Úterý 21. ledna 2025 09:22
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Nemecku prestáva ísť karta

19.06.2018 15:25  Autor: TRIM Kapitál  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

A neplatí to iba vo futbale. Bezzubosť Nemecka sa začína prejavovať aj na mnohých iných frontoch.

Nedávno sme písali o tom, že Nemecko vytvorením eurozóny získalo ten najlepší zo všetkých možných svetov. Nemeckým firmám sa otvorili ľahko dostupné trhy s minimálnym rizikom. Nemeckému kapitálu (bankám) sa otvoril priestor pre financovanie dopytu po nemeckých statkoch.

Nepozorné krajiny sa dostali do pasce, keď svoj ekonomický rast financovali zahraničným kapitálom, ktorý pomáhal najmä zahraničným (nie domácim) firmám. Keď hra skončila, ostal iba jeden víťaz.

Avšak tým, že žijeme v  menovej únii, obavy o Grécko stiahli euro nižšie. Nemecko čiastočne prišlo o Grécko či iné periférne trhy, no pomocou slabšieho eura sa mu otvorili exportné trhy mimo eurozónu. Nemecký motor mohol bežať na plné obrátky ďalej.

V tomto čase Deutsche Bank uverila mantre centrálnych bánk o tom, že všade navôkol sú „zelené výhonky“, a treba investovať naplno. Ukázalo sa však, že toto rozhodnutie bolo spravené v najhorší možný čas. Odvtedy to s nemeckou bankou ide dolu vodou.

Globálna ekonomika spravila svoje „ups and downs“, no rast od roku 2012 ani náznakom nedosiahol rast spred krízy. Deutsche Bank sa popálila, rovnako ako Čína, ktorá si myslela, že sa „prestimuluje“ k dobrým časom. Tie akosi zabudli prísť.

A s tým, ako sa aj posledný „veľký“ súčasný rast ukazuje iba ako podpriemerný, exportéri začínajú mať problém. Nemecké ekonomické dáta prudko padajú o naznačujú, že nemecký ekonomický motor už beží iba na voľnobeh. Dobré časy môže mať ekonomika za sebou.

Naopak, pomaly prichádza čas splácania „dlhov“. Nemecko nemôže dlhodobo brať bez toho, aby muselo dať niečo späť. Ak má eurozóna fungovať, Nemecko musí siahnuť hlbšie do vrecka. Po Francúzsku ho k tomu začína tlačiť aj Taliansko.

V tomto čase, keď potrebuje byť silné, Merkelovej sa začína vracať jej nerozvážnosť pri riešení migrantskej krízy. Od svojich bavorských kolegov dostala dvojtýždňové ultimátum na nájdenie riešenia. Problém, ktorý sa Európe nepodarilo vyriešiť tri roky, sa má vyriešiť do desiatich dní na najbližšom summite EÚ. Ak nie, je pravdepodobné, že nemecká vláda padne.

Teraz, keď Európa potrebuje silného a odhodlaného lídra, Nemecko bojuje na všetkých frontoch. Na domácej politickej scéne unavenej z otázky migrácie. Na európskej politickej scéne unavenej z nemeckej nekompromisnosti. Na domácej ekonomickej scéne sužovanej nadmernou investičnou kapacitou. Na zahraničnej ekonomickej scéne sužovanej prichádzajúcimi obchodnými vojnami.

To neveští nič dobré pre Nemecko, ako aj zvyšok eurozóny. Jeden z ďalších dôvodov, prečo sme medvedí na euro aj napriek jeho poslednému poklesu. Draghi veľmi dobre vie, prečo nechce zvyšovať sadzby skôr ako na konci budúceho roka. Nielen Mexičania dokonale prečítali nemeckú hru.

Klíčová slova: Čína | Německo | Ekonomika | Euro | Eurozóna | EU | Deutsche Bank | Investovat | Eura |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Německo, ZEW: Ustává slábnutí?
    Trhy čekají mírné posílení indexu, které by znamenalo první známky stabilizace slábnutí tohoto roku. Ekonomický sentiment Německa/eurozóny...
  • Německo získává Uniper. Akcie padají o 30 % 📉
    Ještě v červenci Německo uzákonilo rekordní finanční záchranu Uniperu uprostřed rostoucích cen plynu a elektřiny. Červencová dohoda činila 14,95 miliardy EUR.
  • Německo zpomalilo, výhled je nicméně stále pozitivní
    Tempo růstu německého HDP mezikvartálně výrazně zpomalilo z 0,6 % v posledním čtvrtletí loňského roku na 0,3 % a jedná se tak o nejslabší růst od třetího čtvrtletí 2016. V meziročním srovnání přitom růst činil 2,3 %. Klíčovým faktorem slabšího růstu byl první pokles vládních výdajů od druhého čtvrtletí 2013 o 0,5 % mezikvartálně a první pokles exportu od třetího čtvrtletí 2016 o 1,0 % mezikvartálně. Zejména pokles exportu by mohl být prvním signálem, že si výrazné posílení eura v loňském roce začíná vybírat svou daň.
  • Německo zrušilo státní podporu nákupu elektrických aut, kvůli úsporám
    V Německu počínaje dneškem skončila státní podpora na nákup elektrických vozů. Takzvaný ekologický bonus, se kterým se původně počítalo ještě po celý nadcházející rok, se vláda rozhodla zrušit kvůli úsporám pod tlakem rozpočtové krize. Jeho zrušení ale bylo náhlé, ministerstvo hospodářství to s konkrétními termíny oznámilo teprve o uplynulém víkendu, což vyvolalo kritiku. Od roku 2016, kdy s bonusem Německo začalo, vyplatilo na dotacích asi deset miliard eur (245 miliard Kč).
  • Německo zřejmě dále odebírá ruský plyn, i když tvrdí opak, uvádí agentura Bloomberg. To samé by pak platilo i pro Česko
    Německo dost možná stále odebírá ruský plyn, i když tvrdí, že už ne. To samé by pak platilo i pro Česko, jehož většina plynu nyní teče právě přes Německo. Na nedostatečné odstřižení Německa, a potažmo Evropy od ruského plynu upozorňuje ve své nové analýze agentura Bloomberg.
  • Německo zřejmě upustí od prověřování čínských investic v zemi. Bojí se, že o ně přijde
    Německá vláda kancléře Olafa Scholze zvažuje, že přehodnotí své záměry ohledně legislativy, která měla ustanovovat povinnost zevrubného prověřování čínských investic v zemi z bezpečnostního hlediska. Zprávu přináší Wall Street Journal.
  • Německo žádá Kanadu, aby Rusku vrátila turbínu do Nord Streamu 1. Kanada by však musela obejít protiruské sankce, bez toho však hrozí propad i české ekonomice
    Německý ministr hospodářství Robert Habeck žádá kanadskou vládu, aby vrátila Rusku turbínu do plynovodu Nord Stream 1. Kanada ji zadržuje v souladu se sankcemi. Pokud by ji Rusku vydala, sankce poruší. Berlín ji k tomu přesto vyzývá, protože se obává propadu své ekonomiky v důsledku nedostatku ruského plynu, jenž hrozí nastat kvůli právě chybějící turbíně.
  • Německu hrozí, že bude rozvojovou zemí. Co s tím?
    Evropská ekonomika rychle ztrácí své někdejší zdánlivě neotřesitelné postavení ve světě. Dravější jsou jak Spojené státy, tak asijské země v čele s Čínou. To vše není nic nového. Nové je ovšem to, že nyní dramatická ztráta evropské konkurenceschopnosti začíná děsit evropské elity, které dosud měly tendenci takové problémy přehlížet, případně škarohlídy rovnou častovat označením typu „ruský agent“.
  • Německu i Česku hrozí deindustrializace. S vládou kancléře Scholze není spokojeno 80 procent Němců, na výraz „energetická přeměna“ jsou alergičtí
    O Německu se už opět, po letech, hovoří jako o „nemocném muži Evropy“. V ekonomických problémech je ale celý starý kontinent. Bezprostředně jej ničí zejména důsledky války na Ukrajině, včetně energetické drahoty, které výrazně snižují globální konkurenceschopnost nejen německých firem a podniků. Má to zásadní dopad už i na náladu Němců. Hned 79 procent z nich není s vládou kancléře Scholze spokojeno, vyplývá z aktuálního průzkumu ARD. Už jsou alergičtí na výraz „energetická přeměna“ a Scholzovi spolustraníci kancléři doporučují se jeho užití na veřejnost zcela vystříhat.
  • Německu pomáhají do plusu průmyslové tituly a automobilky, Praze ČEZ
    Evropské trhy dnes dopoledne obchodují převážně v plusových hodnotách, Index DAX roste o +0,3 % a po včerejších výprodejích mu nahoru pomáhají průmyslové tituly a automobilky (BASF +1,5%; Volkswagen 1,75%; Thyssen Krupp +3,7%). Daří se rovněž evropským bankám (Unicredit +2,2%; SocGen +1,2%; Credit Suisse +2,7%; ING +1,7%), základním materiálům (Glencore, BHP +1,%), nebo ropným společnostem (Shell +1,6%; Total +1,4%). Indexy nákupních manažerů v eurozóně však dopadly lehce za odhady a evropské trhy tak postrádají impulz k dalšímu růstu.
  • Německu se blýská na lepší časy. Aktivita v soukromém sektoru letos na 12měsíčním vrcholu. Eurozóna se jen lepší...
    Soukromý sektor největší evropské ekonomiky vstoupil do začátku roku s rok nevídanou vervou, která zlepšu...
  • Německý akciový index DAX startuje nový býčí trh
    Mezi příznivé faktory začátku týdne můžeme stále ještě počítat nastartování růstu akcií ze čtvrtka, dále se přidal čínský plán na pomoc realitnímu sektoru. Drobnou měrou mohla přispět lepší průmyslová data z eurozóny nebo vstřícně laděné informace ze setkání amerického a čínského prezidenta.
  • Německý akciový index prolomil psychologickou hranici
    V porovnání s minulým týdnem bude tento týden chudší na makrodata, což trhům umožní absorbovat změny ohlášené ECB, kte...
  • Německý antimonopolní úřad schválil společný podnik společností Rheinmetall a Leonardo
    Německý antimonopolní úřad Bundeskartellamt podle oficiálního prohlášení schválil založení společného podniku společností Rheinmetall a Leonardo.
  • Německý automobilový sektor pod tlakem prodejců 📉 Čínské „obchodní války“?
    Německé automobilky dnes prohlubují poklesy po včerejším vyjádření Ursuly von der Leyenové, která potvrdila, že EU zahájí vyšetřování „nespravedlivých výhod“ čínských elektromobilů dovážených do EU. Poklesy přicházejí jen několik dní poté, co čínští výrobci elektrických zařízení přitáhli pozornost na prestižním autosalonu IAA v Bavorsku a prokázali výhody výroby a designu elektromobilů oproti evropským koncernům.
  • Německý DAX lehce v plusu, Adidas ztrácí po sníženém doporučení od Barclays
    Analytička Wendy Liu z Barclays přistoupila ke snížení doporučení pro akcie Adidas na "Equal-weight" z "Overweight" s cílovou cenou 215 EUR. Index DAX roste o 0,59 % na 18410,42 b.
  • Německý DAX navyšuje svá maxima, na pozitivní sentiment i dnes doplácejí hlavně bezpečné přístavy
    Po dvou nevýrazných dnech se evropské indexy nadechly k dalšímu růstu. Německý DAX se konečně přesvědčivě usadil nad hranicí 13 000 euro a přidává přibližně půl procenta. Podobně jsou na tom i ostatní evropské index s výjimkou španělského, na který doléhá i nadále situace v Katalánsku. Zobchodované objemy ale zůstávají nízké, takže je dnešní růst evropských indexů znovu jen součástí dlouhodobého trendu, který letos vydatně pomáhá všem rizikovým aktivům.
  • Německý DAX. Nejlepší alternativa pro ty, kteří nechtějí čekat na Ameriku
    Obchodování akciových indexů se stává poslední dobou stále více populární. Ne všechny indexy jsou si ale rovny, a jakmile dojde na krátkodobější spekulace, nabídka těch opravdu kvalitních a použitelných se výrazně zmenšuje.
  • Německý DAX po delší době zpět v překoupeném pásmu (RSI)
    Německý DAX se díky silnému růstu z posledních dnů vrací po delší době do překoupeného pásma. Naznačuje to alespoň RSI oscilátor, který se včera poprvé od loňského října dostal nad hranici 70b. Naposledy když RSI tuto úroveň překonal, nebo se k alespoň ní výrazněji přiblížil, začala na německém indexu korekce nebo přinejmenším konsolidace.
  • Německý DAX posiluje, BMW a Deutsche Telekom s novými doporučeními
    Analytik Harald Hendrikse ze Citigroup přistoupil ke zvýšení doporučení pro akcie BMW na „neutral“ ze „sell“ a potvrdil cílovou cenu 74 EUR. Aktuální valuace bavorské automobilky je podle něj příliš nízká pro odůvodnění prodejního doporučení a očekávání jsou „velmi nízká“ napříč sektorem poté, co BMW tento měsíc překvapivě varovalo před výsledky. Index DAX roste o 0,93 % na 18885,05 b.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding