Neděle 22. prosince 2024 04:13
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
InstaForex rijen 2024

ECB nesmie znova ustúpiť talianskym bankám

30.04.2018 11:48  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Môj dnešný komentár pre hnonline.sk

ECB podľa agentúry Reuters uvažuje nad upustením od nových pravidiel, ktoré by mali pomôcť k ozdraveniu bankového sektora v eurozóne. Ten má podľa posledných odhadov vo svojich účtovných knihách nedobytné úvery v objeme viac ako 750 mld. eur. Návrh týchto pravidiel mal byť zverejnený už v marci. Doteraz však zverejnený nebol, a je možné, že ani zverejnený nebude. Údajne sa to nepáči viacerým politikom, predovšetkým z Talianska. ECB pritom už Taliansku dvakrát ustúpila, keď mu umožnila ohnúť pravidlá bankovej únie pri záchranách Monte Dei Paschi a dvoch menších bánk bez toho, aby prišli nadriadení veritelia o časť peňazí.

O čo ide tentokrát? ECB navrhovala, aby si banky museli vytvárať viac rezerv voči nedobytným úverom (zatiaľ nezverejnené pravidlá mali obsahovať konkrétnejšie detaily). Neznamená to, že by sa ich objem znížil. Úver je klasifikovaný ako nedobytný dovtedy, kým súd nerozhodne o jeho reštrukturalzácii (resp. kým neprebehne konkurzné/exekučné konanie), alebo ho banka nepredá. Znamená to však, že banky by voči nebonitným úverom mali vytvorené vyššie rezervy, čo by ich viac chránilo pred stratami a boli by teda zdravšie.

Banky totiž dopredu nevedia, akú časť z istiny na úvere v konečnom dôsledku po reštrukturalizácii alebo predaji stratia. Pri odhadoch nutných rezerv, ktoré si voči nedobytným úverom vytvárajú, vychádzajú z historických skúseností. V konečnom dôsledku však tieto rezervy nemusia stačiť. Najmä v situácii kedy sa ekonomike nedarí. V takom prípade bývajú ich straty vyššie a ich rezervy pre krytie týchto strát nedostatočné. Preto sú banky s vysokým podielom nedobytných úverov málo ochotné úverovať.

S heslom „zdravšie banky, zdravšia ekonomika,“ tlačila ECB na navýšenie týchto rezerv. Lenže, narazilo to na politický odpor a ako som písal v úvode, tak je možné, že sa od tohto zámeru upustí. A to by bola veľká chyba.

Keby boli totiž banky v stratách a nemali by z čoho navyšovať svoje rezervy, tak by som to bral. V Taliansku, ktoré má najviac nedobytných úverov, však bola v minulom roku nemalá časť bánk v zisku. A dokonca svojim akcionárom vyplácali dividendy. Práve tieto prostriedky, ktoré z bánk odtekajú vo forme dividend, mohli byť použité na zvýšenie rezerv ako žiada ECB.

Najlepšie riešenie by bolo, keby ECB zakázala bankám, ktoré nespĺňajú regulatórne požiadavky (ktoré by zahŕňali aj spomínané vyššie rezervy pre nedobytné úvery), zakázala vyplácať dividendy. Niečo podobné spravil americký FED, keď v roku 2009 obmedzil pre problémové banky dividend na jeden cent na akciu. Tieto banky tak svoje zisky namiesto vyplácania akcionárov používali na posilňovanie kapitálových rezerv. To prispelo k rýchlemu ozdraveniu bankového sektora a týmpádom aj ekonomiky.

Keby sa podobné pravidlo prijalo v eurozóne v roku 2009, tak by boli talianske banky aktuálne zdravšie. Len 10 aktuálne najväčších talianskych bánk, ktoré sa obchodujú na burze, vyplatilo odvtedy dividendy v objeme 23,6 mld. eur. Z toho 4,4 mld. v minulom roku. To je najviac od krízy, čiže talianske banky s kopou nedobytných úverov aktuálne veselo vyplácajú akcionárom dividendy. Keď zoberieme do úvahy aj zvyšné, menšie banky, tak celkový objem dividend, ktoré odišli z talianskych bánk od krízy bude niekde okolo 30 mld. eur. To je viac než pätina rozdielu medzi objemom nedobytných úverov v talianskych bankách po očistení o rezervy, ktoré si banky voči nim odložili (aktuálny odhad objemu nedobytných úverov očistených o rezervy je 140 mld. eur).

Objem vyplatených dividend desiatich aktuálne najväčších talianskych bánk v rokoch 2009-2017 (v mil. eur)

Aktuálne sa však ekonomike darí (v určitej miere aj v Talianskej), a tak sa príliš zdravie bánk nerieši. To sa zvykne riešiť až vtedy, keď je zle. Zrejme aj preto sa zatiaľ politikom darí úspešne vyvíjať tlak na to, aby ECB takéto pravidlá nezavádzala, resp. aby ich zaviedla miernejšie.

Od snahy zvyšovať kapitálové rezervy bánk by sa nemalo upúšťať ani v dobrých časoch. Práve naopak, vtedy je pre to najlepšia príležitosť. Keď totiž príde banková kríza, tak vlády a centrálne banky stoja pred dvoma zlými možnosťami – zachrániť banky, alebo nezachrániť. Záchrana bánk jednak vyjde daňových poplatníkov veľké peniaze, zároveň motivuje banky k nezodpovednému správaniu, a v neposlednom rade prispieva k zhoršenej alokácii kapitálu, teda spomaľuje potenciál pre ekonomický rast. Keď sa banky nechajú padnúť, tak zase hrozí výrazné zhoršenie problémov v ekonomike.

Zachraňovať banky teda nie je dobré, a nezachraňovať tiež. Preto by sa vlády mali snažiť o to, aby mali banky čo najväčší možný kapitálový vankúš pre krytie strát. Ten aktuálny je aj napriek prísnejším pravidlám ako boli pred krízou nízky. Zvýšenie pomeru vlastných zdrojov, ktoré slúžia ako vankúš pre krytie prípadných strát, sa dá docieliť práve obmedzením dividend (pri tých najslabších bankách úplným zákazom).

Áno, je to na úkor akcionárov (hoci tí tiež dopady preháňajú, lebo aj pre nich by malo byť dôležitejšie dlhodobé zdravie ich investície a nie aktuálne dividendy). Avšak, oni sú poslední, ktorí by sa mali cítiť ukrivdení. Bez podpory ECB a vládnych garancií by aktuálne totiž bola hodnota ich akcií nula.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ECB nedokáže urobiť z Grécka Nemecko
    Risk on/risk off stále prioritouEuro v piatok zaznamenalo ďalšiu v...
  • ECB nechala sazby beze změny a rozhodla jednomyslně, euro se dostalo na 1,32
    Úrokové sazby v eurozóně podle očekávání zůstávají beze změny. ECB se rozhodla ponechat hlavní refinanč...
  • ECB nechává sazby na 0,75 %. Draghi přiznává další zpomalení v Evropě a je připraven k akci
    Evropská centrální banka (ECB) se zatím rozhodla nevyužít prostoru, který jí nabízí klesající inflace v ...
  • ECB nechává úrokové sazby beze změny, volnější politiku nezdůrazňuje a posílá tím euro vzhůru
    Evropská centrální banka ponechává úrokové sazby beze změny, jak se čekalo. Hlavní sazba tak zůstává na 0,50 procenta. Znovu se v měnovém výboru hlasoval...
  • ECB nechce natahovat QE, Trump tlumí strach z války. Eurodolar odpoledne klesá
    Hlavními tématy tohoto dne měly být ECB a americká cla, což se naplno potvrdilo. ECB trochu překvapila. Nikoli tím, že by změnila politiku - to se nestalo -, ale už dnes přestala používat frázi o možném navýšení či prodloužení QE. Navíc mírně vylepšila letošní odhad HDP její šéf Draghi přidal příznivé hodnocení ekonomiky a slova o větší důvěře v návrat inflace.
  • ECB nejspíše odloží zvyšování sazeb na první čtvrtletí příštího roku.
    Minulou neděli člen bankovní rady ECB Klaas Knot se vyjádřil ve smyslu, že očekává zlepšení ekonomiky eurozóny ve druhem pololetí letošního roku.
  • ECB nemá na výběr a musí dál zvyšovat sazby
    Euro dál stoupá, protože mnoho politiků a představitelů ECB trvá na zvyšování úrokových sazeb. Jelikož je inflace stále vysoká, je takový scénář pravděpodobný.
  • ECB nemůže zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb.
    První obchodní den v týdnu byl pro euro překvapivě aktivní. Přestože v pondělí nebylo žádné zpravodajské pozadí, pohyby začaly večer a pokračovaly po celý den až do večera. Byly tu ale nějaké novinky, budu se jim teď chvíli věnovat.
  • ECB nenakupuje dlhopisy preto, aby zachraňovala euro
    V poslednej dobe sa často stretávam s názorom, že nákupy štátnych dlhopisov zo strany ECB, t.j. kvantitatívne uvoľňovanie (ďalej QE) sú tu na to, aby sa financoval verejný dlh krajín eurozóny a teda aby sa zachraňovala eurozóna. To nie je pravda.
  • ECB nepřekvapila, BoE ano. Její zvýšení sazeb rozkývalo trhy
    Po včerejším Fedu převzaly taktovku centrální banky v Evropě. ECB si na své poslední letošní zasedání nové překvapení nepřichystala. Pozice k inflaci zůstává i přes rizika taková, že půjde o přechodnou záležitost. Zvedání sazeb se nechystá a prezidentka Lagardová zopakovala, že je to v příštím roce velmi nepravděpodobné. Také se konečně rozřešila otázka útlumu QE: ECB hodlá po březnovém vypnutí pandemického programu PEPP na dva kvartály navýšit nákupy v rámci APP na 40, respektive 30 mld. EUR, aby tak zabránila skokovému poklesu. Následně má APP pokračovat ve stávajícím tempu 20 mld. EUR měsíčně.
  • ECB nestanovila konečný dátum QE. EURUSD padol k supportu okolo 1,17
    Máme po tlačovke ECB. Headline dopadol tak, ako sa čakalo – ECB bude najbližších 9 mesiacov nakupovať štátne dlhopisy v objeme 30 mld. eur a niekedy v lete sa podľa vývoja inflácie rozhodne, či QE definitívne ukončí. Menšia časť obchodníkov čakala, že ECB ohlási aj definitívny dátum konca QE. To sa však nestalo, naopak vo výstupe zo zasadnutia zdôraznila, že pokiaľ by inflácia ustúpila, tak by dokonca QE mohla opätovne navýšiť. Títo obchodníci teda ostali sklamaní a euro reaguje na výsledok zasadnutia negatívne. EURUSD padol z úrovni nad 1,18 až ku krátkodobému supportu okolo úrovne 1,17.
  • ECB neublížila ani nepotěšila
    Evropská centrální banka na dnešním zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní refinanční sazba zůstává na 0,00 % a depositní sazba na -0,40 %.
  • ECB nevytiahla bazooku, maximálne tak malú pištoľ
    Koncom týždňa som dostal viacero dotazov, aký potenciál ohľadom ďalšieho vývoja inflácie a aj ekonomiky má nový balíče...
  • ECB nezměnila nastavení sazeb, EUR/USD zamířil až k 1,14 a následně propadl zpět
    Po snížení sazeb v minulém měsíci se ECB k tomuto kroku tentokrát neodhodlala. Měnová rada ponechala základní sazbu na...
  • ECB: nic nekončí, jedeme dál
    Evropská centrální banka dnes zvýšila svou depozitní sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,25 %. Třebaže část trhu sázela na razantnější krok, centrální banka nakonec – v souladu s tržním koncensem – přistoupila ke zvolnění tempa zpřísňování měnové politiky. Nejagresivnější cyklus zvyšování úrokových sazeb v historii eurozóny (kumulativně +375bps) se tak dostává do své finální fáze. Zpomalení tempa růstu sazeb zdůvodnila ECB předchozím prudkým růstem sazeb a jejich silným průsakem do měnových podmínek a podmínek financování.
  • ECB nič nové nepovedala. Pre euro je to dobrá správa
    Dnešná tlačová konferencia k zasadnutiu ECB by sa dala označiť za jednu z najnudnejších v posledných rokoch. Centrálna banka podľa očakávania nepohla s úrokovými sadzbami, a na samotnej tlačovej konferencii toho veľa nového taktiež neodznelo. Program nákupu dlhopisov (kvantitatívne uvoľňovanie) nateraz ostáva v platnosti do konca prvého kvartálu 2017 a na prekvapenie mnohých sa zatiaľ ani nebudú meniť jeho podmienky, hoci pri jeho súčasnom nastavení o dva mesiace nebude môcť nakupovať nemecké dlhopisy.
  • ECB nie je znepokojená ani podľa protokolu zo zasadnutia. Na holubičí komentár sa teda ešte čaká.
    Dnešný protokol z decembrového zasadnutia ECB poskytol viac detailov ohľadom rozhodovania na jej poslednom zasadnutí, ktoré mimo vyjadrenia, že riziká síce vzrástli, ale bilancia rizík je stále v rovnováhe, veľa noviniek nepriniesla.
  • ECB nikam nepospíchá, ekonomika však stagnuje
    Od včerejšího jednání ECB se nedalo očekávat nic zvláštního. Centrální banka s opatřeními nespěchá už proto, že v nadcházejících měsících se může vzhledem k rostoucím globálním cenám komodit mírně zvyšovat inflace.
  • ECB: nižší sazby a holubičí rétorika
    Evropská centrální banka dnes znovu povolí měnově-politické šrouby. Předpokládáme snížení depozitní sazby o 25 bazických bodů na 3,0 %, v souladu s aktuálními tržními sázkami. Zcela vyloučit sice nelze ani razantnější pokles sazeb, jako kompromis mezi holubičím a jestřábím křídlem uvnitř Rady guvernérů je ale pravděpodobnější standardní čtvrtprocentní redukce sazeb doprovázená holubičí rétorikou. Příchozí data od říjnového zasedání dodala munici spíše holubičí letce.
  • ECB: nové kvantitativní uvolňování je naspadnutí
    Jednání guvernérů o úrokových sazbách ničím nepřekvapilo. Úroková sazba pro hlavní refinanční operace zůstává na nezměněné nulové úrovni a ostatní úrokové sazby pro jednodenní refinanční a jednodenní sterilizační operace se také nezmění. V posledních dnech pravděpodobnost snižování sazeb (rate cut) narůstala, díky čemuž oslabovalo euro a německý akciový index DAX rostl.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster