Úterý 21. ledna 2025 04:26
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex

IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022

11.06.2021 13:57  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce roku 2022. Skupina OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem, tak bude muset zvýšit svoji těžbu, aby uspokojila rostoucí zájem zákazníků. To by však pro skupinu neměl být problém. Uvedla to ve své dnešní zprávě o stavu trhu s ropou Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

"OPEC+ musí otevřít kohoutky, aby udržel světové trhy s ropou dostatečně zásobené," uvedla IEA. Globální poptávka se má nadále zotavovat, a pokud nedojde k dalším změnám politiky, do konce roku 2022 dosáhne 100,6 milionu barelů denně.

V letošním roce IEA předpokládá, že poptávka vzroste o 5,36 milionu barelů denně a v roce 2022 o dalších 3,07 milionu barelů denně. V průměru by příští rok měla činit 99,46 milionu barelů denně. Loni podle odhadů spotřeba ropy klesla o rekordních 8,64 milionu barelů denně.

Oživení poptávky však bude nerovnoměrné, a to jak mezi jednotlivými regiony, tak odvětvími. Ve vyspělých ekonomikách je již konec pandemie na dohled, pomalá distribuce vakcín však ohrožuje zotavení v zemích, které nejsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), varovala IEA.

V příštím roce bude dost prostoru, aby skupina OPEC+, která má 24 členů v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem, zvýšila těžbu o 1,4 milionu barelů denně nad svůj cíl stanovený pro období červenec 2021 až březen 2022, uvedla IEA.

IEA také upozornila, že rostoucí poptávka a krátkodobé politiky zemí jsou v rozporu s její výzvou z minulého měsíce k ukončení financování nové těžby ropy, plynu a uhlí. IEA v květnu šokovala energetické odvětví svojí zprávou "Čistá nula do roku 2050", ve které uvedla, že investoři by neměli financovat nové projekty v oblasti fosilních paliv, pokud chce svět dosáhnout do poloviny století současného cíle snížení emisí, které způsobují oteplování, napsala agentura Reuters.

Zdroj: Reuters, ČTK, IEA

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • ICJ: Některé americké sankce proti Íránu porušují mezinárodní právo
    Některé americké sankce proti Íránu podle Mezinárodní soudního dvora (ICJ) porušují mezinárodní právo a Teherán má nárok na odškodnění. Jeho výši stanoví soud se sídlem v Haagu později, uvedla dnes agentura Reuters. Soud konstatoval, že Washington zmrazením íránských aktiv porušil bilaterální dohodu o přátelství a ekonomických vztazích z roku 1955. Pro Írán je to ale jen částečné vítězství; ICJ uvedl, že nemůže Spojeným státům nařídit, aby uvolnily zmrazená aktiva íránské centrální banky za 1,75 miliardy dolarů (37,8 miliardy Kč), jak si Írán nárokoval.
  • IEA: Druhá vlna covidu-19 zpomaluje poptávku po ropě
    Světové zásoby ropy, které se v době vrcholu pandemie zvyšovaly, nyní pokračují v setrvalém sestupu. Druhá vlna nemoci však zpomaluje poptávku a komplikuje snahy producentů o rovnováhu na trhu. V pravidelné zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
  • IEA i přes zlepšení výhledu čeká rekordní propad poptávky po ropě
    Mezinárodní agentura pro energii (IEA) mírně zlepšila výhled poklesu poptávky po ropě na letošní rok. Nyní počítá s poklesem o 690.000 barelů na 8,6 milionu barelů denně, a to díky zmírnění zákazů pohybu v některých zemích. Agentura to dnes uvedla v pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou. I tak ale bude letošní propad poptávky rekordní, upozornila agentura Reuters.
  • IEA: Kvůli pandemii rekordně klesnou investice do energetiky
    Koronavirová krize letos povede k největšímu poklesu investic do energetiky v historii, uvedla dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Zatímco před pandemií agentura prognózovala nárůst investic o dvě procenta, nyní očekává jejich propad o 20 procent čili o 400 miliard dolarů (9,87 bilionů Kč).
  • IEA kvůli potížím letecké dopravy snížila výhled poptávky po ropě
    Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zhoršila výhled poptávky po ropě na letošní rok. Kvůli propadu zájmu o leteckou dopravu se poptávka celosvětově sníží o 8,1 milionu barelů ropy denně, uvedla dnes agentura ve své pravidelné měsíční zprávě. Proti předchozímu předpokladu agentura výhled letošní poptávky zredukovala o 140.000 na 91,9 milionu barelů denně. Nadále má přitom za to, že spotřeba ropy bude příští rok o něco nižší než loni.
  • IEA: Obrat k čistým energiím zvyšuje poptávku po kritických kovech
    Obrat k čistým energiím zvyšuje poptávku po kritických kovech, uvedla ve své nové zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Trh s kobaltem, niklem, lithiem a mědí, které jsou zásadní pro výrobu elektromobilů, větrných turbín, solárních článků a dalších klíčových technologií pro energetickou transformaci, se za posledních pět let zdvojnásobil.
  • IEA: Pandemie může zpozdit oživení poptávky po energii do r. 2025
    Pomalý proces zotavování ekonomiky z pandemie způsobené šířením nového koronaviru by mohlo zpozdit plné oživení globální poptávky po energii až do roku 2025. Ve své výroční zprávě s názvem World Energy Outlook 2020 to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). V letošním roce organizace čeká pokles globální poptávky po energii o pět procent.
  • IEA: Poptávka po ropě letos po více než deseti letech klesne
    Světová poptávka po ropě letos poprvé za více než deset let klesne, předpověděla dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Pokles přičítá zejména snížení globální ekonomické aktivity kvůli šíření nového koronaviru. Už na příští rok nicméně očekává výrazné oživení poptávky. Snížení výhledu předcházel prudký propad suroviny o více než 30 procent, který do tohoto výhledu není zahrnutý.
  • IEA: Poptávka po ropě se letos bude zvyšovat rychleji než nabídka
    Poptávka po ropě se díky postupujícímu očkování proti nemoci covid-19 bude zvyšovat rychleji než nabídka suroviny, zejména ve druhém pololetí. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
  • IEA: Poptávka po ropě se plně neobnoví dřív než v roce 2022
    Celosvětová poptávka po ropě se zvyšuje, na úrovně z období před příchodem koronavirové krize se ale kvůli útlumu letecké dopravy nevrátí dřív než v roce 2022. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
  • IEA: Poptávka po ropě ve čtvrtletí kvůli koronaviru klesne
    Poptávka po ropě v letošním prvním čtvrtletí kvůli epidemii koronaviru meziročně klesne. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Pokud se její předpoklad naplní, bude to první meziroční pokles poptávky od finanční krize z roku 2009.
  • IEA: Poptávka po uhlí kvůli drahému plynu vyrovná letos rekord z roku 2013
    Celosvětová poptávka po uhlí se letos vrátí na maximum, kterého dosáhla v roce 2013, a příští rok se patrně vyšplhá na rekord. Ve své zprávě to dnes předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Za obnoveným zájmem o uhlí podle ní stojí vysoké ceny zemního plynu, kde růst nyní podporuje také invaze ruských vojsk na Ukrajinu.
  • IEA: Poptávku po ropě negativně ovlivní koronavirová varianta delta
    Růst poptávky po ropě se červenci prudce zastavil a do konce roku bude pomalejší, protože ho negativně ovlivní koronavirová varianta delta. Ta snižuje mobilitu a tedy spotřebu ropy. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která výrazně snížila výhled růstu poptávky na druhé pololetí.
  • IEA: Spotřeba ropy poroste až do roku 2040
    Světová spotřeba ropy se bude nejspíš zvyšovat až do roku 2040, a to navzdory snahám o omezování emisí...
  • IEA: Výhled ekonomiky omezí od příštího roku další růst poptávky po ropě
    Růst poptávky po ropě, který se dostavil díky oživení po pandemii covidu-19, v letošním roce skončí. Výhled světové ekonomiky a přechod na čistší paliva totiž poptávku od roku 2024 omezí. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Agentura také poprvé předpovídá vrchol světové poptávky "před koncem desetiletí".
  • IEA: Výpadky v těžbě ropy mohou zmírnit přebytek suroviny na trhu
    Převis nabídky nad poptávkou na světovém ropném trhu by mohly v letošním roce zmírnit neplánované...
  • IEA: Vývoz ruské ropy byl v březnu navzdory sankcím nejvyšší za tři roky
    Vývoz ruské ropy navzdory západním sankcím dosáhl v březnu maxima za poslední tři roky, respektive od dubna 2020. Tržby, které Moskva z prodeje suroviny získává, ale zůstávají mnohem nižší než loni. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu o tom dnes informovala Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
  • IEA: Západní sankce a averze kupců vůči ruské ropě se plně projeví od května
    Dopad západních sankcí a averze kupců vůči ruské ropě se plně projeví od května, uvedla dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Výraznému deficitu by však podle ní měl zabránit pokles poptávky v souvislosti s pandemickou situací v Číně, zvyšování produkce skupiny OPEC+ a bezprecedentní čerpání nouzových zásob Spojenými státy a jejich spojenci.
  • IEA: Zhoršení pandemie zpomalí oživení poptávky po ropě
    Současný nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem povede k pomalejšímu oživení poptávky po ropě. Ve druhé polovině roku by ale oživení mohlo podpořit rozšíření očkování a nová stimulační opatření. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Snížila také výhled růstu poptávky na letošní rok o 300.000 barelů denně.
  • IEA: Zisky ropného a plynárenského sektoru loni stouply na čtyři biliony USD
    Souhrnné zisky globálního ropného a plynárenského průmyslu se v loňském roce vyšplhaly asi na čtyři biliony dolarů (přes 88 bilionů Kč), zatímco v posledních letech se pohybovaly v průměru kolem 1,5 bilionu dolarů za rok. Uvedl to dnes výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. K růstu cen přispěly geopolitické problémy, hlavně dopady války na Ukrajině.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex