Středa 03. července 2024 04:24
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
FTMO král

Technologické giganty Google i Amazon ničí rostoucí úroky. Bezos přišel jen od začátku září o tolik peněz, kolik mají Kellner s Babišem dohromady

26.10.2018 10:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Když byly ještě úrokové sazby v USA nízko, technologičtí giganti Google či Amazon zažívaly nefalšovanou ziskovou jízdu. Zakladatele Amazonu Jeffa Bezose dokonce letos v červenci tahle jízda dovezla na pozici nejbohatšího člověka novodobých dějin.

Nyní však s růstem sazeb oba giganti naráží. A Bezos chudne. Od začátku září přišel o více než 370 miliard korun. Takové jmění zhruba odpovídá součtu jmění Petra Kellnera a Andreje Babiše, dvou nejbohatších Čechů. Na další propad majetku se navíc Bezos musí připravit při pátečním obchodování, jelikož Amazon svými výsledky za třetí čtvrtletí zklamal. Tržby největšího světového online obchodu druhé čtvrtletí po sobě zaostaly za očekáváním trhu. Něco takového se Amazonu nepřihodilo za poslední takřka čtyři roky. A zklamaly zrovna tak výsledky Googlu, resp. jeho mateřské společnosti Alphabet.

Americká centrální banka postupně, ale jistě utahuje měnové šrouby. Měnovou politiku zpřísňuje nejen samotným navyšováním úrokových sazeb, ale také redukcí své bilance. Bilanci v uplynulých deseti letech nafukovala záchranná opatření centrální banky, zejména nákup amerických vládních dluhopisů a také hypotečních cenných papírů. V posledním roce však už její objem klesá.  

Od října 2017, kdy americká centrální banka s redukcí bilance začala, se její velikost snížila o 285 miliard dolarů. Nyní činí necelé 4,2 bilionu dolarů. Centrální banka nejen, že už nenakupuje za nově vytvářené dolary americké dluhopisy či hypoteční cenné papíry, ale ani výnos z nich dále nereinvestuje. Velký kupec těchto cenných papíru tedy mizí z trhu, což pochopitelně vede k poklesu jejich ceny.

S poklesem ceny dluhopisů rostou jejich výnosy, tedy úrokové sazby. Investorům se kvůli (nejen) růstu dluhopisových výnosů otevírají nové možnosti, jak zhodnotit svůj majetek, a stahují svůj kapitál právě z firem jako Amazon nebo Google. Navíc růst úrokových sazeb a zeštíhlování bilance americké centrální banky zhoršuje vyhlídky středních a vyšších vrstev v USA.  Ty mají nemalou část svého majetku právě v akciích.

S růstem sazeb se tedy zhoršují vyhlídky na další bohatnutí těchto Američanů, takže lze předpokládat, že firmy jako Amazon nebo Googlu nebudou mít dále z čeho tak překotně růst. Neboť faktický motor jejich vzestupu – spotřebitelské výdaje Američanů – už dále svůj chod zrychlovat nebude.

I tak si však Google ani Amazon na končící desetileté období extrémně levných peněz určitě nestěžují. Dalo jim pohádkově vydělat. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Technologická skupina SatoshiLabs vytvořila odvětví a standardy pro celý svět, nyní bilancuje 10 let. Zabodovala i s novými modely od Trezoru
    Letos je to 10 let od vzniku nejznámější a největší české kryptospolečnosti, skupiny SatoshiLabs. Spolu s první kryptopeněženkou Trezor ale v SatoshiLabs vytvořili také bezpečnostní standardy, které tvoří základ pro naprostou většinu současných hardwarových peněženek na světě. Na svém kontě má skupina zároveň desítky dalších prvenství v kryptoprůmyslu a její výrobky a služby používají miliony uživatelů. A s novinkami nekončí. Vedle Trezoru má být následující rok bohatý na novinky také v dceřiných společnostech Tropic Square, Invity a Vexl. Skupina je jednou z poměrově nejziskovějších firem Česka. Její tržby činily za rok 2021 přes 1,2 miliardy korun, zisk EBITDA 720 milionů korun.
  • Technologické akcie a bezpečné dluhopisy dnes rostou. Ropa ze zisků slevila
    Asijské akcie otevřely týden ztrátově, evropské indexy si následně drží skromné zisky a na Wall Street po otevření slušně roste IT sektor, zatímco zbytek žádné velké výkony také nepředvádí. Mezitím výnosy dluhopisů v USA a jádru eurozóny mírně klesají, přičemž na periferii mají naopak tendenci růst. Ropa od rána slevila ze svých zisků, ale stále je zhruba o procento nahoře.
  • 🔻🔻Technologické akcie klesajú, ropa rastie
    Zdá sa, že inflačné tlaky sa budú zvyšovať. Keďže ceny energií na celom svete rastú, kríza sa rozšírila aj na ropný trh. Ropa môže byť aj zdrojom energie, ale očividne dodatočný dopyt z tohto segmentu bez úpravy ponuky vyvíja silný tlak na rast cien. Z tohto dôvodu trhy dúfali, že OPEC+ ponúkne pomocnú ruku, ale zdá sa, že tomu tak nie je.
  • Technologické akcie klesaly nejvíc od roku 2014
    Aféra společnosti Cambridge Analytica minulý týden odstartovala výprodej akcií Facebooku. Nedůvěra investorů se ale od...
  • Technologické akcie lídry seance
    Středeční obchodovaní nakoply data k americké inflaci a indexy velké trojky zakončily den v plusových hodnotách, kdy nejsilnějším byl technologický index Nasdaq Composite, který přidal více jak 1 %. Mezi hlavní tahouny na trhu patřily akcie společností z polovodičového sektoru, kdy kupříkladu Nvidia a AMD posílily okolo 4 %. Po dvoudenní rally prozatím skončila spanilá jízda meme stocks, tedy akcií oblíbených u investorů nejen na sociální síti Reddit. K nejvýraznějším společnostem se řadí Gamestop a AMC. Oba jmenované tituly odepsaly okolo 20 %.
  • Technologické akcie míří vzhůru, dolar klesá
    Evropské akcie se po počátečních ztrátách drží lehce nad včerejším závěrem. To ale nestačí na to, aby se evropský blue chip index vyhnul svému nejhoršímu roku od roku 2018. Na druhé straně Atlantiku se akcie obchodují výše poté, co počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti k minulému týdnu mírně vzrostl. Stále ale zůstává blízko historických minim. Výnosy státních dluhopisů klesly a kurz dolaru prodloužil svůj pokles. Z akcií se daří zejména technologickému sektoru, kde rostou giganti jako Tesla, Apple, Amazon a Microsoft.
  • Technologické akcie nakonec vysoké zisky neudržely
    Americké akcie si včera připsaly zhruba půl procenta. Nejziskovějším odvětvím se staly telekomunikace, které přidaly 1,8 %. Přes jedno procento se přehouply ještě akcie energetických společností a těžařů a zpracovatelů komodit. Slušné zisky z počátku seance vykazovaly i informační technologie po výsledcích Alphabetu, nicméně poté začali investoři vybírat zisky. Technologický Nasdaq tak nakonec uzavřel včerejší obchodování na nule. Nejvíce tomuto vývoji přispěly akcie Microsoftu, Netflixu a Tesly.
  • Technologické akcie sílí. Ropa je na dvouletých maximech
    Začátek zkráceného obchodního týdne se nesl ve znamení zisků. Všechny hlavní americké akciové indexy přidávaly na síle a vytvořily nová rekordní maxima.
  • Technologické akcie zahájily rok výrazným poklesem
    Letošní rok nezačal pro akcie vůbec dobře. Odstartoval totiž výraznou korekci v růstovém sektoru, který táhly dolů zejména technologické společnosti. Indexy Nasdaq 100 a Goldman Sachs non profitable technology index odepsaly přes 12 procent a dostaly se do tzv. medvědího trhu. Poklesu ale zřejmě nemusí být konec vzhledem k očekávanému zvyšování úrokových sazeb.
  • Technologické akcie: 5 nejlepších akcií roku 2021, které musíte znát!
    Technologickým akciím se za poslední rok dařilo. V minulém roce společnosti jako Apple, Amazon, Google a Spotify dokázaly posílit americké indexy, přestože byl daný rok silně ovlivněn pandemií koronaviru. Po neuvěřitelném růstu cen a rekordních maximech v roce 2020 jsou investice do technologických akcií i nadále velmi atraktivní. Ale do jakých akcií investovat?
  • Technologické giganty ztrácejí. Dolů je táhne koronavirus
    Technologické giganty ztrácejí. Dolů je táhne koronavirus Situace na trzích momentálně nevypadá ideální. A přestože po dosavadních výprodejích většina odborníků předpokládá, že akciové trhy již mají dno za sebou – až vývoj v nejbližším období ukáže, zda je to skutečně tak. Momentálně je totiž propad způsoben především v důsledku paniky kolem COVID -19, ale další by mohl přijít po zveřejnění hospodářských výsledků jednotlivých firem. Obrovské propady neobešli ani největší technologické společnosti jako Amazon, Apple a Microsoft. Od svých posledních vrcholů, které dosahovaly v únoru se akcie obou společností propadly v řádu desítek procent.
  • Technologické hvězdy stahují trh do propasti
    Známé technologické společnosti se zdály být v loňském roce neporazitelné a každý, kdo do nich neinvestoval, byl považován minimálně za neprozíravého, ne-li přímo za amatéra. Jenže ejhle, z “expertů” se velmi rychle stali amatéři a naopak. Loňští šampioni si nejenže nevedou moc dobře, ale díky své předchozí velké popularitě a velké tržní kapitalizaci stahují celý trh ke dnu. Při většině poklesů skupina populárních technologických akcií FAANG celkem spolehlivě klesá více než průměrný trh, měřeno například indexem S&P 500 nebo Nasdaq 100. Nic nenasvědčuje tomu, že by se v horizontu nejbližších týdnů na tomto negativním výhledu mělo něco zásadně změnit. Ba naopak, negativní nálada na trzích se s každým dalším poklesem spíše utvrzuje.
  • Technologické IPO Mongo DB
    MongoDB, databázová softwarová společnost se sídlem v New Yorku, podala návrh na veřejný úpis akcií (IPO) u Komise pro cenné papíry a burzu. Hlavním důvodem, tak jako u jiných technologických firem, nebo jinak řečeno kapitálově lehkých společností, je kapitalizace firmy a optimalizace CF, protože když Mongo neustále zvyšuje svůj obrat i čistý zisk, není schopna z vlastních zdrojů financovat další růst firmy a další vývoj, a to i přes fakt, že se její tržby téměř zdvojnásobily (y/y).
  • Technologické lídry na Wall Street zasáhl výběr zisků
    Americké akciové trhy včera pokračovaly v nepřesvědčivých výsledcích z úvodu týdne. Index Nasdaq 100 ztratil od začátku týdne přibližně 1,5 %, a tak míří k první týdenní ztrátě po sérii pěti týdenních růstů v řadě. Největší pohroma v rámci indexu S&P 500 potkala akcie společnosti Salesforce, které se propadly přibližně o 20 % při největším denním propadu od roku 2004. Dalším propadákem v technologickém odvětví byl nedávný neotřesitelný lídr – akcie společnosti CrowdStrike, které propadly o téměř 10 % při nejhorším propadu od února tohoto roku. Tato zpráva se nelíbila ani investorům Cloudflare a její akcie odepsaly podobnou ztrátu. Akcie Nvidia přerušily čtyřdenní růst, a akcie Dell nedokázaly navázat na předchozích šest růstů v řadě.
  • Technologické odvětví stouplo o 50 % oproti minimům z minulého roku
    Akcie čipů patřily v roce 2022 k těm, které si vedly nejhůře, přičemž iShares Semiconductor ETF ztratil přes 35 % své hodnoty. Sektor ale tyto ztráty v tichosti dostává zpět a index od svých říjnových minim stoupl skoro o polovinu, čímž překonal hlavní americké indexy.
  • Technologické tituly: bublina, nebo podložený růst?
    Akciový trh od prudkého propadu v únoru a v březnu zaznamenává v posledních dnech svá historická maxima. Jde však o podložený růst nebo se jedná o "bublinu"? Jeden z hlavních indexů S & P 500, který sdružuje výkonnost 500 největších společností ve Spojených státech, se nachází v blízkosti svých historických maxim.
  • Technologické tituly hnaly asijsko-pacifický region vzhůru, Hang Seng +2,09 %
    Asijské indexy v pondělní obchodní seanci rostly především díky technologickému sektoru. Mezi tahouny patří Tencent a TSMC.
  • Technologické tituly tlačí indexy směrem dolů
    Technologické akcie včera táhly index S&P 500 níže. Obchodníci zůstali opatrní před týdnem, který přinese rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách a výsledky velkých technologických společností, včetně společností Alphabet a Meta Platforms. Ztráty indexu S&P 500 přesáhly 1 %. Technologický index Nasdaq 100 klesl o téměř 2 %. Oba indexy klesaly pod tíhou společností Microsoft, Apple, Nvidia a Tesla.
  • Technologické tituly včera vedly
    Včerejší obchodní seance ve Spojených státech byla na začátku ve znamení lehké nervozity. Sentiment se však nakonec rychle otočil a většina hlavních indexů nakonec skončily mírně v kladných přírůstcích. Nejlépe si včera vedly technologické tituly a především výrobci čipů. Například Nvidia rostla nakonec téměř o tři procenta, když se ještě hned po otevření obchodovala o 2,5 % níže oproti závěru z předchozího dne.
  • Technologický Nasdaq koriguje, daří se energetice
    Americký technologický index Nasdaq dnes koriguje rally z konce minulého týdne, když klesá o 0,8 %. Za poslední 3 dny je ale stále 8,5 % nahoře. Index S&P 500 je taktéž v červeném teritoriu, ovšem pouze kosmetických 0,2 %. Dow Jones Industrial Average je dnes dokonce 0,1 % v kladných hodnotách, ten ovšem nezažil tak rapidní nárůst a od čtvrtka posílil pouze o 3,9 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI