Trhy podceňují odhodlání ECB dál zvyšovat sazby, varoval člen Rady guvernérů
Finanční trhy podceňují odhodlání Evropské centrální banky (ECB) pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Řekl to dnes člen Rady guvernérů ECB Klaas Knot, který je zároveň guvernérem nizozemské centrální banky. Investoři by podle něj měli počítat s tím, že sazby se budou zvyšovat nejméně do poloviny roku. Euro po jeho slovech zpevnilo.
ECB na příští měsíce avizovala stabilní zvyšování úroků tempem 50 bazických bodů, investoři ale předpokládají, že centrální banka nakonec nebude ve zpřísňování měnové politiky tak razantní, jak slibovala. Zdůvodňují to mimo jiné tím, že míra inflace v eurozóně už se za poslední měsíc snížila. Takovou úvahu ale Knot odmítá, nic podle něj nenaznačuje, že inflace už bude vytrvale klesat.
"Po jednom zvýšení o 50 bazických bodů se to nezastaví, to je jisté," řekl Knot v rozhovoru s finanční televizí CNBC na ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Investorům doporučil, aby avizované plány ECB začali brát vážně. Část investorů si totiž myslí, že ECB zastaví zvyšování sazeb dřív, než původně předpokládala.
Míra inflace v eurozóně v prosinci klesla na 9,2 procenta z listopadové hodnoty 10,1 procenta. Snížila se tak výrazněji, než čekali analytici. Přispěl k tomu zejména pomalejší růst cen energií, které jsou za vysokou inflaci zodpovědné především.
Knot řekl, že tržní sazby teď neodpovídají záměru ECB, která chce inflaci srazit ke svému dvouprocentnímu cíli. "Vývoj na trhu, který jsem zaznamenal zhruba v posledních dvou týdnech, není úplně vítaný," poznamenal Knot v reakci na to, že část investorů očekává nižší strop základní sazby ECB, než s jakým počítali ještě koncem loňského roku. "Myslím, že to vlastně neodpovídá spořádanému návratu inflace ke dvěma procentům," dodal.
Kurz eura se po Knotových slovech zvýšil nad 1,0820 EUR/USD, a proti předchozímu dni vykazoval růst o více než čtvrt procenta. Ráno ještě euro mírně ztrácelo a pohybovalo se kolem 1,0790 EUR/USD. Euro loni v létě spadlo pod paritu s dolarem, což znamená, že americká měna byla poprvé zhruba po dvaceti letech silnější než euro. Zpět nad paritou je euro od podzimu.
ECB se podle Knota dosud zaměřovala pouze na riziko, že měnovou politiku zpřísní příliš málo. Vyváženější vnímání rizik je v tuto chvíli ještě daleko, dodal. Dvacetičlenná eurozóna, jejímž členem je nově Chorvatsko, by se mohla v zimě vyhnout recesi, případný růst ale bude velmi slabý, domnívá se nizozemský člen Rady guvernérů ECB. Vychází přitom z dat o velmi nízkém růstu hrubého domácího produktu (HDP).
Finanční trhy nyní očekávají, že depozitní sazba ECB se z nynějších dvou procent zvýší do poloviny roku zhruba na 3,2 procenta. Ještě na přelomu roku, tedy asi před dvěma týdny, počítali s růstem depozitní sazby přibližně na 3,5 procenta. I když na únor trhy stále počítají se zvýšením sazby o 50 bazických bodů, na březen se jejich odhady pohybují od 25 do 50 bazických bodů. Hodnota 50 bazických bodů odpovídá půl procentnímu bodu.
Změna postoje částečně souvisí s předpokladem, že americká centrální banka (Fed) zmírní zvyšování úroků a že ECB ji bude následovat, pokud Fed zvyšování úroků zpomalí nebo úplně zastaví. Ale zatímco míra inflace ve Spojených státech už pravděpodobně kulminovala, inflace v eurozóně by se ještě mohla zvýšit. Svědčí o tom vývoj takzvané jádrové inflace, která se stále zvyšuje. Jádrová inflace nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií.
"Jádrová inflace nevykazuje žádné známky poklesu," řekl Knot. "Nejprve bych musel vidět jinou dynamiku vývoje u jádrové inflace, než bych mohl začít přemýšlet o vyrovnanějších rizicích," dodal.
Hlavní sazbu pro refinanční operace má nyní ECB na 2,50 procenta, od roku 2016 až do loňského léta byla na nule. Americká centrální banka má základní úrok v pásmu 4,25 až 4,50 procenta, Česká národní banka (ČNB) pak na sedmi procentech. Míra inflace v USA v prosinci klesla na 6,5 procenta, v Česku na 15,8 procenta.
Zdroj: Reuters, ČTK, CNBC
Čtěte více
-
Trhy čekají na HDP, EUR/USD blízko 1,3000
Americký dolar (USD) je mírně slabší proti všem hlavním měnám. Evropské akciové trhy si připisují téměř... -
Trhy čekají na NFP report
Finanční trhy a investoři vyčkávají na dnešní odpolední klíčový report z amerického trhu práce (NFP report) za měsíc březen, který bude zveřejněn ve 14:30 SELČ. Středeční výsledek ADP reportu národní zaměstnanosti ukázal, že pracovní trh ve Spojených státech je ve výborné kondici. Dnes bychom se tak mohli znovu dočkat solidního přírůstku nových pracovních míst v blízkosti 200 tisíc. Důležité budou samozřejmě také výsledky ohledně mezd a nezaměstnanosti. -
Trhy čekají na odpolední ECB
Pozornost investorů dnes směřuje především na zasedání Evropské centrální banky (ECB). Ta nejprve ve 13:45 SELČ rozhodne o úrokových sazbách, které pravděpodobně zůstanou beze změny. Mnohem větší pozornost se ale bude upírat na tiskovou konferenci prezidenta ECB Maria Draghiho, který bude hovořit o 45 minut později. Draghi by měl pochválit stav evropské ekonomiky, ale zároveň si nebude přát, aby euro nadále posilovalo. Případný, ale nepravděpodobný holubičí komentář Draghiho, by neměl mít dlouhodobý negativní dopad na euro, které dnes vůči americkému dolaru zatím mírně ztrácí. -
Trhy čekají na PPI a spotřebitelskou důvěru
Americký dolar (USD) se obchoduje slabší proti všem hlavním měnám s výjimkou australského dolaru (AUD)... -
Trhy čekají na výsledky zasedání Fedu
Americký dolar před dnešním oznámením výsledku zasedání měnového výboru americké centrální banky... -
Trhy čerpají optimismus z vývoje v USA
Investoři opět nakupují rizikovější aktiva, k němuž výrazně pomáhá poslední vývoj ve Spojených států. -
Trhy drží pásma před summitem EU
Trhy se před zítřejším summitem EU obchodují v úzkých pásmech kvůli zvyšujícím se... -
Trhy konsolidují před rozhodnutím ECB
Měnový pár EUR/USD byl pod krátkodobým tlakem díky zprávě, že agentura Moody´s snížila rating... -
Trhy mají za sebou další volatilní týden
Trhy mají za sebou další volatilní týden, ve kterém americký akciový index S&P 500... -
Trhy napjatě vyčkávají na rozhodnutí FEDu
Dnes končí dvoudenní zasedání Měnového výboru americké centrální banky (FED). -
Trhy se nadále přiklánějí k posunutí brexitu
Světové finanční trhy se nyní přikládají spíše k variantě dlouhého odkladu vystoupení Velké Británie z EU než brexitu bez dohody. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Libra po dnešním třetím odmítnutí dohody britským parlamentem oslabila, poté však ztráty zcela smazala. A je silnější, než byla v prosinci nebo po převážnou část ledna či února, reagoval pro ČTK hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. -
Trhy se připravují na FOMC; USD roste
USD je v průběhu londýnské seance silnější vůči všem hlavním měnám. -
Trhy se připravují na novou řeckou měnu
Grexit, tedy odchod Řecka z eurozóny, je již několik měsíců pravidelným tématem pro spekulace mezi... -
Trhy se soustředí na čtvrteční zasedání ECB
Americký dolar dnes díky dalšímu růstu výnosů amerických státních dluhopisů posiluje. Po zprávě o vývoji... -
Trhy v Číně po svátcích obnovily činnost, akcie prudce oslabily
Akcie v Číně po desetidenní přestávce zahájily obchodování prudkým poklesem. Hodnota všech obchodovaných akcií se tak snížila o více než 400 miliard USD (9,1 bilionu Kč). Ztrácely ale i další akciové trhy v Asii, a index světových akcií klesl nejníže za sedm týdnů. Investoři jsou nervózní kvůli epidemii nového koronaviru a jejímu možnému dopadu na hospodářství. -
Trhy v USA poslaly dolů akcie technologických firem a sociálních sítí
Akcie ve Spojených státech poslaly v závěru týdne dolů technologické firmy a sociální sítě poté, co zveřejnily slabé hospodářské výsledky společnosti Twitter a Snap. Na forexovém trhu oslaboval americký dolar. -
Trhy vyčkávají na ECB
Dnešní finanční trhy čekají na zasedání Evropské centrální banky (ECB). Obecně se očekává, že dojde k dalším stimulačním opatřením, které mají nastartovat ekonomiku eurozóny. -
Trhy vyčkávají na klíčový NFP report
Investoři během dnešního obchodování budou nejvíce směřovat svou pozornost na květnová data z amerického pracovního trhu (takzvaný NFP report). Investory by však mohl místo samotné tvorby pracovních míst zajímat především růst mezd, který se zatím nedostavil. Přesvědčivý růst mezd by totiž mohl definitivně přispět k rozhodnutí americké centrální banky (Fed) zvýšit úrokové sazby již v polovině tohoto měsíce. Dobré výsledky by mohli mít rovněž pozitivní dopad na americký dolar. Dolarový index, který měří hodnotu amerického dolaru ke koši šesti předních světových měn, je dnes zatím nerozhodný. -
Trhy vyčkávají na NFP report
Dnes v 14:30 SELČ zveřejní Spojené státy klíčová data z pracovního trhu. Americký NFP report je dnešním... -
Trhy vyčkávají na NFP report
Investoři během dnešní obchodní seance vyčkávají na odpolední zveřejnění statistik z amerického pracovního trhu za měsíc srpen. Takzvaný NFP report bude zveřejněn ve 14:30 SELČ.