Úterý 21. ledna 2025 00:23
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook česká koruna

Vláda USA bez dohody v Kongresu narazí na dluhový limit

16.10.2013 14:37  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Pokud se Kongres na poslední chvíli nedohodne na řešení rozpočtové krize, narazí americká federální vláda na konci čtvrtka na "dluhový strop", a přestane tak mít možnost dál si půjčovat pomocí nových dluhopisů. Žádná ekonomická katastrofa v podobě platební neschopnosti však zatím nehrozí, protože vláda bude mít v dalších dnech ještě dostatek peněz na plánované platby. Krize může nastat až v závěru měsíce, kdy vládě podle výpočtů nebudou stačit peníze na splátky úroků z dluhopisů, pokud neodloží jiné platby.

Senát a Sněmovna reprezentantů tak budou mít v příštích dnech stále čas na uzavření dohody o zvýšení dluhového limitu z nynějších 16,7 bilionu dolarů. Počátkem tohoto týdne se na obrysech kompromisní dohody domluvili šéfové obou stran v Senátu, není ale jasné, jak na to odpoví Sněmovna reprezentantů. Od vyčerpání dluhového stropu se však zákonodárci ocitnou pod silně zvýšeným tlakem na dohodu, protože kromě zesílené apokalyptické rétoriky politiků a médií se může začít projevovat nejistota na dosud relativně klidných finančních trzích.

Prezident Barack Obama žádá bezpodmínečné navýšení dluhového stropu a uvolnění financí pro vládu. Ve sporu se opírá o podporu Senátu, který je pod kontrolou demokratů. Naopak republikáni, ovládající Sněmovnu reprezentantů, dosud pro svůj souhlas s uvolněním peněz pro vládu v novém fiskálním roce a zvýšením dluhového limitu kladli požadavky v podobě výdajových škrtů a změn v Obamově zdravotní reformě.

Ministerstvo financí uvedlo, že bude mít k 17. říjnu k dispozici v hotovosti asi 30 miliard dolarů, a podle propočtů dokáže zřejmě díky daňovým příjmům hradit všechny platby včetně pohledávek věřitelů až do 29. října. Pokud ministerstvo poté odmítne upřednostňovat splátky dluhů před ostatními platbami, zejména na důchody nebo zdravotní výdaje, postihne USA platební neschopnost podle agentury Reuters 30. října. Ministerstvo sdělilo, že splácet přednostně dluhy nechce, a navíc je to prý z technických důvodů nemožné, tomu ale někteří ekonomové a komentátoři nevěří.

Pokud vláda promešká splátku úroků nebo jistiny dluhopisu, ocitne se technicky v platební neschopností. To by mohlo prudce srazit ceny amerických státních dluhopisů, těžce otřást dalšími trhy a vyvolat mezinárodní finanční krizi s následnou recesí. V případě, že bude delší dobu splácet dluhy na úkor ostatních plateb, způsobilo by to podle ekonomů propad domácí poptávky a tím i celé americké ekonomiky, což by mělo rovněž dopady na globální ekonomiku. Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová varovala, že neschopnost Washingtonu platit závazky by mohla svět přiblížit dalšímu období recese.

Katastrofu kvůli nezvýšení dluhového limitu však nečekají zdaleka všichni ekonomové. Nositel Nobelovy ceny Vernon Smith například vidí v hrozbě platební neschopnosti příležitost, jak zbavit USA prokletí dolaru jako rezervní měny. Výjimečná pozice dolaru přitahuje do USA enormní příliv investic, přispívající k vytváření nebezpečných cenových bublin ohrožujících celý svět, jako se to naposledy stalo za nedávné hypoteční bubliny, která vedla ke globální finanční krizi, uvedl Smith. Jiní ekonomové upozorňují podle časopisu Reason na to, že zmrazení dluhového stropu je jednou z mála věcí, která může donutit Obamovu vládu k omezení výdajů.

Finanční trhy nadále předpokládají, že politici dospějí v nejbližších dnech k dohodě a vyhlašovaná hrozba platební neschopnosti je nechává vesměs v klidu. Třebaže Obama už počátkem října Wall Street vzkázal, že by měla být rozpočtovou krizí znepokojena. Širší index akciového trhu S&P 500 posílil o jedno procento a je asi procenta pod maximem z poloviny září.

Zdroj: Reuters, ČTK, Reason

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Vláda: Nezaměstnanost ve Francii snížíme do roku 2022 na 7 %
    Míra nezaměstnanosti ve Francii by se podle francouzské ministryně práce mohla do roku 2022 snížit na sedm procent, jak si vytkl současný kabinet při nástupu do funkce. Muriel Pénicaudová to dnes řekla televizní stanici CNews. V roce 2017, kdy současná vláda prezidenta Emmanuela Macrona začínala, činila míra nezaměstnanosti 9,6 procenta.
  • Vláda: Počet výdělečně činných v Německu klesne o 370.000
    Kvůli dopadům koronaviru na německou ekonomiku letos podle místní vlády klesne počet výdělečně činných osob o 370.000. Hrubý domácí produkt (HDP) se pak sníží o 6,3 procenta, což bude nejvíce za dobu spolkové republiky. Vládní prognózu dnes v Berlíně představil ministr hospodářství Peter Altmaier.
  • Vláda projedná návrh nákupu státních dluhopisů centrální bankou
    Vláda dnes dopoledne na mimořádném jednání projedná novelu, na jejímž základě by Česká národní banka (ČNB) nakupovala od jiných bank státní dluhopisy. Kabinet v pondělí schválil kvůli ekonomickým dopadům šíření nového koronaviru zvýšení schodku letošního státního rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun. Schodek chce stát financovat především prodejem nových státních dluhopisů.
  • Vláda projedná opatření EU kvůli brexitu bez dohody
    Velká Británie by i v případě vystoupení z EU bez smlouvy mohla čerpat peníze z fondů EU i v roce 2020. Zároveň by ale i v příštím roce měla přispívat do rozpočtu EU. Vyplývá to z nařízení Evropské komise, ke kterému ministerstvo financí na úterní jednání vlády vypracovalo materiál. Ten bude po schválení vládou předložen k souhlasu Poslanecké sněmovně i Senátu, následně může vláda s nařízením vyslovit souhlas v Radě EU. Materiál má ČTK k dispozici.
  • Vláda projedná posílení kontroly nad trhem s komoditními deriváty
    Finanční trh s komoditními deriváty bude zřejmě podléhat větší kontrole ze strany České národní banky (ČNB) a v případě mimořádných situací s prudkým pohybem cen se na něm bude muset zastavit obchodování. Předpokládá to návrh zákona o podnikání na kapitálovém trhu, který ve středu projedná vláda. Zákon převádí do českého práva předpisy Evropské unie, podle ministerstva financí jsou úpravy převážně technického rázu.
  • Vláda projedná regulaci trhu s kryptoaktivy
    Vláda ve středu projedná návrh zákona o digitálních financích, který reguluje trh s kryptoaktivy a stanovuje pravomoci České národní banky (ČNB) při dohledu nad ním. Ministerstvo financí návrh předložilo v souvislosti s očekávaným nabytím účinnosti evropského nařízení označovaného zkratkou MiCA, které by měl český zákon doplňovat. Část opatření zákona by podle návrhu měla nabýt účinnosti už na konci června, zbytek na konci roku.
  • Vláda rozšířila možnosti ČNB obchodovat, může to pomoci státu
    Česká národní banka bude do budoucna zřejmě moci podpořit stát při vydávání dluhopisů. Bude totiž moci obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi na finančním trhu a nakupovat tak například státní dluhopisy. Počítá s tím novela zákona o ČNB, kterou na dnešním mimořádném jednání schválila vláda. Normu by měla na mimořádném zasedání projednat Poslanecká sněmovna.
  • Vláda schválila regulaci trhu s kryptoaktivy včetně dohledu ČNB
    Vláda dnes schválila zákon o digitálních financích, který nastavuje regulaci trhu s kryptoaktivy a dává pravomoc dohlížet nad ním České národní bance (ČNB). Po jednání kabinetu to oznámil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle ministerstva financí zákon pomůže k ochraně spotřebitelů v této části finančního trhu. Zákon nyní posoudí Parlament.
  • Vláda: Švýcarská ekonomika zažije nejhorší propad za desítky let
    Švýcarská ekonomika zažije kvůli pandemii nejhorší propad za desítky let, oslabí ale méně, než se dosud čekalo. Hrubý domácí produkt (HDP) by se letos vinou poklesu výroby a ztráty pracovních míst mohl snížit o 6,2 procenta, uvedl dnes švýcarský Státní úřad pro hospodářské záležitosti (SECO).
  • Vláda termín zavedení eura nestanovila
    Vláda dnes podle očekávání nestanovila termín vstupu Česka do eurozóny ani do mechanismu směnných kurzů ERM II, který členství předchází. Vyzvala Národní ekonomickou radu vlády (NERV) a Legislativní radu vlády, aby do konce října vyhodnotily hospodářské a právní dopady zapojení do ERM II a zavedení eura. K hodnocení připravenosti země na společnou evropskou měnu se kabinet vrátí v prvním čtvrtletí příštího roku, kdy už bude jasné, zda Česko letos splní kritéria pro zavedení eura. Po jednání kabinetu to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
  • Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
    Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů (přes 8,9 bilionu Kč). Většina bank na to ale zřejmě není připravena, uvedl server CNBC, který se zástupci některých z nich o připravovaném programu hovořil. Banky, od těch globálních až po regionální, očekávají podrobnější pokyny ohledně programu pomoci od amerického ministerstva financí.
  • Vláda USA podle Trumpa zachránila životy milionů Američanů
    Hospodářský úspěch současné republikánské vlády Spojených států umožnil postavit se pandemii nemoci covid-19 a zachránit životy milionů Američanů. Dnes to na briefingu v Bílém domě prohlásil prezident Donald Trump, jenž zároveň kritizoval předchozí administrativu, která podle něj zemi na nic nepřipravila.
  • Vláda USA zahájila proces změny dohody NAFTA
    Vláda Donalda Trumpa dnes oficiálně zahájila proces jednání o změně Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) s Kanadou a Mexikem. V dnes odeslaném dopise americkým zákonodárcům o tom informoval šéf Úřadu obchodního zmocněnce Robert Lighthizer.
  • Vláda USA získala od Fedu rekordní sumu
    Vláda Spojených států získala v loňském roce rekordních 98,7 miliardy dolarů ze zisků americké centrální banky (Fed). Představuje to téměř čtvrtinový nárůst oproti roku 2013, kdy vláda od Fedu obdržela 79,6 miliardy dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.
  • Vláda zastropovala regulovanou část energií, teplárnám poskytne podporu
    Vláda dnes rozhodla o zastropování regulované části ceny elektřiny a plynu. Opatření má zabránit růstu nákladů na distribuci energií. Kabinet zároveň schválil dotační program pro tuzemské teplárenské společnosti, který má omezit růst cen tepla z centrálního vytápění. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS).
  • Vláda zítra projedná materiál o zavedení eura
    Ministerstvo financí (MF) a Česká národní banka (ČNB) doporučují, aby vláda zatím neurčovala termín pro přijetí společné evropské měny ani pro vstup do mechanismu směnných kurzů ERM II, který je předstupněm eurozóny. Společný materiál obou institucí projedná kabinet ve středu. Ve vládní koalici letos vypukl spor o euro, když část stran požadovala, aby kabinet přinejmenším stanovil termín vstupu do ERM II. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) jmenoval ekonoma Petra Zahradníka zmocněncem pro přijetí eura, po koaličním dohodovacím řízení se ale Zahradníkova role změnila na ministrova poradce. Vyhodnocení výhodnosti případného zavedení eura má kabinetu do října předložit Národní ekonomická rada vlády (NERV).
  • Vládní dluh členských zemí EU ve druhém čtvrtletí klesl, v Česku se ale zvýšil
    Vládní dluh v členských zemích Evropské unie se na konci druhého čtvrtletí snížil na 86,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 87,5 procenta v závěru prvního čtvrtletí. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Vládní dluh klesl ve všech členských zemích s výjimkou České republiky, Lucemburska a Nizozemska - Česko bylo v tomto ohledu druhou nejhorší zemí v EU.
  • Vládní dluh eurozóny i EU opět narostl
    Vládní dluh zemí eurozóny na konci druhého čtvrtletí stoupl na 90 procent hrubého domácího produktu...
  • Vládní dluh za letošní 2. čtvrtletí je nejvyšší za 20 let
    Vládní dluh v Česku stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 446,9 miliardy korun na 2,2635 bilionu, což je nejvíce za posledních 20 let. Míra zadlužení vzrostla oproti loňsku z 32,60 procenta hrubého domácího produktu (HDP), který představuje výkon české ekonomiky, na 39,92 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků se na růstu dluhu značně podílela situace kolem šíření koronaviru.
  • Vládní dluh zemí EU loni mírně klesl, snížil se i rozpočtový deficit
    Vládní dluh zemí Evropské unie se loni snížil na 88,1 z předloňských 90 procent hrubého domácího produktu (HDP). Proti roku 2020, kdy na hospodářství začala dopadat koronavirová pandemie, klesl loni i rozpočtový deficit členských zemí, a to ze 6,8 na 4,7 procenta HDP. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika se podle jeho údajů řadila k menšině zemí, kde se dluh i deficit zvýšily, Česko ale stále patřilo k nejméně zadluženým státům EU.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank