Čtvrtek 23. ledna 2025 22:04
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Schůzka velkých ropných producentů v Dauhá se blíží. Co čekat?

13.04.2016 16:37  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V neděli 17. dubna se uskuteční konference velkých ropných producentů v katarském Dauhá. Mělo by se jí zúčastnit všech 13 států organizace OPEC a 7 dalších včetně významných těžařů Ruska a Mexika, kteří dohromady stojí za více než 70 % světové nabídky ropy. Účastníci schůzky se budou snažit schválit dohodu o zmrazení produkce na lednových úrovních jednotlivých zemí. Přestože praktický dopad by byl velmi malý, hrozba dalších kroků by ropu měla udržet na vyšších hodnotách, než na jaké jsme byli v posledních měsících zvyklí.

Severomořská ropa Brent dosáhla svých minim v polovině ledna těsně nad úrovní 27 dolarů za barel. Pokles texaské WTI kulminoval před polovinou února ještě o dolar níže. Ceny se dostaly nejníže za poslední více než dekádu. Od té doby vzrostly oba ropné benchmarky o 60 %. Brent se v úterý obchodoval až u hladiny 45 dolarů, kde se naposledy nacházel na počátku prosince. WTI atakuje březnová maxima na úrovni 42 dolarů a zároveň nejvyšší hodnoty od listopadu.

poj

Za  dlouhodobým poklesem cen stál nárůst těžby v zemích největších světových producentů. Primárně na straně Spojených států, kde se podařilo produkci ropy v posledních letech téměř zdvojnásobit. Zároveň však na mnohaleté rekordy naráželo Rusko, Saúdská Arábie a další země. Těžba organizace OPEC se po prosincovém zrušení sankcí vyhoupla na nejvyšší hodnoty v historii.

fdld

Ceny ropy od propadů na počátku roku vystřelily strmě vzhůru, přestože výrazný přebytek ropy na trzích stále trvá. Světové agentury ukazují zácpy takerů v oceánech, které vyčkávají na lepší ceny a fungují tak jako plovoucí skladiště. Zásoby ropy ve Spojených státech dobývají rekordy a trh se reálně bojí, že po sezónním růstu zásob nebude na počátku léta už ropu kam dávat. Podobná je situace také v Evropě a Číně, zvláště které se podařilo importovat ropu za ceny blízké dosažených minim.

Z pohledu reálné nabídky a poptávky se toho v posledních měsících příliš nezměnilo. Těžba z drahých břidličných vrtů či hlubokomořská těžba má tendenci klesat a těžba v USA se tak sesunula na 9 mil. barelů ropy denně, ovšem někteří velcí producenti (Rusko, Irák) stále navyšují těžbu. Výsledkem je přetrvávající přebytek nabídky přibližně 2 miliony barelů ropy denně.

Nemluvě o Íránu, který akceleruje exporty ropy po odeznění sankčního režimu. Íránský ropný ministr Bijan Namdar Zangeneh v minulém týdnu prohlásil, že by se země měla v příštím roce dostat na těžbu 4 mil. barelů ropy denně. V březnu těžila 3,2 mil. barelů ropy. Jen tento nárůst by měl vynahradit veškerý další pokles produkce z drahých zdrojů, i pokud by ceny zůstaly na velmi nízkých úrovních (pod 40 dolary).

fsds

Více než poloviční nárůst cen z minim je důsledkem vysokých očekávání trhu na zásah velkých producentů. Svoji roli sehrála také korekce po mohutných propadech z počátku ledna. Strašákem není zmrazení těžby na vysokých lednových úrovních, ale spíše reálné snížení těžby, které by mohlo po pár měsících následovat.

Do značné míry se s dohodou počítá, a to přestože se Írán na zmrazení produkce nebude s velkou pravděpodobností podílet. Dle včerejšího vyjádření ruského ministra pro energetiku Alexandra Novaka by nebyla neúčast Íránu událostí, která by měla dosavadní vyjednávání pohřbít. Včerejší spekulace, že se Rusko a Saúdové na zmrazení už prakticky dohodli, poslalo Brent během necelých dvou hodin výše o více než 1,5 dolaru.

Přestože tedy žádný praktický dopad na ropné trhy nemůžeme v blízké době čekat, tak by dohoda znamenala jasnou změnu po prosincovém rozhádaném setkání organizace ve Vídni, na kterém byly de facto zrušeny kvóty těžby. Není náhodou, že právě v následujících týdnech došlo k nejvýraznějším poklesům, a to bez ohledu na další fundamenty.

Pravděpodobnost, že by žádné dohody na schůzce dosaženo nebylo, je velmi nízká, o to vyšší reakci bychom však mohli očekávat. Jen těžko si lze ale představit, že by se setkání konalo, pokud by mělo ukázat rozpory a zhoršit tak situaci na trhu. Ani pozitivní výstup ale nemusí znamenat tlak na růst ceny. Cena často roste na základě spekulací a korekce následuje, jakmile se tyto spekulace potvrdí. Výběr zisků z výrazného růstu se dá čekat, i když korekce by nemusela být nijak masivní.

Až čas ukáže, jestli dohoda stála za všechen ten rozruch. Bude se dodržovat a nedopadne to jako mnohokrát v minulosti? Na vyšší ceny budou těžaři s vyššími náklady reagovat znovuotevíráním  vrtů a růst nabídky bude mít opět otevřené dveře. Kartel obvykle funguje za podmínky stabilních či rostoucích cen. Pokud by ceny ropy začaly opět klesat, pobídky k porušení dohody narostou a to je jen krůček k dalším propadům cen.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Scholz na summitu EU obhajoval národní programy proti vysokým cenám energií
    Na summitu Evropské unie se podařilo odstranit nepochopení ohledně plánu německé vlády na zmírnění dopadů vysokých cen energií v objemu 200 miliard eur (téměř pět bilionů korun). Řekl to německý kancléř Olaf Scholz po skončení neformálního summitu EU v Praze. Scholz dnes německý program znovu obhajoval a zdůraznil, že podobné balíčky přijaly i jiné země, jmenovitě Itálie, Francie, Španělsko či Nizozemsko.
  • Scholz: Německo bude mít do konce příštího roku náhradní kapacitu za ruský plyn
    Německo bude mít do konce příštího roku díky nově budovaným terminálům na zkapalněný zemní plyn (LNG) dostatečnou dovozní kapacitu, aby plně nahradilo dodávky ruského plynu. Na fóru zaměstnavatelů to dnes v Berlíně prohlásil spolkový kancléř Olaf Scholz. Řekl také, že jeho vláda hledá možnosti, jak ceny energií spotřebitelům snížit.
  • Scholz: Turbína pro Nord Stream 1 je plně funkční a lze ji odeslat do Ruska
    Ruská turbína pro plynovod Nord Stream 1, která byla kvůli servisu v Kanadě, je plně funkční a může být kdykoliv odeslána zpět do Ruska za předpokladu, že ji Moskva bude ochotna převzít. Řekl to dnes německý kancléř Olaf Scholz, který navštívil závod společnosti Siemens Energy, kde se turbína teď nachází. Rusko podle Scholze nemá důvod návrat zařízení zdržovat.
  • Schopností zvyšovat spotřební ceny disponuje většina sektorů v eurozóně
    V Evropě se očekává postpandemické vyrovnávání poptávky zboží. Rostoucí komoditní a vstupní ceny tak prověří schopnost firem účtovat vyšší částky za své produkty nebo služby, aniž by ztratily zákazníky. Tato schopnost je klíčová pro reflaci ekonomiky, ale i pro samotné firmy a kompenzaci jejich ztrát z roku 2020. Podle analytiků Euler Hermes v dlouhodobém výhledu disponuje minimální schopností regulovat cenotvorbu většina sektorů eurozóny.
  • Schrnutí EUR/USD
    Dnes v dopoledních hodinách vydala společnost Markit's Index PMI z eurozóny, který vzrostl o 0,8 bod...
  • Schůzka Bidena a spojenců. Chtějí zvýšit tlak na Moskvu
    Jelikož investoři zvažovali hrozby pro dodávky z důvodu války, ceny ropy kolísali. Americký prezident Joe Biden se chystá řešit tuto krizi během cesty do evropy, která bude klíčová a může vést k dalšímu uvalení sankcí na Rusko.
  • Schůzka FOMC: Powell si strategicky nechal pootevřená dvířka
    Prosincová schůzka nepřinesla žádné velké změny. Úrokové sazby zůstaly stejné a Fed jen zopakoval svůj názor, že ekonomika šlape podle plánu. Během následné diskuse byl velkým tématem nedávný vývoj na repo trhu.
  • Schůzka FRS stane se významnou událostí tohoto týdne.
    Na Evropských trzích, obchodní dynamika v Pátek byly poněkud odlišná. Indexy periferních zemí klesali. Španělsky IBEX 35 ztratil 1,01%, Italsky FTSE MIB ztratil 1,45%, a ostatní byli ponechané skoro beze změny.
  • Schůzka prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghi v Bundestagu byla úspěšná
    Schůzka prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghi v Bundestagu byla úspěšná. Stále se však na jeho osobu...
  • Schůzka Trump-Xi investorům udělala radost
    Akciové trhy ve Spojených státech zakončily páteční obchodování v ziscích. Všechny hlavní indexy, a to Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq si shodně polepšily o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo téměř všem sektorům s výjimkou energetických společností (-0,2 %). Nejlépe se umístila síťová odvětví se zhodnocením 1,5 %, následovaná trojicí odvětví zdravotní péče, technologií a průmyslu, která si připsala zisky ve výši 1,1 %.
  • Schválené prodloužení prominutí DPH na respirátory připraví stát o půl miliardy korun. Respirátory i díky prominutí daně od jara zlevnily na polovinu
    Ministryně financí Alena Schillerová dnes na vládě prosadila dvouměsíční prodloužení prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Až do konce letošního ledna byly tyto zdravotní pomůcky daněny základní sazbou 21 procent.
  • Schválené prodloužení pronájmu Gripenů zvýší deficit
    Regionální měny včera zažily klidné obchodování, pohyby jejich kurzů proti euru byly jen minimální. Koruna během dne velmi mírně posílila...
  • Schválení bitcoinového spotového ETF se ukázalo jako prodejní příležitost
    Téměř dva týdny po schválení bitcoinového spotového ETF se začínají objevovat favorité.
  • Schválení jádra a plynu coby zelených zdrojů zlevní výstavbu nových jaderných bloků v ČR, jde o úspěch Fialovy vlády
    Schválení jádra a plynu coby zelených investic je úspěch Fialovy vlády. A přitom s mnohem zásadnějším a dlouhodobějších dopadem než proslulá „cesta do Kyjeva“. Podpora schválení mezi europoslanci totiž v posledních týdnech citelně klesala, vůbec nebyla samozřejmostí. Odpůrcům schválení se totiž dařilo šířit přesvědčení, že schválení plynu pomůže Putinovu režimu, pro nějž výnos z vývozu právě plynu představuje zásadní zdroje příjmu. Navíc se jim podařilo „hodit do jednoho pytle“ s plynem také jádro.
  • Schválený půlbilionový český schodek svět letos ještě nezneklidní, vláda by se ale měla vyvarovat třeba „druhého rouškovného“. A od příštího roku je třeba razantně oddlužovat
    Ministerstvo financí i letos bude hospodařit s až 500miliardovým schodkem. Vládě to dnes posvětila Poslanecká sněmovna. I politici tak pochopili to, co bylo zřejmé už od konce loňska: a sice, že schodek 320 miliard, plánovaný doposud, je neudržitelně mělký.
  • Schválený rozpočet se letos patrně splnit nepodaří
    Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního května hospodařil s deficitem ve výši 189,3 mld. Kč. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 65,7 mld. Kč, což odráží zejména vyšší daňové příjmy. V menší míře se na meziročním snížení deficitu podepsaly i nižší výdaje, které letos již nezahrnují pandemické kompenzace. Stále předpokládáme, že deficit státního rozpočtu letos překročí 300 mld. Kč, oproti schváleným 280 mld. Kč.
  • Schválený schodek 295 miliard pro letošní rok není realistický, říká šéf Národní rozpočtové rady. Spíše dle něj vykáže hodnotu kolem 350 či 360 miliard, tedy zhruba jako za rok 2022
    Deficit státního rozpočtu ve výši 295 miliard korun, který je schválený při letošní rok, není realistický. Ve včerejší debatě Institutu pro politiku a společnost to uvedl Mojmír Hampl, šéf Národní rozpočtové rady. „Schodek letos prostě nemůže skončit pod částkou 300 miliard korun,“ říká.
  • Schyľuje sa v rozvíjajúcich ekonomikách k menovým krízam?
    V posledných týždňoch zaznamenali prudký prepad argentínskeho pesa a tureckej líry. Peso stratilo od polovice apríla voči doláru zhruba 20% zo svojej hodnoty a líra zhruba 15%. Pod menším tlakom sú aj niektoré ďalšie meny rozvíjajúcich sa ekonomík. Primárnou príčinou je rast dôvery v schopnosť americkej centrálnej banky FED zvyšovať úrokové sadzby (za ktorým stál návrat jadrovej inflácie nad dvojpercentný cieľ), ktorý poslal nahor úročenie amerických dlhopisov a tým pádom aj dolár. A keďže Turecko aj Argentína si požičiavajú a dlžia nemalé čiastky v dolároch (nielen verejná, ale aj súkromná sféra), tak kombinácia vyššieho dolárového úročenia a silnejšieho dolára vyvoláva obavy o ich budúci ekonomický rast.
  • Schyluje se k návratu OPECu?
    Zástupci producentů ropy sdružení v OPECu se v Alžíru dohodli na koordinovaném omezení produkce. Podle dosud známých informací by mělo jít o snížení produkce o cca 250-750 tisíc barelů denně. Prozatím sice šlo jen o neformální jednání či konzultace (jak uvedl saúdskoarabský ministr pro ropu al-Falih), nicméně i tak je na trzích jejich dopad více než patrný. Cena ropy Brent po nečekaných zprávách vzrostla včera odpoledne asi o 7,5 % a dostala se do blízkosti 49 USD/barel.
  • Schyluje se na cardanu a ethereu k silnému odrazu kurzu?
    V rámci dnešní technické analýzy koukneme na dva významné coiny – ethereum (ETH) a cardano (ADA). Oba coiny mají za poslední dva roky velmi solidní zhodnocení, ale jak jistě víte, posledních několik týdnů není vůbec příznivých. V každém případě se ta pomyslná pružina už poměrně dostatečně stlačila, takže je na místě už vyhlížet silný odraz.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding