Úterý 21. ledna 2025 02:32
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Čínská centrální banka zavádí opatření na podporu ekonomiky

24.09.2024 09:56  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Čínská centrální banka zavádí největší opatření na podporu hospodářského růstu od pandemie nemoci covid-19. Jejich cílem je dostat ekonomiku z deflační stagnace a nasměrovat ji zpět k vládnímu cíli růstu. Analytici však upozorňují, že pro dosažení cílů je nezbytná další fiskální pomoc, uvedla dnes agentura Reuters.

Podpůrná opatření zahrnují nabídku většího objemu finančních prostředků a snížení úrokových sazeb. Jsou přitom širší, než se očekávalo. Představují další pokus obnovit důvěru v druhou největší ekonomiku světa. Řada neuspokojivých statistických údajů z poslední doby vyvolala obavy z dlouhodobého zpomalení růstu.

Analytici ale zpochybnili, jak produktivní bude poskytnutí další likvidity, vzhledem k velmi slabé poptávce po úvěrech od podniků i spotřebitelů. Upozornili také na absenci politiky zaměřené na podporu reálné ekonomické aktivity.

"Je to nejvýznamnější stimulační balíček, jaký centrální banka zavádí od začátku pandemie," uvedl analytik Julian Evans-Pritchard z Capital Economics. "Sám o sobě ale nemusí stačit," dodal. Vláda si dala cíl, aby se hrubý domácí produkt (HDP) v letošním roce zvýšil zhruba o pět procent.

Po oznámení plánů na snížení výpůjčních nákladů a přísun dalších finančních prostředků do ekonomiky a zmírnění zátěže pro domácnosti při splácení hypoték zpevnily čínské akcie i dluhopisy. Širší index asijských akcií se dostal na nejvyšší hodnotu za dva a půl roku, čínský jüan k dolaru je pak nejvýše za 16 měsíců.

Guvernér centrální banky Pchan Kung-šeng na tiskové konferenci uvedl, že banka už brzy sníží o půl procentního bodu sazbu povinných minimálních rezerv (RRR). Tou centrální banka reguluje objem hotovosti, který musejí komerční banky držet jako rezervu. Uvolní se tak zhruba jedna miliarda jüanů (3,2 miliardy Kč) pro nové úvěry. V závislosti na vývoji likvidity na trhu bude možné sazbu v letošním roce snížit o dalšího čtvrt až půl procentního bodu.

Centrální banka také o 0,2 procentního bodu na 1,5 procenta sníží sedmidenní repo sazbu, což je její nová referenční sazba, stejně jako další úrokové sazby. Guvernér ale neupřesnil, kdy tyto kroky vstoupí v platnost.

"Ta opatření pravděpodobně přicházejí trochu pozdě, ale je lepší pozdě než nikdy," řekl hlavní ekonom firmy Natixis Gary Ng. "Čína potřebuje prostředí nižších sazeb, aby posílila důvěru," dodal.

Oznámená opatření také zahrnují snížení průměrných úrokových sazeb u stávajících hypoték o půl procentního bodu a snížení požadavku na minimální akontaci úvěru na 15 procent u všech typů obytných nemovitostí. Analytici nejsou přesvědčeni, že nejnovější opatření budou mít výrazný dopad na trh.

Čínský trh s nemovitostmi je od dosažení vrcholu v roce 2021 v silném útlumu. Peking v reakci na to zrušil řadu omezení pro nákup nemovitostí a prudce snížil hypoteční sazby a požadavky na akontaci. Zatím se mu ale nepodařilo zvýšit poptávku ani zastavit prudký propad cen realit. Krize na trhu s nemovitostmi těžce doléhá na ekonomiku a ochromuje důvěru spotřebitelů vzhledem k tomu, že 70 procent úspor domácností je uloženo v nemovitostech.

Centrální banka také představila dva nové nástroje na podporu kapitálového trhu. Jeden poskytuje fondům, pojišťovnám a makléřům snadnější přístup k financování nákupu akcií, zatímco ten druhý poskytuje komerčním bankám levné úvěry od centrální banky k financování nákupů akcií jiných subjektů nebo k odkupu vlastních akcií.

Zdroj: Reuters, ČTK, Capital Economics, Natixis

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Čínská centrální banka podpoří půjčování malým firmám
    Čínská centrální banka (PBOC) včera poprvé od února 2016 snížila některým bankám požadavek na držení minimálních rezerv. PBOC chce tímto krokem podpořit poskytování půjček menším firmám a povzbudit stagnující soukromý sektor.
  • Čínská centrální banka pozastaví nákupy dluhopisů
    Čínská centrální banka (PBOC) pozastaví tento měsíc nákupy státních dluhopisů. Krok zdůvodnila nedostatkem dluhopisů na trhu, protože poptávka je vyšší než nabídka. Zpráva vyvolala nárůst výnosů dluhopisů a podnítila spekulace, že cílem je ochrana klesající domácí měny, uvedla agentura Reuters.
  • Čínská centrální banka překvapivě snížila klíčový úrok na 1,90 procenta
    Čínská centrální banka dnes překvapivě snížila klíčovou krátkodobou úrokovou sazbu o desetinu bodu na 1,90 procenta. V oznámení uvedla, že tak činí ve snaze udržet v bankovním systému dostatečnou likviditu. Statistika z poslední doby totiž podle analytiků ukazuje, že hospodářské oživení po pandemii je slabší, než úřady očekávaly.
  • Čínská centrální banka překvapivě zvýšila úroky
    Čínská centrální banka dnes překvapivě zvýšila úrokové sazby. K tomuto kroku přistoupila jen několik hodin poté, co svoji hlavní úrokovou sazbu zvýšila centrální banka USA (Fed). Čínská centrální banka (PBOC) naposledy zvýšila úroky letos v březnu. Peking se snaží omezit odliv kapitálu ze země a současně neohrozit ekonomický růst, napsala agentura Reuters.
  • Čínská centrální banka snížila klíčový úrok pro střednědobé úvěry
    Čínská centrální banka dnes o desetinu bodu snížila úrokovou sazbu u jednoročních úvěrů, které poskytuje bankám a finančním institucím. Podle agentury AFP má krok podpořit poskytování úvěrů domácnostem a firmám. Podle agentury Reuters analytici snížení úrokové sazby očekávali.
  • Čínská centrální banka snížila kvůli koronaviru úroky
    Čínská centrální banka (PBOC) poprvé po třech měsících snížila základní úrokovou sazbu, aby podpořila domácí ekonomiku zasaženou epidemií koronaviru. Roční primární úvěrová sazba (LPR), od které se odvíjí úrokové sazby, za které komerční banky poskytují úvěry domácnostem a podnikům, se sníží na 4,05 procenta z 4,15 procenta, oznámila banka.
  • Čínská centrální banka snížila úroky
    Čínská centrální banka ode dneška snížila úrokové sazby. Sedmidenní repo sazba klesla o 0,2 procentního bodu na 1,50 procenta, další tři sazby klesly také o 0,2 bodu. V úterý centrální banka oznámila největší opatření na podporu hospodářského růstu od pandemie covidu-19 a uvedla, že sníží sazby, tehdy ale neupřesnila, kdy se tak stane. Cílem opatření je dostat ekonomiku z deflační stagnace a nasměrovat ji zpět k vládnímu cíli pětiprocentního růstu.
  • Čínská centrální banka snížila úroky, aby podpořila růst
    Čínská centrální banka dnes snížila důležité základní úrokové sazby z úvěrů o čtvrt procentního bodu. Učinila tak poté, co minulý měsíc v rámci balíčku stimulačních opatření na oživení ekonomiky snížila i ostatní základní sazby. Jednoletá primární úvěrová sazba (LPR) klesla na 3,1 procenta a pětiletá na 3,6 procenta. Oznámila to dnes čínská centrální banka (PBOC).
  • Čínská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu
    Čínská centrální banka dnes už podruhé v letošním roce snížila svou základní úrokovou sazbu, aby podpořila domácí ekonomiku. Ta se nyní potýká s negativními důsledky koronaviru. Roční primární úvěrová sazba (LPR), od níž se odvíjejí úrokové sazby, za které komerční banky poskytují úvěry domácnostem a podnikům, klesne na 3,85 z dosavadních 4,05 procenta. Uvedla to agentura Reuters.
  • Čínská centrální banka zavádí nová stimulační opatření
    Čínská centrální banka dnes snížila jednu ze svých klíčových úrokových sazeb na rekordní minimum a zmírnila požadavky na rezervy komerčních bank. Snaží se tak podpořit ekonomiku, která se potýká s negativními důsledky koronaviru. Ohlášená opatření napumpují do finančního systému celkem 43 miliard dolarů (více než bilion Kč), uvedla agentura Reuters.
  • Čínská centrální banka zvýšila úroky
    Čínská centrální banka dnes potřetí za poslední tři měsíce zvýšila krátkodobé úrokové sazby. Učinila tak několik hodin poté, co zvýšení úroků ohlásila americká centrální banka (Fed). Japonská centrální banka na dnešním zasedání ponechala svou měnovou politiku beze změny.
  • Čínská data si pohrávají s AUD a NZD
    Pro Austrálii i Nový Zéland je Čína hlavním obchodním partnerem, není proto divu, že se hodnota jejich...
  • Čínská delegace hovoří o významném pokroku v jednáních s USA
    Čínská obchodní delegace oznámila, že bylo docíleno "významného pokroku" v nejnovějším kole obchodních jednání se Spojenými státy. S odvoláním na čínská státní média o tom dnes informoval zpravodajský web BBC.
  • Čínská ekonomika by za 2017 měla stoupnout o 6,9 procenta
    Čínská ekonomika v loňském roce zřejmě vzrostla o 6,9 procenta. Zrychlila tak z 26letého minima v roce 2016, kdy hrubý domácí produkt stoupl o 6,7 procenta. Uvedl to podle tiskové agentury Nová Čína premiér Li Kche-čchiang.
  • Čínská ekonomika citelně zpomaluje
    Obchodní bilance Číny skončila v srpnu přebytkem 26,7 miliardy dolarů, což je proti červenci nárůst...
  • Čínská ekonomika je čím dál zranitelnější
    Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes vyzval Čínu k důraznějšímu postupu při realizaci hospodářských...
  • Čínská ekonomika letos poroste nejpomaleji za 44 let
    Čínská ekonomika letos kvůli dopadům koronaviru patrně vzroste jen o 2,5 procenta, a vykáže tak nejslabší vzestup za 44 let. Myslí si to většina analytiků, které v anketě oslovila agentura Reuters. Takový vývoj by představoval prudké zpomalení druhé největší ekonomiky světa proti loňským 6,1 procenta a byl by hluboko pod březnovým odhadem 5,4 procenta.
  • Čínská ekonomika letos poroste o 7,6 %
    Světová banka (SB) předpokládá, že růst čínské ekonomiky v letošním roce mírně zpomalí a dosáhne 7,6 procenta...
  • Čínská ekonomika letos zpomalí na 7,6 %
    Čínská ekonomika v letošním roce mírně zpomalí růst, i tak by se ale měl hrubý domácí produkt zvýšit o 7,6...
  • Čínská ekonomika loni rostla o 6,9 %
    Čínská ekonomika v uplynulém roce vzrostla nejpomaleji za 25 let. Hrubý domácí produkt (HDP) se...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna