Úterý 24. prosince 2024 20:02
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Nastroje

Technologické akcie klesaly nejvíc od roku 2014

28.03.2018 09:47  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aféra společnosti Cambridge Analytica minulý týden odstartovala výprodej akcií Facebooku. Nedůvěra investorů se ale od té doby přelila i na další technologické tituly. Technologický index FANG ztratil za minulý týden 6 procent, to je nejvíc od roku 2014.

 

Technologické akcie patřily za uplynulé roky mezi ty vůbec nejrychleji rostoucí. Jejich výkonnost v rámci amerického akciového trhu byla dokonce tak vysoká, že se ujalo označení FANG, podle iniciálů čtyř klíčových technologických firem s výrazně růstovými akciemi, Facebooku, Amazonu, Netflixu a Googlu (nyní Aplhabet).

 

A situace došla ještě dál, když byl vytvořen tzv. FANG index, který sdružuje technologické akcie z USA a Číny (kromě již zmíněné čtveřice obsahuje ještě šest dalších technologických titulů, Apple, NVIDIA, Tesla, Twitter a čínské společnosti Alibaba a Baidu). A právě tento index poklesl v úterý za jediný den o 5.6 procenta a za poslední týden obchodování o 6 procent. Od vrcholku 12. března pak technologické tituly poklesly dokonce o 12 procent, když za celé období zaznamenaly růst jen ve třech dnech.

 

Po únorovém propadu celého amerického trhu by se chtělo říci, že se nejedná o zásadní událost. Jenomže technologické tituly a index FANG horší týdenní propad nezažily od roku 2014, v lepší kondici přežily i prudké únorové turbulence.

 

Na vině jsou pochybnosti investorů vyvolané aférou Cambridge Analytica. Ty se nyní přelily do širší obavy o to, jestli technologické firmy mohou do budoucna pokračovat v růstu ziskovosti, který si předsevzaly a na kterém je založeno jejich současné ocenění. Technologické tituly mají rekordní poměr P/E, tedy poměr mezi cenou akcií firmy a ziskem na akcii. Ten u indexu FANG dosáhl před nedávnem na hodnotu 67, což je trojnásobek průměru indexu S&P 500. Znamená to, že v ceně technologických titulů je velmi štědře započítán i budoucí růst, který ovšem nemusí nikdy přijít nebo může výrazně zaostat za očekáváním.

 

V uplynulých dnech klesl Facebook o 5 procent, Amazon o 4 procenta, Netflix o 6 procent a Alphabet o 4.5 procenta. Vedle nich pak klesaly i další technologické firmy, které v indexu jsou zahrnuty. Například Twitter po zprávách o tom, že by sociální sítě měly být přísněji regulované, poklesl o 12 procent. NVIDIA zase v reakci na své rozhodnutí zmrazit testy samořídících automobilů kvůli nedávné smrtelné havárii samořídícího vozu Tesla poklesla o 8 procent. A v souvislosti se stejnou havárií klesly o 8 procent i akcie samotné Tesly, která se nyní stane objektem vyšetřování, zda za nehodu společnost nenese vinu zanedbáním svých povinností.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Technika pro dnešní den: EUR/AUD, Ropa WTI, AUD/USD
    Měnový pár EUR/AUD je nyní pod vlivem tzv. „carry tadu“ obchodu. Euro po zasedání ECB oslabuje vůči m...
  • Technika pro dnešní den: EUR/USD, NZD/USD, stříbro, EUR/AUD
    Měnový pár EUR/USD prorazil konsolidační trojúhelník směrem nahoru. Ačkoliv snížení úrokových sazeb poslalo EUR/USD...
  • Technika pro dnešní den: FOIL, FGOLD, USD/CAD
    Americká ropa WTI se podruhé vrací k úrovni 105 USD za barel, která podle všeho momentálně slouží jako silná hlad...
  • Technika pro dnešní den: GBP/JPY, FCOPPER, USD/CAD
    Měnový pár GBP/JPY se díky Carneyho slovům o možnosti dřívějšího zvýšení úrokových sazeb vymanil z ...
  • Technika pro dnešní den: GBP/NZD, AUD/CAD, BOSSA USD
    Měnový pár GBP/NZD po výprodeji, který doprovázel libru v první polovině června, konsoliduje v trojúhelníkové for...
  • Technika pro dnešní den: Zlato, GBP/AUD, GBP/USD, NZD/JPY
    Zlato po silném výprodeji konsoliduje ve formaci trojúhelníku, jejíž opuštění by mohlo znamenat dosažení n...
  • 💵Technologická ETF zaznamenávají vysoký příliv kapitálu!
    Euforie na akciovém trhu, kterou podpořila technologie umělé inteligence a vyhlídka na brzké ukončení zvyšování úrokových sazeb v USA, způsobila, že kapitál investorů začal velmi rychle proudit do technologických ETF. Tržní býci vzhlížejí především k indexu Nasdaq 100, který byl v loňském roce silně přeprodaný, a existuje velká šance, že první polovina letošního roku bude z hlediska pozitivních změn na tomto indexu patřit k těm rekordním. Kapitalizace sedmi největších amerických technologických společností se od začátku roku zvýšila o rekordních téměř 3,8 bilionu dolarů. V květnu se mezi společnosti s hodnotou vyšší než 1 bilion dolarů zařadila společnost Nvidia, která vedla zběsilý růst akcií výrobce polovodičů. Kyvadlo akciového trhu je opět v pohybu - od paniky a obav z opakování výprodeje "dot-com" bubliny jsme plynule přešli k extrémní euforii. Uprostřed ní už akcie Applu nebo Microsoftu dosáhly nových historických maxim a technologické ETF fondy už dlouho nezaznamenaly tak obrovský příliv peněz. Čím jsou způsobeny?
  • Technologická skupina SatoshiLabs vytvořila odvětví a standardy pro celý svět, nyní bilancuje 10 let. Zabodovala i s novými modely od Trezoru
    Letos je to 10 let od vzniku nejznámější a největší české kryptospolečnosti, skupiny SatoshiLabs. Spolu s první kryptopeněženkou Trezor ale v SatoshiLabs vytvořili také bezpečnostní standardy, které tvoří základ pro naprostou většinu současných hardwarových peněženek na světě. Na svém kontě má skupina zároveň desítky dalších prvenství v kryptoprůmyslu a její výrobky a služby používají miliony uživatelů. A s novinkami nekončí. Vedle Trezoru má být následující rok bohatý na novinky také v dceřiných společnostech Tropic Square, Invity a Vexl. Skupina je jednou z poměrově nejziskovějších firem Česka. Její tržby činily za rok 2021 přes 1,2 miliardy korun, zisk EBITDA 720 milionů korun.
  • Technologické akcie a bezpečné dluhopisy dnes rostou. Ropa ze zisků slevila
    Asijské akcie otevřely týden ztrátově, evropské indexy si následně drží skromné zisky a na Wall Street po otevření slušně roste IT sektor, zatímco zbytek žádné velké výkony také nepředvádí. Mezitím výnosy dluhopisů v USA a jádru eurozóny mírně klesají, přičemž na periferii mají naopak tendenci růst. Ropa od rána slevila ze svých zisků, ale stále je zhruba o procento nahoře.
  • 🔻🔻Technologické akcie klesajú, ropa rastie
    Zdá sa, že inflačné tlaky sa budú zvyšovať. Keďže ceny energií na celom svete rastú, kríza sa rozšírila aj na ropný trh. Ropa môže byť aj zdrojom energie, ale očividne dodatočný dopyt z tohto segmentu bez úpravy ponuky vyvíja silný tlak na rast cien. Z tohto dôvodu trhy dúfali, že OPEC+ ponúkne pomocnú ruku, ale zdá sa, že tomu tak nie je.
  • Technologické akcie lídry seance
    Středeční obchodovaní nakoply data k americké inflaci a indexy velké trojky zakončily den v plusových hodnotách, kdy nejsilnějším byl technologický index Nasdaq Composite, který přidal více jak 1 %. Mezi hlavní tahouny na trhu patřily akcie společností z polovodičového sektoru, kdy kupříkladu Nvidia a AMD posílily okolo 4 %. Po dvoudenní rally prozatím skončila spanilá jízda meme stocks, tedy akcií oblíbených u investorů nejen na sociální síti Reddit. K nejvýraznějším společnostem se řadí Gamestop a AMC. Oba jmenované tituly odepsaly okolo 20 %.
  • Technologické akcie míří vzhůru, dolar klesá
    Evropské akcie se po počátečních ztrátách drží lehce nad včerejším závěrem. To ale nestačí na to, aby se evropský blue chip index vyhnul svému nejhoršímu roku od roku 2018. Na druhé straně Atlantiku se akcie obchodují výše poté, co počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti k minulému týdnu mírně vzrostl. Stále ale zůstává blízko historických minim. Výnosy státních dluhopisů klesly a kurz dolaru prodloužil svůj pokles. Z akcií se daří zejména technologickému sektoru, kde rostou giganti jako Tesla, Apple, Amazon a Microsoft.
  • Technologické akcie nakonec vysoké zisky neudržely
    Americké akcie si včera připsaly zhruba půl procenta. Nejziskovějším odvětvím se staly telekomunikace, které přidaly 1,8 %. Přes jedno procento se přehouply ještě akcie energetických společností a těžařů a zpracovatelů komodit. Slušné zisky z počátku seance vykazovaly i informační technologie po výsledcích Alphabetu, nicméně poté začali investoři vybírat zisky. Technologický Nasdaq tak nakonec uzavřel včerejší obchodování na nule. Nejvíce tomuto vývoji přispěly akcie Microsoftu, Netflixu a Tesly.
  • Technologické akcie sílí. Ropa je na dvouletých maximech
    Začátek zkráceného obchodního týdne se nesl ve znamení zisků. Všechny hlavní americké akciové indexy přidávaly na síle a vytvořily nová rekordní maxima.
  • Technologické akcie zahájily rok výrazným poklesem
    Letošní rok nezačal pro akcie vůbec dobře. Odstartoval totiž výraznou korekci v růstovém sektoru, který táhly dolů zejména technologické společnosti. Indexy Nasdaq 100 a Goldman Sachs non profitable technology index odepsaly přes 12 procent a dostaly se do tzv. medvědího trhu. Poklesu ale zřejmě nemusí být konec vzhledem k očekávanému zvyšování úrokových sazeb.
  • Technologické akcie ztrácejí před zasedáním Fedu
    Na technologických akciích včera pokračoval pohyb jižním směrem, když index Nasdaq oslabil o 1,3 %. Platforma pro internetové platby PayPal včera po zveřejnění výsledků narostla o 8,6 %. Dařilo se především díky zvýšenému výhledu zisku na letošní rok. Sebevědomí platformě dodává očekávané zvýšení plateb po letních prázdninách. Nízkonákladová letecká společnost JetBlue překvapila rekordním ziskem, představila plán na snížení nákladů a i díky tomu včera přidala 12,3 %. Naopak farmaceutická společnost Merck nedostála očekáváním investorů, především z důvodu akvizice společnosti EyeBio a propadla o 9,8 %. Farmaceutický gigant Pfizer zvýšil výhled ziskovosti, pohyb jeho akcií byl v kontextu předchozích zmiňovaných společností více umírněný a Pfizer přidal 2,1 %.
  • Technologické akcie: 5 nejlepších akcií roku 2021, které musíte znát!
    Technologickým akciím se za poslední rok dařilo. V minulém roce společnosti jako Apple, Amazon, Google a Spotify dokázaly posílit americké indexy, přestože byl daný rok silně ovlivněn pandemií koronaviru. Po neuvěřitelném růstu cen a rekordních maximech v roce 2020 jsou investice do technologických akcií i nadále velmi atraktivní. Ale do jakých akcií investovat?
  • Technologické giganty Google i Amazon ničí rostoucí úroky. Bezos přišel jen od začátku září o tolik peněz, kolik mají Kellner s Babišem dohromady
    Když byly ještě úrokové sazby v USA nízko, technologičtí giganti Google či Amazon zažívaly nefalšovanou ziskovou jízdu. Zakladatele Amazonu Jeffa Bezose dokonce letos v červenci tahle jízda dovezla na pozici nejbohatšího člověka novodobých dějin.
  • Technologické giganty ztrácejí. Dolů je táhne koronavirus
    Technologické giganty ztrácejí. Dolů je táhne koronavirus Situace na trzích momentálně nevypadá ideální. A přestože po dosavadních výprodejích většina odborníků předpokládá, že akciové trhy již mají dno za sebou – až vývoj v nejbližším období ukáže, zda je to skutečně tak. Momentálně je totiž propad způsoben především v důsledku paniky kolem COVID -19, ale další by mohl přijít po zveřejnění hospodářských výsledků jednotlivých firem. Obrovské propady neobešli ani největší technologické společnosti jako Amazon, Apple a Microsoft. Od svých posledních vrcholů, které dosahovaly v únoru se akcie obou společností propadly v řádu desítek procent.
  • Technologické hvězdy stahují trh do propasti
    Známé technologické společnosti se zdály být v loňském roce neporazitelné a každý, kdo do nich neinvestoval, byl považován minimálně za neprozíravého, ne-li přímo za amatéra. Jenže ejhle, z “expertů” se velmi rychle stali amatéři a naopak. Loňští šampioni si nejenže nevedou moc dobře, ale díky své předchozí velké popularitě a velké tržní kapitalizaci stahují celý trh ke dnu. Při většině poklesů skupina populárních technologických akcií FAANG celkem spolehlivě klesá více než průměrný trh, měřeno například indexem S&P 500 nebo Nasdaq 100. Nic nenasvědčuje tomu, že by se v horizontu nejbližších týdnů na tomto negativním výhledu mělo něco zásadně změnit. Ba naopak, negativní nálada na trzích se s každým dalším poklesem spíše utvrzuje.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani