Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:08
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
SAB Finance
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Čínská ekonomika zpomaluje, a to i kvůli obchodní válce. Trhy žijí nadějí, že i proto se podaří obchodní válku alespoň zmírnit

21.01.2019 09:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Čínská ekonomika loni zpomalila. A letos zpomalí zase, zřejmě na 6,1 procenta. Nadějí je, že by mělo jít nakonec přece jenom o měkké přistání druhé nejsilnější světové ekonomiky. V roce 2018 vykázala Čína růst 6,6 procenta, expandovala tedy nejpomalejším tempem od roku 1990. V roce 1990 přidala jen 3,9 procenta. V letech 1992 až 1995 ale už růst ekonomiky soustavně přesahoval deset procent. To samé se pak Číně podařilo díky vstupu do Světové obchodní organizace v roce 2001 – v letech 2003 až 2007 taktéž rostla soustavně dvojciferným tempem. V roce 2007 dokonce o dnes již stěží uvěřitelných – a stěží opakovatelných – 14,2 procenta.

Částečně je čínské zpomalení „plánované“. A zdaleka nejen to loňské či předpokládané letošní, ale i to z minulých let. Naposledy země expandovala dvojciferným tempem v roce 2010, když vykázala růst 10,6 procenta. Jenže od té doby usiluje o transformativní změnu celého svého ekonomického modelu. Z exportně a výrobně orientovaného hospodářství, opřeného o armádu levné pracovní síly, přechází na pokročilejší ekonomický model, založený na spotřebě vlastních domácností a investicích, zajišťujících výrobu s vyšší přidanou hodnotou. V takovém stádiu je iluzorní dosahovat dvouciferných měr růstu, jako když Čína byla ještě „dílnou světa“. Z nízkého základu se zkrátka roste snáze než z vyššího a žádný strom neroste do nebes.

V poslední době však přibývají další dvě příčiny způsobující zpomalení. První je snaha Pekingu snížit zadluženost zejména čínské podnikové sféry. Odvykání si dluhovému dopingu ordinuje politybro postupně, aby příliš neohrozilo celkový výkon ekonomiky. Jedním z průvodních projevů je, že „zarazilo“ či alespoň omezilo rozmáchlé investice čínských subjektů do zahraničních trofejních aktiv, například fotbalových klubů. V Česku je realizovala zejména společnost CEFC.

Druhou příčinou, která prohlubuje zpomalení čínské ekonomiky, je pak obchodní válka, kterou s říší středu od loňska vedou Spojené státy. Čínské úřady však její dopad označují za „zvládnutelný“. Nelze však opomenout třeba to, že v prosinci 2018 se podmínky v čínském průmyslu poprvé po 19 měsících zhoršily. Nečekané zhoršení má na svědomí zejména pokles zakázek a vývozních objednávek. V obou případech jde o důsledek napětí v obchodních vztazích s USA.

Trhy po celém světě však v posledních dnech rostou, protože jsou plny naděje, že se napětí podaří zmírnit. Peking nyní nabízí, že do roku 2024 navýší svůj dovoz amerického zboží o celkem jeden bilion dolarů. Na zmírnění obchodní války přitom má zájem minimálně část americké administrativy, zejména lidé kolem ministra financí Stevena Mnuchina, kteří se obávají jejího neblahého dopadu na Wall Street. Například akcie Applu se začátkem roku propadly nejvíce za šest let. Důvodem byla vyhlídka horších tržeb firmy, způsobených nižší poptávkou právě v Číně. Za nižší poptávku Číňanů po iPhonech může z části právě i obchodní válka s USA a související propad čínských burz, který nahlodává náladu čínského spotřebitele. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čínská ekonomika rostla nejpomaleji za 27 let
    „Přestože čínská ekonomika zpomaluje, stále by v letošním roce měla růst dvakrát rychleji než ekonomika Spojených států, a dokonce čtyřikrát rychleji než ekonomika Evropské unie. Čína tak i nadále bude hospodářsky dohánět euroamerickou civilizaci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Čínská ekonomika rostla o 6,9 % ve 3Q, věřte nebo ne
    V pondělí byla zveřejněna data vývoje čínské ekonomiky, která ve třetím kvartálu rostla meziročně o 6,9 %. Číslo deset...
  • Čínská ekonomika stagnuje
    Čínskou ekonomiku ovlivňuje obchodní spor s USA i pokles ekonomického růstu. Vůdce Si Ťin-pching se obává, že je loajalita národa velmi nízká. Varuje před špatným vývojem.
  • Čínská ekonomika stále zpomaluje
    Čínská ekonomika zpomalila nejvíce za 27 let. Ve 2. čtvrtletí letošního roku rostla meziročně o 6,2 %. Podle analytiků mají negativní dopad obchodní spory s USA a uvalená cla na čínské zboží.
  • Čínská ekonomika v nelehké situaci
    Přestože to v českém všeobecném povědomí ještě příliš není, v současné době je nejvýznamnější světovou ekonomikou Čína. Podle nominálního HDP je třetí největší ekonomikou světa za USA a Evropskou unií, a podle HDP dle parity kupní síly je již dnes největší ekonomikou světa. Nicméně klíčovým důvodem, proč je čínský drak tak zásadním faktorem, je to, že čínská ekonomika momentálně přispívá k růstu světového HDP více než jednou třetinou, což je bezprecedentně nejvyšší podíl. Zjednodušeně proto můžeme říci, že pokud by čínská ekonomika dostala chřipku, celá světová ekonomika, Česko nevyjímaje, by následně dostala minimálně zápal plic.
  • Čínska ekonomika vykazuje známky oživenia
    Čínska ekonomika vykazuje známky oživenia. Aj napriek tomu, že tlaky na spomaľovanie ekonomiky stále pretrvávajú, spoločnosť Bloomberg economics zverejnila predstihové indikátory nálady na trhoch a podnikateľského prostredia v Číne. Nálada na akciových troch a u malých spoločností sa zlepšuje najvýraznejším tempom, zatiaľ čo prieskum obchodníkov a manažérov vykazuje pomalšie známky oživovanie. Cena medi, ktorá poukazuje na priemyselnú aktivitu zatiaľ oslabuje, spolu s rastom cien vo výrobných podnikoch. Akciový index CHNComp sa odrazil od supportu na úrovni 11150 bodov, kde sa taktiež nachádza 50-dňový kĺzavý priemer. V prípade pozitívnych správ ohľadom ďalšieho smerovania obchodných rozhovorov medzi USA a Čínou, by sa index mohol pokúsiť testovať lokálne maximá na úrovni 11700 bodov.
  • Čínská ekonomika vzrostla o 6,7 procenta, analýza AUD/NZD
    Čínské HDP v prvním čtvrtletí letošního roku vyplnilo tržní předpoklad, když expandovalo meziročně o 6,7 procenta. Od posledního kvartálu 2015, tak došlo ke zpomalení o 0,1 procenta. Tento výsledek lze považovat za uspokojující vzhledem k tomu, že až v březnu se podařilo zrychlit hospodářský růst a dotáhnout se alespoň do blízkosti hodnot předchozího kvartálu.
  • Čínská ekonomika začíná mít znovu hlad po komoditách
    Výsledky čínské obchodní bilance jsou venku a dopadly zajímavě. Země zaznamenala přebytek 311 mld. CNY, což je přibliž...
  • Čínská ekonomika začíná překvapivě zpomalovat. Inflace v EU je nejvyšší za posledních 10 let
    Z Číny jsme se tento týden dočkali dalších negativních fundamentů, když maloobchodní tržby zaznamenaly v srpnu meziroční růst jen o 2,5 %. Přitom se očekávalo, že tržby vzrostou o 7 %. Průmyslová výroba pak vykázala nárůst o 5,3 %, což bylo pomalejší tempo než v červenci, kdy zpevnila o 6,4 % meziročně.
  • Čínská ekonomika zažila nejhorší chvíle od smrti Mao Ce-tunga
    „Čína podle dostupných dat zažila největší propad hospodářství od období vlády Mao Ce-tunga, jehož ekonomické reformy vedly k smrti desítek milionů lidí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Čínská Geely získá kontrolu nad dánskou Saxo Bank
    Čínská automobilka Geely získá většinovou kontrolu nad dánskou společností Saxo Bank. Dohodla se, že zvýší svůj podíl v bance na 51,5 procenta z nynějších 30 procent. Za zvýšení podílu by podle agentury Reuters měla zaplatit přes 300 milionů dolarů (6,6 miliardy Kč).
  • Čínská GoodHao předložila nabídku na majetkový vstup do padlé Maliny
    Čínská společnost GoodHao dnes předložila věřitelskému výboru Energetického Hodlingu Malina (EHM) nabídku na majetkový vstup do zkrachovalé solární firmy. Nabídka počítá s tím, že Malina čínské firmě zaplatí za dodávky zboží 80 procent ceny, zbylou část pak GoodHao vymění za podíl ve firmě. ČTK o tom dnes informovali zástupci společnosti GoodHao. Podle ní je cílem dokončení reorganizace Maliny a dokončení všech jejích zakázek.
  • Čínská hrozba sjednocuje EU s USA, nyní i v letectví. Po 17 letech končí spor Airbus vs. Boeing
    Po sedmnácti letech ukončují USA a EU spor ohledně subvencí svým leteckým výrobcům, Boeingu a Airbusu. Evropská komise v noci na dnešek projednala finální znění dohody se zástupci členských států EU tak, aby úmluva byla připravena ještě před začátkem bruselského summitu obou stran, jehož se účastní i prezident USA Joe Biden.
  • Čínská Huawei zvýšila tržby o 18 procent, čeká ale těžký rok
    Čínská telekomunikační společnost Huawei zvýšila letos tržby o 18 procent na 850 miliard jüanů (2,8 bilionu Kč) navzdory tlaku ze Spojených států. Čeká ale těžký příští rok. V novoročním dopisu 190.000 zaměstnancům to uvedl šéf společnosti Eric Sü. Dodal, že je to "trochu méně než naše původní předpoklady". Loni Huawei zvýšila tržby o 19,5 procenta.
  • Čínská inflace
    ‚‚Údaje o čínském indexu spotřebitelských cen se v červnu nezměnily a zůstaly na úrovni 0,2 %, což ukazuje další známky slabé poptávky v regionu. Toto číslo je jen jedním z mnoha ekonomických údajů z Číny v posledních měsících, které ukazují, že hospodářské oživení slábne, přičemž nyní existuje hora důkazů pro to, aby úředníci zavedli další stimulační opatření. Navzdory tomu Čína nadále prohlašuje, že politika bude cílená a dobře koordinovaná, což snižuje očekávání rozsáhlých stimulačních balíčků.
  • Čínská inflace v červnu vzrostla na tříleté maximum
    Andrew Robinson, 11. července 2011 Počátek týdne ve znamení dalšího odklonu od rizika v důsledku...
  • Čínská inflace zrychluje, ceny vepřového ale vykazují první známky stabilizace
    Čínská inflace v listopadu zrychlila z 3,8 % na 4,5 % a překonala tak většinový konsenzus analytiků, kteří počítali s růstem o 4,3 %. Stejně jako v předchozích měsících byl růst cen do značné míry tažen vyššími cenami potravin, které rostly meziročně o 19,1 %. Další rekordní růst zaznamenaly především ceny vepřového, které se meziročně zvyšují již o 110,2 %. Rekordní růst díky tomu zaznamenaly i ceny ostatního masa, které se zvyšovaly meziročně o 20 %.
  • Čínska ľudová banka (PBOC)
    Dlhová kríza vo svete o obmedzenia pre exporte čínskych tovarov budú pribrzďovať ekonomický rast ...
  • Čínská makrodata předčila očekávání, EUR a AUD v Asii posilovaly
    Andrew Robinson, 17. ledna 2012 EUR a AUD během asijské seance posilovaly poté, ...
  • Čínská nervozita se do Evropy nepřenáší. Koruna i euro začínají týden v klidu
    Začátek nového týdne se nese v poměrně pozitivním duchu, poté co se z Číny do Evropy nepřenesla nervozita spojená s propadem akcií a změnou regulace v oblasti finančních trhů a investic. Evropským akciím se daří mírně růst a dobře jsou na tom také dluhopisy na periferii, zatímco výnosy těch jádrových se příliš nemění.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
FXDD
CapXmaster
reklama
CapXmaster