Úterý 21. ledna 2025 02:33
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Volatility report: Short-VIX strategie dostaly šanci i na takto nepříznivém trhu, nervozita na trzích ale i tak příliš nepolevuje

13.04.2018 10:48  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

 Máme za sebou opět docela nervózní týden, který ale nakonec pomohl akciovým trhům získat trochu pevnější půdu pod nohama. Býci se ale i tak zdají stále v těžké defenzivě a zatím se jim příliš nedaří odrazit se od dvojitého dna, které se již delší dobu na S&P 500 formuje.

Není se ale asi čemu divit. Po minulém roce jsou akcie stále relativně drahé a celé situaci rozhodně nepomáhá kombinace několika faktorů, v čele s vyššími úrokovými sazbami, signály o zpomalování Evropské (světové?) ekonomiky a nebo rostoucí politické napětí kolem Spojených států. Především Spojené státy přitom zůstávají i nadále v centru všeho dění, když stále živé obavy z další implementace protekcionistických opatření doplnilo také téma Sýrie a zhoršující se vztahy s Ruskem. Právě díky těmto důvodům tedy úroveň implikované volatility zůstává sále na zvýšených úrovních a strach z dalších výprodejů zatím téměř nepolevuje.

Obchodníci shortující volatilitu ale svou příležitost i tak dostali. V minulém volatility reportu jsme upozorňovali na to, že má volatilita díky své vysoké úrovni větší šanci na pád než na další růst o tři body. Tři body pod úrovněmi z minulého týdne sice zatím nejsme, díky včerejší seanci se ale spotový VIX konečně dostal pod hranici 20b., což se samozřejmě projevilo také na futures. Největší korekcí (-1b.) si prošel logicky dubnový kontrakt, který je zároveň svým chováním nejblíže spotové volatilitě.

Do dalšího týdne to však budou mít obchodníci díky pádu spotové volatility složitější a i když prostor k jejímu dalšímu snížení rozhodně existuje, short pozice na současných cenách jsou přeci jen o něco rizikovější. Nervozita z trhů totiž rozhodně po tomto týdnu nezmizela a prakticky kdykoliv v průběhu příštího týdne se po dalším nepříjemném vyjádření z Bílého domu můžeme dočkat nového výplachu na S&P500, který by spotovou volatilitu poslal zpět výrazněji nad hranici 20b. Na místě je proto podle nás spíše obezřetnost a vyčkávaní na vhodnější příležitost, která se pro shortování volatility může naskytnout jakmile se indexy dostanou znovu pod prodejní tlak.

Z technického hlediska bude hrát do dalších dnů roli zejména to, zda se S&P500 dokáže odpoutat od dvojitého dna, které momentálně vytváří. Pokud ano, VIX může zamířit výrazněji dolů, i když stále ne na úrovně, které byly běžné v minulém roce. Z fundamentálního hlediska pak budou dál hrát prim hlavně nevyzpytatelná politická témata (USA, Rusko, Čína), jelikož vliv makra z důležitých reginoů (USA, Eurozóna) bude pravděpodobně opět spíše nepatrný.

Máte-li k VIXu nebo výše zmíněné strategii jakékoli dotazy, kontaktuje pro více informací naše obchodní oddělení na tel: +420 226 259 990

Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za cílem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Volatility report: Po korekci ze začátku měsíce je vše znovu při starém. VIX se vrátil na 10b.
    Volatilita je mrtvá, ať žije volatilita! Asi už nikoho nepřekvapí, že ani tento týden na akciové trhy žádné drama nepřinesl a obchodníci shortující volatilitu díky tomu mají dál žně. Letošní rok je pro ně snad nejlepším v historii a přestože se vystavují riziku značných ztrát v případě že na trhy dorazí konečně vážnější korekce, zisky které shortováním volatility nasbírali v uplynulých měsících by měly vytvářet už nyní dostatečný polštář pro případná negativní překvapení.
  • Volatility report: Pokračuje čekání na technickou korekci, pomoci může Fed
    Finanční trhy si v uplynulých dnech příliš velkými pohyby neprošly, což je pro short-VIX strategii vždy velmi dobrou zprávou. Americký akciový index S&P500 navýšil svá historická maxima a poblíž rekordních úrovní zůstává i nadále. Zisky proti minulému týdnu jsou však poměrně mírné, když si od našeho posledního volatility reportu připsal pouze 0,2 %.
  • Volatility report: Politická rizika zatím hlavním (ne však jediným) rizikem
    Máme za sebou týden, který znovu připomněl obchodníkům shortujícím volatilitu, že jsou to především politická rizika, která jim poslední dobou dávají vydělat. Téma amerických obchodních vztahů a jejich dopad na Čínu s Evropou zůstává i nadále v centru všeho dění a je klíčovým fundamentem, který přispívá k další pozvolné korekci na amerických akciích. Index S&P 500 díky tomu zamířil zpět ke hranici 2 700 dolarů a pokračuje tak v postupném odevzdávání pozic, které zahájil v polovině června, kdy téma obchodní války začal americký prezident znovu eskalovat.
  • Volatility report: Po velmi úspěšných dvou týdnech přestává být short-VIX strategie atraktivní, trhy jsou opět beze strachu
    Americké akciové indexy tento týden potvrdily, jak robustní jsou v porovnání s indexy v Evropě. Zatímco evropské akcie díky korekci z poloviny týdne ztrácí proti minulému pátku 3 – 4 procenta, americký index S&P 500 své pozice dokázal mírně navýšit a vyhoupl se až na hranici 2 100 dolarů, díky čemuž je nyní přibližně procento od historického maxima. Rozdíl ve výkonnosti obou trhů tentokrát nebyl ani tak o dopadech brexitu, jako o evropských bankách, které se v týdnu dostaly pod silný tlak díky zprávám z Itálie, kde se zatím nedaří řešit problém s velkými objemy nekvalitních úvěrů, které na svých knihách drží tamní banky.
  • Volatility report: Prázdninové období na trzích pomalu končí. Přinese září více volatility?
    Americké akciové indexy zůstávají i nadále v absolutním klidu. Denní range na americkém indexu S&P500 je minimální a napomáhá nejen nízké volatilitě, ale také tomu, že se americkým akciím daří bez větších problémů držet na dosah historického maxima. Přestože jsou akce drahé, rozhodně se nedá říci, že by byly drahé příliš a jejich aktuální ocenění, díky stavu americké ekonomiky a úrovni úrokových sazeb, podle nás dává smysl. Dobrou zprávou pro býky na akciovém trhu je také to, že ani z technického hlediska nemůžeme hovořit o tom, že by byly americké indexy překoupené. Kvůli několik týdnů trvající konsolidaci je nyní RSI na S&P500 na pouhých 50 %, což signalizuje téměř dokonalou vyváženost pozic a příměří mezi býky a medvědy.
  • Volatility report: Růst volatility pokračuje, korekce je ale stále spíše jen technickou záležitostí
    V našem minulém volatility reportu jsme varovali před trochu zvláštním růstem implikované volatility, který probíhal paralelně s výrazným nárůstem akciových indexů. Považovali jsme jej za signál blížící se korekce, která v tomto týdnu skutečně přišla. Je však stále poměrně mírná, což platí hlavně o vývoji indexů v USA, kde S&P 500 zůstává i nadále bezpečně nad hranicí 2 800 dolarů. V Evropě byla korekce citelně větší, když se na ní do jisté míry podepsala pravděpodobně i skutečnost, že se euro na páru s dolarem znovu přehouplo přes hranici 1,25 EURUSD.
  • Volatility report: Růt akcií nepolevuje, VIX si díky němu opět sahá na samotné dno
    Po velmi úspěšném září zatím vše nasvědčuje tomu, že se i říjen ponese na akciových trzích v podobném duchu. Německý DAX dal tento týden definitivně zapomenout na korekci z letošního léta a vyhoupl se na nové historické maximum. Historická maxima pak znovu navyšoval také S&P 500, který pokračuje v naprosto nerušeném růstu, když se vyhoupl až nad hranici 2 550 dolarů.
  • Volatility report: Severní Korea zůstává na VIXu klíčovým fundamentem
    Máme za sebou další týden, během kterého se americkým indexům dařilo bez větších problémů bránit své dosavadní zisky na dosah historického maxima. Indexy tak i v tomto týdnu více méně pouze přešlapovaly na místě, když aktuální rizika na trzích stále nejsou dostatečně silná pro zahájení větší korekce, ale jsou zároveň dost silná na to, aby bránila akciím v dalším navyšování jejich rekordního ocenění. S&P500 tak zůstává v okolí 2 450 dolarů a dál čeká na impuls, který by jej z dva měsíce trvající konsolidace dokázal vykolejit.
  • Volatility report: Short VIX strategie dál odměňuje. Čekání na první letošní korekci pokračuje
    Akciové thy zůstávají od začátku roku v naprostém klidu a stejné platí také o volatilitě. Obchodníci shortující volatilitu na aktuální velmi nízkých úrovních tak sice dál vesele inkasují prémii v podobě swapových bodů, je však otázkou, zda tato strategie není zbytečně riziková.
  • Volatility report: Short VIX strategie dál odměňuje. Čekání na první letošní korekci pokračuje (druhé vydání)
    Náš minulý volatility report nesl název „Short VIX strategie dál odměňuje. Čekání na první letošní korekci pokračuje“ a naprosto stejný název jsme se rozhodli dát volatility reportu také dnes. Je totiž stále velmi aktuální.
  • Volatility report: Short VIX strategie opět úspěšná – i když velmi riziková
    Konec týdne se blíží, takže nastal čas na nový volatility report. Tentokrát si přitom můžeme dovolit být struční. Na našem minulém reportu totiž budeme měnit jen málo, protože se velmi málo změnilo také na trzích. Ale začneme od začátku. Pokud jde o akciové indexy, vše zůstává při starém a S&P 500 dál bez problémů udržuje své dřívější zisky na úrovni historického maxima. Prostor k růstu na S&P 500 je díky vysokému ocenění akcií sice poměrně malý, důvody k výprodejům ale stále tak nějak chybí a býci to při absenci medvědů s udržováním (navyšováním) pozic mají zatím až příliš jednoduché.
  • Volatility report: Short-VIX strategie znovu zafungovala, rizika ale začínají převažovat nad potenciálními výnosy
    Od našeho posledního volatiltiy reportu se situace na finančních trzích příliš nezměnila, i když nás v tomto týdnu ten...
  • Volatility report: Short-VIX strategie zůstává zisková. Riziková prémie je nyní téměř nejnižší možná
    Volatility report je zpět. Minulý pátek jsme vynechali, ale o moc jsme nepřišli. Situace na volatilitě se totiž od našeho posledního reportu téměř nezměnila, když na trzích i nadále panuje absolutní klid a riziková prémie je téměř nejnižší možná. Americký akciový index S&P500 za sebou má měsíc stagnace a opatrného růstu, který jej vynesl na nová historická maxima. Fundamentálně akciím vydatně pomáhá především pád dluhopisových výnosů, který v minulém týdnu znovu zažehla svým znovu nastartovaným programem kvantitativního uvolňování Bank of England. Technicky pro býky situace také nevypadá zle, když se zatím nemůžeme bavit o tom, že by byly americké akcie překoupené (RSI pouze na 60 %).
  • Volatility report: Short VIX strategii se dařilo i navzdory mírnému růstu spotové volatility
    Od posledního volatility reportu uplynuly dva týdny, takže nastal čas znovu se podívat na to, co se od té doby ve svět...
  • Volatility report: Spotová volatilita dál v okolí 10b. Čekání na korekci pokračuje
    V našem minulém volatility reportu jsme psali hlavně o tom, že šance na korekci v tomto týdnu proti týdnu minulém rozhodně narostla, i když není nijak vysoká. Důvod byl jednoduchý. Čekalo na nás několik zajímavých fundamentů v čele se zasedáním ECB a britskými volbami. Obě události však trhy nakonec dokázaly vstřebat vez mrknutí oka a i když jsme se dočkali zvýšené volatiltiy na EUR a GBP, na akciové trhy (a už vůbec ne na americké akciové trhy) nakonec ani jedna z těchto událostí výrazněji neprosákla. Obchodníci svá portfolia v tomto týdnu tedy příliš neupravovali a i když se na Blízkém východě objevilo nové potenciální riziko (Katar), americký S&P 500 zůstává dál bezstarostně na historickém maximu nad hranicí 2 400 dolarů.
  • Volatility report: Spotová volatilita díky růstu akcií výrazně klesla, příští týden může být pro short-VIX strategii velmi složitý
    Akciové index za sebou mají velmi úspěšný týden. Indexy v Evropě i v USA unikly z líného bočního až mírně klesajícího ...
  • Volatility report: Spotová volatilita krátce zpět na 18b. Důvody pro výraznější korekci ale dál chybí
    Náš minulý volatiltiy report nesl název Čekání na další technickou korekci a vypadá to, že tentokrát čekání netrvalo příliš dlouho. Korekce je sice zatím mírná, i to se ale počítá. Americký index S&P500 totiž asi ani neměl na výběr. Z trojúhelníkového konsolidačního pásma již tento týden vystoupit musel a i když si dal na čas, nakonec vystoupil směrem dolů, když se krátce dostal až pod hranici 2110 dolarů.
  • Volatility report: Spotová volatilita zpět na 15b. Říjnový kontrakt na její růst ale nereagoval
    Je tady pátek a s ním i čas na nový volatility report. Nejprve ale malé ohlédnutí za tím, co se na trzích změnilo od minulého týdne. Pokud jde o americký index S&P500, změn jsme zaznamenali jen málo. Trhy i nadále zůstávají viditelně nervózní, ale ne tolik nervózní aby se medvědi odhodlali k další vlně výprodejů. Fundamentální důvod ke korekci stále chybí a prodávat akcie pouze na základě jejich vysoké ceny a malé ochoty k dalšímu růstu není příliš přesvědčivé. Americký S&P500 si tak svou cenu od minulého týdne drží a zůstává pouhá dvě procenta od historického maxima.
  • Volatility report: S&P500 konsoliduje v trojúhelníkové formaci, VIX díky tomu klesá zpět na hodnoty z konce února
    Po nervózním začátku března se v tomto týdnu začala situace na trzích znovu postupně uklidňovat. Svou roli sehrála skutečnost, že S&P 500 dokázal na vytvoření nižšího high navázat vytvořením vyššího low, díky kterému nyní pokračuje v konsolidaci. Tu přitom podpírají i zprávy ze Severní Koreje, která překvapila svou ochotou uvažovat o zastavení jaderných testů a dokonce i o jaderném odzbrojení, výměnou za garanci bezpečí a zachování režimu. S&P 500 tak v tomto týdnu vytvořil ukázkovou trojúhelníkovou formaci, ze které ale bude muset už brzy vystoupit. Právě breakout jedné ze stran trojúhelníku pak může určit směřování indexu na delší dobu dopředu.
  • Volatility report: Španělsko a americká daňová reforma zatím hlavními faktory pro další vývoj na volatilitě
    Americké akciové indexy pokračují v neohroženém růstu a ani tento týden na jejich výtečné kondici zatím nic zásadního nezměnil. Včera sice kvůli situaci v Katalánsku částečně zavrávoraly, když se S&P 500 začal mírně propadat, korekce ale měla jen krátkého trvání a čtvrteční seanci nakonec americké indexy dokázaly zakončit v zelených číslech. Americký S&P 500 se tak i nadále drží nad hranicí 2 550 dolarů, což znamená, že jen od začátku letošního roku už zpevnil o necelých 15 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new