Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:50
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Purple trading AI
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Komoditní výhled: Zlaté časy pro zlato

09.10.2019 11:44  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Zářijový útok na největší ropnou rafinerii světa ukázal, jak zranitelné jsou globální dodávky ropy. Navíc by globální fiskální panika, které jsme si zvlášť všímali v našich posledních čtvrtletních vyhlídkách, v nadcházejících měsících mohla být doplněna o slabší dolar. I přes rizika recese poskytne kombinace těchto dvou faktorů podporu zejména drahým kovům i klíčovým americkým zemědělským komoditám.

Energetický sektor zatím stále trápí pomalý růst poptávky. Rostoucí napětí po útoku na rafinerie Aramco přinese v nadcházejících měsících vyšší náklady spojené s geopolitickými riziky. A tak zlato, které po pěti letech konečně opustilo obchodování v rozmezí a dosáhlo cíle 1 485 USD/unci, bude zřejmě nadále profitovat z příznivé situace. Kolaps globálních výnosů z dluhopisů vyvolal oživení ve třetím čtvrtletí – bez podpory dolaru, který posílil o téměř 2 % oproti košíku hlavních měn.

U zlata si zachováváme býčí pohled na základě předpokladu, že dolar bude oslabovat a globální výnosy z dluhopisů zůstanou nízké. Po období konsolidace by se zlato mohlo dostat do konce roku až k 1 550 USD/unci a počátkem roku 2020 by mohlo dále růst.

Hlavní důvody pro náš býčí pohled na zlato, stříbro a platinu:

  • Americký Fed bude pravděpodobně nadále snižovat sazby a současně zahájí další kolo kvantitativního uvolňování.
  • Předpokládá se, že nominální a reálné výnosy dluhopisů zůstanou nízké, někde dokonce i negativní. To by snížilo náklady ušlé příležitosti spojované s držením nekuponových bezúročných aktiv.
  • Pokračující nákupy centrálních bank jsou zaměřeny na diverzifikaci a v některých případech na snahu o snížení závislosti na americkém dolaru (tzv. dedolarizaci).
  • Obchodní válka mezi USA a Čínou a geopolitické obavy ze situace na Blízkém Východě vedou k tomu, že je zlato opět vnímáno jako bezpečný přístav.
  • Jak už bylo řečeno, dolaru možná opravdu docházejí síly kvůli rostoucímu riziku, že Spojené státy podniknou kroky k jeho oslabení.

Rizik je stále dost

Největším rizikem našeho scénáře rostoucích cen drahých kovů je možnost uzavření velké obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Ta by snížila očekávání trhu o tom, jak daleko americké sazby klesnou. Podíváme-li se však na současná data, globální úvěrový impuls nadále naznačuje, že ekonomické dno je teprve před námi, nikoliv za námi.

Další možnou hrozbu představuje prudké hromadění dlouhých pozic prostřednictvím futures a ETF. Celkově by však býčí vyhlídky na zlato měly být schopné odolat korekci až k 1 384 USD/unci, což je úroveň signalizující průlom pětiletého obchodovacího rozmezí.

Ačkoli dál existuje potenciál, že drahé kovy vedené zlatem nadále porostou, možnost dalších skvělých výsledků je nyní nižší. Rostoucí fiskální výdaje do infrastruktury a na boj s klimatickými změnami by tyto vyhlídky mohly změnit ve prospěch průmyslových kovů, k nimž stříbro i platina také patří.

Další podpora pro průmyslové kovy pak obecně vychází z vyhlídek na slabší dolar. To by znamenalo úlevu pro zadlužené ekonomiky rozvíjejících se trhů: většina jejich dluhů je v dolarech.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Komoditní výhled: Drahé kovy pod tlakem, naopak ropa chytá druhý dech
    Komoditní trhy odmítají po propadu růst na vyšší úrovně. Jednou z mála výjimek je ropa, která už takřka smazala veškeré červnové ztráty. Naopak výhled pro drahé kovy se po včerejším zasedání Fedu ještě více zhoršil. Kam až mohou zlato a stříbro propadnout? Začínáme v 16. hodin!
  • 🔴 Komoditní výhled: Jak bude zlato a další komodity reagovat na americké prezidentské volby?
    Máme před sebou nejdůležitější událost pro finanční trhy za hodně dlouhou dobu. Výsledky amerických prezidentských voleb se do trhů výrazně propíšou a zlato by mělo být na čele nejvíce zasažených aktiv. Jak bude reagovat na zvýšenou volatilitu a vyhlášení výsledků? A co zbytek komoditního trhu? Který kandidát by v roli prezidenta byl větší zárukou uklidnění na Středním východě s výrazným dopadem na ropu? Scénáře možného vývoje dnes podrobně rozeberou Jiří Tyleček a Vojta Slovák z SVTradeCZ. Začínáme v 16 hodin!
  • Komoditní výhled: Komoditní trhy v problémech. Klesající kovy, ropa a rekordní zlato 🚨
    Prázdniny komoditám příliš neprospívají. Ceny průmyslových kovů klesají kvůli horším makrodatům z Číny a nedaří se ani ropě. Jednou ze světlých výjimek je zlato, které navyšuje své historické rekordy. Udrží je a jaké má předpoklady pro další růst?
  • Komoditní výhled: Komodity korigovaly ztráty. Budou ale zisky pokračovat?
    Situace na komoditních trzích se po prudkém propadu na počátku srpna stabilizovala. Většina komodit korigovala ztráty, ovšem tlak na růst není výrazný. Důvodem je stále nejistý vývoj čínské ekonomiky. Jednou z mála komodit, které své ztráty vymazaly, je ropa a v blizkosti svých historických maxim se obchoduje také zlato. Budou tyto komodity dále vítězit? Vysíláme od 16. hodin!
  • Komoditní výhled: Komodity z pohledu klimatických změn a inflace
    Kombinace obav z pomalého růstu, geopolitického napětí, klimatické změny a inflačních tlaků připravila globálním komoditám potenciálně volatilní rok 2020. Zatímco globální růst – a s ním i poptávka po klíčových cyklických komoditách – zůstanou nadále nevýrazné, budeme svědky nejrůznějších problémů na straně nabídky, jejichž příčinou budou společenské nepokoje a klimatická změna.
  • Komoditní výhled: Může eskalace konfliktu na Středním východě přinést ropu za 100 USD za barel?
    Vysoká volatilita na ropě pokračuje. Po zářijovém propadu přišel dramatický růst na začátku října kvůli eskalaci konfliktu mezi Izraelem na jedné straně a Hizballáhem a Íránem na straně druhé. Zapojení Íránu může mít pro trh s ropou dramatické následky. Cena 100 USD za barel se nedá vyloučit! Citelné dopady cítíme také na zlatě. Může cena pokračovat v růstu k 3000 USD za unci? Jaké scénáře pro komodity může přinést příštích několik dní? Začínáme v 16. hodin!
  • Komoditní výhled: Nastávají zlaté časy
    Globální fiskální panika, která se zřejmě spustí v nadcházejících čtvrtletích, přinese dodatečné zisky u několika klíčových komodit. Zdá se, že zlato je v nejlepší pozici, aby využilo obnoveného snižování sazeb centrálních bank a výnosů dluhopisů. Riziko obnovení měnové války by naopak mohlo oslabit americký dolar, což je pro komodity další pozitivní zpráva.
  • Komoditní výhled: Přišlo konečně ochlazení na kakau?
    Kakao výrazně propadlo, naopak měď si užívá nových maxim. Komoditním trhům se nadále daří, i když některé důležité komodity stagnují. Co lze nadále očekávat na zlatě, ropě a dalších komoditách? Dnes výjimečně se setkáme na streamu už v úterý v 11. hodin!
  • Komoditní výhled: Ropa propadla na 6týdenní minimum. Dočkáme se odrazu?
    Vývoj na komoditních trzích se nelepší. Příchozí fundamenty z Číny jsou na pováženou a obchodníci ruší sázky na akceleraci tamní ekonomiky ve druhém pololetí. Primární dopad lze pozorovat na průmyslových kovech, ale ztrácejí také energie v čele s ropou. Ta klesla na nejnižší úrovně od počátku června a trh se ptá: Co bude dál?
  • Komoditní výhled: Zemní plyn opět na scéně
    Cena zemního plynu v USA vystoupala na tříměsíční maximum a zároveň má za sebou první růstový měsíc od října. Co je důvodem vzestupu? Dnes se také podíváme detailněji na ropu, která od minulého týdne výrazně klesla. Vysílání proběhne opět mimořádně v úterý od 11. hodiny.
  • Komoditní výhled: Zlatí býci sbírají síly, inflace v centru pozornosti
    Zlato má díky geopolitické nejistotě a zvýšené hrozbě korekce u rizikovějších aktiv potenciál pro skutečné dlouhodobé posílení. Všechny komodity nyní v podstatě využívají pozornosti, která se upírá k inflaci s tím, jak současný expanzivní cyklus směřuje ke své závěrečné fázi a roste tlak na ceny. Investoři tlačí komoditní indexy na několikaměsíční maxima.
  • Komoditní výhled: Zlato navyšuje historická maxima!
    Zlato je k nezastavení. Patří mezi nejvíce růstové komodity v tomto roce a zdá se, že párty zatím stále nekončí. Kdy se dočkáme úrovně 3000 dolarů za unci? Pod tlakem naopak zůstává ropa a taktéž průmyslové kovy, které vyčkávají, zda zabere čínský stimul. Dnes se podíváme také na poslední vývoj na zemním plynu, kakau a obilovinách. Komoditní výhled začíná netradičně už v úterý v 16 hodin!
  • Komoditní výhled: Zlato navyšuje historické rekordy, díky stimulu v Číně se daří také dalším kovům
    Zlato a stříbro patří mezi nejúspěšnější komodity v tomto roce. V poslední době navyšují historické rekordy prakticky na denní bázi. Co stojí za jejich úspěšným tažením? Naopak ropa zůstává v útlumu. Cena Brentu se opět blíží 70 dolarům za barel. Povolí Saúdům nervy a začnou opět navyšovat těžbu? Těšíme se na vás v 16 hodin!
  • Komoditní zhrnutí - ropa, zlato, pšenice, zemní plyn (18.07.2023)
    Ropa reaguje poklesem poté, co se dostala do blízkosti 200denního průměru (u WTI ano, u Brentu velmi blízko).
  • Komoditný vodopád
    Ak niečo stálo za pozornosť posledné dni tak je to určite hromadný výpredaj komodít. Za posledných päť dní je striebro...
  • Komoditný výhľad na 20. týždeň
    Drahé kovy Drahé kovy minulý týždeň odmietli pokles aj napriek tomu, že USD index vzr&aac...
  • Komoditný výhľad na 21. týždeň
    Drahé a základné kovy Minulý týždeň sme na drahých kovoch videli minim...
  • Komoditný výhľad na 22. týždeň
    Drahé kovy ešte stále nenašli svoje smerovanie. Od polovice apríla sa obchodn&eacut...
  • Komoditný výhľad na 23. týždeň
    Drahé kovy majú za sebou veľmi ťažký týždeň. Po niekoľko-týždňovom obchodovan&iacut...
  • Komoditný výhľad na 24. týždeň
    Drahé kovy sa po prepade na nové niekoľko mesačné (striebro dokonca na ročné) minimá stabilizovali a vzhľadom na očakávania spustenia QE od ECB by mohli byť aspoň krátkodobo podporené. Protivetry rastu drahých kovov by mal robiť silnejší USD (USD index sa nachádza tesne pod 5-mesačnými maximami). Očakávame však, že zlato aj striebro by sa mali dostať aspoň po 50MA, teda zlato k úrovni 1287 a striebro k úrovni 19.45.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy