Základní principy teorie efektivních trhů a behaviorálních financí
Protože Adaptive Market Hypothesis kombinuje behaviorální finance s principy teorie efektivních trhů, pojďme si nejprve ve stručnosti popsat, jaké jsou principy teorie efektivních trhů a behaviorálních financí.
Základní teorie efektivních trhů (v angličtině nazývaná Efficient Market Hypothesis, EMH) je ekonomická teorie, která tvrdí, že trhy jsou racionální, veškeré informace o cenách aktiv jsou plně zahrnuty do aktuálních tržních cen a chování a psychika investorů má na trhy minimální vliv. Teorie efektivních trhů se časem vyvinula do více typů, které do větší či menší míry uznávají, že trhy mohou být dočasně neefektivní díky psychice investorů, ale pro dnešní článek nám vystačí základní teorie, která je založena na tvrzení, že trhy jsou zcela racionální.
Behaviorální finance se oproti tomu zabývají vlivem psychologie na rozhodování investorů a tím i na fungování finančních trhů. Behaviorální finance zkoumají, jakým způsobem lidské emoce, očekávání, předsudky a jiné psychologické faktory ovlivňují investiční rozhodování a jak mohou tyto faktory vést k neefektivním cenám na trhu. Behaviorální finance se pomocí psychologie snaží vysvětlit jevy, jako jsou například bubliny, davové chování a další podobné extrémní cenové výkyvy.
Na čem je založená Adaptive Market Hypothesis
Adaptive Market Hypothesis byla představena světu v roce 2004 a vymyslel jí profesor Andrew Lo z Massachusetts Institute of Technology. Profesor Lo se snažil zkombinovat do té doby nesmiřitelné rivaly: teorii efektivních trhů a behaviorální finance.
Profesor Lo věřil, že trhy a investoři jsou povětšinou racionální, ale že jejich rozhodnutí jsou ovlivněna i faktory, jako jsou emoce, osobní zkušenosti či očekávání. To má za následek, že v některých situacích se investoři nechovají racionálně, a naopak reagují přehnaně, zejména během období zvýšené volatility nebo jiných složitých podmínek na trhu.
Většina investorů také při svých investičních rozhodnutích zohledňuje minulé zkušenosti, emoce a očekávání, investiční rozhodování je tedy velmi subjektivní. Protože však jsou trhy vystaveny nejistotě, investoři musí zároveň při svých rozhodnutích vycházet z nejistých očekávání, což jenom zesiluje vliv minulých zkušeností, emocí a očekávání na jejich rozhodování a zvyšuje náchylnost k chybám.
A máme tu Darwina
Adaptive Market Hypothesis vychází z Darwinovy teorie přirozeného výběru a přejímá, že populace se přizpůsobuje svému prostředí a evoluuje pomocí procesu přežití silnějších jedinců. Podle profesora Lo je chování investorů v souladu s evolučními modely lidského chování, které zahrnují konkurenci, adaptaci a následnou přirozenou selekci.
Adaptive Market Hypothesis uznává, že dokud jsou finanční trhy stabilní, dosavadní metody investorům jakž takž fungují. Nicméně finanční trhy nejsou statické a mohou se vyvíjet v reakci na změny v ekonomice, nových technologiích a dalších faktorech. Když se ekonomické a tržní prostředí změní, dosavadní metody přestanou fungovat a investoři jsou donuceni k boji o přežití. Ti, kteří jsou schopni se rychle adaptovat na nové prostředí a poučit se z minulých chyb, přežijí. Ti, kteří ne, zpravidla z trhu odpadnou.
Kritika Adaptive Market Hypothesis
Teorii profesora Lo je vyčítáno, že není opřena o dostatečné matematické modely a že nemá dostatečné množství empirických důkazů potvrzujících její platnost. Já osobně nepotřebuji matematické modely, ani dostatečné množství empirických důkazů k tomu, aby mi bylo jasné, že AMH dává smysl.
Nejsem krátkodobý trader, takže neumím posoudit, do jaké míry se krátkodobí nebo intradenní tradeři musí umět adaptovat na měnící se tržní podmínky. Co ale vím jistě z vlastní zkušenosti, že swingové a dlouhodobé obchodování změnám na trhu přizpůsobit musíte, pokud chcete přežít. Na vlastní kůži jsem se o tom ubezpečila opět v loňském roce, kdy mi po pár měsících došlo, že moje osvědčená a zisková „trend following“ strategie v roce 2022 fungovat nebude a že jí musím adaptovat na zcela jiné tržní podmínky.
Závěrem
Doufám, že dnešní blog byl pro vás takové malé odlehčené teoretické okénko. Chybami a vývojem se člověk učí, a i toto je pro mě krásná stránka tradingu, byť někdy frustrující. Ale pokud se jako tradeři nebudeme vyvíjet a zlepšovat, budeme degradovat a dlouhodobě na trhu nepřežijeme. Teď už na to máme i teorii, která to potvrzuje.
Přeji všem pevné nervy a dobré obchody!
Marika Čupa