Za řeckou tvrdohlavost prý může Brusel
Evropská komise dala podle několika členských států Řecku falešnou naději, že nové úvěry obdrží výměnou za menší reformní úsilí. Stále ale chtějí, aby Brusel našel způsob, jak vzdorující Atény udržet v eurozóně, napsala agentura Reuters.
Po čtyřech měsících je posun v jednáních zatím mizivý a některé agresivnější státy předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi a evropskému komisaři pro hospodářské a finanční záležitosti Pierru Moscovicimu soukromě vyčítají, že rozostřili hlavní myšlenku jejich sdělení, když si hráli na "hodného policajta". Mezinárodní věřitelé Řecka by podle některých vlád dostali výsledky rychleji, kdyby instituce, které je zastupují (Evropská komise, Evropská centrální banka - ECB a Mezinárodní měnový fond - MMF), zastávaly jednotnější tvrdou linii.
"V tomto ohledu se domnívám, že Evropská komise sehrává špatnou roli," sdělil nejmenovaný vysoce postavený vládní činitel jednoho z členských států eurozóny. "Někteří lidé si v Aténách pořád myslí, že peníze mohou dostat bez reforem, a odvolávají se přitom na Junckera, jeho kabinet a Moscoviciho jako na ty, kdo jejich názor podporují," uvedl dotyčný činitel. "Myslí si, že Juncker chce, aby Řecko zůstalo v eurozóně za každou cenu".
Mezi státy, které jsou nespokojené s vyjednávací taktikou komise, jsou podle tohoto činitele Estonsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Německo, Nizozemsko, Rakousko a Slovensko. "Trochu naštvaná" prý začíná být i jinak umírněná Francie. Žádná vláda ale s kritikou veřejně nevystoupila.
Juncker a členové jeho týmu od začátku rozhovorů opakují, že není jiné možnosti, než aby Řecko zůstalo v eurozóně. Juncker, který v minulosti předsedal ministrům financí eurozóny a platí za matadora diskuzí o unijních dohodách, podle některých činitelů nechce, aby se eurozóna rozpadla za jeho mandátu. To omezuje možnosti vyjednávání a dodává v Aténách sílu těm, kdo sázejí na to, že eurozóna nedovolí Řecku dostat se do platební neschopnosti.
Všechny vlády v eurozóně ale názor komise nesdílejí. A vlády budou nakonec rozhodovat o tom, jakou - pokud vůbec nějakou - dohodu Řecko dostane, protože jsou to jenom ony, kdo má peníze. Komise vlastní finanční prostředky nemá.
Juncker rozdílné vyjednávací strategie obhajoval. "Je docela normální, že jsou v naší trojici různé názory, musíme ale zajistit, že tyto tři instituce předloží nakonec Řecku jednotnou dohodu," sdělil minulý týden šéf Evropské komise. "Řekové by se na rozdílné pohledy těchto tří institucí neměli snažit hrát," podotkl.
Vlády eurozóny zdráhavě hodily Řecku záchranné lano už dvakrát, protože si myslely, že nemají jinou možnost. Odchod Řecka z eurozóny - grexit - by v roce 2010 a 2012 těžce zasáhl všechny země používající euro. To už by teď podle "jestřábů" neplatilo.
Evropská centrální banka (ECB) rozjela program nákupů státních dluhopisů, banky eurozóny jsou po nekompromisních zátěžových testech pod jednotným dozorem a tři z pěti států, které se v minulosti staly příjemci mezinárodní finanční pomoci, již z těchto záchranných programů vystoupily. Mnoho činitelů se za těchto okolností domnívá, že grexit by nyní způsobil omezenou politickou škodu a ekonomické důsledky by byly zvládnutelné.
Juncker připustil, že Atény si jeho přátelskost mohly špatně vyložit a ve výsledku věci ještě zkomplikovaly. "Někdy mám dojem, že když znovu a znovu říkám, že grexit není alternativa,... Řekové mají pocit, že tomu mohu zabránit," řekl. "Nejsem jediný hráč. Jsem otevřeně pro Řeky, Řekové ale někdy životy svým přátelům velmi komplikují," dodal.
Zatímco komise uplatňuje mírný přístup, MMF je v trojici institucí tím "zlým policajtem". Jeho názory více odpovídají postojům vlád zastávajících tvrdou linii. ECB je relativně neutrální, více se ale podle činitelů přiklání k postoji fondu.
"Není pochyb o tom, že velmi přátelská a ve své době mlhavá a matoucí komunikace částí komise Řeky uvedla v omyl," sdělil nejmenovaný představitel eurozóny zapojený do vyjednávání. "Opravdu si mysleli, že cesta ven bude jednoduchá. Abychom byli spravedliví, 90 procent toho byla řecká neschopnost a ze strany velmi malého počtu řeckých hráčů i zlomyslnost," dodal.
K matoucí vyjednávací taktice došlo například v únoru, kdy Moscovici připravil návrh dohody na prodloužení řeckého záchranného programu. Před schůzkou ministrů eurozóny, kde se o věci mělo debatovat, jej ukázal řeckému ministru financí Janisi Varufakisovi. Řecko bylo šťastné a Moscoviciho dokument by okamžitě podepsalo.
Varufakis ale před samotným začátkem ministerské schůzky dostal velmi odlišný text, který připravil předsedající schůzky Jeroen Dijsselbloem. Ten Atény přijmout nemohly. Schůzka skončila rozhořčením a bez dohody. Řekové pak Moscoviciho dokument poskytli médiím, což ztrapnilo komisi, která měla pocit, že její úsilí o dosažení kompromisu bylo vyzrazeno.
Činitelé eurozóny exekutivu EU kritizují; zároveň ale tvrdí, že MMF a ECB nenesou za zprostředkování dohody stejnou politickou odpovědnost jako komise. "Kdyby se stanoviska nesnažila překlenout komise, žádné překlenutí by nebylo. Takže jestli chcete úplnou porážku, požádejte komisi, aby své názory přestala poskytovat," sdělil Juncker.
Zdroj: Reuters, ČTK
Čtěte více
-
Zápis z jednání BoE poslal GBP/USD níže
Měnový pár GBP/USD poklesl poté, co zápis z posledního jednání BoE - Bank of England... -
Zápis z jednání komise MPC poslal GBP níž
GBPUSD reagoval poměrně prudkým oslabením přibližně o 100 pipů. -
Zápis z posledního jednání Fedu
Fed zvažoval další pumpování dolarů do ekonomiky, plánoval i nákupy dluhopisů. -
Zápis z posledního zasedání Fedu
V USA byl včera zveřejněn zápis z posledního zasedání americké centrální banky. -
Za poklesem Německa stál propad exportu
Za poklesem německé ekonomiky stál v závěru loňského roku hlavně propad exportu. Uvedl to tamní... -
Záporné sazby nutí hledat úložiště hotovosti
Představa skladování pytlů s bankovkami v silně zabezpečených trezorech může vypadat jako výjev ze starého filmu, ale s klesajícími úrokovými sazbami napříč Evropou se tento scénář jeví jako lákavý pro stále více bank a pojišťoven. Evropské dálnice se zatím neucpávají kvůli přívalu obrněných vozů s penězi mířících na přísně tajné destinace, ale pokud se s dalším poklesem sazeb ukáže schraňování hotovosti pro banky jako finančně schůdné, bude tím narušena schopnost centrálních bank využívat záporné sazby jako katalyzátoru růstu, napsal list The Financial Times. -
Záporné sazby odradí shortaře EUR/CHF
Švýcarská národní banka (SNB) se včera rozhodla ostřeji bránit svoji intervenční hranici 1,2000 franku za... -
Záporné úroky ECB banky ke zvýšení úvěrů nepřimějí
Pokud by se Evropská centrální banka (ECB) rozhodla snížit svou depozitní sazbu z nynější nuly do... -
Záporné úroky ECB - krok do neznáma
Snížení depozitní sazby Evropské centrální banky (ECB) do záporné hodnoty by bylo krokem do neznáma a nemuselo... -
Za rok válčení se z Ruska stáhlo devět procent světových firem, tvrdí Kyjev
Jen devět procent z téměř 1500 světových firem opustilo ruský trh během války Ruska proti Ukrajině, která trvá už téměř rok, tvrdí poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Současně vybídl Západ, jehož trh má pro nadnárodní společnosti větší význam než Rusko, aby tvrdě zareagoval. -
Zářijová inflace byla nad odhady ČNB
Zářijová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu vyšší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. Uvedl to dnes náměstek ředitele měnové sekce ČNB Petr Král. V září spotřebitelské ceny meziročně stouply o 0,5 procenta. Inflace se nadále nachází výrazně pod dvouprocentním cílem centrální banky. -
Zářijová inflace byla nad prognózou ČNB
Zářijová meziroční inflace 2,6 procenta byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než v letní prognóze předpokládala Česká národní banka (ČNB). Nad očekávání rostly zejména ceny potravin, nápojů a tabáku, v menší míře také regulované ceny. Naopak pohonné hmoty zlevnily výrazněji, než ČNB předpokládala. Ve zbytku roku očekává centrální banka inflaci na dohled svého dvouprocentního cíle, uvedl dnes v komentáři k údajům o inflaci ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. -
Zářijová inflace byla o 0,4 bodu nižší, než odhadovala ČNB
Zářijová meziroční inflace byla o 0,4 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Důvodem byl proti očekáváním znatelně pomalejší růst cen potravin. Uvedl to dnes ředitele sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v září podle dnešních údajů Českého statistického úřadu klesla na 3,2 procenta. -
Zářijová inflace byla o 2,4 procentního bodu nižší, než odhadovala ČNB
Zářijová inflace byla o 2,4 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v srpnové prognóze. Nejvýrazněji se na odchylce zářijové meziroční inflace od prognózy stejně jako v předchozích měsících podílely ceny potravin, v menší míře pak jádrová inflace, ceny pohonných hmot a regulované ceny, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v září stoupla na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta. -
Zářijová inflace byla pod prognózou ČNB, levnější byly hlavně potraviny
Zářijová meziroční inflace 6,9 procenta byla o 0,3 procentního bodu nižší, než předpokládala Česká národní banka (ČNB) ve své srpnové prognóze. Menší než očekávaný meziroční růst cen byl zejména u potravin, nižší byla i jádrová inflace. Naopak ceny pohonných hmot v meziročním srovnání klesly méně, než ČNB předpokládala. Centrální banka očekává, že počátkem příštího roku inflace klesne ke dvěma procentům, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. -
Zářijová inflace byla v souladu s odhady ČNB
Zářijová meziroční inflace odpovídala odhadům České národní banky v její aktuální prognóze. Uvedl to dnes ředitele sekce měnové ČNB Petr Král. Odchylky vývoje jednotlivých složek inflace od prognózy byly podle něj velmi mírné a vzájemně se kompenzovaly. Meziroční inflace v září podle dnešních údajů Českého statistického úřadu zpomalila na 2,7 procenta ze srpnových 2,9 procenta. -
Zářijová inflace byla výrazně vyšší, než odhadovala ČNB
Zářijová meziroční inflace byla o 1,7procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Důvodem je především jádrová inflace, která nezahrnuje sezonní vlivy, a znatelně rychlejší růst cen potravin. Větší byl i růst regulovaných cen a cen pohonných hmot, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v září podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stoupla na 4,9 procenta, byla tak nejvyšší od roku 2008. -
Zářijové zvýšení sazeb není kvůli Číně jisté
Americký dolar dnes na forexových trzích oslabuje a ke koši hlavních světových měn spadl na nejnižší hodnotu za... -
Zářijové zvýšení sazeb podpořili všichni účastníci zasedání Fedu
Zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání vedoucích představitelů americké centrální banky (Fed) podpořili všichni jeho účastníci. Ukázal to včera zveřejněný zápis ze zasedání. Tento jednomyslný postoj by mohl posílit očekávání, že Fed v prosinci přikročí k dalšímu zvýšení úroků. Americké akcie po zveřejnění zápisu zamířily dolů. -
Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard USD z hodnoty kryptoměn
Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39.300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32.000 USD.