Pondělí 04. listopadu 2024 20:32
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster

Mezi Washingtonem a Pekingem se otepluje, Trump chce být znovuzvolen. Radost by z toho měla mít i Babišova vláda, snáze bude příští rok plnit rozpočet

05.11.2019 08:46  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americké akcie včera vystoupaly na svůj historický rekord, evropské pokořily čtyřleté maximum. Na optimistickou vlnu dnes navazuje asijské obchodování. Trhy povzbuzuje kuloárová zpráva Financial Times, že americká administrativa diskutuje odstranění cel na čínské zboží, která zavedla v září. Tato cla zatěžují například dovážené oděvy či některé druhy elektroniky.

Zrušení cel o celkovém objemu ročního dovozu do USA ve výši 110 miliard dolarů, které Peking žádá, by dále zvýšilo šance na úvodní dílčí dohodu v rámci dojednávání širšího obchodního paktu mezi dvěma nejsilnějšími ekonomikami světa. Čína navíc žádá snížení cla na zboží v objemu 250 miliard dolarů, které bylo zavedeno loni. Sama je recipročně připravena odstranit svá cla na americké zboží, zejména zemědělskou produkci.

Zrušení čínských cel na zemědělskou produkci by pomohlo americkému prezidentu Donaldu Trumpovi zvýšit své šance na znovuzvolení ve volbách, které se konají za dvanáct měsíců. Trump čelí zpomalující americké ekonomice, a s blížícími se volbami je tak méně ochotný celní válku s Čínou stupňovat. Je mu jistě lákavou představou, když by Peking ulevil americkým farmářům – začasté jeho voličům. Proti přílišným ústupkům však jsou v americké administrativě lidé typu obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera, kteří vnímají ponechání výrazných cel v platnosti jako pojistku toho, že Čína opravdu bude plnit dohodnuté závazky.

Pokud „jestřábi“ americké administrativy budou nakonec tahat za kratší konec, výraznější oteplení americko-čínského ekonomického vztahu zřejmě opravdu zvýší pravděpodobnost Trumpova znovuzvolení. Rapidně by se v takovém případě snížila nejistota ve světové ekonomice, což by mělo příznivý dopad i na ekonomiku eurozóny či ekonomiku českou.

V eurozóně by v takovém případě mohlo skončit kvantitativní uvolňování Evropské centrální banky, zahájené opětovně nyní v listopadu, již za rok touto dobou. Česká ekonomika by pak v roce 2020 vykázala růst převyšující dvě procenta. To by Babišově vládě umožnilo snáze plnit rozpočet, který již byl rámcově schválen a který staví na předpokladu růstu tuzemského hospodářství v příštím roce ve výši 2,2 procenta.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Meziroční propad cen v průmyslu
    Ceny průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně vzrostly o 2,5 %, tedy méně, než očekávala naše prognóza, naopak více než predikoval trh. V meziročním srovnání byly nižší o 1,8 % a jedná se o první pokles od listopadu 2020. V případě cen zemědělských výrobců byl zaznamenán meziměsíční nárůst o 0,7 %, ale v meziročním srovnání pokračoval trend trvající již 9 měsíců, kdy ceny padaly, tentokrát o téměř 20 %.
  • Meziroční růst cen v průmyslu zrychlil na 9,9 %
    Poprvé po dlouhých devíti měsících dnes nebyli analytici zaskočeni výraznějším vzestupem cen průmyslových výrobců a naplnila se jejich očekávání. V naprostém souladu s tržním konsensem se ceny producentů v průmyslu zvedly během září oproti srpnu o 0,7 %. To ovšem neznamená, že by tlaky na vzestup cen polevovaly, i když meziměsíční dynamika byla nejslabší od února. Ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry se totiž zvedly pouze o 0,4 % a po říjnových událostech ohledně konce vybraných dodavatelů a vzestupu cen energií na světových trzích je zřejmé, že čísla v dalších měsících budou v tomto segmentu výrazně vyšší.
  • Meziroční růst spotřebitelských cen nadále zvolňuje
    Česká inflace v březnu klesla na 15,0 % y/y z únorových 16,7 %. To bylo v souladu s tržním konsensem a jen nepatrně nad naší prognózou (14,8 % y/y). Stejně tak i ČNB očekávala 14,8 %.
  • Meziroční růst spotřebitelských cen nadále zvolňuje
    Česká inflace v březnu klesla na 15,0 % y/y z únorových 16,7 %. To bylo v souladu s tržním konsensem a jen nepatrně nad naší prognózou (14,8 % y/y). Stejně tak i ČNB očekávala 14,8 %.
  • Meziroční růst spotřebitelských cen přibrzdí pod 3 %
    Údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách za září ukáží slušný růst, který ještě nebude reflektovat blížící se epidemickou pohromu. Od České národní banky čekáme v listopadu vyčkávání a ponechání měnové politiky bez změny. Spotřebitelské ceny za říjen přibrzdil pokles cen energií a meziroční inflace tak pravděpodobně poprvé od dubna klesla pod 3 %.
  • Meziroční spotřebitelská inflace v zemích eurozóny roste
    Ve čtvrtek a v pátek oznámily březnovou míru spotřebitelské inflace Německo, Francie a Itálie. Klíčový závěr je, že spotřebitelská inflace během března v těchto zemích eurozóny rostla.
  • Meziroční stagnace cen v průmyslu
    Ceny v průmyslu meziměsíčně poklesly o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím se problémům v námořní dopravě přes Rudé moře.
  • Mezi USA a Čínou se bouří, dolar roste. NASDAQ na historickém maximu.
    Druhý červencový týden se nesl ve znaku růstu. A přestože obavy z obchodního konfliktu mezi USA a Čínou z očích investorů jen tak nevymizí, očekávané zisky ve Spojených státech a posilující dolar nahrávají do karet americké ekonomice.
  • Mezi USA a eurozónou vzniká „ropná“ asymetrie, eurodolar by mohl změnit své chování
    Relativně umírněný růst cen ropy (například z 30 dolarů za barel na 60 – 70 dolarů za barel) se stal pro americkou ekonomiku pozitivním faktorem. Příčinou je rostoucí význam energetického sektoru v USA. Pro eurozónu a Japonsko je podobný růst cen ropy naopak stále negativní. Těmto zemím také prospívá, pokud ceny ropy klesají. V takovém případě se totiž zvyšují disponibilní příjmy domácností a to se následně projevuje na jejich poptávce.
  • Mezi vedením Volkswagenu a zaměstnanci panuje napětí, příčinou je Tesla
    Mezi vedením největší evropské automobilky Volkswagen a závodní radou firmy panuje napětí. Firma se jednak nadále potýká s výrobními problémy kvůli nedostatku čipů, jednak šéf podniku Herbert Diess připouští, že konkurence ze strany americké automobilky Tesla může být pro Volkswagen problém. Obavy se ale dnes před několika tisíci zaměstnanců snažil rozptýlit, uvedla agentura Reuters.
  • Mezníky roku 2016? Nahlédněme do kalendáře Fedu a ČNB?
    Čas mezi svátky, resp. těch pár dní, co zbývá do konce roku, přímo vybízí k tomu, aby se hodily do placu pokud možno ty nejzajímavější...
  • MF ČR - prognóza vývoje české ekonomiky - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Ministerstvo financí ve své čerstvé prognóze vývoje české ekonomiky zlepšilo odhad výkonu HDP za rok 2020, zároveň snížilo výhled růstu pro letošní rok. Ministerstvo nyní za celý rok 2020 očekává celoroční pokles české ekonomiky o 6,1 %, když předchozí prognóza z loňského září pracovala s poklesem o 6,6 %. Prognóza z dílny ministerstva předpokládá, že v závěrečném čtvrtletí vykázal HDP poměrně mírný mezičtvrtletní pokles s tím, jak se omezení a uzavírky spojené s druhou vlnou pandemie vyhnuly průmyslu a zahraničnímu obchodu. Letos by se česká ekonomika měla vrátit k celoročnímu růstu, jenž by měl činit 3,1 %, zatímco zářijová prognóza počítala s růstem HDP o 3,9 %.
  • MF prodalo dluhopisy za 9,6 miliardy Kč, zájem byl opět větší
    Ministerstvo financí dnes prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za 9,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů na internetových stránkách České národní banky. Drželo se tak přibližně svého plánu ohledně objemu prodaných cenných papírů. Investoři měli zájem koupit dluhopisy až za 29,7 miliardy korun.
  • MF prodalo státní dluhopisy za 11,6 mld. Kč, poptávka byla dvojnásobná
    Ministerstvo financí dnes v první zářijové aukci prodalo státní dluhopisy za 11,6 miliardy korun. Zájem investorů přesáhl nabídku víc než dvojnásobně, když chtěli obligace nakoupit v objemu 25,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB), která aukci zajišťovala. Do konce měsíce ještě ministerstvo plánuje prodat státní dluhopisy za deset miliard korun.
  • MF: Státní dluh ve druhém čtvrtletí klesl o 3,6 miliardy korun
    Státní dluh klesl ve druhém čtvrtletí o 3,6 miliardy na 2,416 bilionu korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 225.900 korun.
  • MGM získava prevádzky spoločnosti Cosmopolitan
    Akcie spoločnosti MGM Resorts (MGM.US) vzrástli počas dnešného obchodovania o takmer 3,0% po tom, čo spoločnosť oznámila dohodu o kúpe spoločnosti za 1,62 miliardy dolárov The Cosmopolitan of Las Vegas od spoločnosti Blackstone (BX.US), ktorej výkonnosť kasína prekračuje úroveň pred Covidom. Transakcia oddeľuje vlastníctvo nehnuteľnosti od prevádzky hotela a kasína, ktoré sa predávajú spoločnosti MGM Resorts. Spoločnosť Cosmopolitan bola ocenená približne osem-násobkom upraveného zisku pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou vrátane očakávaných prevádzkových synergií a identifikovaných príležitostí na rast výnosov, uviedla MGM v poznámke. Očakáva sa, že dohoda bude uzavretá na začiatku roka 2022, potom spoločnosť MGM Resorts uzavrie 30-ročnú nájomnú zmluvu s tromi 10-ročnými možnosťami obnovenia partnerstva so spoločnosťou Blackstone Real Estate Income Trust, ktorá získa nehnuteľnosti The Cosmopolitan. MGM Resorts zaplatí počiatočný ročný nájom vo výške 200 miliónov dolárov, pričom každoročne sa tento nájom bude zvyšovať o 2% počas prvých 15 rokov a potom o 3%.
  • Miami obdrží první výplatu z protokolu CityCoins
    Podle příspěvku na Twitter starosty Miami Francise Suareze obdrželo Miami výplatu 5,25 USD z krypto protokolu CityCoins, který uživatelům umožňuje generovat příjmy pro Miami těžbou městských tokenů.
  • Miami rozdá svým občanům Bitociny zdarma, říká starosta
    Francis Suarez, starosta města Miami je příznivcem BTC a v pátek večer oznámil na CoinDesk TV, že Miami bude stakovat část MiamiCoinu, aby obdrželo zisky v BTC. Pro občany města je také zapojení do světa kryptoměn lákavější tím, že starosta slíbil, že Miami bude první město v USA, které umožní zisky z Bitcoinu vyplácené jako dividendy obyvatelům.
  • MiCA, zákaz PoW v EU zamítnut: Bitcoin je prozatím v bezpečí
    Výbor ECON Evropského parlamentu odmítl zahrnout myšlenku do MiCA možnost vydat v EU zákaz kryptoměn s algoritmem Proof of Work včetně Bitcoinu.
  • Micro futures – nový investiční instrument
    Americký akciový trh je v jednom z nejdelších a nejsilnějších býčích trendů v historii. V důsledku toho se hodnota některých indexů více než ztrojnásobila, čímž jsou obtížněji přístupné pro menší obchodníky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank