Středa 22. ledna 2025 09:07
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex
reklama
RebelsFunding

Schyľuje sa v rozvíjajúcich ekonomikách k menovým krízam?

28.05.2018 13:26  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Môj dnešný komentár pre hnonline.sk

V posledných týždňoch zaznamenali prudký prepad argentínskeho pesa a tureckej líry. Peso stratilo od polovice apríla voči doláru zhruba 20% zo svojej hodnoty a líra zhruba 15%. Pod menším tlakom sú aj niektoré ďalšie meny rozvíjajúcich sa ekonomík. Primárnou príčinou je rast dôvery v schopnosť americkej centrálnej banky FED zvyšovať úrokové sadzby (za ktorým stál návrat jadrovej inflácie nad dvojpercentný cieľ), ktorý poslal nahor úročenie amerických dlhopisov a tým pádom aj dolár. A keďže Turecko aj Argentína si požičiavajú a dlžia nemalé čiastky v dolároch (nielen verejná, ale aj súkromná sféra), tak kombinácia vyššieho dolárového úročenia a silnejšieho dolára vyvoláva obavy o ich budúci ekonomický rast.

Niektorí ekonómovia (napríklad Paul Krugman) už hovoria o riziku krízy rozvíjajúcich sa ekonomík, ktorej sme boli svedkami v 90 tych rokoch a začiatkom tohto tisícročia. Vtedy sa udialo nasledovné – väčšina mien veľkých rozvíjajúcich sa ekonomík mala fixný kurz voči doláru a pre domáce vlády a firmy bolo pri nízkom menovom riziku lacnejšie si požičiavať v dolároch, ich dlh v cudzích menách teda prudko poskočil. Keď následne vzrástlo úročenie v USA, tak ich náklady na obsluhu dolárového dlhu prudko vzrástli. Ich ekonomika oslabila a ich meny sa dostali pod tlak. Väčšina z týchto krajín mala nízke devízové rezervy a nedokázali teda udržať pevný kurz voči doláru a ich meny sa prudko prepadli, čo malo za následok bankrot na ich dolárové dlhy, keďže dane a zisky boli realizované doma v slabších tuzemských menách.

Lenže, situácia je aktuálne diametrálne odlišná. A to minimálne z týchto dôvodov:

1) Veľké rozvíjajúce sa ekonomiky majú plávajúce meny. V prvej desiatke najväčších rozvíjajúcich sa ekonomík má pevný kurz voči doláru len jedna – Saudská Arábia. A to je kvôli tomu, že žije z ropy, ktorá sa obchoduje v dolároch. Keďže ropa je teraz vysoko, tak Saudskej Arábii nič nehrozí. V 90-tych rokoch mali pevný menový kurz takmer všetky veľké rozvíjajúce sa ekonomiky.

2) Pri plávajúcom menovom kurze nie je až také lacné zadlžovať sa v cudzích menách kvôli menovému riziku. A to sa aj deje. Kým v 90-tych rokoch vydávali rozvíjajúce sa ekonomiky väčšinu dlhopisov v cudzích menách, aktuálne vydávajú zhruba dve tretiny v domácej mene. Čiže ich citlivosť na vývoj úročenia v USA a na vývoj kurzu dolára je podstatne nižšia. Väčšie riziko teda berú na seba veritelia, ktorí viac penalizujú prípadné nezodpovedné správanie. Aj preto má aktuálne väčšina rozvíjajúcich sa ekonomík nižší externý dlh k HDP ako v 90-tych rokoch. V grafe nižšie je vývoj objemu emisií nového dlhu v domácej a cudzej mene. Posledné čísla mám z roku 2015, avšak veľa sa medzitým zrejme nezmenilo. Najmä keď úročenie v USA išlo medzičasom hore.

Vývoj objemu emisií nového dlhu rozvíjajúcich sa ekonomík v domácej a cudzej mene (zdroj: Wall Street Journal)

3) Rozvíjajúce sa ekonomiky majú niekoľkonásobne viac rezerv na pokrytie dolárového dlhu pre prípad, že by ich meny prudko oslabili. Hoci graf vyššie naznačuje, že v absolútnom meradle externý dlh rozvíjajúcich sa ekonomík vzrástol, tak ich devízové rezervy vzrástli o niekoľkonásobne viac. A teda ich schopnosť vyplácať dlh v cudzích menách aj pri kolapse domácej meny je podstatne vyššia. Pekne to ukazuje graf nižšie, z ktorého je vidno aj to, že Argentína a Turecko sú aktuálne najzraniteľnejšie a aj preto sú ich meny pod najväčším tlakom.

Podiel devízových rezerv na externom dlhu vybraných rozvíjajúcich sa ekonomík v roku menovej krízy a v roku 2015 (Zdroj: Vanguard)

Rozvíjajúce sa ekonomiky teda nemajú pevné menové kurzy voči doláru, čo znižuje motiváciu zadlžovať sa v cudzích menách. A aj ten dlh, čo majú v cudzích menách, majú aktuálne ďaleko viac pokrytý rezervami. Vyššie náklady na obsluhu externého dlhu pravdepodobne spomalia rast tých najzadlženejších ekonomík, avšak na riziko širokospektrálnych problémov je aktuálne podstatne nižšie, ako bolo v 90-tych rokoch, resp. začiatkom tisícročia.

Ostane, v rokoch 2014-2016 dolár vzrástol podstatne viac ako v poslednom mesiaci, a hoci rast rozvíjajúcich sa ekonomík spomalil (a niektoré sa dostali dokonca do recesie), tak sa v globálnom meradle nič vážne nestalo. Navyše, v tom čase sa k tomu pridali aj ďalšie problémy – 1) Prepad cien komodít, z ktorých mnohé rozvíjajúce sa ekonomiky žijú. Dnes je vývoj na komoditných trhoch opačný. 2) Problémy v Číne. Tá si však vzhľadom na nízku prepojenosť s globálnym finančným systémom žije vo vlastnom svete a jej citlivosť na úročenie dolára je nízka. Tentokrát by ju teda problémy mohli obísť.

Z grafu devízových rezerv vyplýva, že Turecko a Argentína sú najzraniteľnejšie. A nielen z neho. V rebríčku deficitov na bežnom účte platobnej bilancie, ktorý ukazuje, že nakoľko je ekonomika závislá od prílevu kapitálu zo zahraničia (investícií alebo dlhu), taktiež obsadili prvé dve priečky. Takisto sú jedinými veľkými rozvíjajúcimi sa krajinami s dvojcifernou infláciou, čo ich menám rozhodne na atraktivite nepridáva. V Turecku ešte do toho všetkého prezident Erdogan vyhlasuje, že po voľbách okreše nezávislosť centrálnej banky. Čiže tieto dve krajiny vyzerajú byť skôr výnimkou ako pravidlom.

Vývoj salda bežného účtu platobnej bilancie 15 najväčších rozvíjajúcich sa ekonomík (% HDP)

Rozvíjajúce sa ekonomiky sa teda poučili z predošlých menových kríz a nesnažia sa svoje meny fixovať na dolár, prípadne na euro. Aj v takomto prostredí sa vytvoria nerovnováhy, ako to ukazujú Argentína a Turecko. Avšak sú podstatne nižšie ako boli počas menových kríz a najmä sa týkajú len malého počtu ekonomík a preto zopakovanie sa menových kríz z prelomu tisícročí nevyzerá byť pravdepodobné. S plávajúcimi menami je teda svetová ekonomika stabilnejšia. Len škoda, že sa na to nemyslelo, keď vznikalo euro.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Schůzka prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghi v Bundestagu byla úspěšná
    Schůzka prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghi v Bundestagu byla úspěšná. Stále se však na jeho osobu...
  • Schůzka Trump-Xi investorům udělala radost
    Akciové trhy ve Spojených státech zakončily páteční obchodování v ziscích. Všechny hlavní indexy, a to Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq si shodně polepšily o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo téměř všem sektorům s výjimkou energetických společností (-0,2 %). Nejlépe se umístila síťová odvětví se zhodnocením 1,5 %, následovaná trojicí odvětví zdravotní péče, technologií a průmyslu, která si připsala zisky ve výši 1,1 %.
  • Schůzka velkých ropných producentů v Dauhá se blíží. Co čekat?
    V neděli 17. dubna se uskuteční konference velkých ropných producentů v katarském Dauhá. Mělo by se jí zúčastnit všech...
  • Schválené prodloužení prominutí DPH na respirátory připraví stát o půl miliardy korun. Respirátory i díky prominutí daně od jara zlevnily na polovinu
    Ministryně financí Alena Schillerová dnes na vládě prosadila dvouměsíční prodloužení prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Až do konce letošního ledna byly tyto zdravotní pomůcky daněny základní sazbou 21 procent.
  • Schválené prodloužení pronájmu Gripenů zvýší deficit
    Regionální měny včera zažily klidné obchodování, pohyby jejich kurzů proti euru byly jen minimální. Koruna během dne velmi mírně posílila...
  • Schválení bitcoinového spotového ETF se ukázalo jako prodejní příležitost
    Téměř dva týdny po schválení bitcoinového spotového ETF se začínají objevovat favorité.
  • Schválení jádra a plynu coby zelených zdrojů zlevní výstavbu nových jaderných bloků v ČR, jde o úspěch Fialovy vlády
    Schválení jádra a plynu coby zelených investic je úspěch Fialovy vlády. A přitom s mnohem zásadnějším a dlouhodobějších dopadem než proslulá „cesta do Kyjeva“. Podpora schválení mezi europoslanci totiž v posledních týdnech citelně klesala, vůbec nebyla samozřejmostí. Odpůrcům schválení se totiž dařilo šířit přesvědčení, že schválení plynu pomůže Putinovu režimu, pro nějž výnos z vývozu právě plynu představuje zásadní zdroje příjmu. Navíc se jim podařilo „hodit do jednoho pytle“ s plynem také jádro.
  • Schválený půlbilionový český schodek svět letos ještě nezneklidní, vláda by se ale měla vyvarovat třeba „druhého rouškovného“. A od příštího roku je třeba razantně oddlužovat
    Ministerstvo financí i letos bude hospodařit s až 500miliardovým schodkem. Vládě to dnes posvětila Poslanecká sněmovna. I politici tak pochopili to, co bylo zřejmé už od konce loňska: a sice, že schodek 320 miliard, plánovaný doposud, je neudržitelně mělký.
  • Schválený rozpočet se letos patrně splnit nepodaří
    Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního května hospodařil s deficitem ve výši 189,3 mld. Kč. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 65,7 mld. Kč, což odráží zejména vyšší daňové příjmy. V menší míře se na meziročním snížení deficitu podepsaly i nižší výdaje, které letos již nezahrnují pandemické kompenzace. Stále předpokládáme, že deficit státního rozpočtu letos překročí 300 mld. Kč, oproti schváleným 280 mld. Kč.
  • Schválený schodek 295 miliard pro letošní rok není realistický, říká šéf Národní rozpočtové rady. Spíše dle něj vykáže hodnotu kolem 350 či 360 miliard, tedy zhruba jako za rok 2022
    Deficit státního rozpočtu ve výši 295 miliard korun, který je schválený při letošní rok, není realistický. Ve včerejší debatě Institutu pro politiku a společnost to uvedl Mojmír Hampl, šéf Národní rozpočtové rady. „Schodek letos prostě nemůže skončit pod částkou 300 miliard korun,“ říká.
  • Schyluje se k návratu OPECu?
    Zástupci producentů ropy sdružení v OPECu se v Alžíru dohodli na koordinovaném omezení produkce. Podle dosud známých informací by mělo jít o snížení produkce o cca 250-750 tisíc barelů denně. Prozatím sice šlo jen o neformální jednání či konzultace (jak uvedl saúdskoarabský ministr pro ropu al-Falih), nicméně i tak je na trzích jejich dopad více než patrný. Cena ropy Brent po nečekaných zprávách vzrostla včera odpoledne asi o 7,5 % a dostala se do blízkosti 49 USD/barel.
  • Schyluje se na cardanu a ethereu k silnému odrazu kurzu?
    V rámci dnešní technické analýzy koukneme na dva významné coiny – ethereum (ETH) a cardano (ADA). Oba coiny mají za poslední dva roky velmi solidní zhodnocení, ale jak jistě víte, posledních několik týdnů není vůbec příznivých. V každém případě se ta pomyslná pružina už poměrně dostatečně stlačila, takže je na místě už vyhlížet silný odraz.
  • Siahne nám ECB hlbšie do peňaženiek
    Nové maximá vysoké rizikoPočas včerajšie...
  • Siemens a největší německé IPO za více než 20 let
    Německý koncern s názvem Siemens připravuje jednu ze svých největších primárních veřejných nabídek akcií – IPO v Německu za období více než 20 let. Celková cena zdravotnické divize s názvem Healthineers by tak mohla přesáhnout 40 miliard eur, což je více než jeden bilion korun. Půjde tak zřejmě o opravdu největší IPO od privatizace Deutsche Telekom v roce 1996.
  • Siemens Energy reportovala výsledky za 4Q, společnost navýšila střednědobý výhled růstu výnosů
    Německá společnost zabývající se energetickou infrastrukturou Siemens Energy reportovala výsledky za čtvrtý fiskální kvartál. Analytici vypichují positivní příjem objednávek a v souvislosti se zvýšením střednědobého výhledu očekávají výrazné navýšení analytických projekcí.
  • Siemens nabídne ¼ akcií své zdravotnické divize
    Největší evropský průmyslový konglomerát Siemens již v první polovině příštího roku nabídne akcie své zdravotnické divize Healthineers. Půjde asi o největší primární úpis na německé burze za 20 let.
  • Siemens zvedl akcie o 5 %
    Německá průmyslová skupina Siemens hlásí úspěch. Společnost Siemens zvýšila svůj zisk o 7 % na celkovou částku 2,4 miliardy eur. Akcie se jí zvýšily o více než 5 %.
  • Siemens – Korekce růstu
    Siemens: Tento týden v úterý došlo k vzestupu cen akcií Siemens, ve kterém došlo k porušení úrovně z 26. března 2018 (102 – 140 EUR) a maxima z 23. března 2018 (102,5 – 102,66 EUR). V tuto chvíli mají obchodníci otevřenou cestu k otestování mezery z 20. března 2018 (104,6 až 105 eur). Aktuální nabídka proto vede k posunu ceny akcií společnosti Siemens. Velký vrchní stín naznačuje, že obchodníci mohou mít ve středu iniciativu. Nejbližší podporou je díra z 26. března 2018 (99,78 € – 100 €). Pokud bude přerušena, bude možné, že ceny spadnou do okolí 95,5 – 96 EUR. Obchodníci potvrdí svou výhodu až po překročení maxima z 27. března 2018 (103 € – 103,2 €). Pak bude možné ozkoušet úroveň 105 €. Dalším cílem pro poptávku bude hodnota kolem summitu ze 16. března 2018 (107 EUR – 107,58 EUR).
  • Siemens – Přerušení podpory
    Akcie Siemens během pátečního obchodování přerušily místní podporu, která byla dána od 5. března 2018 (102,1 – 102,2 EUR). To vedlo k potvrzení, že obchodníci mají převahu. V důsledku toho mají otevřenou cestu k otestování díry od 9. listopadu 2017 (99,38 € – 100 €). Další potenciální zóna poptávky se nachází v oblasti (95,5 – 96 EUR). Obchodníci převezmou krátkodobou iniciativu až po překročení maxima z 23. března 2018 (102,5 – 102,66 EUR). Po průlomu této hodnoty bude možné očekávat růst ceny do blízkosti díry z 20. března (104,6 – 105 EUR). Dalším cílem pro poptávku bude hodnota ze 16. března 2018 (107 € – 107,58 €). Po tomto průlomu budou mít obchodníci otevřenou cestu k testování úrovně z 20. února 2018 (112,5 € – 112,68 €).
  • Siemens – Test důležité podpory
    Směnný kurz akcií společnosti Siemens se dostal po čtvrteční ceně blízko k podpoře na úrovni 102,1 € – 102,2 €. Pokud by byla tato podpora propíchnuta, mají obchodníci otevřenou cestu k otestování díry z 9. listopadu 2016 (99,38 € – 100 €). Další potenciální zóna poptávky se nachází v oblasti 95,5 – 96 EUR. Obchodníci mohou přijmout iniciativu až po summitu 16. března (107 € – 107,58 €). Pak budou mít otevřený způsob, jak vyzkoušet vrchol z 20. února 2018 (112,5 € – 112,68 €).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex