Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:27
reklama
SAB Finance
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
CapXmaster
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Další utahování měnových podmínek doma i v zahraničí

05.02.2018 13:34  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ve čtvrtek minulého týdne ČNB podle očekávání zvedla opět úrokové sazby a zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Poprvé od začátku kurzového závazku obsahuje i očekávaný vývoj kurzu koruny. Podle nové prognózy by se měla míra inflace pohybovat i po zbytek roku nad dvouprocentním cílem. Ze zveřejněné trajektorie vývoje tříměsíčního PRIBORu (těsně pod 1 %) však nelze vyvodit další zvýšení úrokových sazeb v tomto roce. Guvernér J. Rusnok ovšem oznámil, že druhé zvýšení sazeb je „vysoce pravděpodobné“. Zbytek utahování měnových podmínek tak proběhne podle centrální banky skrze rychlejší posilování koruny, než s jakým počítá naše prognóza i trh.

Nová prognóza kurzu by podle slov guvernéra neměla být považována za závazek. Nicméně lze očekávat, že v případě nedostatečného posilování koruny, bude bankovní rada nejprve verbálně intervenovat ve prospěch rychlejšího utahování měnových podmínek a v případě neúspěchu, bude ČNB opět zvyšovat své úrokové sazby. Otázkou je, jestli dvojí navýšení sazeb spolu s posilováním koruny bude ČNB stačit, aby dostala inflaci ke svému cíli do konce roku. Podle našeho názoru další kumulace inflačních tlaků (především mzdových) dotlačí ČNB i ke třetímu navýšení sazeb ještě v tomto roce a dvoutýdenní repo sazba tak dosáhne 1,25 %. Rychlejší posilování v prognóze ČNB bylo možné očekávat vzhledem k jejich modelu založeném na nekryté úrokové paritě. Kurz je tedy ovlivňován úrokovým diferenciálem, který je v současnosti veliký. Centrální bance se tak nechce dále zvyšovat úrokové sazby a sází spíše na další posilování koruny. Potenciálním rizikem tohoto plánu je samotná ČNB. Kdyby bankovní rada nedodala další zvýšení sazeb v tomto roce, mohlo by se stát, že si to zahraniční spekulanti vysvětlí jako přestávku v „normalizaci“ měnové politiky a rozhodnou se odejít. V té chvíli se vrací starý problém „překoupenosti“ koruny a hrozba hromadného exitu z korunového trhu.

Minulý týden zasedal také americký Fed, který rozhodl ponechat úrokové sazby beze změny. Rozhodnutí bylo jednomyslné, nicméně se změnil pohled bankovní rady na výhled inflace. Centrální banka nyní očekává, že se dostane ve střednědobém horizontu k dvouprocentnímu cíli. Ještě v prosinci bylo prohlášení výrazně pesimističtější. Z toho vyplývá, že další zvýšení sazeb pravděpodobně proběhne už koncem března. Takovému rozhodnutí přikládá vysokou pravděpodobnost i trh (92 %). Pro celý rok tak tým RBI očekává celkem tři až čtyři zvýšení úrokových sazeb.

V souvislosti s výsledky prvních měnověpolitických jednání v tomto roce a akcelerací současného trendu změnil tým RBI svůj výhled pro EUR/USD. Podle nové prognózy by si euro mělo i nadále udržet současné tempo posilování až k 1,26 na konci první poloviny roku a k 1,30 na konci roku tohoto roku.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Další špatné ekonomické zprávy dostávají trhy pod tlak, euro začalo ztrácet
    Negativní ekonomické zprávy se na finančních trzích začínají projevovat. Včerejš...
  • Další špatné zprávy z Evropy. Propad PMI dostává pod tlak indexy i euro
    Pondělní seance přinesla již brzy ráno výsledky PMI z Evropy a hezký pohled to rozhodně není. PMI pro výrobu a služby zklamal shodně jak ve Francii, tak v Německu. Hlavně německá čísla ve výrobě jsou přitom děsivá. Tamní PMI se totiž v září propadl z již tak slabých 43,5b. na 41,4b. Trh přitom doufal v mírný růst na 44,6b.
  • Další teplá zima = rekordní zásoby plynu
    Do konce topné sezóny zbývá jen několik málo týdnu a zdá se, že naplněnost plynových zásobníků bude atakovat historická maxima. Napříč EU jsou zásobníky v průměru naplněny z 61 %, přičemž dlouhodobý průměr pro tuto část roku se pohybuje na 40 %. V Česku je situace ještě příznivější – zásobníky jsou plné z 69 % oproti dlouhodobému průměru 39 %. Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu.
  • Další úder Macronovi, rating Francie padá, a to poprvé v historii na úroveň Česka. Už jen pět z dvaceti zemí eurozóny má lepší rating než Česko
    Světově významná agentura Fitch zhoršila rating Francii, druhé největší ekonomice eurozóny. Zdůvodňuje to výší předpokládaných rozpočtových schodků Francie letos a v příštím roce. Tyto deficity už jsou až příliš výrazně nad úrovní prostřední hodnoty deficitů vykazovaných skupinou zemí, do níž agentura Fitch dosud řadila právě i ve Francii, tedy skupinou zemí s hodnocením „AA“. Proto nově Francii přisuzuje o stupeň horší hodnocení, „AA-“.
  • Další únik ropy z havarované lodi u Mauriciu je nejspíš zažehnán
    Většinu zbývající ropy z poškozeného japonského plavidla u korálového pobřeží blízko ostrovního státu Mauricius už se podařilo odčerpat. Oznámil to dnes premiér Mauricia Pravind Jugnauth. Asi 1000 tun ropy předtím uniklo do moře. Premiér také uvedl, že Mauricius bude požadovat náhradu škody po japonské společnosti Nagashiki Shipping, která loď vlastní. Uvedla to agentura Reuters.
  • Další úroveň bitcoinu jako klíčové zóny odporu
    Cena bitcoinu dosáhla na medvědím trhu fáze, kdy jsou obchodníci rozděleni mezi ty, kteří čekají úlevovou rally, pokračující pokles, a ty, kteří očekávají plnohodnotný bullrun.
  • Další úspěšná aukce státních dluhopisů
    Česká míra nezaměstnanosti v březnu setrvala na hodnotě 3,0 %, což je výsledek nacházející se hluboko pod naším i tržními odhady. Nezaměstnanost je tak v České republice nadále z historického pohledu extrémně nízká a stále se drží na nejnižší úrovni v rámci EU. Pro březen je zásluhou začátku sezónních prací v zemědělství a stavebnictví běžný pokles o 0,2-0,3 procentní body (odpovídá 14. - 20. tis. nezaměstnaných), který tentokrát podle očekávání nenastal. Již v březnu totiž vešla v platnost mnohá restriktivní opatření a firmy se tak potýkaly s existenčními problémy. Propouštění zaměstnanců tak bylo nasnadě, nenastalo však v takové míře, jak se obecně očekávalo. Lze však předpokládat, že nezaměstnanost v následujících měsících naroste. Vzhledem k nově nastalým skutečnostem jsme náš odhad nezaměstnanosti pro tento rok revidovali na 4,6 %. To je nárůst o téměř dva procentní body (120 tis. nezaměstnaných) v porovnání s loňskem. Jak moc v následujících měsících nezaměstnanost poroste, nyní závisí zejména na vládní podpoře zaměstnanosti.
  • Další úspěšná seance pro dolar. Pomohly i překvapivě dobré výsledky maloobchodu
    Po šesti dnech nepřetržitého růstu vše nasvědčuje tomu, že se dnes dluhopisovým výnosům konečně podaří umazat část obřího pohybu z minulých dnů. Výnosy v Evropě i v USA začínají pozvolna klesat a i když je korekce zatím jen relativně mírná, jedná se o další signál, že se trhy vracejí po amerických volbách zpět do zajetých kolejí. To signalizuje také situace na trhu s akciemi, kde dnes sice objemy zůstávají nadprůměrné, i navzdory zvýšeným objemům si však evropské indexy svou včerejší cenu více méně udržují a vyčkávají na nové impulsy.
  • Další úspěšný den pro korunu, eurodolar těsně pod 1,34
    Dnešek je úspěšný pro akcie, dluhopisy, euro i středoevropské měny. Naopak padá například ropa. Většina informací z...
  • Další úspěšný test CBDC. Parlament Spojeného království se vyslovil proti zavedení digitálních měn
    Bitcoin a ethereum se pohybují poblíž důležitých úrovní rezistence a stále není jasné, zda býčí odraz zaznamenaný na začátku tohoto týdne bude pokračovat. Uprostřed paniky z toho, že nedojde k dalšímu růstu, mohou obchodníci začít fixovat zisky, což pravděpodobně vyvolá další propad trhu s kryptoměnami. Než se však ponoříme do technické analýzy, rád bych nadhodil téma CBDC.
  • Další uvolňování od ECB?
    V průběhu předchozího týdne došlo k reportování několika důležitých informací, které se odrazily ve vývoji amerických akciových indexů a některých komodit.
  • Další uvolňování peněz jako příznak závislosti na růstu
    Obavy z obchodní války, poklesu celosvětového ekonomického růstu a slabé inflace způsobily očekávanou rétoriku Fedu, který sice v červnu nechal sazby na nezměněné úrovni, ale varoval, že pokud budou hrozby pokračovat, čeká nás jejich snížení.
  • Další uzavírka obchodů těžce dopadne na živnostníky a firmy. Z jejich zisků přitom stát žije a podporuje zaměstnanost
    Tuzemští živnostníci trpí, a ještě více budou trpět při chystaném rozšíření uzavírky ekonomiky. O tom není pochyb. Jejich strádání ovšem není až tak dramatické, jak se médii či opozičními lavicemi ve Sněmovně mnohdy nese. V loňském roce jich totiž citelně přibylo.
  • Další várka nepříznivých údajů
    Velký propad amerických výrobních údajů představuje nepříznivý signál pro ekonomiku. Ovšem údaje, na kterých skutečně závisí výše HDP ve třetím čtvrtletí, jsou nadcházející nevýrobní ISM. Ty budou k dispozici ve čtvrtek.
  • Další varování Francii. Agentura Moody’s jí zhoršuje ratingový výhled na „negativní“, po takřka třinácti letech
    Ratingová agentura Moody’s dnes večer zhoršila ratingový výhled Francii. Celkový rating této země, druhé největší ekonomiky EU i eurozóny, je tak dosud nejhorší v historii. Před dvěma týdny Francii ratingový výhled zhoršila také agentura Fitch Ratings. Podle Fitch Ratings tak už tím pádem má Francie celkově horší ratingové hodnocení než Česko.
  • Další varování pro českou ekonomiku. Podmínky v průmyslové výrobě v ČR se v dubnu prudce zhoršily, citelně zaostaly za očekáváním
    Provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v dubnu citelně zhoršily. S tak špatným výsledkem trh nepočítal.
  • Další velká banka podváděla
    „Neustále se zvyšující regulace na finančním trhu nejsou schopny zabránit velkým bankám, aby porušovaly pravidla hry,“ říká Senior Equity Trader BHS Jan Němeček.
  • Další velký den pro Velkou Británii, inflace v eurozóně pod pokličkou; analýza EUR/GBP
    Velká Británie dnes přišla s dalším úspěšným ekonomickým reportem. Míra nezaměstnanosti (za období od prosince do...
  • Další více než 5% nárůst tržeb v maloobchodu
    Maloobchodní tržby bez prodejů aut v reálném vyjádření meziročně vzrostly o 5,6 % a dopadly tak téměř v souladu s naší prognózou (5,5 %). Meziroční číslo na první pohled vypadá skvěle, ale z meziměsíční statistiky zjistíme, že tržby stouply pouze o 0,2 %. Spotřeba domácností tak sice roste, ale opatrnostní motiv mezi obyvateli nezmizel.
  • Další vlna koronaviru zřejmě na obzoru. Zasadí poslední úder globální ekonomice?
    Po tom, co svět doufal, že se situace kolem koronaviru postupně uklidňuje, státy začaly otevírat své ekonomiky a řešit dopady restrikcí k zabránění šíření pandemie. A není jich málo, některé podniky se dostaly do insolvencí, jiné zkrachovaly a bankrot dalších je možná jen otázkou času. Nezaměstnaných přibývá jako hub po dešti a centrální banky ve velkém řeší pobídky na podporu ekonomik. Jak však ukazují poslední dny, zdá se, že čeho se vlády a mnozí investoři obávali, se stává skutečností. Druhá vlna pandemie již pravděpodobně klepe na dveře. Počet nakažených po uvolnění opatření totiž stoupá rychleji a Peking hlásí nové ohnisko nákazy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster