Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:40
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex rijen 2024

Vyšší sazby v eurozóně přinese až Ježíšek

06.03.2019 11:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zítra zasedá ECB a máme se tentokrát na co těšit. ECB totiž podle našeho názoru buď rovnou oznámí a nebo alespoň naznačí, že program TLTRO bude prodloužen. Napumpuje tak další likviditu do bankovního sektoru a zároveň zabrání snížení své bilanční sumy. Tu se bude podle nás snažit držet beze změny nejméně do poloviny roku 2020. Změnu očekáváme i ve výhledu na úrokové sazby. Doposud měly sazby podle ECB zůstat na stávající úrovni i v průběhu léta. Tento horizont se zřejmě ještě o tři měsíce posune. Očekávání prvního růstu úroků jsme změnili i my. Zvýšení depozitní sazby o 15 bb už nečekáme v září, ale až v prosinci. Výrazné změny tentokrát dozná i prognóza ECB.

Na čtvrtečním zasedání se ECB bude muset vypořádat s nižším odhadem růstu HDP pro letošní rok. Ten současný počítá s dynamikou HDP na úrovni 1,7 %, což se ve světle posledního vývoje v eurozóně jeví jako nerealistické. Náš odhad je podstatně níže, stejně tak odhad Evropské komise (1,3 %). Příliš optimistická se nám zdá i dosavadní inflační prognóza ECB, která vidí inflaci na úrovni 1,6 %. Podle našeho odhadu to nakonec bude jen 1,2 %. U obou ukazatelů tedy čekáme ze strany ECB podstatnou revizi směrem dolů.

Revize makroekonomické prognózy se pak odrazí i ve výhledu na další vývoj úrokových sazeb. Podle dosavadních vyjádření ECB by úrokové sazby měly zůstat beze změny ještě v průběhu letošního léta. Trh je v tomto ohledu mnohem skeptičtější, když první zvýšení úrokových sazeb vidí až v polovině roku 2020. Prvním krokem by tedy mělo být přiblížení rétoriky ECB tomu, co trh očekává. Zvýšení úrokových sazeb by tak ECB mohla začít avizovat až na konci letošního roku či dokonce na začátku roku 2020. Za nejpravděpodobnější považujeme vyjádření ve stylu, že úrokové sazby zůstanou beze změny i na podzim. Se zvýšením úrokových sazeb by však ECB příliš otálet neměla. Z dlouhodobého hlediska negativní depozitní sazba podrývá důvěru v ekonomiku i úvěrovou aktivitu. Navíc podle samotné ECB profitabilita bankovního sektoru zůstává nízká a představuje z hlediska finanční stability bankovního systému klíčové riziko. Podle naší prognózy se však ECB nezbaví negativní depozitní sazby dříve než v březnu příštího roku. První zvýšení depozitní sazby o 15 bodů očekáváme v prosinci.

Ekonomika eurozóny,  především pak Německa, ve druhém pololetí loňského roku svými výsledky příliš neoslnila. Ekonomické zpomalení se ukázalo jako delší a hlubší, rizika typu brexit, zavedení cel či zpomalení zahraniční poptávky ze scény nezmizela. Z těchto důvodů se ECB bude podle nás snažit podpořit investiční a kreditní výhled tím, že bude bilanční sumu držet na současných úrovních po delší dobu. Aby se jí to podařilo, bude muset nahradit stávající program TLTRO2. Ten bude postupně končit v červnu (399 mld. EUR), září (45 mld. EUR), prosinci 2020 (65 mld. EUR) a březnu 2021 (233 mld. EUR). Prostřednictvím TLTRO (cílené dlouhodobější refinanční operace) ECB poskytuje bankám dlouhodobé úvěry za výhodných podmínek. Motivuje je tak ke zvyšování objemu úvěrů firmám i spotřebitelům.  

O dalším osudu programu však ECB musí rozhodnout nejpozději do června letošního roku, kdy splatnost TLTRO2 klesne pod jeden rok. Od té doby si ho banky již nebudou moci započítávat do ukazatele čistého stabilního financování (NSFR – Net stable funding ratio) a musely by začít shánět likviditu jinde. To by mohl být problém především pro italské banky, které drží 40 % celkového balíku TLTRO2. Program TLRTO3 bude tedy podle nás s největší pravděpodobností vyhlášen. Nemusí to být hned na čtvrtečním zasedání, nicméně náznaky, že s obnovením programu mohou banky počítat, už na tomto zasedání zřejmě padnou.

Očekáváme, že v rámci programu TLTRO3 bude do bankovního sektoru dodáno postupně 720 mld. EUR. Mohlo by to být ve čtyřech tranších, každá v objemu 180 mld. EUR. Splatnost bude zřejmě dva až tři roky. TLTRO bude ECB nabízet všem bankám. Na italské a španělské banky tak pravděpodobně zbyde méně prostředků, což by mělo snížit jejich závislost na TLTRO. Pokud by se ECB přece jenom rozhodla snižovat bilanční sumu dříve, než skončí splatnost TLTRO3, může tak učinit prostřednictvím nižších reinvestic maturujících dluhopisů. Problémem stále zůstává to, že úvěrová aktivita v eurozóně je značně nerovnoměrná. V Německu a ve Francii roste objem úvěrů poskytovaných korporacím 5% tempem. Ve Španělsku a Itálii naopak skomírá.

Celkově očekáváme, že výstup čtvrtečního zasedání ECB vyzní jako holubičí. To by se mohlo odrazit v oslabení společné evropské měny. Pro kurz koruny by to mohl být naopak signál pozitivní. Úrokový diferenciál vůči eurozóně se v letošním roce spíše ještě rozšíří (další zvýšení sazeb v Česku čekáme v březnu a srpnu), což by společně s odkladem zvyšování sazeb v eurozóně mělo držet kurz koruny na silnějších úrovních. Náš odhad počítá s korunou na konci roku na úrovni 25,20 CZK/EUR.   

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vyšší inflace v eurozóně - co na to ECB?
    Inflace v eurozóně překvapila v srpnu svižnější růstovou dynamikou. Celková meziroční inflace stagnovala na 5,3 %, především zásluhou dražších energií. Ostře sledovaná jádrová inflace pak dle předpokladu mírně zpomalila z červencových 5,5 % na 5,3 %, nicméně vývoj v sektoru služeb nadále ukazuje na vysokou míru setrvačnosti cenových tlaků.
  • Vyšší inflace v eurozóně dodá kuráž jestřábům v ECB
    Inflace v eurozóně překvapila v srpnu svižnější růstovou dynamikou. Celková meziroční inflace stagnovala na 5,3 %, především zásluhou dražších energií a slabšího efektu srovnávací základny. Ostře sledovaná jádrová inflace pak dle předpokladu mírně zpomalila z červencových 5,5 % na 5,3 %, vývoj v sektoru služeb však nadále ukazuje na vysokou míru setrvačnosti cenových tlaků.
  • Vyššími sazbami zvedat chtěl inflaci…
    V poslední době se nám tu rozmáhá takový nešvar: konfrontováni s vysokou inflací, nám někteří čelní představitelé v některých zemích začínají tvrdit, že zvyšování úrokových sazeb růst spotřebitelských cen nejenže nebrzdí, ale dokonce jej ještě podporuje.
  • Vyšší náklady na těžbu. Překvapí zisky Alcoa trh?
    Společnost Alcoa (AA.US), jeden z největších výrobců hliníku, oxidu hlinitého a bauxitu, oznámí finanční výsledky po dnešní seanci na Wall Street. Její hospodaření by mohl zasáhnout slabší makroekonomický výhled, globální recese a vyšší náklady. Analytici očekávají, že tržby a zisk na akcii ve 4Q 2022 poklesnou.
  • Vyšší než očekávaný index spotřebitelských cen v eurozóně!
    V 11:00 SEČ se trhy dozvěděly balíček údajů o inflaci z eurozóny a Itálie. Údaj o CPI z eurozóny se ukázal jako stabilní a překvapil pozitivně, zatímco údaj o jádrovém CPI (bez cen potravin a energií) se ukázal být v souladu s prognózami. Zároveň přišel smíšený údaj z Itálie, kde také vidíme "problém" s pomalu se ochlazující inflací CPI. Zdá se, že čtení pravděpodobně legitimizuje zářijové zvýšení sazeb EBC, a to i přes slabší makrodata z eurozóny.
  • Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
    Po překvapivě svižném růstu HDP v prvním kvartále vyzněla pozitivně i květnová šetření mezi nákupními manažery v eurozóně. Souhrnný index PMI vzrostl z 51,7 na 52,3 bodů, nejvyšší úroveň za posledních dvanáct měsíců. Velmi silná zůstává dynamika ve službách (53,3 bodů), pozitivně ale v květnu překvapil také zpracovatelský průmyslu (z 45,7 na 47,4 bodů). Ten se postupně odráží ode dna a směrem do budoucna je povzbudivý zejména nárůst nových zakázek.
  • Vyšší prodeje aut pomohly celkovým tržbám
    Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v prosinci meziročně vzrostly o 4,8 %. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku zvýšily o 4,6 %. Prosincové útraty tak dopadly pod očekáváním trhů. Oproti loňsku měl letošní prosinec o jeden pracovní den více, což pomohlo k vyšší dynamice tržeb oproti listopadu i říjnu. Po očištění o tento vliv se tržby v maloobchodě reálně meziročně zvýšily o 3,9 %. Spotřebitelé v předvánočním čase zvyšovali útraty zejména za počítačové a komunikační vybavení, výrobky pro domácnost a oděvy i obuv.
  • Vyšší rizika v eurozóně tlačí euro dolů, koruna úvodní zisky neuhájila
    Koruna sice v úvodu posilovala, ale dlouho to nevydržela. Nálada na hlavních trzích ve světě se během dne zhoršovala ...
  • Vyšší růst cen průmyslových výrobců poslal Wall Street do červených čísel
    Americké trhy se nedokázaly vymanit z prodejního tlaku a navázaly na pondělní pokles. Hlavním důvodem horšího sentimentu byl nárůst indexu cen průmyslových výrobců. Strach z inflace se nejvíce projevil u technologických titulů, když technologicky zaměřený index Nasdaq propadl o více než 1 %, zatímco index S&P 500 ztratil 0,7 % a Dow Jones odepsal 0,3 %. Propad v technologickém sektoru vedly akcie Microsoft, které odepsaly přes 3 %.
  • Vyšší sazby už v červnu a zpomalující Čína
    Čínský průmysl i maloobchod postupně ztrácí tempo. S tím se sice počítalo, tempo zůstává velmi slušné, ale zpomalení bylo v květnu výraznější, než se čekalo. Sama o sobě tato data náladu na západních finančních trzích příliš neovlivní, ovšem jde o další drobný příspěvek do diskuse o síle budoucího oživení. Čína je vzhledem k načasování epidemie do značné míry předstihovým ukazatelem pro západní ekonomiky a poskytuje tak další argument, proč očekávání o síle oživení zřejmě dosáhla vrcholu, na kterém se mohou stabilizovat, případně lehce poklesnout.
  • Vyšší sazby znovu straší globální trhy, libra však oslavuje
    Na globálních finančních trzích dnes jednoznačně převládl negativní vývoj. Akcie v Evropě po neúspěšném úvodu postupně navyšují ztráty, které už dosahují slušných rozměrů. Ani Wall Street se po otevření nedaří. V průběhu dne se také slušně nahoru rozjely dluhopisové výnosy. Zpočátku šlo zejména o americké, ale nyní je vývoj prakticky plošný. Společným jmenovatelem negativního vývoje akcií a dluhopisů jsou zvýšená očekávání, že centrální banky budou rychleji utahovat svou politiku.
  • Vyšší tržby, ale i pokles energií a hlavních vstupů pomohly Kofole k vydařeným výsledkům za první čtvrtletí
    Nápojářská rodina, která v prvním čtvrtletí dokončila hned dvě zajímavé akvizice, má do sezóny nabito. Kromě funkční minerální vody Korunní v plechovce uvádí například i nový nápoj pro děti Jupík SPARKY. S ohledem na celkově pozitivní výhled chce valné hromadě předložit návrh na vyplacení dividendy ve výši 13,50 Kč na 1 akcii před zdaněním. Výhled EBITDA pro rok 2024 zůstává zatím beze změny.
  • Vyšší úroky na hypotékách sníží tempo růstu cen nemovitostí
    „Rostoucí úroky na hypotékách mohou paradoxně pomoci lidem, kteří si chtějí pořídit nemovitost. Když jsou totiž hypoteční sazby vysoké, na realitním trhu se zpravidla sníží počet kupujících. Je tak možné si mezi nemovitostmi lépe vybírat, a dokonce lze vést úspěšná jednání o výši kupní ceny. Ta je při pořizování nemovitosti naprosto klíčová. Již nikdy ji totiž nelze změnit. Oproti tomu nevýhodnou sazbu na hypotéce lze pořešit pozdějším refinancováním,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Vyšší výnosy a dražší ropa posílají akcie dolů
    Po pozitivním úvodu týdne se nálada na hlavních trzích opětovně zhoršuje. Za hlavní spouštěč momentálně považujeme útoky jemenských povstalců na ropná zařízení v SAE, jde však o širší téma. Německý index DAX spolu s francouzským CAC 40 padají o 0,9 pct, AEX ztrácí přes procento, FTSE 100 je dole o 0,6 pct.
  • Vyšší výnosy a nepříznivá data. Amerika brzdí
    Ani dnešek není na akciích vůbec špatný, přestože Amerika po otevření přibrzdila. Zatímco americké indexy jsou jen kolem nuly, evropské během dne navyšovaly zisky. DAX, AEX nebo FTSE 100 si připisují asi procento CAC 40 přidává 1,2 procenta.
  • Vyšší výnosy, silnější libra a odolná koruna
    Dnešní vývoj na hlavních světových trzích je opět pozitivní, přestože později odpoledne nálada trochu chladne. Zatímco evropské akcie si drží slušné zisky, americké indexy už pouze balancují lehce nad nulou. Vedle toho ale dál vzhůru postoupily výnosy na obou stranách Atlantiku, jejichž růst za poslední dny už je výrazný. Přesun investorů od bezpečí k riziku tak převažuje nad stále poměrně nízkými inflačními očekáváními.
  • Vyšší základní evropská inflace signalizuje příchod vyšších úrokových sazeb
    ‚‚Evropská souhrnná inflace zaznamenala větší než předpokládaný pokles v důsledku poklesu cen energií na 6,9 % z předchozích 8,5 %, přičemž ceny zemního plynu klesly o 85 % z loňských maxim. Jedná se o vítaný pátý pokles v řadě, který však skrývá základní realitu.
  • Vytěsnění akcionáři z dob kuponové privatizace mají poslední šanci přihlásit se o své nároky za více než miliardu korun. Klíčové promlčecí lhůty vyprší už letos na podzim
    Nejméně o stovky milionů korun přijdou lidé, kteří se do letošního podzimu nepřihlásí o svoje nároky spojené s vlastnictvím akcií společností Česká spořitelna a Unipetrol. Ukazují to odhady představitelů služby Zapomenuté miliardy, která pomáhá lidem nalézt a zpeněžit dávno zapomenuté akcie získané v rámci kuponové privatizace 90. let. Od svého spuštění před dvěma měsíci už služba pomohla desítkám tisíc Čechů najít majetek za více než 300 milionů korun.
  • Vytěží Twitter z chyb jiných? Pro 1,5 miliardy dolarů prý půjde na NYSE
    Sociální a mikroblogovací síť Twitter se zřejmě poučila z ne zrovna šťastných technologických IPO minulosti, včetně úp...
  • Vytíženost amerických železnic jako ekonomický indikátor
    Moc se o něm nemluví a v ekonomickém kalendáři jej nenajdete, ale report o celkovém využití amerických železnic je docela elegantním indikátorem stavu americké ekonomiky. Report je velmi aktuální a vychází každý týden na stránkách Asociace amerických železnic. Pro rychlou orientaci ale doporučuji tento odkaz, kde je velmi přehledně graficky zobrazeno vše podstatné. Data jsou navíc k dispozici nejen pro Spojené státy, ale i pro Kanadu a Mexiko a zachycují celkový počet naložených nákladních vagónů, které jsou v daném týdnu přepraveny na území vybraného státu. Týká se přitom dvaceti typů jednotlivých nákladů, jako jsou automobily a automobilové části, přepravní kontejnery, chemikálie, uhlí, pšenice a další průmyslové či zemědělské komodity.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy