Sobota 02. listopadu 2024 20:27
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap forex

Ranní zpráva z akciového trhu 19.6.2018

19.06.2018 09:41  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • Daniel Beneš, šéf ČEZ, se vyjádřil k plánům na transformaci ČEZ a přidal jednu novou variantu řešení.
  • O2 Czech Republic koupila čtyřletá vysílací práva na českou fotbalovou ligu.
  • Evropské akcie by měly po otevření trhů zahájit poklesem.
  • Z pohledu makroekonomických statistik nás čeká slabší den. V Evropě začíná konference ECB, kde vystoupí centrální bankéři. Amerika představí počty nově zahájených staveb a vydaných staveních povolení. Především ale investoři budou směřovat svoji pozornost k situaci mezi USA a Čínou v oblasti dovozních cel a hrozící obchodní války.

Obchodování na zámořských trzích

Americké trhy ukončily první obchodní den týdne spíše ve ztrátách. Index Dow Jones klesl o 0,4 %, S&P 500 oslabil o 0,2 % a technologický Nasdaq si připsal kladnou nulu. Nejhůře se vedlo telekomunikačním firmám (-2 %), výrobcům nezbytného zboží (-1,5 %) a sektoru zdravotní péče (-1 %). K ziskům se probojovala pouze trojice odvětví, a to energetické (+1,1 %), utilit (+0,4 %) a technologické (+0,3 %).

Trhy v asijsko-pacifickém regionu zakončují úterní obchodování výraznými propady. Drtivá většina trhů snižuje svoji kapitalizaci v rozmezí 0,5 až 5 %. Obchodní krize mezi USA a Čínou se včera přiostřila, když prezident Donald Trump pohrozil Číně uvalením 10% cel na dovážené zboží v celkové hodnotě 200 mld. USD. Souhrnná výše importů z Číny do USA činila v roce 2017 přibližně 500 mld. USD. Nová cla by tak zasáhla 40 % všech importů. Trump takto zareagoval na čínské protiopatření, kdy Čína uvalila cla na americké zboží v hodnotě 50 mld. USD, čímž reagovala na páteční uvalení cel ze strany USA ve stejné výši. V rámci japonského indexu Nikkei 225, který oslabuje o 1,8 %, nejvíce ztrácí zpracovatelé komodit (-2,7 %) následovaní výrobci nezbytného zboží a realitními developery, kteří shodně klesají o 2,2 %. Pouze energetický sektor se dostal do kladných čísel, když si připisuje 0,4 %.

ČEZ

Dnešní vydání Hospodářských novin nabízí rozsáhlý rozhovor s šéfem ČEZ Danielem Benešem, kde se vyjadřuje k tématům proběhlé schůze mezi ním, premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem. Na schůzi se měla probírat transformace společnosti ČEZ a nutnost výstavby jaderných bloků. Beneš navrhnul nový plán jak transformaci uskutečnit. ČEZ by měl vyčlenit distribuci či obnovitelné zdroje do nové dceřiné firmy. Zbytek by stát ovládl ze 100 % a výstavbu reaktorů ČEZ nařídil. V dceřiné společnosti by podíl státu mohl stoupnout až nad 51 %. Toto řešení má uklidnit politiky, kterým se nelíbila představa, že by stát mohl přijít o kontrolu například nad distribucí elektřiny.

Beneš dále uvedl, že je zde nová velmi podrobná analýza připravená ministerstvem financí, která vyhodnocuje všechny možné varianty investičních modelů, jak postavit nové jaderné bloky. Podle tohoto dokumentu nejlépe vychází varianta, ve které by reaktor měla stavět část ČEZ ze 100 % vlastněná státem. Dřívější vyjádření ministra průmyslu Tomáše Hünera, že bych chtěl mít o dostavbě jádra rozhodnuto do konce roku, potvrdil i Beneš. Jsou zde dva hlavní milníky. Prvním je rozhodnutí o investičním modelu a pak o způsobu výběru dodavatele. Jelikož chce Beneš soutěž na výběr dodavatele spustit letos ve čtvrtém čtvrtletí, musí do té doby být oba milníky vyřešené.

Pro srovnání výhodnosti výstavby jaderných bloků pod 100% vlastněním státem jsou uváděny příklady výstavby bloků v Maďarsku (očekávané náklady na jeden blok jsou ve výši 160 mld. CZK) a Velké Británii (náklady by se mohly vyšplhat až na 1600 mld. CZK). V Británii se jedná o komerční projekt, zatímco v Maďarsku je investorem 100% státní speciálně zřízená společnost. Beneš dále upřesňuje, že hlavní rozdíl v cenách projektů je cena peněz, k čemuž se používají vážené průměrné náklady vlastních a cizích zdrojů, tzv. WACC. Tento ukazatel se u komerčních projektů pohybuje mezi 7 až 11 procenty, zatímco u státních projektů je mezi 3 až 5 %.

O2 Czech Republic

Telekomunikační společnost O2 zakoupila čtyřletá práva na vysílání české fotbalové ligy. Doposud vysílání českého fotbalu bylo výhradně v rukou České televize. Ročně tak O2 odvysílá minimálně 105 přenosů na svých stanicích O2 TV Sport a O2 TV Fotbal. Cena, za kterou společnost O2 nabyla vysílací práva, nebyla zveřejněna.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní zpráva z akciového trhu 18.4.2019
    Americké akciové indexy včera uzavřely v červeném. Průmyslový Dow Jones i technologický Nasdaq ale odepsaly jen několik setin procenta, širší S&P 500 přišel o čtvrt procenta. Největší brzdou se staly akcie farmaceutických společností, které propadly o 2,9 %. Důvodem jsou jednání o možném rozšíření národního zdravotního pojištění v rámci programu Medicare na všechny Američany. Nedařilo se tak ani pojišťovnám, jejichž ztráty převyšovaly jedno procento.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 18.5.2018
    Americké trhy uzavřely včerejší obchodování v mírných ztrátách. V průběhu obchodování se trhům dařilo, dokud prezident Donald Trump nenaznačil, že chystaná jednání mezi Spojenými státy a Čínou by nemusela přinést očekávané výsledky v podobě zmírnění obchodních sankcí. Index Dow Jones klesl o 0,2 %, S&P 500 ztratil 0,1 % své hodnoty a technologický Nasdaq si pohoršil o 0,2 %. V rámci indexu S&P 500 klesla především hodnota sektoru utilit (-0,9 %) a telekomunikací (-0,6 %). Energetické společnosti stále posilují (+1,3 %), a to díky rostoucím cenám ropy na světových trzích, které včera atakovaly hranici 80 USD za jeden barel.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 18.6.2018
    Americkým trhům se v pátek příliš nedařilo, když všechny hlavní indexy uzavřely ve ztrátě. Index Dow Jones klesl o 0,3 %, S&P 500 oslabil o 0,1 % a technologický Nasdaq ztratil 0,2 % své hodnoty. Celkově se za minulý týden ale trhy nikam nepohnuly, když zisky z počátku týdne vystřídaly rovnocenné ztráty v jeho závěru. Nejhůře se vedlo energetickým společnostem (-2,1 %), zpracovatelům komodit (-0,6 %) a technologickým firmám (-0,5 %). Zisky se podařilo vybojovat výrobcům nezbytného zboží (+1,3 %), telekomunikačním firmám (+1,2 %) a sektoru utilit (+0,7 %).
  • Ranní zpráva z akciového trhu 18.9.2018
    Americké akcie zahájily nový týden poklesem, když průmyslový index S&P 500 ztratil 0,4 %, S&P 500 0,6 % a technologický Nasdaq propadl o 1,4 %. Společným jmenovatelem jsou cla uvalovaná ze strany americké administrativy na dovoz čínského zboží a hrozba odplat protistrany. Výprodeje se dotkly i rozvíjejících se trhů, kde oslabovaly jak devizové, tak i akciové trhy.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 19.11.2018
    Akciové trhy ve Spojených státech uzavřely páteční obchodování spíše ziskově. Průmyslový Dow Jones index posílil o 0,5 %, S&P 500 vzrostl o 0,2 % a technologický Nasdaq se jako jediný dostal do ztráty necelých dvou desetin procenta. Za celý týden si americké akciové trhy odepsaly okolo 1,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 v pátek nejlépe dopadli realitní developeři (+1,4 %), síťová odvětví (+1,3 %) či energetické společnosti (+1,1 %). Na opačné straně se nacházeli výrobci luxusního zboží (-0,5 %) nebo telekomunikační společnosti, které přišly o 0,4 % své hodnoty.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 19.1.2018
    Americký index S&P 500 včera ztratil necelé dvě desetiny procenta. Nejztrátovějšími sektory se stali realitní developeři (-1,0 %), energetické společnosti (-0,8 %) a utility (-0,6 %). Naopak v mírném plusu uzavřely telekomunikace a informační technologie, které si polepšily o 0,2 %. Trh může být do jisté míry znervózněn vyjednáváním o novém rozpočtovém provizoriu k financování vládních úřadů. To včera schválila Sněmovna reprezentantů, musí o něm však hlasovat ještě Senát, kde jej chtějí blokovat demokraté. Termín, do kdy musí obě dvě komory Kongresu dočasný rozpočet schválit, je stanoven na páteční půlnoc. Pokud se tak nestane, hrozí akutní nedostatek financí a omezení provozu federálních úřadů. Naposledy se do této situace dostaly Spojené státy v roce 2013. Z tohoto důvodu tak rostly výnosy státních dluhopisů, což má nepříznivý dopad na společnosti s vyšším zadlužením.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 19.12.2017
    Americké akciové indexy zakončily pondělní obchodování v ziscích. Dařilo se všem hlavním indexům. Průmyslový Dow Jones si připsal 0,6 %, technologický Nasdaq získal 0,8 % a širší S&P 500 index zvýšil svoji hodnotu o 0,5 %. V rámci S&P 500 největší úspěchy sklízely sektory zpracovatelů surovin (+1,5 %), telekomunikací (+1 %) a shodně po 0,8 % si připisují také finanční instituce a prodejci zbytného zboží. Výraznější ztrátu zaznamenaly pouze utility, když přišly o 1,2 % hodnoty.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 1.9.2017
    Rostoucí mzdy, vysoký počet nových pracovních míst a silná spotřebitelská poptávka spolu s vyšším než očekávaným růstem amerického HDP výrazně podpořily apetit investorů po amerických akciích. Ty včera již čtvrtým dnem rostly. Nejlépe se dařilo farmaceutickým společnostem, když akcie Gylead Sciences a Mylan si připsaly přes 3 % a dotáhly celý sektor o 2 % výše. Silný růst technologických titulů pomohl k zisku 1 % indexu Nasdaq, který tak včera zakončil na novém rekordu. Dařilo se zpracovatelům komodit, jejichž akcie přidaly 0,8 %. Růst ceny ropy o 2,5 % pomohl ropným společnostem k solidnímu půlprocentnímu zisku.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 19.3.2018
    Americké akcie uzavřely páteční obchodování v ziscích, čímž od čtvrtka pokračovaly v korigování celotýdenních ztrát. Index Dow Jones získal 0,3 %, S&P 500 si připsal 0,2 % hodnoty a technologický Nasdaq zůstal beze změny od čtvrtečního obchodování. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe vedlo dvojici sektorů energií a utilit, když si shodně připsaly po jednom procentu. Následovaly je firmy z oblasti průmyslu a nemovitostí, které si polepšily stejnou měrou o půl procentního bodu. Na opačné straně spektra stáli výrobci luxusního zboží a IT společnosti, kteří odepsali 0,1 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 19.3.2019
    Americký akciový trh vstoupil do nového týdne optimisticky, když indexy Dow Jones a Nasdaq si shodně polepšily o 0,3 % a S&P 500 vzrostl o 0,4 %. V rámci něj se nejlépe dařilo energetickým společnostem (+1,4 %) a výrobcům luxusního zboží (+1,1 %). Na opačné straně se nacházely především telekomunikační firmy (-0,8 %). Společnost Apple včera představila své nové dva produkty (iPad Air a iPad mini), na což akcie zareagovaly jednoprocentním růstem.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 19.7.2018
    Americké trhy zakončily včerejší obchodování převážně v ziscích. Index Dow Jones vzrostl o 0,3 %, S&P 500 posílil o 0,2 % a technologický Nasdaq si odnesl zápornou nulu. Viníkem je především společnost Google, jejíž akcie klesly o 0,2 % v reakci na oznámení rekordní pokuty od EU ve výši 4,3 mld. EUR za zneužití dominantního postavení operačního systému Android. Google se však proti tomuto rozhodnutí odvolá. Celkově se nejlépe dařilo finančním institucím (+1,5 %), které táhla vzhůru banka Morgan Stanley (+1,8 %) díky lepším než očekávaným výsledkům. Čistý zisk za druhé čtvrtletí překonal odhady analytiků o 16 % a dosáhl 2,3 mld. USD. Na druhé straně spektra se nacházejí výrobci nezbytného zboží se ztrátou 0,7 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 20.3.2018
    Americké akcie vstoupily do nového týdne ztrátami. Indexy Dow Jones a S&P 500 shodně ztratily 1,4 % své hodnoty a technologický Nasdaq uzavřel dokonce o 1,8 % níže, než byl páteční zavírací kurz. V rámci indexu S&P 500 nejvíce propadly informační technologie, a to o 2,1 %. Hlavním důvodem tohoto pádu byla společnost Facebook (-6,8 %), když se o víkendu poukázalo na její kauzu ohledně úniku dat z milionů účtů, které měly být použity ve volební kampani na podporu Donalda Trumpa. Dalšími propadlíky jsou sektor zdravotní péče a energetické firmy, když oba ztrácejí 1,7 %. Nejmenší ztráty utrpěly utility (-0,8 %).
  • Ranní zpráva z akciového trhu 20.6.2018
    Americké trhy v úterý reagovaly stejně jako zbytek světa na zvýšené napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou a především na nové hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Číně, kde se jedná o nových clech na dovážené zboží ve výši až 200 mld. USD. Index Dow Jones klesl o 1,2 %, S&P 500 oslabil o 0,4 % a technologický Nasdaq ztratil 0,3 %. Nejhůře se při včerejším obchodování vedlo průmyslovým podnikům (-2,1 %) a zpracovatelům komodit (-1,8 %). Naopak telekomunikační firmy (+1,4 %) a sektor utilit (+1,1 %) si připsaly zajímavé zisky.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 20.7.2018
    Americké trhy zakončily včerejší obchodování ve ztrátách. Napomohly tomu dva faktory. Prvním byla vzájemná přestřelka v oblasti obchodní politiky mezi Spojenými státy a EU, kdy nejdříve americký prezident Donald Trump pohrozil, že zvýší zamýšlená cla na dovoz evropských aut na 20 %. Na to EU vzápětí reagovala oznámením, že vytváří seznam amerického zboží v hodnotě téměř 9 mld. USD, na které uvalí dovozní cla v případě uvedení v platnost dovozních cel na auta. Druhým faktorem bylo prohlášení Donalda Trumpa směrem k americké centrální bance, že příliš nesouhlasí s jejich zvyšováním úrokových sazeb, zároveň však podotkl, že respektuje nezávislost Fedu. Index Dow Jones klesl o 0,5 %, S&P 500 oslabil o 0,4 % a technologický Nasdaq přišel také o 0,4 %. Nejméně se dařilo finančním institucím (-1,4 %) a telekomunikačním firmám (-1,1 %). Naopak nejlépe včera dopadli realitní developeři (+1,2 %).
  • Ranní zpráva z akciového trhu 21.11.2018
    Akciové trhy ve Spojených státech včera pokračovaly ve výprodejích. Týkalo se to především společnosti Apple (-4,8 %) a následně i technologického sektoru. Očekávání investorů nenaplnily ani finanční výsledky za třetí kvartál obchodního řetězce Target. Jeho akcie poklesly o 11,3 %. V neposlední řadě včera také klesaly ceny ropy, kde ropa Brent ztratila přibližně 5 USD za barel. To způsobilo následné snížení hodnoty energetického sektoru. Průmyslový Dow Jones oslabil o 2,2 %, S&P 500 ztratil 1,8 % a technologický Nasdaq poklesl o 1,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 včera nejhůře dopadly již zmíněné energetické společnosti (-3,3 %) následované výrobci luxusního zboží (-2,2 %) a technologickými firmami (-2,1 %). Nejlépe, avšak stále ve ztrátě 0,5 %, včerejší obchodování zakončil sektor utilit.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 2.11.2018
    Americké akcie rostly třetí den v řadě. Index S&P 500 si polepšil o 1,1 % za podpory všech sektorů s výjimkou utilit, které přišly o půl procenta. Nejziskovějším odvětvím se stali těžaři a zpracovatelé komodit (+3,6 %), následovaní prodejci zbytného zboží (+2,2 %). Nejvíce se ale pod výsledek celého indexu podepsaly díky své vysoké váze informační technologie, které přidaly „jen“ 1,2 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 21.1.2019
    Akciové trhy ve Spojených státech zakončily páteční obchodování ziskově. Index Dow Jones vzrostl o 1,4 %, S&P 500 si připsal 1,3 % a Nasdaq si polepšil o 1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům. Nejlépe na tom byly energetické společnosti a průmyslové podniky. Oba sektory shodně vzrostly o 1,9 %. Nejméně úspěšným odvětvím, avšak stále se ziskem 0,1 %, byly utility. Celkově americké akciové trhy za minulý týden posílily o téměř 2,9 %. Tento týden bude zkrácený z důvodu dnešního státního svátku, kdy se akciových trzích neobchoduje.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 21.12.2018
    Výprodeje akciových trhů pokračovaly i v průběhu včerejška. Americký index S&P 500 přišel o dalších 1,6 %. K výsledkům posledního zasedání Fedu se přidaly rozpory ohledně financování americké administrativy, když Donald Trump hrozí zastavením přísunu peněz, pokud nedostane zelenou ve stavbě ochranné zdi proti uprchlíkům na hranici s Mexikem. Nejhůře se dařilo energetickým titulům, které negativně ovlivnily i padající ceny ropy. Jejich akcie tak včera odepsaly 2,8 %. Přes dvě procenta spadly i akcie prodejců spotřebního zboží. Naopak v plusu se udržely utility se ziskem 0,3 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 21.3.2018
    Americké akcie zakončily úterní seanci optimisticky, když všechny hlavní indexy zaznamenaly růst. Indexy Dow Jones si připsal 0,5 %, S&P 500 získal 0,2 % a technologický Nasdaq si polepšil o 0,3 %. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe vedlo energetickému sektoru (+0,9 %), následovaného výrobci luxusního zboží (+0,6 %) a pomyslnou trojici vítězů doplnily průmyslové podniky se ziskem 0,3 %. Většímu růstu indexu bránily především telekomunikační společnosti, které ztratily celé jedno procento. Za včerejším růstem amerických trhů stojí především pozitivní očekávání investorů od zasedání americké centrální banky. Ta dnes zveřejní výhledy americké ekonomiky, kde by mělo dojít ke zlepšení očekávání na vývoj HDP.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 21.3.2019
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování spíše se ztrátami. Index Dow Jones oslabil o 0,6 %, S&P 500 ztratil 0,3 % a Nasdaq si jako jediný polepšil, a to o 0,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vedlo finančním institucím (-2,1 %). Na opačné straně se nacházely především telekomunikační firmy se ziskem 1,2 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster