Neděle 22. prosince 2024 02:02
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
eightcap trade smarter

Bulharsko usiluje o aktivní ekonomické partnerství s Evropskou unií

27.03.2018 13:59  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bulharsko by se v blízké budoucnosti mohlo stát novým členem eurozóny. Svou participací na projektu společné evropské měny by tak předběhlo jiné partnerské země, které přistoupily v rámci nejmasivnějšího rozšíření Evropské unie roku 2004 včetně České republiky, Polska či Maďarska. První náznaky toho, že by se tak mohlo stát, se začínají v Bulharsku objevovat v souvislosti se současným předsednictvím v Radě Evropské unie. Administrativa Bojko Borisova sice v domácí politice vykazuje známky silného nacionalismu, nicméně sám předseda vlády po vzoru Slovenska opakovaně vyslovil podporu procesu ekonomické integrace, do kterého chce v současnosti nejchudší evropskou ekonomiku zapojit. Podobné úvahy se navíc začínají objevovat i v nedalekém Chorvatsku.

Euro v Česku? Zatím ne

Zatím poslední rozšíření eurozóny proběhlo v roce 2015, kdy se mezi země zpracovávající měnové transakce v měně euro připojila Litva. Přibydou další? Pojďme se společně podívat na jednotlivé země, kde probíhají často velmi živá politická jednání ohledně vstupu do eurozóny.

Nejžhavější kandidáty pro rozšíření eurozóny lze přirozeně najít mezi členskými zeměmi EU, které se staly členy ve čtvrtém až sedmém rozšíření a ještě euro nepřijaly. Připomeňme, že se jedná o Bulharsko, Česko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko. Trvalou výjimku ohledně zavedení eura má Dánsko a do jejího vystoupení z unie také Velká Británie.

V Česku to na přijetí eura zatím nevypadá. Razantní odmítnutí eura ze strany šéfa momentálně nejsilnější politické strany ANO 2011 Andreje Babiše a odmítavý postoj bankovní rady ČNB činí tento scénář v následujících letech velice nepravděpodobný. Přijetí eura je politické rozhodnutí, které je zatím podporováno pouze menšinově. Konkrétně ze stran ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL. Většina obyvatel navíc přijetí eura odmítá.

Eurem brzy v Bulharsku a Chorvatsku?

Nejžhavější kandidáty na rozšíření eurozóny tak musíme hledat jinde, a to konkrétně v Bulharsku. Tamní vláda mohutně tlačí přípravy na přijetí eura kupředu a do konce června letošního roku chce podat přihlášku do ERM II, což je jedna z podmínek adaptace společné měny. „Jsme připraveni podat formální přihlášku, ačkoliv nemáme jistotu, že odpověď bude kladná,” říká bulharský ministr financí Vladislav Goranov. Ostatní podmínky pro přijetí eura by pro Bulharsko neměly být problém.

I Chorvatsko jde stejným směrem jako Bulharsko, byť se prozatím jedná o dlouhodobější plány. Předseda chorvatské vlády Andrej Plenković má vizi, že jeho země přijme euro do osmi let. Do tří let chtějí Chorvati vstoupit do ERM II, kde musí být členy minimálně po dobu dvou let. Největší výzvou pro Chorvatsko bude ale snížení veřejného dluhu, který dle maastrichtských kritérií nesmí přesahovat 60 % HDP. Současná hodnota je kolem 80 %. Je však otázkou, zda bude dodržení kritérií přísně vyžadováno.

Polsko a Maďarsko – žádný spěch

V Polsku a Maďarsku na druhou stranu se zavedením eura nespěchají. Rozdílem zmíněných zemí je postoj veřejnosti k jednotné měně. V Maďarsku totiž veřejnost, na rozdíl od té v Polsku, přijetí eura podporuje. Politické zastoupení v obou zemích však vyčkává. Jak dlouho chtějí čekat, lze jen těžko odhadnout, ale dle slov politické reprezentace to má být minimálně do té doby, než eurozóna překoná své problémy. Těmi označují především hospodářskopolitický vývoj v zemích jižního křídla měnové unie.

Euro jako demonstrace vyspělosti

Lze konstatovat, že Polsko, Maďarsko, Švédsko a Česko mají podobný vztah k přijetí eura. Žádná z těchto zemí nevylučuje přijetí eura v budoucnosti, ale zároveň na přijetí nespěchá. Pro všechny zmíněné státy je zároveň důležité, aby se eurozóně dařilo kvůli vysokému podílu na exportu v rámci Evropské unie.

Pro Bulharsko, které je nejchudší zemí EU a stojí tak trochu na periferii, je otázka přijetí eura především otázkou demonstrace. Země se sice může pyšnit velice rychlým ekonomickým růstem, ale mezinárodní respekt si zatím hledá. Proto v zemi panuje přesvědčení, že přijetím eura by se distance do Bruselu velmi zkrátila. I mezi Bulhary však panuje obava z procesu ekonomické konvergence, který přijetí eura značně zpomalí. Přesto chtějí podle posledních zpráv do ERM II vstoupit ještě letos.

Dvě skupiny

Země mimo eurozónu lze rozdělit na dvě skupiny. První skupina zemí, které společné měně zatím nevěří, a země, které zavedení společné měny vítají. Důvody rezonující v obou skupinách jsou vesměs stejné. Hlavní obavou je kondice ekonomik v jižních zemích eurozóny a ztráta vlastní měnové politiky. Hlavní výhodou je stabilita měny a posílení vlivu v rámci EU. Splnění kritérií by pro žádnou ze zmíněných zemí neměl být problém, zvlášť pokud přihlédneme k jejich hojnému nedodržování ze strany dalších zemí Evropské unie. To je, mimochodem, jedním z hlavních problémů měnové unie v Evropě.

Tomáš Krejčí
Hlavní analytik eTrader

Analýza společnosti eTrader - bližší informace o společnosti najdete ZDE.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Buffett pustil peníze do „smrtící pasti“
    Časy se mění, a Warren Buffett nám to připomíná možná hlasitěji než kdokoli jiný. Slavný investor utratil přes miliardu dolarů za podíly ve čtyřech aeroliniích - které pro něj dosud byly investiční „smrtící pastí“.
  • Buffettův Berkshire je na pokraji stát se vrcholným akcionářem společnosti BofA
    Berkshire Hathaway Inc majitele Warrena Buffetta stojí na pokraji stát se největším akcionářem Bank of America Corp., poté, co banka navýšila dividendu na základě pozitivního zhodnocení své schopnosti zvládnout stresy na trhu.
  • Buffett věří v akcie Apple
    Buffett potvrdil v rozhovoru pro televizi CNBC, že investiční společnost Berkshire Hathaway dál zvyšuje nákupy akcií technologické společnosti Apple. Nyní jich má zhruba 133 milionů v celkové hodnotě 17 miliard dolarů. Do akcií Applu začal investovat loni a výrazně tyto nákupy zvýšil v posledním čtvrtletí loňského roku. Za loňský rok nakoupila Berkshire 61,2 milionu akcií Applu za částku 6,75 miliardy dolarů. Jen za loňské investice Berkshire do Applu vynesly firmě 1,6 miliardy dolarů. Podle Buffetta se americké akcie ještě nenalézají ve fázi "bubliny''.
  • Buffett vstúpil pri kúpe akcií Apple druhý krát do tej istej rieky. Bude na druhýkrát úspešný?
    Dostal som dnes otázku z novín, či Buffett urobil dobrý deal, keď kúpil akcie Applu za viac ako 1 mld. USD. Tie sa už ...
  • Buffet zvyšuje svůj podíl v Occidental Petroleuum
    Occidental Petroleum se stalo jedním z největších nákupů fondu Berkshire Hathaway řízeného legendárními investory Warrenem Buffettem a Charliem Mungerem. Buffett opakovaně prohlásil, že nákup akcií Occidental Petroleum je jeho dlouhodobou sázkou na růst cen ropy, z čehož profitují marže společnosti. Společnost působí ve Spojených státech amerických. Occidental jako takový je nyní již v top 10 „holdingech“ fondu Berkshire, který vlastní více než 15,2 % celkových akcií společnosti. Berkshire také zvýšila svou pozici v akciích amerického ropného gigantu Chevron.
  • Buhl (aliance CEE burz): Znárodnění penzí sebere maďarské burze čtvrtinu objemů, řada akcií přijde o likviditu a atraktivnost
    Objem obchodů na maďarské burze cenných papírů v Budapešti letos klesne zhruba o čtvrtinu kvůli transferu privátních úspor na penzi zpět pod státní pilíř, návazně na předchozí rozhodnutí vlády o faktickém znárodnění soukromého penzijního pilíře skrze penzijní fondy. Takový odhad vyslovil Michael Buhl, který stojí v čele aliance CEE Stock Exchange Group, zastřešující akciové burzy ve Vídni, Praze, Budapešti a Lublani, pro Bloomberg. Maďarská vláda rozhodnutí přijala jako krok ke snížení dluhu a rozpočtového schodku. Převody zdrojů, které odpovídají zhruba 10 procentům maďarského domácího produktu, mají být hotovy do konce června. Penzijní fondy v Maďarsku ovládají zdroje přesahující tři biliony forintů (zhruba 11,5 miliardy eur), včetně akciových podílů v řadě klíčových maďarských podniků.
  • Bukele: Další země přijmou Bitcoin v roce 2022
    Nayib Bukele, prezident Salvadoru ve svém Twitterovém příspěvku predikoval cíle největší kryptoměny pro rok 2022.
  • Bulharská vláda schválila nový balíček koronavirových opatření
    Bulharská vláda dnes schválila nový balíček hospodářských i sociálních opatření, jež mají pomoci překonat koronavirovou krizi. Učinila tak v době vlny demonstrací za odstoupení kabinetu premiéra Bojka Borisova. Opatření vyjdou nejchudší stát Evropské unie na 1,1 miliardy leva (téměř 15 miliard korun), informovala agentura DPA.
  • Bulharsko nerozhodne o licenci ČEZ nejméně do půlky června. Nový důkaz o vyvádění zisků?
    Bulharský energetický regulátor DKEVR nerozhodne o případném odnětí licence ČEZ na distribuci elektřiny v zemi po jednání 16. dubna a nestane se tak nejméně do poloviny června, uvedla šéfka komise Evgenia Haritonova. Rozhodování označila za významné a zdlouhavé a připomněla, že sám regulátor je trestně šetřen.
  • Bulharsko „potupně“ zahájí jednání s Gazpromem o dodávkách plynu, i když ten jej v dubnu odpojil. Sofie tak bezprecedentně tříští jednotu EU ve vztahu k Rusku
    Bulharsko zahájí jednání s ruským Gazpromem o zajištění přímých dodávek plynu. Dnes to uvedl Rossen Christov, ministr pro energetiku současné úřednické vlády balkánské země. Podle jeho slov Bulharsko nemá na výběr. Zemi prý hrozí závažný výpadek dodávek plynu.
  • Bulharsko zvažuje dlouhodobý kontrakt na plyn s Gazpromem. Byla by to „rána“ pro Brusel
    Bulharsko zvažuje zahájení jednání o dlouhodobém kontraktu na dodávky plynu s ruským podnikem Gazprom. Náměstek ministra energetiky bulharské úřednické vlády, Elenko Božkov, to v pátek uvedl v rozhovoru pro místní televizi.
  • Bullard dává dolaru trochu oddechu
    Prudký výprodej amerického dolaru souvisel se zveřejněním slabých makrodat. Později Bullard v rozhovoru pro Wall Street Journal vyzněl mírně jestřábím tónem, i když navrhl zastavit zvyšování sazeb na úrovni 5 %:
  • Bullard (FED)
    Rozhodnutie FEDu na najbližšom zasadnutí o QE 2,0 bude tesné, nie všetci členovia sú presv...
  • Bullard (FED)
    " Pravdepodobnosť zmeny menovej politiky FEDU je aktuálne minimálna"... ko...
  • Bullard (FED)
    Prípadný spätný predaj aktív FEDu by mohol brzdiť obnovu americkej ekonomiky... komentár: potvrd...
  • Bullard (FED)
    "FED by mohol robiť nové kolo kvantitatívneho uvoľňovania v malom množstve, ktoré bu...
  • Bullard (FED)
    FED môže urobiť ďalšie kolo QE ak ekonomika...
  • Bullard (FED)
    " Výpredaj aktív FEDu cez cenné papiere naviazané na realitný trh by mohol začať už tento rok...
  • Bullard (FED)
    " FED by mohol navŕšiť objem aktív v podobe kvantitatívneho uvoľňovania menovej poli...
  • Bullard (FED)
    " zatiaľ nevnímame rizikovo dlhový probl&amp...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster