Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Burzovní grafy: Série růstů vynesla americké akcie na nové rekordy
Tržní Trump efekt stále funguje, obchodníci stále nakupují sliby amerického prezidenta.

Měnový pár NZD/CHF: Analýzy více časových rámců (W1 až H4)
V tomto blogu se blíže podíváme na měnový pár NZD/CHF a to formou analýz více časových rámců (multitimeframe). Při této analýze obchodník používá více grafů a to sestupně od shora dolů. Cílem je nastavení technických mantinelů před vstupem do obchodu a kvalitní načasování.

Index S&P 500: Rally se trochu zasekla
Ve zkráceném obchodním týdnu se nic důležitého nestalo. Index S&P 500 přidal symbolických 0,04 %. Další rally, ke které měl index nakročeno po vzniku formace "V" 16. listopadu, se zatím nekoná.

Sazby v praxi
Zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) už nikoho nepřekvapuje. Asi to má i smysl, no v minulém týdnu jsem se v praxi setkal s tím, jak se to promítá do reálného uvažování lidí. A tím nemám na mysli jen hypotéky nebo nějaká spoření.

Pohled do budoucnosti – environmentální a sociální změny (5. díl)
Tento článek poskytuje hluboký pohled na environmentální a sociální změny, které formují naši současnou společnost a budoucnost. Dozvíte se o narůstajících výzvách, jako je změna klimatu a úbytek biologické rozmanitosti, a o tom, jak tyto změny ovlivňují naše životní prostředí, ekonomiku a investiční příležitosti. Článek také diskutuje o klíčových faktorech, jako jsou investice do udržitelnosti a faktory ESG, které ovlivňují rozhodování investorů a regulátory.

Jaký kurz koruny předpovídá ČNB?
Tlaku zvýšeného vnímání rizika a volatility na finanční trzích se nevyhnula ani česká koruna, kterou velcí hráči ještě částečně řadí mezi měny rozvíjejících se trhů. Naše domácí měna tak mírně oslabila na 25,37 korun za euro a v sílícím trendu si na chvíli dala pauzu.

Výnosy na amerických desetiletých dluhopisech znovu nad 4 %
V posledních týdnech jsme svědky velmi zajímavého vývoje na amerických desetiletých dluhopisech. I přesto, že Fed v září poprvé snížil své úrokové sazby o 50 bazických bodů, úroky na desetiletých dluhopisech začaly znovu růst. Tento pohyb na dluhopisech je skutečně nečekaný, zvláště když ho porovnáme například s cenou zlata, které roste. Růst ceny zlata totiž signalizuje nedůvěru v ekonomický vývoj, zatímco růst výnosů dluhopisů by měl naznačovat, že vše je v pořádku a americká ekonomika se zotavuje.


Elliottova vlnová teorie pro akcii Apple, stříbro a měnový pár USD/CAD
V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro akcii Apple, stříbro a měnový pár USD/CAD. Tyto trhy nám svým vývojem poodhalily další možný scénář jejich vývoje.

Burzovní grafy: Americkým akciím stále dominují býci
Začátek výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí a posílení nadějí na zavedení nižších daní pomáhají americkým akciovým indexům na nová maxima. Do Vánoc by optimismus nemuselo nic výrazného ohrozit, ale podobných "nemuselo" je burzovní almanach plný.

Kde obchod začína a končí (časť 1.)
Ako všetky veci v živote aj obchod začína v mysli obchodníka. Nič neexistuje mimo podstaty keď to nezačalo ako myšlienka. Inak povedané, každá vec najprv začala ako myšlienka...každá budova, vynález, zariadenie alebo koncept začali v niekoho mysli. Navyše všetko čím ste sa stali takisto začalo ako myšlienka vďaka rozhodnutiam ktoré ste spravili a skúsenosťami, ktoré ste zažili. Takže si to priznajme, myšlienky sú jedni z najsilnejších vecí vo vesmíre.

Svetová výroba zlatých a strieborných mincí vs. tvorba peňazí a výhľad na zlato
Drahé kovy aj hotovosť slúžia ako aktíva bezpečného prístavu, ktoré sú určené na obmedzenie strát počas nepokojov na trhu. Zatiaľ čo vlády môžu tlačiť moderné meny (EUR, USD apod.), drahé kovy majú hodnotu vďaka ich nedostatku.

Analýza akciového indexu S&P 500 a měnového páru EUR/USD
Vývoj na akciových trzích po odsouhlaseném brexitu z konce minulého týdne mě překvapil. Čekal jsem určitou podporu centrálních bank, aby se situace hned nezvrtla v prudké výprodeje. Čekal jsem i určité uklidnění, na den, dva. Poté, po uvědomění si vážnosti situace, jsem ale čekal další poklesy.

Fundamentální analýza kryptoměn – psychologické faktory a analýza tržních nálad (4. díl)
Tento článek zkoumá, jak veřejné mínění a média ovlivňují hodnotu kryptoměn. Pozitivní sentiment může zvýšit ceny, zatímco negativní je snižuje. Média hrají klíčovou roli při šíření informací, které formují náladu trhu, například zprávy o regulacích nebo hackerských útocích. Psychologické aspekty, jako je strach z promeškání (FOMO), a vliv influencerů jsou také významné. Článek dále představuje nástroje pro měření nálady na trhu, které pomáhají investorům pochopit krátkodobé i dlouhodobé trendy.


Jak funguje algoritmické obchodování?
Dnes budu pokračovat v sérii příspěvků o algoritmickém obchodování tak, jak ho vnímám já.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Zelená denní, týdenní i měsíční svíčka, i když to byly nervy
Skončil poslední červencový týden. Americký akciový index S&P 500 během něj vzrostl o 1,17 %, za celý měsíc pak o 1,98 %. Vzhledem k tomu, co se dělo v Číně a Řecku, je to možná úspěch, spíše jde ale o náhodu. Může stačit pár dnů, aby se index dostal opět níže, konec měsíce je v tomto směru kalendářním, ne tržně významným předělem.

Forex: Kde hledat bezpečný přístav?
Na začátku minulého desetiletí v doznívajících otřesech globální finanční krize se jako „bezpečné“ měny vyprofilovaly americký dolar, japonský jen a švýcarský frank. Tyto měny reagovaly posílením na zveřejnění negativních makrodat nebo pesimistické nálady investorů. Tehdy šlo o recesně-deflační strachy spolu s možnostmi bankrotu jednotlivých států eurozóny.

Makroekonomické faktory - hospodářská politika (11. díl)
V dnešním článku se podíváme na analýzu hospodářské politiky. Nastíníme její vliv na makroekonomické ukazatele a na závěr se budeme zabývat faktory, které hospodářskou politiku ovlivňují.

Super Micro Computer: Příležitost, bublina, nebo snad účetní podvod?
Boom umělé inteligence vynesl některé akcie až do investorského nebe. A to nejen růstem jejich cen, ale i zvýšeným zájmem investorů. Nejznámějším případem je samozřejmě společnost Nvidia, ale nebyla v tom sama. Ještě větší růst předvedla společnost Super Micro Computer (symbol akcie je SMCI), která je mimochodem třetím největším klientem Nvidie. Nyní se však zdá, že růstový příběh Super Micro Computer je u konce. Společnost se totiž dostala do hledáčku aktivistických investorů z Hindenburg Research.