V dnešním článku se dotkneme velmi nepříjemné skutečnosti a podíváme se na trading optikou konzervativního obchodování. Také si nastíníme několik paradoxů, které vznikají mezi tím, co by tradeři chtěli dělat, co očekávají a co skutečně dělají. Toto téma se bude totiž točit kolem „střelců“, kteří mají potřebu být neustále v trhu aktivní.
Co by obchodníci chtěli?
Reklamní slogany v TV nebo na internetu obvykle nabádají obchodníky/investory k tomu, aby „nechali své peníze vydělávat“. Tato ušlechtilá myšlenka však může v některých obchodnících vzbudit dojem, že stačí pouze někam dát své peníze a zbytek života už budou moci jen proválet na pláži s Piňa Coladou nebo jiným oblíbeným drinkem. Tuto vizi je sice možné uskutečnit, jelikož finanční trhy jsou místem neomezených možností, ale určitě to nebude mít obchodník/investor zadarmo.
Ti realističtější obchodníci si jistě uvědomí, že nestačí pouze někam pasivně vložit své peníze a spoléhat pouze na to, že se „samy“ zhodnotí. Pro pořádné zisky je potřeba být aktivní, ale rozumně. V tomto bodě navazujeme na dnešní téma, protože právě míra aktivity na finančních trzích je alfou a omegou toho, zda ono úsilí skončí ziskem, nebo ztrátou, popřípadě v jakém časovém horizontu.
Při tradingu je potřeba si stanovit, podle svých cílů, takovou obchodní frekvenci, při které je dlouhodobě dosahováno zisků, ale zároveň trading obchodníkovi přináší i radost. Tento mix je ideálním stavem, kterého by se měli obchodníci snažit vždy dosáhnout. Co ovšem ideálním stavem není, to si povíme nyní.
Co ve skutečnosti dělají
Jak už sám nadpis říká, většina tradingu je o nic nedělání. Tento přístup je ovšem v rozporu s tím, co se běžně od lidí požaduje, tedy aktivní činnost. Mnoho hlavně začínajících obchodníků, trading vidí jako tipovačku, zda trh půjde nahoru, nebo dolů a například s obchodní přípravou si moc hlavu nelámou. Tito tradeři chodí na finanční trhy spíše kvůli adrenalinu, napětí a zábavě, než že by trading brali opravdu vážně.
Což vlastně ve finále vůbec nevadí, protože každý máme možnost volby, jak budeme nakládat se svými penězi. Tento přístup k penězům ale nikdy nepovede. Tím pravým uměním je počkat si na ty nejkvalitnější obchodní signály, které nabízejí jak vysokou pravděpodobnost úspěchu, tak i zajímavé RRR. Umění obchodovat pouze tehdy, kdy je potřeba obchodovat, sice přichází až časem společně se zkušenostmi, ale jedná se o cestu, která může k finančnímu cíli vést.
V tradingu totiž není potřeba „klikat obchody jako šílenec“, ale díky možnosti volit objem obchodů, si lze vytipovat ty nejzajímavější levely a patterny a ty následně obchodovat. Tento styl dává na jednu stranu časovou i psychickou svobodu, trader totiž nemusí sedět stále u PC, ale na druhou stranu to od něj vyžaduje právě ono sebeovládání, kdy je potřeba sedět si na rukách a čekat, až trh dosáhne takové ceny, na které chce být trader aktivní.
V okamžiku, kdy si obchodník tento styl osvojí, může přejít do druhé fáze svého vývoje, kterou je vyhledávání více kvalitních obchodních příležitostí na více finančních instrumentech. Ale o tom zase někdy jindy.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass