.4.2017
Viceguvernérka ČNB: Rozhodnutí o přijetí eura vyžaduje širší politickou shodu
USD/JPY - Intradenní výhled 4.6.2019
Ceny ropy zahájily obchodování v Asii poklesem o jedno procento
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Rzeczpospolita: Největší letošní nabídka akcií v Evropě se chystá v Rumunsku
PwC: Trh fúzí a akvizic v prvním pololetí letošního roku klesl v ČR i ve světě
Forex: Vítězové a poražení 16.6.2020
EUR/USD - Intradenní výhled 8.10.2024
USD/JPY - Intradenní výhled 19.7.2016
USD/JPY - Intradenní výhled 3.4.2017
Viceguvernérka ČNB: Rozhodnutí o přijetí eura vyžaduje širší politickou shodu
USD/JPY - Intradenní výhled 4.6.2019
Ceny ropy zahájily obchodování v Asii poklesem o jedno procento
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Témata v diskusním fóru
A few questions about crypto regulations in Czech Republic
Moje forexové obchody na USD/JPY a EUR/CHF
Signály
Ranní čaj s GBP/USD
USD/JPY
DeGiro
Kreativita v tradingu
Diskuse k blogům
Jakých chyb se tradeři dopouštějí?
EUR/USD
A few questions about crypto regulations in Czech Republic
Moje forexové obchody na USD/JPY a EUR/CHF
Signály
Ranní čaj s GBP/USD
USD/JPY
DeGiro
Kreativita v tradingu
Diskuse k blogům
Jakých chyb se tradeři dopouštějí?
EUR/USD
Odborná literatura
Nové přepracované a rozšířené vydání: Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích (3. vydání) - BESTSELLER
Nové přepracované a rozšířené vydání: Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích (3. vydání) - BESTSELLER
Forex brokeři