Pondělí 04. listopadu 2024 20:01
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Investingfox Partner

Meziroční propad cen v průmyslu

28.02.2024 10:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně vzrostly o 2,5 %, tedy méně, než očekávala naše prognóza, naopak více než predikoval trh. V meziročním srovnání byly nižší o 1,8 % a jedná se o první pokles od listopadu 2020. V případě cen zemědělských výrobců byl zaznamenán meziměsíční nárůst o 0,7 %, ale v meziročním srovnání pokračoval trend trvající již 9 měsíců, kdy ceny padaly, tentokrát o téměř 20 %.Ceny stavebních prací meziměsíčně stagnovaly a meziročně byly vyšší o 2 %. Zdá se, že nižší DPH na stavební práce by mohla alespoň mírnit ceny v tomto segmentu, které se odrážejí i na cenách nemovitostí. Ceny tržních služeb meziměsíčně mírně poklesly (-0,1 %), ale meziročně stouply o takřka 5 % a jsou tak stále patrné inflační tlaky v této oblasti, které mohou dělat České národní bance vrásky na čele.

Podíváme-li se na zemědělské výrobky podrobněji, tak zjistíme, že v meziměsíčním srovnání vzrostly nejvíce ceny zeleniny (o 5,3 %) a zejména brambor (o 11 %). Dále rostly ceny mléka (o 2,8 %), vajec (o 2,4 %), drůbeže (o 2,1 %) či skotu (o 1,2 %). Naopak došlo k poklesu cen u obilovin (o 1,1 %), prasat (o 0,9 %) a ovoce (o 0,3 %).

Zaměříme-li se na sektor průmyslu, tak k meziměsíčnímu růstu cen o 2,5 % nejvíce přispěly rostoucí poplatky za regulovanou část energií, které mnohé firmy včetně podnikatelských svazů označovaly jako významnou překážku svého fungování. Zvýšily se ceny v oddíle elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 9,6 % a z toho vyrobeného plynu, rozvodu plynných paliv a obchodu s plynem o 38 % (zejména kvůli vyšší ceně rozvodu plynu). Dále ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou stouply o 7,5 % a ceny páry, horké vody, dodávání páry a klimatizovaného vzduchu o téměř 10 %. Desetiprocentní nárůst byl zaznamenán také u cen přírodní vody, úpravy a rozvodu vody a obchodu s vodou, což lze přisuzovat přesunutím této položky do vyšší sazby DPH. Na druhé straně se snížily ceny černého a hnědého uhlí, lignitu (o 6,3 %), tiskařských a nahrávacích služeb (o 2,2 %), chemických látek a přípravků (o 0,5 %) a také ropy a zemního plynu (téměř o 10 %). V případě posledně jmenovaného existuje riziko nárůstu cen vzhledem k oslabování české koruny, což představuje proinflační faktor.


Ceny v průmyslu sice meziměsíčně vzrostly, ale nejedná se o žádný dynamický nárůst a pokračuje tak tlumení inflační tlaků na nabídkové straně, což podporují i meziroční data. Existují ovšem rizika, zvláště v podobě geopolitického vývoje ve světě, který ovlivní i sílu české koruny, která může čelit tlaku plynoucího nejen ze zmenšujícího se úrokového diferenciálu.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Meziroční dynamika nominálních mezd zvolnila
    Meziroční dynamika mezd v české ekonomice zvolnila ve třetím kvartále ze 7,5 % na 7,1 %. Reálná mzda však díky rychlejšímu odeznívání inflace naopak zvolnila svůj pokles z -2,8 % na -0,8 %. Včerejší čísla jsou přibližně v souladu s poslední prognózou ČNB (+7,0 %), a to i při pohledu do struktury. Rychle rostou mzdy (jak předpokládala centrální banka) v tržních odvětvích v čele se zpracovatelským průmyslem (+8,2 %) a vybranými službami - IT (+9 %) a pohostinství a hoteliérství (+8,8 %). Naopak zaostávají některé netržní služby v čele se školstvím (+3,3 %) a odvětví obchodu a stavebnictví. Pro centrální banku však nakonec budou v tuto chvíli důležitější mzdová vyjednávání směrem k roku 2024.
  • Meziroční dynamika nominálních mezd zvolnila na 7,1 %
    Meziroční dynamika mezd v české ekonomice zvolnila ve třetím kvartále ze +7,5 % na +7,1 %. Reálná mzda však díky rychlejšímu odeznívání inflace naopak zvolnila svůj pokles z -2,8 % na -0,8 %. Dnešní čísla jsou přibližně v souladu s poslední prognózou ČNB (+7,0 %) a to i při pohledu do struktury. Rychleji rostou mzdy (tak jak předpokládala centrální banka) v tržních odvětvích v čele se zpracovatelským průmyslem (+8,2 %) a vybranými službami - IT (+9 %) a pohostinství a hoteliérství (+8,8 %). Naopak zaostávají některé netržní služby v čele se školstvím (+3,3 %) a odvětví obchodu a stavebnictví.
  • Meziroční inflace dále klesá, v červnu dosáhne jednociferných čísel
    Tuzemské spotřebitelské ceny v květnu vzrostly meziročně o 11,1 %, meziměsíčně došlo ke zvýšení o 0,3 %. Náš odhad spolu s odhadem trhu byl mírně nižší s meziroční dynamikou těsně pod 11 %, nejedná se však o významnější odchylku, která by měla potenciál více rozhýbat trh.
  • Meziroční inflace na 8,8 %, ale pozor na meziměsíční přírůstky
    Meziroční inflace klesla z červnových 9,7 % na 8,8 % v červenci, což je v souladu s tržním očekáváním. Meziroční inflace tak od začátku roku bez přestávky dále klesá. Hlavními důvody dalšího poklesu inflace jsou vysoká srovnávací základna a nižší ceny pohonných hmot, které byly během minulého léta na svých historických maximech, zatímco letos jsou o téměř 24 % levnější.
  • Meziroční inflace podle odhadů v květnu klesla na 2,6 procenta
    Meziroční inflace v květnu klesla na 2,6 procenta z dubnových 3,2 procenta, odhadují analytici oslovení ČTK. Za meziročním snížením inflace je především vysoká srovnávací základna z loňského května, uvedli ekonomové. Údaje zveřejní Český statistický úřad ve středu 10. června.
  • Meziroční inflace podle odhadů v únoru stoupla
    Meziroční inflace zřejmě v únoru dále stoupla z lednových 3,6 procenta a přiblížila se ke čtyřem procentům. Vyplývá to z odhadů většiny analytiků oslovených ČTK. Důvodem růstu je zdražování energií nebo zvýšení spotřební daně u alkoholu a tabáku platné od letošního roku. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci v úterý 10. března.
  • Meziroční inflace po více než roce zpomalila a je možné, že již dosáhla svého vrcholu
    Růst spotřebitelských cen v srpnu dále zpomalil. V meziměsíčním vyjádření činil 0,4 %, po předchozích 1,3 %. Po sezonním očištění růst zpomalil z 1,2 % na 0,8 %. Sezonně očištěná meziměsíční inflace se tak snižovala čtvrtý měsíc v řadě.
  • Meziroční inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla nad šest procent
    Meziroční inflace v listopadu stoupla zřejmě na více než šest procent z říjnových 5,8 procenta. Analytici oslovení ČTK očekávají v listopadu inflaci v průměru 6,2 procenta. Zdražení očekávají ekonomové v téměř všech oddílech spotřebního koše. Nejistý je ale v listopadu podle nich vliv růstu cen energií, který může být mimo jiné tlumen listopadovým a prosincovým odpuštěním daně z přidané hodnoty u energií. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci v pátek 10. prosince.
  • Meziroční inflace zpomalila
    Index spotřebitelských cen v dubnu meziměsíčně klesl o 0,2 % a meziročně vzrostl o 12,7 %. Trhy očekávaly růst o 0,4 % meziměsíčně a o 13,3 % meziročně.
  • Meziroční polské tržby stouply
    Maloobchodní tržby v lednu vzrostly na 10,6 % meziročně oproti 8 % v prosinci. Trhy očekávaly růst 10,5 % meziročně.
  • Meziroční růst cen v průmyslu zrychlil na 9,9 %
    Poprvé po dlouhých devíti měsících dnes nebyli analytici zaskočeni výraznějším vzestupem cen průmyslových výrobců a naplnila se jejich očekávání. V naprostém souladu s tržním konsensem se ceny producentů v průmyslu zvedly během září oproti srpnu o 0,7 %. To ovšem neznamená, že by tlaky na vzestup cen polevovaly, i když meziměsíční dynamika byla nejslabší od února. Ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry se totiž zvedly pouze o 0,4 % a po říjnových událostech ohledně konce vybraných dodavatelů a vzestupu cen energií na světových trzích je zřejmé, že čísla v dalších měsících budou v tomto segmentu výrazně vyšší.
  • Meziroční růst spotřebitelských cen nadále zvolňuje
    Česká inflace v březnu klesla na 15,0 % y/y z únorových 16,7 %. To bylo v souladu s tržním konsensem a jen nepatrně nad naší prognózou (14,8 % y/y). Stejně tak i ČNB očekávala 14,8 %.
  • Meziroční růst spotřebitelských cen nadále zvolňuje
    Česká inflace v březnu klesla na 15,0 % y/y z únorových 16,7 %. To bylo v souladu s tržním konsensem a jen nepatrně nad naší prognózou (14,8 % y/y). Stejně tak i ČNB očekávala 14,8 %.
  • Meziroční růst spotřebitelských cen přibrzdí pod 3 %
    Údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách za září ukáží slušný růst, který ještě nebude reflektovat blížící se epidemickou pohromu. Od České národní banky čekáme v listopadu vyčkávání a ponechání měnové politiky bez změny. Spotřebitelské ceny za říjen přibrzdil pokles cen energií a meziroční inflace tak pravděpodobně poprvé od dubna klesla pod 3 %.
  • Meziroční spotřebitelská inflace v zemích eurozóny roste
    Ve čtvrtek a v pátek oznámily březnovou míru spotřebitelské inflace Německo, Francie a Itálie. Klíčový závěr je, že spotřebitelská inflace během března v těchto zemích eurozóny rostla.
  • Meziroční stagnace cen v průmyslu
    Ceny v průmyslu meziměsíčně poklesly o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím se problémům v námořní dopravě přes Rudé moře.
  • Mezi USA a Čínou se bouří, dolar roste. NASDAQ na historickém maximu.
    Druhý červencový týden se nesl ve znaku růstu. A přestože obavy z obchodního konfliktu mezi USA a Čínou z očích investorů jen tak nevymizí, očekávané zisky ve Spojených státech a posilující dolar nahrávají do karet americké ekonomice.
  • Mezi USA a eurozónou vzniká „ropná“ asymetrie, eurodolar by mohl změnit své chování
    Relativně umírněný růst cen ropy (například z 30 dolarů za barel na 60 – 70 dolarů za barel) se stal pro americkou ekonomiku pozitivním faktorem. Příčinou je rostoucí význam energetického sektoru v USA. Pro eurozónu a Japonsko je podobný růst cen ropy naopak stále negativní. Těmto zemím také prospívá, pokud ceny ropy klesají. V takovém případě se totiž zvyšují disponibilní příjmy domácností a to se následně projevuje na jejich poptávce.
  • Mezi vedením Volkswagenu a zaměstnanci panuje napětí, příčinou je Tesla
    Mezi vedením největší evropské automobilky Volkswagen a závodní radou firmy panuje napětí. Firma se jednak nadále potýká s výrobními problémy kvůli nedostatku čipů, jednak šéf podniku Herbert Diess připouští, že konkurence ze strany americké automobilky Tesla může být pro Volkswagen problém. Obavy se ale dnes před několika tisíci zaměstnanců snažil rozptýlit, uvedla agentura Reuters.
  • Mezi Washingtonem a Pekingem se otepluje, Trump chce být znovuzvolen. Radost by z toho měla mít i Babišova vláda, snáze bude příští rok plnit rozpočet
    Americké akcie včera vystoupaly na svůj historický rekord, evropské pokořily čtyřleté maximum. Na optimistickou vlnu dnes navazuje asijské obchodování. Trhy povzbuzuje kuloárová zpráva Financial Times, že americká administrativa diskutuje odstranění cel na čínské zboží, která zavedla v září. Tato cla zatěžují například dovážené oděvy či některé druhy elektroniky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy