Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Praktická ukázka: Úvaha o velikosti pásma
Jak jsem psal v roční bilanci, poměrně hodně částí strategie zůstalo po celou dobu nezměněno. V minulém týdnu se ale stala věc, která mě přiměla zamyslet se nad jednou z nich. A tou je velikost obchodovaného pásma, přesněji potom jeho maximální velikost.

Proč vlastně obchodujeme? (1. díl)
Na otázku v nadpisu se dá odpovědět mnoha způsoby a nepochybuji o tom, že všechny budou k zamyšlení. Nicméně pouze jedna odpověď bude prostá a bude vyjadřovat skutečnost. Obchodujeme kvůli tomu, abychom si vydělali peníze. Hodně peněz. A když už si to takhle hezky přiznáme, pojďme se podívat, co se těmi penězi dá příjemného udělat.

Fundamentální analýza kryptoměn – regulační vývoj a jeho dopad na kryptoměny (8. díl)
Článek se zabývá regulací kryptoměn ve světě. Popisuje, jak Evropská unie pracuje na jednotném regulačním rámci prostřednictvím MiFID II a MiCA, aby zajistila transparentnost a ochranu spotřebitelů. V USA je regulace roztříštěná mezi různé federální a státní agentury. V Asii jsou přístupy různé, s progresivními pravidly v Japonsku a Jižní Koreji, zatímco Čína kryptoměny striktně omezuje.

Jak obchoduji přes Velikonoce
Je to každý rok stejné. V kalendáři jsou dny, na které se těšíme, protože jsou spojené s příjemnými zážitky, avšak jsou to současně dny, které jsou nebezpečné pro naše obchody. Občas rád používám přirovnání ke sportovnímu prostředí a v této souvislosti mě napadá jedno, které sedí úplně parádně. V závodech automobilů se říká, že existují zatáčky, ve kterých se jejich správným projetím nedá vyhrát závod, zato jejich projetím špatným se dá celý závod ztratit. No a přesně takhle vidím já obchodování ve dnech podobných Velikonocům.

Svět fialových indikátorů
V obchodních prvopočátcích se začátečníci seznamují s tržními principy a základy, které později využívají při svých analýzách a s pomocí těchto analýz se nakonec již jako pokročilejší obchodníci snaží určit, zda je určitý trh v danou chvíli překoupen, či přeprodán. Zní to jednoduše, ovšem naučit se poznat, kdy na trzích zavládla ta, či ona situace, může být složité nejen pro začínající obchodníky, ale v některých případech to nemusí být vůbec jednoduché ani pro více pokročilé a profesionály.

Uspokojení z tradingu časem zmizí. Proč?
Trading je především o zvládání svých vlastních emocí. Existuje možnost, že jde trading dělat bez nich? To je hlavní téma dnešního článku.


Britská libra na paritě s eurem?
Euro se po komentářích centrálních bankéřů v Jackson Hole posunulo znovu na vyšší úrovně vůči americkému dolaru. Naopak britská libra v posledních týdnech k dolaru ztrácí a za srpen na měnovém páru GBP/USD odepsala přes 3 procenta. Z toho vyplývá, že křížový měnový pár EUR/GBP prudce roste a dostal se už nad 0,92 libry za euro.

Praktická ukázka: Další nekonečné čekání na odprodeje
Trading je skvělá věc. Jen málokdy nás nechá jen tak v klidu a v pohodě. Občas nám udělá radost jednoduchým výdělkem, občas nás drží dlouho v nervech. Prostě někdy je to legrace, někdy je to k pláči. Přesto obchodujeme rádi a jsme pyšní, pokud máme alespoň trochu ucházející výsledky.

Měnové války 2.0
V letech 2009-14 se centrální banky celosvětově snažily o oslabení vlastní měny. Slabá globální poptávka i nízká inflace vybízely k tomu, aby se země ze svého ekonomického útlumu „vyexportovaly“. Zcela logicky tato strategie „ožebrač o poptávku souseda svého“ nemůže fungovat pro všechny. Situace si zasloužila nálepku Měnové války a výsledkem bylo velmi pomalé oživení po globální finanční krizi, které nakonec v tuzemsku vyústilo i v devizové intervence.

Strategie páté svíce: Krok za krokem (Four Candle Hammer Strategy)
V dnešním textu si krok za krokem představíme Strategii páté svíce. Určitě jste o ní nikdy neslyšeli, protože jsem si název vymyslel. V originálním znění je „Four Candle Hammer Strategy“. Jde o šablonu, která se opakuje během býčího trendu. Její zformování znamená zpravidla pokračování trendu a stává se tak dobrou možností pro otevření pozice.

Zápisky tradera: Obchodování podle ebooku - Když vás předešlé ztráty nutí riskovat
Tento týden byl již klidnější. Sice na účtě vznikla další ztráta 525 Kč, takže celková ztráta nyní je 2 815 Kč, což je pokles o -12,8 %, ale nejsem z toho tak rozhozený jako předchozí týden. V obchodním plánu mám stanoveno, že když to klesne o 20 %, přejdu na demo. Zatím tedy tento stav nehrozí, ale pokles stavu účtu není příjemný pocit. Pozitivní je, že se v podstatě podařilo držet pravidlo pro maximální denní ztrátu s minimální odchylkou. Uklidňuji se také tím, že účet není smazaný celý, což mnoho traderů říci nemůže. Otázka nyní je, jestli se mi podaří nepříznivý vývoj otočit.

Na co se těším v roce 2025
Na novoroční předsevzetí už jsem dávno rezignoval, nicméně první leden je takové datum, které je dobré použít jako takový… „startér“. Nebudu tady dnes vykládat o nějakých událostech, u kterých očekávám něco významného, ani o jiných predikcích. Povím něco o svém vlastním tradingu.

Jak kvantifikovat trpělivost?
Je to zajímavá věc, trochu jsem hledal na internetu, ale ani takové opory jako je Wikipedia nebo Wikislovník žádnou definici trpělivosti, na které by panovala všeobecná shoda, nenabízejí. Přitom trpělivost je v lidském konání tak často zmiňována ve všech druzích snažení a současně je také často spojována dosaženým úspěchem. Přiznejme si, že i nám by se hodila, ale jak k ní přistupovat, když o ni vlastně nic nevíme? Dá se změřit? Je možné ji vidět? Kde se dá najít? Má ji nějaký e-shop?

Jaké výhody má algoritmické obchodování?
Dnes budu pokračovat v sérii příspěvků o algoritmickém obchodování tak, jak ho vnímám já a tentokrát se budu věnovat výhodám algoritmického obchodování.

Prvá CBDC banka!
Ani Čína, ani Amerika, ani Japonsko alebo Švédsko. Napriek obrovskej snahe všetkých týchto štátov, a mnohých ďalších, o vytvorenie svojich prvých digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC- central bank digital currencies), ani jeden z týchto štátov nebol tým, ktorému sa to podarilo ako prvému. Víťazom v týchto pretekoch sa oficiálne od včerajška stávajú Bahamy!

Trump má kromě Číny zaměřeno i na další země
Celní přestřelka mezi dvěma největšími ekonomikami eskaluje a obchodní války jsou opět téma, které investory zajímá především. Trump hrozí dalšími cly a do voleb v roce 2020 pravděpodobně nenechá nit suchou ani dalších svých obchodních spojencích. Na druhou stranu si musí zabezpečit přízeň svých voličů, kterou zajistí stabilní ekonomický růst a silný trh práce. Celkovou náladu konec konců odráží akciový trh a ten naznačil, že mu aktuální obchodní napětí příliš nevyhovuje.

Jak na obchodní plán v tradingu?
Obchodní plán je plán pro vaše obchodní aktivity. Nastiňuje vaše cíle, strategie a techniky řízení rizik. Jinak řečeno, je to předem stanovený soubor pravidel a pokynů, kterými se obchodník řídí při rozhodování o nákupu nebo prodeji finančních aktiv.

Letní klid pokračuje, býci mají stále navrch
Před týdnem měl za sebou americký akciový index S&P 500 kosmetický pokles, za uplynulých pět obchodních dnů naopak mírně posílil (+0,19 %) a drží se v úzkém rozpětí.

3 obchodné dni (ziskové) na DAX-e
V jednom z predchádzajúcich článkoch som spomínal testovanie, resp. rozširovanie T/P a S/L s potenciálom väčšieho zisku. Uvedené aktuálne realizujem na demo verzii. Zdôrazňujem demo, nakoľko predchádzajúce výsledky som výlučne zverejňoval z reálneho účtu. Vzhľadom k transparentnosti, nechcem aby prišlo k domnienkam, alebo zámene, nakoľko obchodovanie na reálnom účte a na deme má svoje nenapodobiteľné špecifiká predovšetkým z psychickej oblasti.