Sobota 02. listopadu 2024 14:20
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
SAB Finance
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Meziroční inflace v červnu činila 9,7 procenta, byla nejnižší od prosince 2021

13.07.2023 11:45  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v červnu zpomalil na 9,7 procenta z květnových 11,1 procenta. Nižší byla inflace naposledy v prosinci 2021. Pod deset procent se dostala poprvé od loňského ledna. Před tím se ale pod deseti procenty držela nepřetržitě od července roku 1998, a to většinou výrazně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s letošním květnem spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 procenta.

Analytici pokles meziroční inflace pod deset procent očekávali. "Zpomalení růstu cen bylo ovlivněno zejména vývojem v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení," uvedl místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta. Ceny potravin zpomalily v červnu meziroční růst na 12 procent z květnových 14,5 procenta a ceny bydlení na 14,4 procenta z 16,1 procenta.

Statistici upozornili, že mezi potravinami zpomalovalo zejména zdražování masa, proti květnu o čtyři procentní body na 4,7 procenta, a sýrů a tvarohů o více než šest procentních bodů na deset procent. Ceny olejů a tuků pak přešly z květnového růstu o dvě procenta v pokles o 4,3 procenta v červnu. Ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu v červnu meziročně zdražily o deset procent, zemní plyn o téměř 40 procent a tuhá paliva zhruba o 35 procent. Ve všech případech to ale byl nižší nárůst než v květnu.

Nájemné proti loňskému červnu zdražilo o 6,9 procenta, vodné o 16,3 procenta, stočné o 26,9 procenta, elektřina téměř o čtvrtinu a teplo a teplá voda o více než 40 procent. Například za vejce lidé platili meziročně o 28,8 procenta více, za margarín a ostatní rostlinné tuky o 17,1 procenta, za ovoce o 15,2 procenta, za zeleninu o 28,2 procenta a cena cukru pak vzrostla o více než polovinu.

"Na meziroční snižování cenové hladiny působily v červnu, již čtvrtý měsíc v řadě, ceny v oddíle doprava zejména vlivem cen pohonných hmot a olejů, které byly meziročně nižší o 25 procent," uvedl ČSÚ. Ceny zboží v červnu úhrnem vzrostly o 10,7 procenta a ceny služeb o 7,9 procenta.

V meziměsíčním srovnání se zvýšily zejména ceny dovolených s komplexními službami, a to o 8,7 procenta. "Ceny potravin a nealkoholických nápojů se jako celek ve srovnání s květnem nezměnily, ale některé druhy potravin zaznamenaly výrazné cenové pohyby," sdělili statistici. Například zelenina zdražila o více než pět procent, naopak vepřové maso proti květnu zlevnilo o 3,9 procenta, sýry a tvarohy o 1,6 procenta, ovoce o 1,4 procenta, vejce o 3,7 procenta, mouka o devět procent a drůbež o 1,1 procenta.

ČSÚ dnes zveřejnil také informace o květnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Vývozní ceny meziročně klesly o 2,6 procenta po dubnovém růstu o 0,2 procenta. Meziroční pokles cen v dovozu zrychlil na osm procent z květnových 5,4 procenta. Meziměsíčně vývozní ceny stouply, a to o 0,2 procenta, zatímco dovozní klesly o 0,7 procenta. "V květnu byly ceny ve vývozu a dovozu značně ovlivněny vývojem kurzu koruny vůči euru a dolaru. (…) O více než 30 procent meziročně klesly dovozní ceny minerálních paliv," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Meziroční inflace dosáhla v srpnu 17,2 pct, tempo růstu zhruba po roce zpomalilo
    Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně stouply o 17,2 procenta, zatímco v červenci činila meziroční inflace 17,5 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo po 13 měsících. Zmírnil zejména růst cen pohonných hmot, naopak zdražování potravin mírně zrychlilo. Vliv mělo i dražší bydlení. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 procenta, což je nejmírnější meziměsíční nárůst v letošním roce. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici odhadovali srpnovou meziroční inflaci blízko červencových 17,5 procenta.
  • Meziroční inflace opět zrychlila, menší tempo podle analytiků ale překvapilo
    Meziroční inflace v ČR v červenci potřinácté za sebou zrychlila, meziměsíční růst cen zboží a služeb byl ale nejslabší od února. Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 1,3 procenta a meziročně o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků červencová data byla díky menšímu tempu zdražování překvapením. Shodli se ale, že vrcholu inflace ještě nedosáhla, záležet bude i na vývoji cen energií.
  • Meziroční inflace podle odhadů v dubnu překonala 13 procent
    Meziroční inflace v dubnu zřejmě překonala 13procentní úroveň. Podle odhadů ekonomů, které ČTK oslovila, inflace stoupla na průměrných 13,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Za nárůstem jsou především zvyšující se náklady na bydlení včetně energií a zdražování potravin. Český statistický úřad zveřejní data o dubnové inflaci v úterý 10. května. Vrchol inflace lze podle ekonomů čekat na přelomu druhého a třetího čtvrtletí.
  • Meziroční inflace podle odhadů v srpnu spíše stagnovala
    Meziroční inflace v srpnu zůstala podle odhadů většiny analytiků, které dnes ČTK oslovila, na červencových 3,4 procenta. Někteří ekonomové ovšem nevylučují ani nárůst inflace na 3,6 procenta. Za růstem inflace je obnovená spotřeba domácností, ale i globální problémy s dodávkami. Údaje o inflaci zveřejní Český statistický úřad (ČSÚ) v pátek.
  • Meziroční inflace se v říjnu podle odhadů přiblížila k šesti procentům
    Meziroční inflace v říjnu výrazně stoupla na průměrných 5,7 procenta ze zářijových 4,9 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Nejvíce k růstu cen přitom nadále podle ekonomů přispívají položky související s bydlením. Znatelný je i růst cen pohonných hmot. Ve srovnání s předchozím měsícem odhadují ekonomové růst spotřebitelských cen zhruba o jedno procento. Údaje o říjnové inflaci zveřejní Český statistický úřad ve středu 10. listopadu.
  • Meziroční inflace stoupla v prosinci podle odhadů na 6,6 procenta
    Meziroční inflace v prosinci zřejmě stoupla na průměrných 6,6 procenta z šesti procent v listopadu. Tomu odpovídá průměrná míra inflace za celý loňský rok 3,8 procenta, tedy nejvyšší od roku 2008. Vyplývá to z odhadů analytiků, které ČTK oslovila. Tahounem růstu byly podle nich v prosinci ceny potravin a bydlení, růst byl ale podle ekonomů znatelný napříč téměř celým spotřebním košem. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci ve středu 12. ledna.
  • Meziroční inflace v březnu podle odhadů ekonomů překonala hranici 12 procent
    Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 11,1 procenta nad hranici 12 procent. Ekonomové, které ČTK oslovila, v průměru očekávají inflaci kolem 12,8 procenta. Důvodem je především zdražování pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině. Nadále také podle odhadů analytiků pokračovalo zdražování energií a potravin. Vrcholu by měla inflace podle dosavadních odhadů dosáhnout v květnu, kdy by se měla pohybovat nad 13 procenty. Někteří ekonomové nicméně inflaci nad 13 procenty čekají již za březen. Český statistický úřad zveřejní data o vývoji inflace v pondělí 11. dubna.
  • Meziroční inflace v červenci nejvyšší za rok, překonala očekávání trhu i ČNB
    Spotřebitelské ceny v Česku v červenci meziročně stouply nejvíce za rok. Inflace dosáhla 3,4 procenta a proti červnu zrychlila o 0,6 procentního bodu, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Růst cen tak překonal očekávání trhu i České národní banky (ČNB), která v prognóze odhadovala o 0,4 bodu nižší inflaci. Vývoj ovlivnilo zejména zdražení pohonných hmot a aut. Podle analytiků, které oslovila ČTK, se inflace v nejbližších měsících nevrátí pod tři procenta, a koncem roku se dokonce přiblíží ke čtyřem procentům. To podle nich odporuje scénář dalšího růstu úrokových sazeb centrální banky.
  • Meziroční inflace v červenci podle odhadů klesla ke třem pct.
    Meziroční inflace v červenci podle odhadů analytiků v průměru klesla na 3,1 procenta z červnových 3,3 procenta. Meziročně nadále rostou ceny potravin, alkoholu a tabáku. Někteří analytici nevylučují, že meziroční inflace v červenci stoupla. Data k červencové inflaci zveřejní Český statistický úřad ve čtvrtek 13. srpna.
  • Meziroční inflace v červenci zpomalila na 8,8 pct z červnových 9,7 procenta
    Tempo meziroční inflace opět zpomalilo, spotřebitelské ceny v červenci stouply o 8,8 procenta, v červnu byly meziročně vyšší o 9,7 procenta. Kladný vliv na zpomalení inflace měly zejména potraviny, informoval dnes na webu Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply o 0,5 procenta.
  • Meziroční inflace v Česku v lednu zrychlila na 17,5 procenta
    Spotřebitelské ceny v Česku v lednu meziročně stouply o 17,5 procenta. Tempo inflace zrychlilo, v prosinci byly ceny meziročně vyšší o 15,8 procenta. Vliv měly vzhledem ke konci úsporného tarifu pro domácnosti zejména ceny za energie, zdražilo také teplo, vodné a stočné i potraviny. Proti prosinci byly ceny pro spotřebitele v lednu vyšší o šest procent. Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
  • Meziroční inflace v Česku v únoru zpomalila na 16,7 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku letos v únoru zpomalil z lednových 17,5 procenta na 16,7 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ke zpomalení inflace přispělo podle statistiků hlavně zmírnění růstu cen týkajících se bydlení. Zpomalil například růst cen elektřiny a plynu. Meziměsíční inflace poklesla ještě výrazněji než meziroční. Zatímco v lednu rostly ceny meziměsíčně o šest procent, v únoru už jen o 0,6 procenta.
  • Meziroční inflace v dubnu zvolnila na 12,7 pct, potraviny meziměsíčně zlevnily
    Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně vzrostly o 12,7 procenta, tempo růstu zvolnilo z březnových 15 procent. V meziměsíčním srovnání ceny o 0,2 procenta klesly, proti březnu zlevnily zejména potraviny, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici i Česká národní banka (ČNB) očekávali vyšší meziroční růst. Důvodem výraznějšího zvolnění inflace byl podle ČNB zejména pomalejší meziroční růst cen potravin. Odborníci ale zroveň upozorňují, že vzhledem ke kolísavosti cen potravin je třeba brát tento efekt s rezervou. Na jednociferná čísla podle nich meziroční inflace klesne v červnu nebo v červenci.
  • Meziroční inflace v EU i eurozóně klesla
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii i v eurozóně v březnu zpomalilo...
  • Meziroční inflace v EU i eurozóně opět klesla
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii i v eurozóně v dubnu opět zpomalilo. Inflace v ...
  • Meziroční inflace v eurozóně i v EU zpomalila
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně i v celé Evropské unii v srpnu zpomalilo. V zemích platících eurem se inflace snížila na dvě procenta z červencových 2,1 procenta a ve 28 zemích unie pak na 2,1 procenta z 2,2 procenta v předchozím měsíci. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Meziměsíčně ceny stouply v obou regionech o 0,2 procenta.
  • Meziroční inflace v eurozóně vzrostla
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlilo na 0,2 procenta z červnových...
  • Meziroční inflace v eurozóně zůstala v srpnu na 0,2 %
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně zůstalo v srpnu překvapivě na červencové úrovni 0,2 procenta...
  • Meziroční inflace v květnu činila 11,1 pct., meziměsíčně ceny stouply o 0,3 pct.
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v květnu zpomalil na 11,1 procenta z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně ceny stouply o 0,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Loni v květnu činil meziroční nárůst cenové hladiny 16 procent. Nynější mírnější nárůst cen je tak dán i vysokou srovnávací základnou z loňského roku. Pokles cen statistici v květnu zaznamenali ve srovnání s loňskem jen v dopravě díky zlevňování paliv. Značně meziročně zdražil třeba cukr nebo plyn, a to o desítky procent.
  • Meziroční inflace v listopadu podle odhadů mírně klesla
    Meziroční inflace v listopadu klesla podle odhadů analytiků oslovených dnes ČTK z říjnových 2,9 procenta na 2,7 až 2,8 procenta. Ve vývoji cen se ještě totiž projevily dozvuky snížení cen energií, uvedli ekonomové. Český statistický úřad zveřejní data ve čtvrtek 10. prosince.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI