Neděle 22. prosince 2024 02:10
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Partner

Lithium: Česko má „kauzu“, zatímco svět pospíchá s těžbou

05.10.2018 11:39  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V Česku už tradičně před volbami oživuje média „těžba lithia pod Cínovcem“, ve světě se přitom v těchto dnech připravují tři velké těžební společnosti na vstup na burzu. Akcionáři se spoléhají na odhady, že s růstem elektromobility se celosvětová poptávka po lithiu do roku 2025 zdvojnásobí.

Tahounem této poptávky budekromě Číny také Evropa. Ta dnes většinu kovu dováží, současná produkce nestačí. Evropský kontinent je přitom domovem významných zásob lithia, a v Česku nemusí být jeho ložiska největší, jak uvádějí některé domácí zdroje. A zatímco v tuzemsku probíhají tahanice ohledně průzkumných vrtů, těžební projekty už se probouzejí a rostou v Německu, Rakousku, Švédsku, Finsku, Spojeném království a Portugalsku. V Srbsku, v jednom z největších ložisek na světě, se těžební gigant Rio Tinto po dohodě se srbskou vládou připravuje na těžbu již v roce 2023.

Po maximech dosažených začátkem roku 2018 cena lithia sice kontinuálně klesá a producenti jsou na světových burzách méně populární, přesto tři velcí specialisté na tento vzácný bílý kov vstupují na trhy prostřednictvím IPO (první veřejná nabídka akcií), čím otestují zájem investorů o obor.

Americká chemická společnost FMC plánuje prodat akce ve výši 100 milionů dolarů pod novým názvem Liven, které uvede na burze v New Yorku tento měsíc. Podle srovnání brokerské společnosti xPartners se bude jednat o největší společnosti tzv. „čisté hry", tedy stoprocentně zaměřené jen na lithium, která byla kdy uvedena na trhu v USA. Dva největší výrobci lithia na světě, americký Albemarle a chilský SQM, jsou kótovány na NYSE, ale oba mají ve svém portfoliu další aktivity.

Dále se očekávají dvě kotace od dvou největších čínských hráčů v sektoru, a to od společnosti Tianqi Lithium a společnosti Ganfeng Lithium. Ganfeng Lithium se začne obchodovat 11. října. Bude se snažit prodat v akciích maximálně 676 milionů dolarů. To je ale výrazně méně než ještě vloni v únoru očekávaná 1 - 1,5 miliardy dolarů.

Malé firmy specializované na vyhledávání ložisek v Evropě ovšem také spěchají. V Portugalsku se momentálně nacházejí týmy společnosti Savannah Resources, která se může v krátkodobém horizontu stát největším dodavatelem spoduménu (lithiového minerálu). Savannah se rozhodla vybudovat důl na začátku roku 2019 na základě výsledků nejnovějších studií.  Výroba koncentrátu by mohla začít již v roce 2020. Portugalská vláda vyhlásí veřejnou soutěž na přidělení průzkumných práv na dalších deset potenciálních ložisek.

Všechny výše zmíněné události mohou po zhruba 17% poklesu ceny lithia svědčí o nadcházející euforii na trhu s lithiem, která může opět vyhnat jeho ceny nahoru.

Silvia Holá, hlavní analytik xPartners

xPartners je mezinárodní brokerská společnost poskytující své služby jak na globálních trzích, tak v zemích střední Evropy. Zaměřuje se mimo jiné na obchodování na komoditní trzích.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Litecoin (LTC) znovu testuje podporu po medvědím cyklu
    Litecoin znovu testoval čtyřměsíční linii podpory a prodejní tlak vykazoval známky medvědího vyčerpání. Transakce s velrybami za posledních 24 hodin prudce vzrostly.
  • Litecoin míří ke klíčové úrovni 52,00
    Litecoin se v době psaní článku obchoduje v červených číslech na úrovni 61,38. Cenová akce signalizovala další pokles. Krátkodobě se litecoin pohybuje do strany a snaží se před prodloužením výprodeje nahromadit více medvědí energie.
  • Litecoin na počátku roku 2023 získává
    Sentiment na trhu s kryptoměnami se v první seanci nového roku zlepšil. Jednou z nejvýkonnějších digitálních měn v pondělí je Litecoin, který vyskočil kolem 6 %. Bitcoin na druhou stranu přidává téměř 1 %, zatímco Ethereum je kotováno o 1,15 % výše.
  • Litecoin předstihl Solanu v tržní kapitalizaci, protože překonává širší trh s kryptoměnami
    Litecoin (LTC), kryptoměna, která je často popisována jako stříbro ke zlatu bitcoinu, v posledních několika týdnech překonává širší trh kryptoměn do té míry, že nedávno předstihl Solanu (SOL) v tržní kapitalizaci.
  • Litecoin rastie 📈⚡
    Napriek poklesom trhu spôsobeným FTX, z ktorých sa veľká väčšina kryptomien ešte musí spamätať, Litecoin vymazal všetky straty a teraz je takmer 40 % nad minimami z prvej polovice novembra:
  • 📈Litecoin roste o téměř 20% 🚀
    Cena Litecoinu vyskočila o téměř pětinu jen během dnešní seance. Tato kryptoměna se obchoduje nejvýše od května 2021. Celkový objem trhu s kryptoměnami překročil v pondělí úroveň $3 bln. Bitcoin dnes vzrostl na rekordní úroveň $68 500. Zatím není znám konkrétní katalyzátor vzestupu Litecoinu. Mnoho analytiků si myslí, že za růstem cen stojí obavy z inflace. Dle dat společnosti Messari pár LTC/BTC zaznamenal nárůst o téměř 14 % díky migraci kapitálu z Bitcoinu do Litecoinu. Pokud bude tento trend pokračovat, tak můžeme brzy čekat pokračování rally na tomto altcoinu.
  • Litecoin vykazuje býčí pohyb, kdy cena sleduje 70 USD
    Cena LTC vykazuje býčí známky, jelikož se cena udržuje nad svým rozsahovým kanálem, což naznačuje známky růstu. 
  • Litecoin vykazuje býčí známky, protože cena se blíží 70 dolarům; budou býci na tuto oblast tlačit?
    * Cena LTC vykazuje býčí známky, protože se drží nad svým range kanálem a vykazuje známky rally vysoko, protože FTX fiasko pokračuje. 
  • Litecoin vzrostl o 20%
    Litecoin byl označen za digitální stříbro. Jeho cena vzrostla nejvýše od letošního května. Cena Litecoinu vzrostla skoro o 20% jen během dnešní obchodní seance. Kryptoměna se aktuálně obchoduje nejvýše od letošního května. Celková tržní kapitalizace v pondělí překročila hodnotu 3 biliony dolarů.
  • Lithiový trh ovládne silný gigant se 70% podílem produkce
    Poptávka po lithiu, komponentě baterií do elektromobilů, mobilních telefonů a jiných elektronických zařízení, neustále roste, přičemž dominuje hlavně Chile, Argentina a Austrálie.
  • Lithium – nový investiční trh s novými hráči
    Podle údajů od stávajících výrobců se nedostatek získatelného lithia očekává v polovině 20. let 21. století. [1] Historicky vedl nedostatek surovin k nárůstu ceny suroviny jako takové. Proto může v budoucnu dojít ke krátkodobému tlaku na zvýšení cen lithia.
  • Lithium opět v popředí zájmu. Akcie European Metals Holdings za poslední měsíc zdražily o více než 40 procent, strategické partnerství s ČEZ je pro trh dobrou zprávou
    Akcie australské společnosti European Metals Holdings (EMH) zdražily od začátku listopadu na londýnské burze o znatelných více než 39 procent, za dnešek přidávají aktuálně 3,5 procenta. Cena akcií vzrostla během první poloviny listopadu, poté, co firma poslední říjnový den signalizovala, že proces hloubkové kontroly, prováděný podnikem ČEZ, se chýlí ke konci. Trh tedy následně spekuloval, že celý proces dopadne příznivě a ČEZ a EMH strategické partnerství uzavřou. Tak se nyní děje, byť podmíněně. Podmínkou je právě zdárné dotažení due dilligence. Za celý letošní rok akcie EMH přidávají k dnešnímu dni více než 39 procent, za posledních třicet dní pak přes 40 procent (viz graf níže).
  • Litr benzinu či nafty může podle ekonomů stát i přes 55 korun
    Ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic nadále rostou. Litr Naturalu 95 stojí průměrně 43,51 koruny, litr nafty 45,32 Kč. Nafta zdražuje rychleji, během 24 hodin vzrostla její cena o 1,17 Kč, benzin zdražil za stejnou dobu o 74 haléřů. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která průměrné ceny paliv sleduje od začátku roku 2005. Podle oslovených ekonomů by se cena pohonných hmot mohla vyšplhat i přes 55 korun za litr, v nejhorších případech i přes 60 korun.
  • Litr benzínu už vyjde o více než šest korun dráže než před rokem. Ceny pohonných hmot budou dále zdražovat
    Benzin i nafta v Česku v uplynulém týdnu mírně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,88 koruny, před týdnem byl o třicet haléřů levnější. Průměrná cena nafty stoupla o 19 haléřů, na 29,75 koruny za litr. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin o 6,13 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 3,91 Kč na litru méně.
  • Litva, Malta a Švýcarsko jako průkopníci blockchainu
    Většina států není ani dnes velkým příznivcem kryptoměn. V poslední době se však cosi změnilo a zákonodárci po celém světě mění svůj postoj ke kryptoměnám.
  • Live comment k zasedání Bank of England
    Začínáme za chvíli ...
  • Live comment k zasedání Bank of England
    Trhy nyní směřují pozornost na srpnové zasedání, které se koná za tři týdny. Banka bude mít k dispozici čerstvý inflační report, i když ani za tři týdny pravděpodobně nebude mít o dost více informací než dnes...
  • (LIVE) ECB Conference - Inflation is high but on a downward path, EURJPY reached multiyear ATH 💥
    Inflace klesá, ale předpokládá se, že zůstane příliš vysoká a příliš dlouho. ECB je odhodlána zajistit, aby se inflace včas vrátila ke svému dvouprocentnímu střednědobému cíli.
  • LIVE: Rozhodnutí Evropské centrální banky o úrokových sazbách
    Dnes zasedá bankovní rada České národní banky, která ve 14:15 hod. předloží rozhodnutí o sazbách a aktualizované makroekonomické projekce. V současné době se očekává snížení sazeb o 25 bb s mírnou možností výraznějšího snížení o 50 bb. Toto rozhodnutí budeme spolu s makroekonomickým vývojem v eurozóně probírat v našem Livestreamu, takže se neváhejte naladit.
  • Livesportu loni klesl zisk i tržby, přesto vydělal přes miliardu korun
    Česká technologická společnost Livesport, která vyvíjí weby a aplikace se sportovním obsahem, měla v loňském roce čistý zisk 1,04 miliardy korun. V meziročním srovnání byl přibližně o pětinu nižší. Na hospodářských výsledcích firmy se negativně projevilo opuštění ruského trhu. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje