Úterý 21. ledna 2025 11:47
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap trade smarter

Sme svedkami ďalšej technologickej bubliny? Skôr nie ako áno.

01.08.2018 12:11  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po prepadoch akcií Facebooku a Twittru, ktoré síce vykázali relatívne slušné kvartálne hospodárske výsledky, sklamal však rast ich nových používateľov, sa opäť začalo diskutovať o tom, či tu nemáme novú technologickú bublinu.

Povedal by som, že zatiaľ nie. Technologický index Nasaq 100 sa aktuálne obchoduje za takmer 21-násobok očakávaných 12-mesačných ziskov spoločností (graf nižšie mám len do roku 2015, aktuálna hodnota je teda o niečo vyššia). Je to síce nadpriemerné číslo (v tejto dekáde je priemer 18,1-násobok), je to však stále podstatne nižšie ako počas technologickej bubliny, kedy sa obchodoval za takmer 50-násobok očakávaných ročných ziskov. Vtedy teda očakávali investori gigantické rasty ziskov technologických spoločností. Tieto očakávania sa však nenaplnili a všetci vieme ako to dopadlo.

Vývoj pomeru ceny k očakávaným ročným ziskom indexov Nasdaq 100 a S&P 500

Neplatí to však na úrovni jednotlivých akcií. Stále tu máme spoločnosti, od ktorých sa očakáva v budúcich rokoch prudký rast ziskov. Našťastie, spomedzi tých veľkých ich nie je veľa. Čo sa týka podielu v indexe S&P 500, tak na prvých piatich miestach sú práve „techy“. V tomto poradí – Apple, Microsoft, Google, Amazon a Facebook. Spolu majú podiel na indexe 15%.

Ostatné techy sú v poradí podstatne nižšie, šieste najväčšie je Cisco, ktoré je poradí až na 22. mieste s podielom 0,83%. Čiže keď sa bavíme o americkom akciovom trhu, tak sa rieši práve týchto 5 technologických spoločností. Plus, pridám ešte jednu – Netflix, keďže sa v posledných mesiacoch často omieľa skupina akcií FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Goggle). Na trhovej kapitalizácii S&P 500 však má na rozdiel od veľkej päťky len malý podiel – 0,61%.

Keď sa pozrieme na tieto akcie, tak štyri zo šiestich majú plus/mínus normálne ocenenie. Pri Apple je dokonca pomer ceny k očakávaným ročným ziskom po úrovňou 15, čiže o nadhodnotení nemôže byť reč. Facebook, Microsoft a Google sa hýbu okolo 20-násobku ročných ziskov, čo je ešte plus mínus v pohode. Pre porovnanie, počas dot-com bubliny bol pre Microsoft a tento pomer nad úrovňou 50, pre Apple dokonca jeden čas aj nad 400! (ostatné spoločnosti vtedy buď neexistovali, alebo nemali obchodovateľné akcie). Vysoké ocenenia majú aktuálne akcie Amazonu (57) a predovšetkým Netflixu (78). V ich cene je teda započítaný veľmi silný budúci rast ziskov.

Pomer ceny k očakávaným ziskom veľkých technologických spoločností

Z veľkých „techov“ teda môže pripraviť prudko negatívne prekvapenie v budúcich kvartáloch len Amazon (netvrdím, že sa to stane, len to, že potenciál pre sklamanie je väčší). A potom je tu ešte zopár menších nadhodnotených techov ako Netflix, prípadne aj Tesla, salesforce… Celkovo sa však jedná len o relatívne malú časť indexu S&P, čiže až taký humbug na akciových trhoch by prípadné budúce horšie hospodárske výsledky spraviť nemali. Ostatne, Facebook a ani Twitter nestiahli akcie ostatných technologických spoločností výrazne nadol.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Smerujeme k finančnému útlaku
    Situácia na finančných trhoch bola včera opäť pozitívn...
  • 📢Smerujeme ku globálnej kríze❓
    „Myslím, že teraz už lepšie chápeme, ako málo rozumieme inflácii,“ povedal Jerome Powell na konferencii organizovanej ECB. V zásade by tieto slová nemali vyžadovať komentár, na druhej strane však ukazujú, že centrálne banky sa pravdepodobne pohnú. V tomto článku sa pokúsime ukázať, či skutočne máme čo do činenia so strašiakom globálnej recesie a ako na to môžu reagovať veľké globálne trhy.
  • Smeruje Turecko k hyperinflácii?
    O Hyperinflácii zatiaľ hovoriť našťastie nemôžeme. Akademické definície sa rôznia, často sa krát sa ako hranica spomína 50 % mesačný rast cien (ročne teda ide o tisícky až desiatky tisícok %), od čoho je Turecko ešte ďaleko. Súčasná ročná miera inflácie sa v Turecku pohybuje „len“ okolo 20 % (aj keď niektoré nezávislé čísla hovoria o dvojnásobku, teda o približne 40 % a oficiálne čísla teda nemusia byť úplne dôveryhodné a nemusia zodpovedať reálnemu nárastu výdajov ľudí). V rámci západného sveta, v ktorom žijeme, ide však aj tak o veľmi vysokú hodnotu, ktorá bežným Turkom výrazne znepríjemňuje život. Na pomery Turecka však táto hodnota nie je nijakým extrémom, práve naopak, historicky, aj napriek vysokému rastu inflácie posledné mesiace, ide o podpriemernú hodnotu. Na obrázku dole môžete vidieť, ako sa vyvíjala inflácia v Turecku posledných približne 50 rokov. Z obrázku je zrejmé, že za posledných 20 rokov bola vyššia inflácia v krajine iba raz, okolo roku 2018, avšak počas minulého tisícročia sa jej hodnota dostala viackrát až k úrovni 140 % ročne. Z tohto pohľadu teda nejde v kontexte Turecka o nejakú extrémnu hodnotu. K hyperinflácii má krajina teda zatiaľ ďaleko.
  • Směr vzhůru podtrhl tentokrát Google. Do hledáčku se dostává trh práce
    Akciové trhy postupují pomaleji, ale neúnavně vzhůru i další den. Dnes si v Evropě připisuje index DAX 0,4 pct, FTSE 100 stoupá o 0,6 pct, CAC 40 je nahoře o 0,3 pct a AEX přidává 0,6 procenta.
  • 🛢Směřuje ropa k $100 za barel?
    V posledních týdnech narůstají obavy z globální energetické krize. Nedostatečné zásoby komodit jako zemního plynu nebo uhlí a nízká úroveň produkce vede k výraznému růstu cen. K této skupině se nyní přidává ropa. Vypadá to, že počasí a teploty budou mít na cenu této komodity výrazný dopad. Navíc se cena blíží bodu, jehož překročení bude znamenat zásadní ohrožení globálního ekonomického oživení.
  • Směřují italské banky ke španělskému scénáři?
    Tomas BerggrenDovolte, abych nejprve zopakoval jednu z nejdůležitějších myšlenek týkajících se investování, a vys...
  • Směřují italské banky ke španělskému scénáři?
    Tomas Berggren Dovolte, abych nejprve zopakoval jednu z nejdůležitějších myšlenek týkajících se investování,...
  • Směřují italské banky ke španělskému scénáři?
    Dovolte, abych nejprve zopakoval jednu z nejdůležitějších myšlenek týkajících se investování, a vysvětlil tak dynamiku vývoje ceny banky na trhu...
  • Směřují italské banky ke španělskému scénáři?
    Tomas BerggrenDovolte, abych nejprve zopakoval jednu z nejdůležitějších myšlenek týkajících se investování, a vys...
  • Směřují italské banky ke španělskému scénáři?
    Tomas BerggrenDovolte, abych nejprve zopakoval jednu z nejdůležitějších myšlenek týkajících se investování, a vys...
  • Sme svedkami prvých náznakov praskania realitnej bubliny v Kanade?
    Už dlhšie upozorňujeme, že na kanadskom trhu s bývaním nie je všetko v poriadku. V súčasnosti sú medzi západnými ekonomikami kanadské domácnosti piate najviac predĺžené – dlh ich domácností k HDP dosahuje takmer 100 % a už teraz je vyšší ako v USA pred krízou. Navyše Kanada patrí k tým krajinám, ktorým dlh domácností k HDP prudko rastie a majú aj vysoký verejný dlh (na rozdiel od napr. Austrálie, Švajčiarska, či Dánska), takže riziká sú o to vyššie:
  • S milionem jen tak?
    Jak si „nanečisto“ vyzkoušet, co obnáší obchodování s měnami, zlatem nebo třeba ropou? Zkuste soutěžení s virtuálním milionem!
  • Smíšená Amerika, červená Evropa a rostoucí euro. Trhy vstřebávají výsledky i Čínu
    Do dnešního dne evropské trhy vstupovaly pod negativním dojmem včerejšího výběru zisků v USA. Ztráty na akciích se v případě klíčových evropských indexů pohybují kolem 1 procenta. Wall Street je na tom po otevření smíšeně, když dolů míří největší sektor - technologie. Zatímco index S&P 500 se nyní drží lehce v plusu, Nasdaq sbírá další ztráty. Pražská burza dnes naprosto zapadá do vývoje v západní Evropě.
  • Smíšená data čínské inflace ponechávají další vývoj měnové politiky v nejasnosti
    Během asijské obchodní seance se veškerá pozornost soustředila na číns...
  • Smíšená data evropským akciím směr neukázala, dluhopisům se však daří
    Úvodem týdne stihlo Japonsko zklamat výkonem své ekonomiky za 3Q, když HDP klesl nečekaně výrazně (-0,8 % q/q). Naopak Čína dodala údaje o maloobchodu (+4,9 % y/y) a průmyslové výrobě (+3,5 % y/y), jejichž tempo se oproti minulému měsíci zlepšilo a překonalo odhady. Výkon asijských trhů je převážně pozitivní, ale Evropa znovu sklouzává k nepřesvědčivému vývoji.
  • Smíšená data z trhu práce USA přivedli ke spadnutí indexu S&P 500.
    Minulý pátek byla publikována očekávaná zpráva z ministerstva práce USA, a má v sobě informaci o množství nově vytvo...
  • Smíšená data z trhu práce USA přivedli ke spadnutí indexu S&P 500.
    Minulý pátek byla publikována očekávaná zpráva z ministerstva práce USA, a má v sobě informaci o množství nově vytvo...
  • Smíšená nálada na trzích na závěr týdne
    Páteční obchodní seance na Wall Street jen podtrhla mizerný týden a již podruhé v řadě byla v souhrnu pěti obchodních dní záporná. Průmyslový Dow Jones Industrial Average posílil o 0,3 %. Jedním z tahounů byly společnosti z energetického sektoru, ten uzavřel seanci v zisku 1,6 % (Chevron +2,01 %, Exxon Mobil +1,53 %). Třetí slabé obchodování v týdnu zaznamenal technologický index Nasdaq Composite. V pátek index oslabil o 0,68 %, Nvidia -3,62 %, AMD -2,41 %, Lam Research -5,01 %. Jižním směrem byly i v pátek taženy akcie automobilek Ford -0,08 % a General Motors -0,78 %. Negativní sentiment kolem čínských akcií, i tak by se dal shrnout páteční obchodní den. Ceny akcií určovala zpráva k realitnímu gigantovi Country Garden a obavy z deja vu, Alibaba -3,52 %, Baidu -4,10 %.
  • Smíšená obchodní seance na zámořských trzích
    Nejméně vydařený obchodní den včera ukázal průmyslový Dow Jones Industrial Average, jenž odevzdal 0,6 %. Přeci jen o něco lépe se vedlo technologickému indexu Nasdaq 100, který zakončil obchodní den v lehkém plusu. Lví podíl na solidním výsledku indexu mají akcie Alphabet, které narostly o více jak 2 %.
  • Smíšená odpolední data ulevila dolaru, analýza CHF/JPY
    Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v červenci vytvořili 179 000 nových pracovních míst, mírně nad odhady trhu 171 000. Růst za červen byl revidován mírně výš na 176 000 z původně uváděných 172 000 nových pracovních míst. Údaj ADP bývá sledován jako předzvěst širší zprávy ministerstva práce o tvorbě nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP) a míře nezaměstnanosti, které vyjdou v pátek. Údaj NFP zahrnuje vedle soukromého i veřejný sektor.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna