Úterý 21. ledna 2025 05:01
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna

Europoslanci se neshodli, zda Řecko postupuje v provádění reforem

05.10.2016 07:41  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Europoslanci včera ve Štrasburku debatovali o stavu hospodářských reforem v Řecku. Zda bylo v zemi dosaženo významného pokroku, se ale neshodli. Jedna část členů europarlamentu řeckou vládu za její úsilí chválila, druhá naopak tvrdila, že se Atény musí snažit mnohem více, reformy skutečně uvádět do praxe a nenechat je pouze na papíře.

K situaci v Řecku se na úvod vyjádřil eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Ten úsilí řecké vlády z posledních měsíců ocenil. "Žádný členský stát neprovádí tolik reforem současně a žádný to ani nepotřebuje. Chtěl bych vyjádřit uznání ze strany komise," uvedl Moscovici. Zdůraznil, že nyní je třeba zejména dokončit reformy, které byly zahájeny.

"Řecké orgány od počátku září zrychlily své kroky. Chtěl bych povzbudit řeckou vládu," dodal s tím, že reformy EU od Atén nepožaduje "pro vlastní potěšení, ale jde o to vrátit řecký trh zpátky na nohy a přispět k navrácení investorů do země". Silnější Řecko je podle Moscoviciho v zájmu Evropské unie. "Musíme tamnímu obyvatelstvu, mladým lidem nabídnout lepší budoucnost," dodal.

Podle italského europoslance Roberta Gualtieriho z frakce socialistů museli řečtí občané čelit nesmírně obtížně krizi, nyní je ale vidět světlo na konci tunelu. "Vidíme lepší výsledky. Myslím, že bychom měli ocenit odvahu řecké vlády," řekl.

Německý europoslanec Burkhard Balz z lidovecké frakce je ale opačného názoru. "Vláda premiéra Tsiprase si podle mě zahrává s ohněm, musí dělat více. Musí reformy provádět z vlastní vůle," prohlásil s tím, že rovněž není vhodné, aby řecký kabinet neustále svaloval vinu na unijní instituce a Mezinárodní měnový fond. "Neshoduji se s panem komisařem. Tsiprasova vláda neučinila dost," dodal.

Unijní kroky zkritizoval řecký europoslanec z frakce konzervativců a reformistů Notis Marias. "Prohloubila se chudoba, nezaměstnanost, ekonomika vyschla, nic se nezlepšilo," uvedl o současné situaci v jeho zemi. Politika takzvané trojky, tedy Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu podle něj jen zvýšila zadlužení Řecka.

Česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) zkritizovala míru privatizace, ke které v Řecku dochází. "Privatizovat služby veřejného sektoru, byť ve složité ekonomické situaci, mi přijde jako velmi špatná varianta, která se v budoucnu velmi vymstí," řekla ČTK. "Z druhé strany se jim ale evidentně nedaří vyřešit zkorumpovaný bankovní sektor, který tam je a to je špatně," dodala. Výsledky z Řecka jsou podle ní jinak pozitivní. "Tvrdí, že snižují nezaměstnanost, že dostávají lidi z hranice chudoby, což je doložitelné i těmi čísly, které dostáváme," uvedla Konečná. Vládní levicová formace SYRIZA by nyní podle ní chtěla dosáhnout toho, aby jim byla část dluhu odpuštěna. "Tvrdí, že ten dluh je natolik vysoký, že nejsou schopni ho splácet," uzavřela.

Urychlení reforem je podmínkou k tomu, aby zadlužená jihoevropská země mohla čerpat další finanční pomoc ze záchranného úvěru. Euroskupina, kterou tvoří ministři financí eurozóny, dříve v tomto roce Aténám schválila uvolnění 10,3 miliardy eur. Z této částky už odešlo do Atén 7,5 miliardy eur, zbylá tranše má být převedena, až Atény splní podmínky pomoci.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Europoslanci chtějí, aby EU rychle a výrazně pomohla ekonomikám
    Evropská unie by měla urychleně přijít s robustním plánem na obnovu ekonomik stižených koronavirovou krizí. Shodli se na tom dnes poslanci Evropského parlamentu na úvod mimořádné plenární schůze, během níž budou schvalovat balíček návrhů Evropské komise určený na okamžitou pomoc zdravotnictví, zasaženým firmám či zranitelným lidem. Podle některých europoslanců by EU měla rychlými kroky odčinit své zaváhání z počátku šíření nákazy.
  • Europoslanci chtějí rychlé spuštění krizového fondu EU
    Poslanci Evropského parlamentu podporují co nejrychlejší spuštění fondu krizové pomoci pro země Evropské unie, jehož zásadní část budou dnes schvalovat. Unijní státy by podle návrhu podporovaného velkou většinou europoslanců měly peníze věnovat především na modernizaci ekonomik, zmírnění následků koronavirové pandemie či prevenci dalších podobných krizí. První peníze z fondu obnovy o celkovém objemu 750 miliard eur (téměř 20 bilionů korun) by země mohly dostat ve druhé polovině roku.
  • Europoslanci chtějí větší kontrolu nad čínskými investicemi v EU
    Europoslanci chtějí posílit kontrolu nad zahraničními investicemi v Evropské unii, především těmi z Číny. Reagují tak na vlnu čínských akvizic v unijních státech, zejména ve Francii, v Německu a v Itálii. Parlamentní výbor pro zahraniční obchod včera podle agentury Reuters výraznou většinou podpořil zpřísnění zářijového návrhu, který v tomto duchu předložila Evropské komise. Screeningu, tedy přezkoumání ze strany EU, by mělo podléhat více nahlášených obchodů v choulostivých odvětvích a o zahraničních investicích, které by mohly poškodit zájmy jiných členských států, by dotčený stát měl s ostatními zeměmi vést diskusi.
  • Europoslanci kritizovali činnost "trojky"
    Takzvaná trojka mezinárodních věřitelů, tedy Mezinárodní měnový fond (MMF), Evropská unie a Evropská centrální...
  • Europoslanci kritizují pomalá jednání o SRM
    Europoslanci dnes kritizovali pomalá jednání o vzniku mechanismu SRM na podporu krachujících bank...
  • Europoslanci napodruhé schválili reformu emisního trhu
    Evropský parlament dnes na druhý pokus schválil reformu systému emisních povolenek, na níž se nezvykle rozdělení zákonodárci neshodli na předchozí červnové schůzi. Podle odsouhlaseného návrhu má bezplatné přidělování povolenek postupně skončit v letech 2027 až 2032.
  • Europoslanci nepodpořili rozšíření emisního trhu ani další klimatické návrhy
    Evropský parlament dnes nedokázal nalézt shodu na zpoplatnění emisí z vytápění budov a dopravy, které je jednou z klíčových součástí klimatického balíčku navrženého loni Evropskou komisí. Nebývale rozdělení europoslanci kvůli tomu odložili hlasování o dalších souvisejících normách, mezi něž patří například zavedení takzvaného uhlíkového cla nebo vytvoření sociálně klimatického fondu.
  • Europoslanci odhlasovali změny v obchodování s emisními povolenkami
    Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy od roku 2027. Odhlasovali také zavedení takzvaného uhlíkového cla na hranicích při dovozu železa, hliníku, hnojiv nebo elektřiny z třetích zemí.
  • Europoslanci potvrdili plán na 60procentní snížení emisí
    Evropský parlament schválil návrh na přísnější omezení emisí skleníkových plynů, než plánuje Evropská komise. Většina europoslanců se podle dnes oznámených výsledků středečního hlasování vyslovila pro to, aby Evropská unie zredukovala do roku 2030 zplodiny o 60 procent proti hodnotám z roku 1990. Tento krok patrně povede ke složitým vyjednáváním s členskými státy, z nichž některé považují za příliš ambiciózní již zářijový návrh komise na 55procentní snížení.
  • Europoslanci řeší podporu bank v eurozóně
    Europoslanci požadují změny v charakteru mechanismu na podporu krachujících bank v eurozóně. V jádru...
  • Europoslanci schválili návrh rozpočtu EU
    Europoslanci schválili politickým usnesením návrh dlouhodobého rozpočtu EU pro roky 2014 až 2020...
  • Europoslanci trvají na požadavcích EU pro jednání s Británií
    Evropská unie je připravena být "kreativní" v dalších vyjednáváních o budoucích vztazích s Británií, nehodlá však ustoupit ze svých zásadních požadavků. Během debaty v Evropském parlamentu to včera řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž chce EU navzdory odlišnému přístupu Londýna stále usilovat o co nejtěsnější obchodní vazby. Europoslanci dali najevo, že má komise ve vyjednáváních i nadále jejich podporu.
  • Europoslanci trvají na těsném spojení vlády práva s penězi EU
    Evropský parlament nehodlá ustoupit v požadavku na co nejtěsnější spojení kvality právního státu v členské zemi a jejího přístupu k penězům ze společných fondů Evropské unie. Šéfové nejsilnějších europarlamentních skupin dnes společně vyzvali členské státy, aby zpřísnily pravidlo, které by zabránilo přidělovat peníze z budoucího sedmiletého rozpočtu a fondu pokrizové obnovy ekonomik zemím porušujícím demokratické principy.
  • Europoslanci určili pravidla pro ratingové agentury
    Evropský parlament dnes schválil přísnější pravidla pro fungování ratingových agentur v Evropské unii...
  • Europoslanci uvítali plán obnovy, chtějí nové příjmy rozpočtu
    Převážně pozitivně hodnotili dnes poslanci Evropského parlamentu návrh fondu na obnovu ekonomik, který jim prezentovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Většina z nich oceňovala, že unijní exekutiva počítá s novými zdroji příjmů rozpočtu EU nebo že chce v rámci hospodářského oživení investovat do ekologických a digitálních priorit. Kritičtí zákonodárci upozorňovali na to, že bezprecedentní půjčku bude muset EU splácet z budoucích rozpočtů.
  • Europoslanci vyjadřují výhrady k "historické" dohodě ze summitu
    Předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes apelovali na členy Evropského parlamentu, aby podpořili dohodu unijních lídrů o rozpočtu Evropské unie na příštích sedm let. Označovali ji při tom za "historický krok vpřed pro unii" či za "stěžejní" okamžik evropských dějin. Šéfové poslaneckých frakcí ovšem vyjadřovali nesouhlas se škrty v programech na podporu vědy a výzkumu i s dalšími parametry rozpočtu.
  • Europoslanci vyzvali k neústupnosti v rozhovorech EU s Británií
    Evropský parlament dnes vyzval vyjednávače Evropské unie, aby neslevovali ze základních požadavků EU v rozhovorech o budoucích vztazích bloku s Británií. Europoslanci v doporučeních schválených výraznou většinou hlasů zdůraznili, že šéf unijního týmu Michel Barnier má bez ohledu na minimální pokrok po třech měsících debat stále jejich plnou důvěru.
  • Europoslanec: Evropský trh s kryptoměnami čeká od roku 2024 regulace
    Evropský trh s kryptoměnami včetně toho českého dozná výrazných změn. Zřejmě již od roku 2024 začnou platit nová evropská pravidla pro obchodování s kryptoaktivy označovaná jako Markets in Crypto-Assets (MiCA). Finální dokument by měl být dokončený během českého předsednictví Radě EU. Uvedl to poslanec evropského parlamentu Ondřej Kovařík (za ANO). Kryptoměnové firmy budou mimo jiné k vydávání a prodeji digitálních měn v EU potřebovat licenci a záruky pro zákazníky.
  • Euro po slovech šéfa ECB pokračuje v růstu
    Americký dolar dnes pokračuje v poklesu vůči euru. Jednotná evropská měna tak stále těží ze středečního...
  • Euro po slovech šéfa ECB prudce kleslo
    Kurz eura po dnešním vyjádření šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho prudce klesl. Draghi...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex