Úterý 19. listopadu 2024 05:41
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Guvernér mexické centrální banky: Bitcoin není měna, ale komodita

29.08.2017 11:42  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Guvernér mexické centrální banky nepovažuje bitcoin za plnohodnotnou měnu. Podle jeho názoru decentralizovanost bitcoinu a skutečnost, že za ním nestojí žádné instituce, které by jej garantovaly, odůvodňuje považovat nejznámější virtuální měnu spíše za komoditu než za formu peněz.

Agustín Carstens, který v současnosti mexickou centrální banku vede, minulý týden na své přednášce pro studenty Instituto Tecnológico Autónomo de México zdůvodnil, proč bitcoin nepovažuje za měnu, ale za komoditu.

Důležitým rozdílem bitcoinu oproti tradičním měnám podle něj je, že za ním nestojí ani centrální banka, která by koordinovala jeho monetární politiku, nastavovala úrokové sazby a fungovala jako institucionální poskytovatel likvidity v případech, kdy je likvidity na trhu nedostatek (např. kvantitativní uvolňování), ani stát, který by tuto měnu garantoval svým daňovým výnosem a kterému by v této měně bylo možné daně odvádět. Na finančním trhu tak neexistuje žádný mechanismus, který by zajišťoval, že pomocí bitcoinu bude možné platit i v budoucnu a že jeho hodnota bude stabilní.

Nad rámec argumentů vznesených šéfem mexické centrální banky je naopak nutné říci, že vysoká obliba bitcoinu pramení v současnosti právě z jeho rychle rostoucí ceny. Proto do něj investují převážně spekulanti, a to nikoliv za tím účelem, aby jej používali jako platidlo, ale za účelem spekulativního výnosu z onoho rychlého růstu.

Jak prokazuje ekonomická teorie i minulé zkušenosti, ekonomice přitom škodí jak příliš vysoká míra inflace používaného platidla, tak i jeho deflace. Při vysoké inflaci peníze příliš rychle ztrácejí hodnotu a proto nejsou schopny efektivně plnit některé své ekonomické funkce, zejména funkci uchovatele hodnoty. Naopak při deflaci se omezuje funkčnost peněz jako prostředku směny, protože vzhledem k jejich zvyšující se hodnotě je výhodnější je držet, než používat je pro nákup zboží a služeb. Za peníze, které neutratí, si totiž při deflačním vývoji jejich majitel zítra či za měsíc koupí víc zboží a služeb než dnes. Zkušenost tedy ukazuje, že nejvýhodnější je velmi nízká a velmi stabilní míra inflace, která zajišťuje, že peníze optimálně plní všechny své klíčové ekonomické funkce.

Bitcoin má ovšem současnosti vysoce deflační charakter a proto jeho potenciál pro užití jako prostředku směny je významně omezen. Racionální majitel bitcoinu jej při aktuální situaci musí držet tak dlouho, dokud bude přesvědčen o jeho budoucím růstu.

Nedostatek institucionálního zajištění, žádné záruky ohledně budoucí směnitelnosti bitcoinu za zboží a služby (tato směnitelnost vyplývá pouze z dobrovolného rozhodnutí jednotlivých ekonomických subjektů bitcoin přijímat) a nízká stabilita, které vylučují, aby bitcoin mohl plnit všechny funkce přisuzované ekonomickou teorií penězům, v souhrnu znamenají, že skutečně je nutné nejznámější „virtuální měnu“ považovat spíše za komoditu. Byť třeba komoditu velmi specifickou, která v závislosti na tržních okolnostech může být schopná některé funkce peněz dočasně plnit.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Guvernér České národní banky Jiří Rusnok dnes vystoupí v pořadu TV Nova / TN LIVE „Naše Česko“
    Pořad Naše Česko ve čtvrtek 2. září přivítá guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Rozhovor sledujte na webu TN.cz v sekci TN LIVE. Guvernér se v něm vyjádří k aktuálním otázkám vztahujícím se k měnové politice. Věnovat se bude zejména současné a vyhlížené inflaci v České republice i v zahraničí, předpokládanému vývoji klíčových úrokových sazeb ČNB či situaci na hypotečním a nemovitostním trhu v ČR.
  • Guvernér ČNB Michl poprvé předal ocenění za přínos finanční gramotnosti
    Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl poprvé předal ocenění za přínos pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti, získala ho učitelka matematiky a biologie Jana Doležalová ze Základní školy Vimperk v ulici Smetanova. Cena guvernéra ČNB by od letoška měla každý rok ocenit, podpořit a propagovat tvůrce projektů, které mají zásadní význam pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti v České republice.
  • Guvernér ČNB Michl viní z inflačních rizik hlavně Fialovu vládu, neboť ta hospodaří s historicky rekordním schodkem. Obava ČNB z přetrvávající vysoké inflace houstne, poprvé po letech končí hlasování její bankovní rady nejtěsnějším možným výsledkem
    Dnešní hlasování bankovní rady ČNB skončilo poprvé po letech nejtěsnějším rozdílem jediného hlasu, 4:3, a to ve prospěch ponechání základní sazby na úrovni 7 %.
  • Guvernér ČNB Rusnok si loni vydělal 4,3 milionu Kč čistého
    Guvernér České národní banky Jiří Rusnok si loni ve své funkci vydělal 4,3 milionu korun čistého, což odpovídá hrubé mzdě 5,9 milionu korun. Meziročně se jeho čistý příjem zvýšil zhruba o 114.000 korun. Informovala o tom Česká národní banka ve své roční zprávě o hospodaření za loňský rok, kterou předložila do Sněmovny. Průměrná hrubá mzda v celé ČR loni podle posledních údajů Českého statistického úřadu představovala 37.839 korun.
  • Guvernér ČNB Rusnok varuje před ještě vyšší inflací v ČR, způsobenou konfliktem na Ukrajině. O vlastně tak vysvětluje, proč se Západ bojí tvrdších sankcí vůči Rusku – čím tvrdší sankce, tím vyšší inflace
    Pro akciové investory je to nepochybně dobrá zpráva. Zda je to dobrá zpráva i z hlediska geopolitického, toť otázka jiná. Každopádně sankce, které zatím Západ vůči Rusku uplatnil v reakci na uznání svou povstaleckých republik na Ukrajině, jsou slabé. Jsou o tom přesvědčeny miliony investorů všude po světě. Akcie v Evropě nebo Americe totiž rostou. Jde spíše než o růst z úlevy o růst z rozčarování. Rozčarování z toho, že Západ zatím vůči Rusku postupuje jen měkce.
  • Guvernér ČNB varuje před nejhlubším propadem životní úrovně lidí v ČR za třicet let. Spořící dluhopisy české vlády však letos i kvůli tomu vynesou až 12 procent ročně
    Guvernér České národní banky Jiří Rusnok dnes v Otázkách Václava Moravce uvedl, že letos očekává stagnaci české ekonomiky při propadu reálných mezd až o osm procent. Tato kombinace podle něj představuje mimořádný šok, jaký česká ekonomika v podstatě nezažila 30 let. V historii novodobé ČR těžko hledat rok, kdy by životní úroveň lidí poklesla tolik, jak má klesnout letos.
  • Guvernér Fedu připouští blížící se termín ohlášení tlumení QE
    Ze zemí eurozóny dnes dorazí červnový údaj o dynamice cen výrobců. Ty by měly pokračovat ve svižném meziměsíčním růstu na úrovni 1,4 %, což by v meziročním srovnání představovalo rekordních 10,3 %.
  • Guvernér Fedu v horkém křesle
    Guvernér Fedu Jay Powell usednul tento týden na hodně horké křeslo. V rámci blížícího se jednání FOMC totiž narůstá téměř bezprecedentní tlak na Fed, aby signalizoval cestu k cyklu agresivního uvolňování. Ať už Fed tento týden přijde s jakoukoli informací, pro trh bude dostačující k tomu, aby se rozhodl, zda se centrální banka dostává před křivku nebo se za ní opožďuje. Americký dolar posiluje i přes to, že trh očekává v rámci nadcházejících vyjednávání výrazné uvolnění monetární politiky. Podívejme se na některé scénáře, jak by trh mohl reagovat na výsledky středečního jednání Fedu. Nutno říct, že jednání FOMC tento týden v podstatě nevyhnutelně vyvolává významnou volatilitu, v podstatě jakýmkoli směrem nebo dokonce oběma směry (tj. prudkou reakci, která rychle zanikne). Obchodníci by si to měli uvědomit a příslušně snížit kapitálové zadlužení a najít způsob, jak obchodovat výsledek proti obchodům s dlouhou volatilitou. Nebo si alespoň zajistit bezpečné zajištění.
  • Guvernérka ECB: Evropská ekonomika zažívá silnou obnovu. HDP eurozóny propadlo v Q2 „pouze“ o 17,7 %
    V pondělí byly burzy ve Spojených státech i Kanadě zavřené kvůli svátku práce. Tedy jsme se ani nedočkali nějakých významných fundamentálních zpráv. Za zmínku však určitě stojí zveřejnění obchodní bilance z Číny, ze které vyplynulo, že v srpnu čínský vývoz vzrostl meziročně o 9,5 %. U dovozu však došlo opět k poklesu, a to o 2,1 %. Přebytek obchodní bilance se z červencových 62,33 mld. USD snížil na 58,93 mld. USD.
  • Guvernérka ECB Lagardeová: ECB bude vyhodnocovat příchozí data
    Právě začala konference s předsedkyní Lagardeovou. Bankéřka sdělila, že nadcházející měsíce by mohly přinést mírně vyšší hodnoty základní inflace, a zopakovala, že pokud vnější faktory ohrozí proces boje s inflací, může ECB dále jednat. Na druhou stranu však současná úroveň zpřísňování dává ECB prostor k tomu, aby byla ve více pozorovacím režimu a v klidu rozhodla o dalších krocích.
  • Guvernér mluví o přehřívání ekonomiky, koruna však zůstává klidná
    Jiří Rusnok ujistil, že Česká národní banka chce dál pokračovat v normalizaci úrokových sazeb, tedy v jejich navyšování. Výhledová neutrální poloha je při jednoprocentní reálné sazbě a dvouprocentní inflaci někde kolem 3 procent. Guvernér také dodal, že hospodářský růst je velmi rychlý a vykazuje známky přehřívání.
  • Guvernér NBP zesílil svoje holubičí tažení
    Vysoká srpnová inflace vyvolala na polských finančních trzích dojem, že utažení měnové politiky NBP musí být za dveřmi. Série názorů komunikovaná tento týden primárně guvernérem NBP Glapinským tento jestřábí dojem zcela rozprášila.
  • Guvernér Rusnok se bojí o hospodářský růst
    Guvernér Jiří Rusnok během víkendu načrtl velmi pochmurnou vizi pro českou ekonomiku v tomto roce. V ČT hovořil o tom, že v důsledku války na Ukrajině “...na konci roku budeme rádi za černou nulu“. I když zdůraznil, že se jedná o jeho soukromý názor a neopírá se o novou prognózu, jeho výroky poměrně jasně ukazují, jak vnímá rizika spojená s ruskou invazí na Ukrajinu. Inflace bude sice v první polovině roku výrazně vyšší, měla by ale tak jako tak začít klesat a hlavním problémem bude slabý růst české ekonomiky.
  • Guvernér Singer opět oslabil korunu
    Koruna si včera odepsala zhruba dvě desetiny procenta, když se proti euru posunula na měsíční minimum 25,83. Trhy zareagovaly...
  • Guvernér Singer zchladil spekulace o změně kurzového závazku
    I v průběhu včerejška koruna pokračovala v oslabování. Jednalo se však o pozvolný pohyb, v jehož průběhu česká měna ztratila přibližně půl procenta...
  • G10 divergence měnové politiky
    G10 FX sentiment – Predikce poklesu výnosů FX z bezrizikových aktiv, Sterling a Aussie upgradovány uprostřed divergence měnové politiky.
  • G-20
    V Južnej Kórei sa dnes začalo stretnutie ministrov financií krajín G-20, teda krajín, ktorých HD...
  • G20 se rozjíždí a napětí roste. DAXu pomáhá vzhůru Deutsche Bank, euro posiluje
    Lídři 20 hlavních ekonomik se sjeli do Ósaky, kde už proběhly některé schůzky. Žádný zásadní výstup z nich zatím nevzešel a pozornost se logicky upíná k setkání Trump - Xi, které se má odehrát zítra ráno ve 4:30 našeho času. Americký prezident už předtím vyslal sérii prohlášení, ve kterých však nenajdeme nové informace. Žádné zrušení cel Číně prý neslíbil, ale myslí si, že schůzka s čínským prezidentem bude produktivní a je zde slušná šance něco udělat. Pozitivní komentáře před jednáním nemusejí nutně znamenat větší šanci na dohodu, spíše jde o psychologickou hru, která případný neúspěch před veřejností hází a priori na druhou stranu.
  • G-20 začína už dnes
    Dnes a zajtra prebehne v Paríži ďalšie kolo zasadnutia G-20,...
  • G7
    Japonský minister financií Kan dnes oznámil, že predstavitelia krajín G7 dnes budú mať konferen...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance