Úterý 21. ledna 2025 00:18
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap trade smarter
reklama
Dukascopy new

Otázky a odpovědi - zvýšení dluhového stropu v USA

06.10.2013 11:09  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Současná debata v americkém Kongresu o podobě zákona o státních výdajích zastínila fakt, že americká vláda se rychle blíží limitu, po jehož dosažení si už nebude schopna půjčovat peníze. Den, kdy narazí na takzvaný dluhový strop, připadá na 17. října. Většina ekonomů a investorů považuje právě spory kolem zvýšení dluhového stropu za mnohem významnější z hlediska dopadů na ekonomiku, protože v krajním případě mohou být zdrojem nové globální finanční krize.

Otázka: Co je dluhový strop?

Odpověď: Americký Kongres už v minulosti stanovil limit objemu peněz, které si Spojené státy mohou půjčovat prostřednictvím emise státních dluhopisů. Tento limit se už v minulosti mnohokrát zvýšil, protože vláda pravidelně utrácí víc, než kolik je schopna vybrat do státní pokladny. Je tedy nucena půjčovat si čím dál víc, aby byla schopna hradit splatné závazky. Zvýšení limitu zadlužení Kongres naposledy odhlasoval v srpnu 2011, kdy jej posunul na 16,7 bilionu dolarů.

Vláda už na dluhový strop ve skutečnosti narazila letos v květnu, ministerstvo financí ale od té doby používá "mimořádná opatření", jak to samo označuje, aby si mohlo peníze dál půjčovat, a přitom zůstat těsně pod limitem zadlužení. List The New York Times uvádí, že ministerstvo například neinvestovalo žádné peníze z důchodového účtu, který spravuje pro poštovní úřad.


Otázka: Co se stane 17. října?

Odpověď: Ministr financí Jack Lew řekl, že ten den už jeho úřad nebude mít k dispozici žádné další triky, aby mohl zůstat pod limitem zadlužení. To znamená, že půjčovat si další peníze už nebude možné. Do státní pokladny budou sice přicházet nové daňové příjmy, ale pokud si vláda nebude schopna půjčovat, pak nebude ani schopna uhradit všechny závazky, které budou ten den splatné. Ministr zaslal předsedovi Sněmovny reprezentantů Johnovi Boehnerovi dopis a v něm odhadl, že 17. října bude mít vláda k dispozici asi 30 miliard dolarů. Na úhradu splatných závazků ale denně potřebuje zhruba 60 miliard dolarů.


Otázka: Má americké ministerstvo financí v takové situaci možnost dál hradit splatné závazky, nebo alespoň jejich část?

Odpověď: Hlavní inspektor ministerstva financí ve zprávě za loňský rok uvedl, že když se úřad v minulosti blížil k limitu zadlužení, zvažoval několik alternativních postupů. Například prodej zlata z vládních rezerv nebo portfolia studentských půjček spolu s proporcionálním snížením objemu veškerých plateb. Obě tyto alternativy ale byly nakonec vyhodnoceny jako nemožné.

Zpráva také uvádí, že podle názoru činitelů ministerstva není možné některé závazky hradit a jiné ignorovat. Jedinou průchodnou variantou by byl odklad plateb do té doby, než bude k dispozici dostatek peněz na úhradu kompletně všech splatných závazků za daný den.


Otázka: Jak rychle přijde splatnost největších vládních účtů?

Odpověď: Už 23. října je třeba zaplatit 12 miliard dolarů na sociální zabezpečení. Dalších šest miliard dolarů má vláda zaplatit 31. října, na kdy připadá splatnost úroků z již emitovaných státních dluhopisů. Pokud by některou z těchto plateb neuhradila, ocitla by se v platební neschopnosti pro neplnění svých závazků. Pokud by neuhradila platbu úroků, byla by v platební neschopnosti vůči svým věřitelům, což se považuje za obzvlášť závažné.


Otázka: Proč panují takové obavy ohledně plateb úroků ze státních dluhopisů?

Odpověď: V zásadě platí, že když vláda byť jen naznačí neochotu provést plánovanou platbu úroků ze státních dluhopisů, investoři budou příště požadovat vyšší úrok, až si od nich vláda opět bude chtít půjčit peníze. To by významně zvýšilo výdaje státního rozpočtu.

Americké státní dluhopisy navíc fungují jako referenční nástroj, podle něhož se utvářejí ceny dalších finančních aktiv. Pokud by tedy vláda byla nucena platit z půjček vyšší úroky, zvýší se náklady na úvěry i podnikům a domácnostem. To by vedlo k poklesu úvěrové aktivity, což by zbrzdilo hospodářský růst.

Vysoké objemy amerických státních dluhopisů navíc drží banky, takže pokud by hodnota těchto dluhopisů náhle klesla, banky by měly k dispozici méně peněz a pravděpodobně by méně půjčovaly i jedna druhé. To by potenciálně mohlo vést k takzvanému zamrznutí úvěrových trhů, jako se to stalo v roce 2008.

Dopady by ale byly mnohem širší. Investoři už léta věří, že Spojené státy budou schopny své závazky vždy plnit. Americké státní dluhopisy se proto staly základním stavebním kamenem globálního finančního systému, zatímco dolar se stal ve světě nejpoužívanější měnou. Pokud by investoři začali mít pochybnosti, zda jsou Spojené státy schopny splácet své závazky, mohl by dolar ztratil svůj zvláštní status a způsobit, že se ve finančním systému naruší tok peněz.

Ministerstvo financí ve čtvrtek uvedlo, že stav platební neschopnosti by byl bezprecedentní, s potenciálně katastrofálními dopady.


Otázka: Je možné, že by se Spojené státy opravdu dostaly do platební neschopnosti?

Odpověď: Někteří investoři a právní experti tvrdí, že americký prezident má povinnost nařídit platbu úroků ze státních dluhopisů, i kdyby Kongres dluhový strop nezvýšil. Podle těchto názorů by se využilo čtrnáctého dodatku americké ústavy, který říká, že právní platnost veřejného dluhu Spojených států, včetně dluhů plynoucích z plateb penzí a odměn za služby při potlačování vzpoury či rebelie, je nezpochybnitelná.

Prezident Barack Obama ale řekl, že si nemyslí, že by mu ústava takovou pravomoc dávala. Mnoho investorů si ovšem myslí, že ministerstvo financí by platbu dluhů označilo za svou prioritu, čímž by si potenciálně koupilo čas. Ovšem jen do té doby, než by se vláda v platební neschopnosti skutečně ocitla.


Otázka: Už v takové situaci Spojené státy někdy byly?

Odpověď: V létě 2011 nechtěli republikánští poslanci na zvýšení dluhového stropu až do poslední chvíle přistoupit, nakonec ale ustoupili. V roce 1979 nastala podobná patová situace a vývoj zašel tak daleko, že ministerstvo financí omylem jednu splátku úroků skutečně včas neprovedlo. Vědomě však americká vláda své finanční závazky nikdy v historii neporušila.


Otázka: Sází Wall Street na to, že Spojené státy se nakonec ocitnou v platební neschopnosti?

Odpověď: Když si budou investoři myslet, že platební neschopnost je pravděpodobným vyústěním nynějších rozporů, akciový trh téměř stoprocentně prudce klesne. Dosavadní vývoj na akciových trzích ale naznačuje, že se Kongres nakonec dohodne. Nicméně v posledních dnech se optimismus poněkud vytrácí. Ve čtvrtek hlavní akciový index S&P 500 zaznamenal nejvýraznější propad za poslední více než měsíc.

Dalším důležitým ukazatelem je cena pojištění, které si investoři mohou koupit, aby se kryli proti ztrátám v důsledku nesplacení dluhopisů a poklesu jejich hodnoty. Tyto nástroje se nazývají úvěrové swapy a jejich cena se zvyšuje s tím, jak narůstá riziko platební neschopnosti. Cena tohoto pojištění se zvyšuje už asi tři týdny, ve čtvrtek se ale zvýšila velmi výrazně. Stále však zůstává hluboko pod úrovní, kde byla v létě 2011.


Otázka: Nastanou nějaké škody, pokud se Kongres rozhodne s řešením čekat až na poslední chvíli, jak to udělal v roce 2011?

Odpověď: Většina těch největších škod na finančních trzích v roce 2011 přišla až poté, co Kongres dospěl k dohodě. V následujících dnech ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na stupeň AA plus, a poprvé tak zemi odebrala nejvyšší možný rating na stupni AAA. Tehdy na to akciový trh zareagoval propadem o více než deset procent.

Tentokrát ale společnost Fitch Ratings, která vedle S&P patří k trojici největších a nejvlivnějších ratingových agentur světa, vidí situaci jinak. Agentura uvedla, že by snížení prestižního "tříáčkového" ratingu Spojených států zvážila jen v tom případě, pokud se dluhový strop zákonodárcům nepodaří zvýšit řádně a navíc v dostatečném předstihu, než ministerstvo financí vyčerpá svá mimořádná opatření. Pokud by dvě ze tří největších ratingových agentur hodnotily schopnost Spojených států splácet své závazky nižší známkou než AAA, řada investorů by nemohla dluhopisy americké vlády už déle držet a byla by nucena přistoupit k jejich prodeji.

Zdroj: ČTK, Reuters, Finanční noviny, The New York Times

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • OSN zhoršila výhled světového růstu na tento rok na 2,4 procenta
    Organizace spojených národů (OSN) včera zhoršila předpověď růstu světové ekonomiky na letošní rok na...
  • OSN: Živelních katastrof ve světě přibývá, umírá kvůli nim ale méně lidí
    Katastrofy způsobené výkyvy počasí jsou nyní čtyřikrát až pětkrát častější než v 70. letech minulého století a působí také sedmkrát více škod, vyplývá z dnes zveřejněné publikace Světové meteorologické organizace (WMO), která je součástí OSN. Přestože jsou ale živelní pohromy častější, umírá kvůli nim méně lidí.
  • O solidární dani v Německu by mohl rozhodnout ústavní soud
    Německý ústavní soud by mohl rozhodnout o budoucnosti solidární daně na podporu chudších východních spolkových zemí. Naznačil to Spolkový finanční dvůr (BFH), který se jako nejvyšší německý soud pro daňové otázky nyní otázce solidární dani věnuje. Daň, která byla zavedena v roce 1991, nyní odvádějí pouze lidé s nejvyššími příjmy, což někteří považují za protiústavní.
  • Osud brexitové dohody i Mayové je podle britského tisku nejistý
    Britský tisk se v dnešních komentářích k připravenému návrhu dohody o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie shoduje v názoru, že budoucnost ujednání i osud samotné britské premiérky Theresy Mayové jsou nejisté. Deníky uvádějí, že podoba brexitové dohody, na které se britští vyjednávači shodli se svými protějšky z Evropské unie, rozděluje politiky i veřejnost.
  • Osud Credit Suisse má v rukou hrstka lidí, mezi nimi i matematik
    Ve Švýcarsku se dál jedná o záchraně druhé největší švýcarské banky Credit Suisse. Její osud má v rukou jen hrstka lidí, mezi nimi politik, ekonom či matematik, který posuzuje, zda má kdysi prestižní banka vůbec šanci sama se dostat z problémů. Do nich se dostala kvůli chybným rozhodnutím z minulosti a zejména kvůli ztrátě důvěry, která vyvrcholila tento týden a která odstartovala masivní odliv klientských vkladů.
  • Otázky a odpovědi: Dluhový strop v USA
    Otázky a odpovědi k současnému vývoji ve Spojených státech, kde Kongres s prezidentem Barackem Obamou...
  • Otázky a odpovědi k intervencím ČNB
    Dnes jsme požádali analytika FXstreet.cz o odpovědi na nejdůležitější otázky, týkající se loňských intervencí...
  • Otázky a odpovědi kolem brexitu
    Půl roku před odchodem Británie z Evropské unie přinášíme odpovědi na základní otázky kolem brexitu:
  • Otázky a odpovědi kolem kyperské krize
    Základní otázky a odpovědi kolem krize na Kypru, kterému hrozí bankrot. Tamní parlament v úterý odmítl...
  • Otázky a odpovědi k případnému Grexitu
    Otázky a odpovědi k případnému vystoupení Řecka z Evropské měnové unie (EMU; eurozóna)...
  • Otázky řeckého referenda prý musí být jasné
    Německý vicekancléř Sigmar Gabriel je s výhradami otevřený ohlášenému řeckému referendu o návrzích...
  • Otec moderní ekonomie Adam Smith se narodil před 300 lety
    Jeden ze zakladatelů moderní ekonomie Adam Smith se narodil před 300 lety, 5. června 1723. Ve svých dílech se snažil shrnout vlastní poznatky a soudobé ekonomické teorie do uceleného systému. Liberální osvícenský myslitel proslul zejména zavedením pojmu "neviditelná ruka trhu". Ten znamená, že jedinec, který sleduje svůj zájem v konkurenci na svobodném trhu, zároveň neúmyslně podporuje růst bohatství všech.
  • Otestuje AUD/CAD prolomený support?
    Měnový pár AUD/CAD při pohledu na 4hodinový graf prolomil směrem dolů klíčový support, který tvoří hladina parity 1,0000 a minoritní psychologická úroveň 0,9950. Tento měnový pár následně pokračoval v poklesu směrem k hladině 0,9800, od které se odrazil zpět k vyšším úrovním. Pokud věříte, že AUD/CAD bude nadále oslabovat, můžete nyní vyčkat na jeho návrat zpět směrem k již prolomenému supportu (pullback - nyní rezistence) a zde otevřít krátké (short) pozice.
  • Otestuje AUD/CAD support trendového kanálu?
    Měnový pár AUD/CAD se při pohledu na 1hodinový graf obchoduje uvnitř krátkodobého klesajícího trendového kanálu a zdá se, že by mohl otestovat jeho support. Z grafu je zároveň patrné, že support trendového kanálu současně tvoří support krátkodobé klesající klínové formace. Pokud by se tento měnový pár odrazil od tohoto supportu zpět k vyšším úrovním, mohl by po překonání rezistence zmíněné klínové formace pokračovat směrem vzhůru a otestovat rezistenci klesajícího trendového kanálu. Jakého scénáře se nakonec dočkáme?
  • Otestuje AUD/NZD prolomenou trendline?
    Měnový pár AUD/NZD při pohledu na 4hodinový graf zhruba v polovině tohoto měsíce prolomil směrem dolů rostoucí trendovou linii a dále oslabil. Nyní se však zdá, že tento měnový pár by v rámci korekce mohl posílit zpět směrem k již prolomené trendové linii, která nyní tvoří rezistenci (dříve support). Zde by mohli najít sílu znovu medvědi a AUD/NZD by tak mohl zamířit znovu k nižším úrovním. Dočkáme se tohoto scénáře?
  • Otestuje AUD/NZD rezistenci klínu?
    Měnový pár AUD/NZD se při pohledu na 1hodinový graf obchoduje uvnitř krátkodobé rostoucí klínové formace. Tento měnový pár během dnešního obchodování otestoval support této formace, který koresponduje s úrovní 38,2 % Fibonacciho retracementu. Od této oblasti se AUD/NZD odrazil zpět k vyšším hodnotám a postupně by mohl posílit směrem k rezistenci klínové formace. Nejprve však bude muset překonat rezistenci v podobě předchozího swingového maxima okolo psychologické hladiny 1,0800. Dočkáme se tohoto růstu?
  • Otestuje DAX support na 9 400?
    Pokračující pokles ropy zapříčinil i pokles německého akciového indexu DAX. Ten prolomil úroveň 9 563, což...
  • Otestuje EUR/AUD trendovou linii?
    Měnový pár EUR/AUD se při pohledu na 4hodinový graf obchoduje v rostoucím trendu a nyní směřuje k rezistenci okolo hladiny 1,5200. Indikátor Stochastic ovšem zasáhl překoupenou oblast, což značí, že býci by mohli být unavení. Mohli bychom se tak naopak dočkat korekce zpět směrem k rostoucí trendové linii, která se navíc nachází v blízkosti klíčové psychologické hladiny 1,5000. V této oblasti by následně znovu mohli nabrat býci sílu. Dočkáme se oslabení do této zmíněné oblasti a následného odražení zpět k vyšším úrovním?
  • Otestuje EUR/CAD oblast supportu?
    Měnový pár EUR/CAD se při pohledu na 4hodinový graf obchoduje v rostoucím trendu. Aktuálně bychom se však mohli dočkat korekce zpět směrem k oblasti S/R zóny okolo hladiny 1,4800, která koresponduje s rostoucí trendovou linií. Dočkáme se oslabení do této zmíněné oblasti a následného odražení zpět k vyšším úrovním? Indikátor Stochastic již ale zasáhl přeprodanou oblast, pokles by tak mohl být limitován.
  • Otestuje EUR/GBP rezistenci trendového kanálu?
    Měnový pár EUR/GBP se při pohledu na 1hodinový graf obchoduje v klesajícím trendovém kanálu a nyní se zdá, že by mohl v rámci korekce otestovat jeho rezistenci, která zároveň koresponduje s klouzavým průměrem SMA 100. Pokud by EUR/GBP dokázal tuto oblast překonat, mohl by následně pokračovat v růstu směrem k vyznačené S/R zóně, kterou zároveň tvoří úroveň 50 % Fibonacciho retracementu. Dočkáme se tohoto scénáře nebo EUR/GBP zamíří opačným směrem?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex