Úterý 21. ledna 2025 00:10
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

USA podle Trumpa dokončují plán na spuštění ekonomiky

14.04.2020 16:25  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Plán opětovného spuštění hospodářského života ve Spojených státech, který tvrdě zasáhla pandemie nemoci covid-19, je takřka hotov. Na tiskové konferenci v Bílém domě to v noci na dnešek SELČ prohlásil americký prezident Donald Trump. Zdůraznil také, že o ukončení karanténních opatření rozhoduje výhradně on a ne guvernéři jednotlivých států a že jeho vláda boj proti koronaviru nepodcenila. Guvernér státu New York Andrew Cuomo nicméně v rozhovoru s televizí CNN řekl, že Trumpovy příkazy neuposlechne, pokud by prezidentovo nařízení ohrozilo životy Newyorčanů.

"Jsme velmi blízko k dokončení plánu otevření naší země," řekl Trump. Poukázal na to, že křivka úmrtí lidí nakažených koronavirem v USA se začíná zplošťovat, což je výsledek karanténních opatření včetně dodržování sociálního odstupu.

Reuters poznamenal, že guvernéři amerických států připravují vlastní postup obnovy hospodářského života a že tyto plány očividně nepočítají se zásahy federální vlády. Několik amerických států dalo v pondělí na vědomí, že chystá obnovu a rušení opatření v pomalých krocích.

Na dotaz novinářů, kdo tedy o znovuotevření škol či obchodů rozhoduje, Trump odpověděl, že je to šéf federální administrativy, tedy on sám. "Prezident Spojených států má poslední slovo," zdůraznil Trump. Dodal, že federální vláda sice bude spolupracovat s jednotlivými státy unie, ale guvernéři dobře vědí, že rozhoduje prezident. "Když je někdo prezidentem Spojených států, tak jsou jeho pravomoci naprosté," dodal.

Guvernéři ale s takovým výkladem ústavy, na kterou se prezident odvolal, nesouhlasí. "Pokud mi nařídí otevřít tak, že by to ohrozilo veřejné zdraví obyvatel mého státu, tak to neudělám," řekl podle CNN demokratický newyorský guvernér Cuomo. Stanici MSNBC pak sdělil, že desátý dodatek americké ústavy jasně stanovuje pravomoci států. "Ústava říká, že nemáme krále," dodal.

Odmítavý postoj má i demokratický guvernér Pensylvánie Tom Wolf, který prohlásil, že když představitelé států nesli odpovědnost za uzavírky, budou očividně také těmi hlavními, kdo bude řídit jejich uvolňování.

O opatrném a časově neupřesněném obnovování ekonomického života hovoří východní státy New York, New Jersey, Rhode Island, Connecticut, Delaware, Massachusetts a Pensylvánie a také západní státy Kalifornie, Washington a Oregon. S výjimkou Massachusetts tyto státy řídí demokratičtí guvernéři.

Média i komentátoři poukázali na to, že Trump na tiskové konferenci hovořil pochvalně o opatřeních proti koronaviru, která jeho vláda podnikla. Trump pustil také krátké video, které jeho postup chválilo a zároveň útočilo na kritiky a některá média. "Vše, co jsme udělali, bylo správné," míní Trump.

Zpravodajské portály a také tiskové agentury poznamenaly, že klip, v němž jsou pochvalné komentáře prezidentova řízení země v době krize, vznikl za peníze daňových poplatníků. BBC poukázala na to, že některá média při promítání videa přerušila přímý přenos tiskové konference.

Spojené státy s bezmála 600.000 nakaženými a skoro 24.000 mrtvými vedou žebříček zemí zasažených koronavirem. Kritici dlouhodobě upozorňují, že Trumpova administrativa věc podcenila.

V neděli dokonce hlavní americký epidemiolog Anthony Fauci připustil, že vláda mohla zakročit dřív. Fauci přitom ještě v únoru hovořil o tom, že má větší strach z chřipky než ze šíření koronaviru v USA. Trump v reakci na Fauciho slova sdílel na twitteru hashtag #firefauci, který vyzýval k Fauciho propuštění.

Na briefingu v pondělí večer (v noci na dnešek SELČ) ale Trump prohlásil, že Fauciho vyhodit nehodlá. "Myslím, že je to báječný chlapík," dodal. Fauci se tiskové konference rovněž zúčastnil a hovořil smířlivě, když uvedl, že v neděli špatně volil slova.

Korespondent BBC pro Severní Ameriku Jon Sopel napsal, že z Trumpovy tiskové konference mu doslova "spadla čelist". Uvedl, že z vystoupení šéfa Bílého domu měl závrať a nevěřil vlastním očím.

Zdroj: Reuters, ČTK, CNN, BBC

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • USA odstranily překážku globální dohody o digitální dani
    Spojené státy upustí od sporné části návrhu reformy globálních pravidel digitální daně. Řekla to dnes americká ministryně financí Janet Yellenová svým protějškům ze zemí skupiny největších ekonomik G20. Administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa ve věci dosud trvala na opatření "bezpečného přístavu", nadnárodní společnosti jako Facebook nebo Google by si podle něj mohly zvolit, zda na nová pravidla přistoupí. Krok USA by podle listu The Financial Times mohl být zlomem při jednání téměř 140 zemí o digitální dani, které organizuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
  • USA: Odsunutí dluhového stropu schválil i Senát
    Odsunutí dluhového stropu, jenž Washingtonu zakazoval nabírat další půjčky, schválil po Sněmovně...
  • USA označily Čínu za měnového manipulátora
    Spojené státy oficiálně označily Čínu za měnového manipulátora. Oznámení amerického ministerstva financí následovalo po prudkém oslabení čínského jüanu vůči dolaru. Toto prohlášení prohloubí napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa, předpověděl zpravodajský server BBC News.
  • USA označily Švýcarsko a Vietnam za měnové manipulátory
    Amerického ministerstvo financí označilo Švýcarsko a Vietnam za země, které manipulují svou měnou. Naposledy Spojené státy označily za měnového manipulátora loni v srpnu Čínu. Washington také přidal tři nová jména na seznam zemí, kterým je potřeba věnovat zvláštní pozornost kvůli jejich měnovým praktikám. Vyplývá to z dnešního prohlášení ministerstva.
  • USA oznámily cla kvůli digitálním daním, jejich platnost ale pozastavily
    Spojené státy dnes oznámily 25procentní cla na dovoz v hodnotě přes dvě miliardy dolarů (zhruba 42 miliard Kč) z šesti zemí, a to kvůli jejich digitálním daním. Platnost těchto cel však okamžitě pozastavily až na 180 dnů, aby tak poskytly čas na dokončení širších rozhovorů o mezinárodních daňových pravidlech. Informovala o tom agentura Reuters.
  • USA oznámily opatření na podporu kubánského soukromého sektoru
    Americké ministerstvo financí oznámilo několik regulačních změn, které mají umožnit větší finanční podporu ze strany Spojených států vznikajícímu soukromému sektoru na Kubě. Poprvé po desetiletích umožní USA malým podnikatelům otevřít si účet v americké bance a provádět přes internet povolené transakce. Umožní rovněž kubánským podnikatelům využívat platformy sociálních médií, on-line platební stránky, videokonference a autentizační služby, které byly dosud pro tento sektor nedostupné.
  • USA oznámily podobu odvety za francouzskou digitální daň
    Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pátek oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.
  • USA oznámily zákaz nových investic v Rusku či maximální sankce proti Sberbank
    Spojené státy oznámily další zpřísnění protiruských sankcí, které zahrnuje přerušení veškerých vazeb mezi americkým finančním systémem a institucemi Sberbank a Alfa Bank, zákaz nových investic v Rusku a nová opatření proti "ruským elitám" včetně dospělých dětí prezidenta Vladimira Putina. Kroky v prohlášení prezentoval Bílý dům s tím, že jsou součástí společného postupu USA s partnery v Evropské unii a ve skupině G7. Hovoří o odvetě za ruská "zvěrstva na Ukrajině, mimo jiné v Buči".
  • USA: Počet plánovaných propouštění vzrostl
    Americké společnosti v prvním čtvrtletí oznámily propuštění 145.041 zaměstnanců, což je nejvyšší údaj...
  • USA podle Rosse nechtějí obchodní válku
    Spojené státy nestojí o obchodní válku s Evropskou unií, případná eskalace sporu o cla proto bude záviset na Bruselu. V dnes zveřejněném rozhovoru s francouzským deníkem Le Figaro to prohlásil americký ministr obchodu Wilbur Ross. Zároveň řekl, že rozhodnutí o budoucnosti cel na dovoz evropské oceli a hliníku do USA oznámí prezident Donald Trump ještě dnes.
  • USA podle Tuska zpochybňují mezinárodní řád
    Spojené státy zpochybňují mezinárodní řád, který spoluvytvářely. Před začátkem summitu skupiny sedmi nejvyspělejších ekonomik G7 v Kanadě to dnes prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk. Dodal, že jednání nebudou snadná, neboť ostatní členové skupiny nesouhlasí s postoji amerického prezidenta Donalda Trumpa k obchodu, ochraně klimatu a k mezinárodní jaderné dohodě s Íránem.
  • USA pohrozily až stoprocentními cly na některé zboží z Francie
    Americká vláda v pondělí oznámila, že by mohla uvalit až stoprocentní dodatečná cla na francouzské zboží o objemu 2,4 miliardy dolarů (55,3 miliardy Kč) včetně šumivého vína, kabelek, sýrů a dalších výrobků. Jsou to protiopatření za francouzskou digitální daň, která by podle Washingtonu mohla poškodit americké technologické firmy. Podle serveru businessinsider.com musí tento krok schválit americký prezident Donald Trump. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire dnes označil hrozbu cly za nepřijatelnou. Dodal, že v případě zavedení cel bude Evropská unie připravena k odvetě.
  • USA pohrozily Turecku dalšími sankcemi
    Spojené státy ve čtvrtek pohrozily Turecku dalšími ekonomickými sankcemi, pokud Ankara nepropustí zadržovaného amerického pastora Andrewa Brunsona. Informovala o tom agentura Reuters. Vztahy mezi oběma zeměmi, které jsou členy NATO, se dále zhoršují po vzájemném zavedení sankcí na své zboží. Turecká lira ale dnes navzdory tomu zpevňuje.
  • USA pokutou pro Deutsche Bank ohrožují finanční stabilitu
    Spojené státy požadují po Deutsche Bank přehnaně vysokou pokutu, čímž podkopávají globální finanční stabilitu...
  • USA pošlou Řecku dluhového specialistu
    Vysoce postavený činitel amerického ministerstva financí odcestuje "v příštích týdnech" do Řecka...
  • USA potřebují i nadále nízké úrokové sazby
    Americký trh práce je stále pod svým průměrem a bude ještě po určitou dobu potřebovat nízké úrokové sazby...
  • USA po zrušení zákazu vyvážejí ropu do celého světa
    Pouhé tři měsíce od zrušení amerického zákazu vyvážet ropu již surovina proudí ze Spojených států takřka do...
  • USA požádaly o nové sankce proti KLDR
    Spojené státy v pátek formálně požádaly, aby Rada bezpečnosti OSN v pondělí hlasovala o jejich návrhu nových přísných sankcí proti Severní Koreji. Podle agentury AFP to oznámilo americké diplomatické zastoupení při OSN.
  • USA: Pracovních míst méně, než se čekalo
    V americkém soukromém sektoru vzniklo v březnu zhruba 158.000 nových pracovních míst...
  • USA: Pracovní místa podle ADP přibývala pomaleji
    V americkém soukromém sektoru vzniklo v květnu zhruba 135.000 pracovních míst, mnohem méně, než čekali...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding