Sobota 21. prosince 2024 17:36
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Nastroje

Britská ekonomika po brexitu slábne, OPEC se dohodl, analýza EUR/USD

25.05.2017 17:01  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Členské země  OPEC se ve čtvrtek dohodly na prodloužení období pro omezení těžby o devět měsíců do března 2018. Přední světoví producenti se stále potýkají s problémem přesycení trhu. Vyrovnání nabídky s poptávkou chtějí dosáhnout snížením produkce na straně nabídky.

K omezení se pravděpodobně připojí i zhruba desítka nečlenských zemí pod vedením Ruska. Producenti stojící mimo OPEC se setkají ještě dnes. Díky omezení produkce, k níž přistoupily země OPEC a další producenti v prosinci loňského roku, se stabilizovala cena ropy na úrovni 50 dolarů za barel. Pokles ceny, který započal v roce 2014, vedl v některých zemích, například Venezuele a Nigérii, k občanským nepokojům.

Britská ekonomika v prvních třech měsících letošního roku zpomalila více, než se původně uvádělo, když si na výdajích domácností vybrala svou daň rostoucí inflace, poháněná dopady loňského hlasování o brexitu, které srazilo hodnotu libry o 20 procent. Inflace je v Británii nejvyšší od roku 2013. Hrubý domácí produkt Velké Británie v období od ledna do března mezikvartálně stoupl pouze o 0,2 procenta proti 0,3 procentům uváděným v prvním měření.

Jde o znatelné zpomalení ekonomického růstu proti 0,7 procentnímu růstu ve čtvrtém kvartále. V meziročním srovnání britská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o 2,0 procenta proti předběžně uváděným 2,1 procenta. Ačkoliv se Británie řadila mezi ekonomicky nejrychleji rostoucí země G7 v loňském roce, tato expanze se silně opírala o výdaje spotřebitelů, které se letos dostávají pod tlak kvůli zrychlující se inflaci, když obchody zvedají ceny v reakci na propad libry po rozhodnutí o odchodu země z Evropské unie.

Zápis z květnového zasedání americké centrální banky ukázal, že pro Fed je důležité kontinuální pokračování dobrých makroekonomických událostí z domácí ekonomiky proto, aby banka pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb. Trh stále počítá s 83procentní pravděpodobností, že banka v červnu zvýší úrokové sazby. Klíčové pro její rozhodnutí mohou být květnová data z trhu práce publikovaná příští pátek (NFP).

Na hlavním měnovém páru EUR/USD na hodinovém grafu můžeme pozorovat formaci hlava-ramena, u níž je zásadní reakce na „neckline“ úroveň. Pokud by došlo k jejímu proražení, můžeme na euru očekávat menší korekci.


Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Britská centrální banka rozhoduje jednomyslně, analýze GBP/USD
    Podle britské centrální banky (BOE) klesá v Británii nezaměstnanost rychleji, než se původně očekávalo.  Dle půvo...
  • Britská centrální banka se volatility v Číně nebojí, trh čeká na další akce ze strany Číny a americkou centrální banku; analýza AUD/CHF, AUD/JPY
    Členové bankovní rady britské centrální banky (BoE) hlasovali v souladu s očekáváním trhu, poměrem 8:1 pro ponech...
  • Britská centrální banka snížila úrokové sazby a navýšila objem QE
    Britská centrální banka (BoE) dnes poprvé od roku 2009 snížila úrokové sazby a uvedla, že nakoupí státní dluhopisy za 60 miliard liber, aby zmírnila dopady referenda z 23. června o odchodu země z Evropské unie. Základní úroková sazba klesla z 0,5 na 0,25 procenta. Za snížení úrokových sazeb hlasovalo všech 9 členů bankovní rady jednomyslně. Snížení úrokových sazeb bylo v souladu s očekáváním trhu.
  • Britská centrální banka snížila úroky
    Britská centrální banka včera oznámila snížení základní úrokové sazby o 50 bazických bodů na úroveň 0,25 %. Rozhodnutí členů měnového výboru bylo jednomyslné. Tímto krokem chtějí pomoci ekonomice, která je aktuálně zasažena dopady šířící se epidemie koronaviru, ovšem neměla to lehké ani v loňském roce, kdy ekonomický růst srážela nejistota spjatá s odchodem Spojeného království z EU. Bank of England je tedy další centrální bankou, která se rozhodla rychle reagovat na současnou situaci a podpořit ekonomickou aktivitu nižšími úroky. Toto opatření však současně BOE doplnila dalšími kroky pro zajištění dostatečné likvidity zejména pro malé a střední podniky i na podporu úvěrové expanze komerčních bank. Bezprostředně po oznámení britská libra oslabila, ale rychle zase své ztráty dohnala. Kroky měnové autority pak byly vzápětí podpořeny i fiskálními stimuly, když britský ministr financí přišel s novým rozpočtovým plánem, který by měl rovněž podpořit zasaženou ekonomiku. V aktuální situaci by mohlo zvýšení vládních výdajů působit mnohem efektivněji než snížení úroků.
  • Britská centrální banka zachovala monetární politiku beze změn; analýza GBP/CHF a USD/CHF
    Bankovní rada britské centrální banky (BOE) zůstala i v červnu rozdělena v poměru 6 - 3 proti navýšení sou...
  • Britská data z trhu práce nepřekvapila, klíčovým tématem na libře prozatím zůstává brexit
    Po včerejších výsledcích inflace dnes Británie nabídla další zajímavé makro v podobě listopadových výsledků z pracovní...
  • Britská data zůstala za očekáváním, obchodníci na GBP jsou ale dnes zvědaví především na Carneyho
    Británie dnes zveřejnila další výsledky z výrobního sektoru a průmyslu a po velmi dobré sérii PMI z posledních několika dnů se tentokrát jedná o mírné zklamání.
  • Britská ekonomika by mala v prvom kvartáli výrazne spomaliť
    Britská ekonomika podľa posledných prieskumov výrazne spomalila v januári. To by mohlo znova vyvolať otázky u investorov, či Bank of England bude schopná aj tento rok zvýšiť úrokové sadzby.
  • Britská ekonomika je nejsilnější za posledních 6 let, analýza GBP/USD
    První měření britského HDP za poslední kvartál loňského roku ukázalo očekávaný výsledek. Ostrovní hospodářství mí...
  • Britská ekonomika ke konci roku slaví
    Trh práce ve Velké Británii má důvod k oslavě. Počet Britů žádajících o podporu v nezaměstnanosti v ...
  • Britská ekonomika překvapila silnějším růstem, pomohl hlavně průmysl
    Reakce na zveřejněné výsledky byla zprvu optimistická, ale britská měna o své zisky velmi rychle přišla. Zveřejněné výsledky se totiž vešly do širšího konsenzu, který se pohyboval mezi 0,3 – 0,7 % a hlavně se jedná o čísla, která v sobě téměř nijak nezohledňují dopad brexitu. Mapují totiž období od začátku dubna do konce minulého měsíce, k němuž ještě nejsou k dispozici veškerá data, díky čemuž pravděpodobně budou výsledky HDP dále revidovány. Libra tak po zveřejnění HDP zůstává těsně nad hranicí 1,31 GBPUSD.
  • Britská ekonomika přijde kvůli brexitu o 160 miliard eur
    V předchozím článku jsem se zabýval tím, proč je nejlogičtějším scénářem pro britskou měnu pohyb směrem dolů. Vlnová analýza, stav britské ekonomiky a nedávné zprávy o inflaci v USA a ve Spojeném království tento názor podporují. Skutečnost, že trh se snížením poptávky po libře nepospíchá, mi jen potvrzuje, že libra má vysoký potenciál klesnout.
  • Britská ekonomika rastie najpomalšie za posledné štyri roky
    Britská ekonomika rástla podľa posledných údajov najpomalším tempom od roku 2013 za obdobie 12 mesiacov po Brexite. Aj napriek tomu sa Bank of England chystá zvyšovať úrokové sadzby možno už v novembri.
  • Britská ekonomika roste pomaleji, inflace v eurozóně dosáhla 1,9%
    Inflace v eurozóně v dubnu meziročně vzrostla na 1,9 procenta proti odhadu trhu 1,8 procenta. Inflace v jednotné měnové unii se tak vrátila na růstovou trajektorii, z níž odešla v březnu, kdy dosáhla jenom 1,5 procentního růstu. Růst cenové hladiny se přiblížil k inflačnímu cíli Evropské centrální banky na úrovni 2,0 procenta.
  • Britská ekonomika roste pomaleji, než se očekávalo; analýza GBP/USD
    Britská ekonomika dokázala v prvním čtvrtletí mezikvartálně zrychlit o 0,8 procenta a ve srovnání s posledním kva...
  • Britská ekonomika se propadá do recese
    Libra klesla poté, co maloobchodní tržby ve Spojeném království letos v květnu vykázaly pokles. Spotřebitelé byli zjevně nuceni omezit výdaje kvůli rostoucím cenám potravin a celkovým životním nákladům. Úřad pro národní statistiku uvedl, že index klesl o 0,5 %, což je o něco lepší výsledek než očekávaný pokles o 0,7 %. Pokud však vyloučíme pohonné hmoty, tržby jsou o 0,7 % nižší.
  • Britská ekonomika se smiřuje s tvrdým brexitem. Jak je na něj vlastně připravena
    Pravděpodobnost tvrdého brexitu, tedy vystoupení Británie z EU k 31. říjnu bez dohody, razantně stoupá. Za posledních deset týdnů se z pohledu trhu více než zdvojnásobila. Rapidně narůstá v posledních dnech a hodinách. Britská ekonomika se tak ocitá pod několikerým neblahým tlakem. Nejen kvůli vyhlídce na tvrdý brexit, ale též kvůli rozhádané vnitropolitické scéně a z toho plynoucí nejistotě, stejně jako kvůli nejistotě plynoucí z nepříliš radostného vývoje mezinárodních obchodních vztahů.
  • Britská ekonomika se vyhnula recesi, ale zaostává za kontinentem
    ‚‚Březnové předběžné ekonomické ukazatele PMI ukazují, že se britské ekonomice opět vyhnula recese. Momentum však odkapává a Spojené království ještě rozhodně není z nejhoršího venku. Její index PMI klesl z 53,1 na 52,2, přičemž odolnost přišla ze sektoru služeb, který tvoří více než dvě třetiny britské ekonomiky, a dosáhl solidní hodnoty 52,8. V tomto případě se jedná o nejnižší hodnotu. To více než kompenzovalo výrobní sektor (48,0), který zůstal v kontrakčním pásmu již osmý měsíc.
  • Britská ekonomika si bez členství v Evropské unii pohorší
    „Z ekonomického pohledu by pro Británii bylo nejrozumnější, kdyby si svůj odchod z Evropské unie rozmyslela. Britským společnostem, které obchodují se zahraničím, by spadl velký kámen ze srdce a ostatní státy Evropské unie by nemusely sčítat finanční ztráty,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Britská ekonomika si díky silnému oživení maloobchodních tržeb udržuje dynamiku
    Libra reagovala dalším růstem a dosáhla nového lokálního maxima v uptrendu, který trvá od 8. srpna. Maloobchodní tržby ve Velké Británii se v červenci letošního roku po letních slevách a mistrovství Evropy ve fotbale, které přinesly větší útraty v obchodních domech a sportovních obchodech, podle údajů odrazily ode dna.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024