Trend
Pro určení trendu použijeme nejoblíbenější indikátor, který zná určitě každý technický obchodník. Tímto indikátorem je klouzavý průměr (Moving Average). Klouzavých průměrů existuje několik druhů. Pro tuto analýzu používáme exponenciální průměr.
EMA20 a EMA80
Exponenciální průměr s periodou 20 určuje trend na týdenním grafu. Na obrázku dole se cena k EMA20 přiblížila ze shora. Křivka indikátoru míří nahoru. Na týdenním grafu vidíme rostoucí trend. EMA80 má také zde svůj účel. Odpovídá hodnotě EMA20 pro měsíční graf. Křivka míří také vzhůru. Cena na měsíčním časovém rámci se nachází v rostoucím trendu. Trendy jsou sladěny.
Korekce
Nakupuj dole, prodávej nahoře. V rámci trendu. Vzhledem k použitému nástroji určíme korekci jednoduše. Cena se začne přibližovat ke klouzavému průměru. Pomocí dalšího oblíbeného indikátoru, konkrétně oscilátoru Relative Strength Index (RSI) určíme v rámci rostoucího trendu přeprodanou oblast. Nastavení časového rozpětí je (2). Překročí-li křivka indikátoru úroveň 30, považujeme cenu za "přeprodanou". Křivka indikátoru otestovala úroveň 30 již při první medvědí svíčce. Tato svíčka byla zároveň Outside barem. Z mého pohledu má korekce ideální charakter v případě, že je složena minimálně ze dvou svíček. Druhá svíčka má nižší minimum i maximum. Tuto podmínku splňuje poslední uzavřená (nerozhodná) svíčka.
Určení trendu a přeprodané oblasti na týdenním grafu (W1):
S/R úrovně
Nepostradatelným nástrojem každého Price action obchodníka jsou S/R úrovně. Technické indikátory mají své výhody, ale je třeba počítat také s nevýhodami. Nevýhodou oscilátoru RSI je to, že nám sice může ukázat přeprodanou oblast, ale neurčí žádné hranice. Nyní mají slovo S/R úrovně. S/R úroveň vyznačena žlutými šipkami je důležitá pro tento časový rámec. Klesne-li cena pod vyznačenou S/R úroveň a svíčka zde uzavře, ztratí trend z mého pohledu momentum a bude vhodné vyčkat na další vývoj.
S/R úrovně na týdenním grafu (W1):
Moje obchodní nastavení
Po analýze trendu S/R úrovní a struktury ceny už vím, že tento měnový pár je vhodný k realizaci buy trendových obchodních signálů. Zbývá pouze nastavit pracovní prostředí na nižším časovém rámci. V tomto případě použiji jednoduchý Fibonacci cluster. Indikátor v prvním případě natáhnu od minima k maximu denního swingu (fialová). Získám základní Fibonacci S/R úrovně. Druhý Fibonacci indikátor natáhnu na rozpětí korekce trendu viz. screen níže (žlutá). Šipky označují pro mne důležité S/R úrovně. Nyní již jsou na pořadu dne strategie pro breakouty S/R úrovní nebo následné pullbacky.
Aktuální situace
Jak je patrné ze sreenu níže, došlo k navrácení ceny zpět do směru hlavního trendu z pohledu swigů. Aktuálně můžeme vidět pullback ke Klíčovému levelu a dokončující se svíčkový buy signál (11:00 hod.).
Aktuální vrchol se nachází na silné rezistenci.
Vemte prosím na vědomí, že informace v tomto blogu slouží výhradně ke studijním účelům a v žádném případě, jako investiční doporučení.
Ať se daří!
Jan