Sobota 21. prosince 2024 17:15
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner

Americký maloobchod zvýší šance na prosincový růst sazeb Fedu

15.11.2016 10:03  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Úterý přináší nabitý kalendář ekonomických dat. V Evropě včetně našeho regionu se dočkáme indikátorů HDP. Česká ekonomika podle nás vykáže slušný mezičtvrtletní růst, v meziročním porovnání ale zpomalí kvůli vysoké srovnávací základně. Ve Spojených státech bude zveřejněn říjnový maloobchod, jehož silná kontrolní skupina podpoří očekávání ohledně prosincového zvýšení sazeb Fedu.

Ekonomika eurozóny v Q3 16 vzrostla navzdory brexitu

Kalendář dnešních událostí na globálních trzích:


První odhad HDP eurozóny podle nás vykáže v Q3 16 růst o 0,3 % q/q, a meziroční dynamika tak dosáhne 1,6 %. Německé HDP sice přineslo mírné zklamání, ale i tak bylo třetí čtvrtletí pro ekonomiku EU úspěšné navzdory rizikům plynoucím z rozhodnutí o brexitu.

Ve Spojených státech by měly maloobchodní tržby vzrůst v říjnu o 0,7 % m/m, když velmi slušný růst zaznamená tzv. kontrolní skupina tržeb (bez potravin, pohonných hmot, automobilů a stavebních surovin), která se používá pro odhad HDP. Domácí spotřeba by tak měla nakročeno k slušnému příspěvku do HDP v posledním čtvrtletí oproti Q3 16, kdy kontrolní skupina poklesla o 0,1 % q/q.

Dolar na nejsilnější úrovni od loňského prosince

Přehled včerejších událostí ve světě:


Dolar včera proti euru posílil o další procento na úroveň 1,0750 EUR/USD, nejsilnější úroveň od začátku loňského prosince. Dále se totiž zvýšil rozdíl výnosu amerických dluhopisů oproti německým (či ostatním světovým), což přitahuje kapitál právě do amerických aktiv. Roli může hrát i výprodej měn rozvíjejících se trhů kvůli obavám z dopadu Trumpova zvolení.

Přehled dnešních událostí ve světě:


Německá ekonomika v Q3 16 mírně zaostala za očekáváním, když vzrostla jen o 0,2 % q/q. Problémem byla slabší zahraniční poptávka, zatímco domácí spotřeba rostla, a to jak vládní, tak soukromá.

Česká ekonomika zpomalí svůj meziroční růst

Kalendář dnešních událostí na regionálních trzích:


Česká ekonomika podle našich odhadů v Q3 16 zpomalila, když očekáváme mezičtvrtletní růst o 0,5 % po 0,9 % v Q2 16. Kladné příspěvky zahraničního obchodu se pravděpodobně vyčerpaly, takže hospodářství táhla především soukromá spotřeba. Na druhou stranu propad investic by mezičtvrtletní růst už omezovat neměl. Nižší investiční aktivita kvůli přechodu na nové programové období EU fondů se však zřejmě projeví v meziročním zpomalení ekonomické dynamiky na 2,2 % y/y.

Podobný obrázek přinesou údaje o HDP z ostatních regionálních zemí. Zatímco mezičtvrtletní růsty zůstanou slušné, v meziročním srovnání by mělo tempo hospodářského vzestupu zpomalit kvůli vysoké statistické základně.

Koruna nad hranicí kurzového závazku

Přehled včerejších událostí v regionu:


Český běžný účet platební bilance uzavřel v září v přebytku 4,8 mld. CZK, a mírně tak překonal očekávání trhu. Důvodem byl výrazný přebytek bilance se zbožím a službami (33,7 mld. CZK), který více než vykompenzoval schodky prvotních (24,3 mld. CZK převážně kvůli odlivu dividend) a druhotných (4,6 mld. CZK) důchodů. Včerejší čísla potvrdila, že vnější pozice české ekonomiky zůstává solidní, což bude dále vytvářet tlak na kurzový závazek ČNB.

Příliv spekulativního kapitálu ale v poslední době polevil. Po pátečním výprodeji se sice koruna vrátila směrem k úrovni kurzového závazku, ale během včerejška a dnešního rána zůstává těsně nad ním, centrální banka tak zřejmě nemusí intervenovat.

Forint včera pokračoval v oslabování, které zahájil po překvapivém výsledku amerických voleb. Včera si proti euru odepsal další půlprocento, když se dostal na nejslabší úroveň za poslední tři měsíce, 310,9 HUF/EUR. Zlotý zaznamenal prudké ztráty už na konci minulého týdne, a včera tak oslaboval už jen mírně na 4,428 PLN/EUR.

MAREK DŘÍMAL
Economist
Economic & Strategy Research
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americký koncern General Electric mění šéfa, akcie prudce rostou
    Šéf americké průmyslové korporace General Electric (GE) John Flannery (56) dnes nečekaně odstoupil z funkce, do níž teprve loni přicházel s plánem zahájit reorganizaci firmy. Ve vedení ho nahradí Lawrence Culp (55), který donedávna stál v čele jiné průmyslové firmy Danaher. GE se potýká s problémy zejména v energetické divizi a dnes také oznámila, že v ní odepíše 23 miliard dolarů (zhruba 512 miliard Kč). Akcie GE reagovaly na změnu ve vedení silným růstem.
  • Americký Kongres čelí hrozbě uzavření vlády, hrozí chaos
    Americká vláda se ocitá na pokraji uzavření, zatímco Kongres horečně hledá způsob, jak do páteční půlnoci schválit financování. Snahy republikánů v čele s předsedou Sněmovny Mikem Johnsonem narazily na vnitřní rozpory a tlak ze strany nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa a jeho spojenců, včetně Elona Muska.
  • Americký Kongres právě teď schválil Bidenův obří balík rozpočtových opatření, hrozí citelná inflace. I proto by to mělo zajímat třeba i Česko a českou vládu
    V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát něčeho, na co už takřka zapomněl: obří inflace. A strach by měla mít i česká vláda.
  • Americký kongres schválil financovanie vlády, aby zamedzil ďalšiemu shutdownu
    V snahe zamedziť ďalšiemu shutdownu schváli obe komory amerického Kongresu financovanie vlády a zákon čaká na Trumpov podpis. V Senáte bolo 83 hlasov za a 16 proti, v Snemovni reprezentantov to bolo 300 vs. 128. Pripomeňme si, že schválenie financovania vlády bude v prípade Trumpovho podpisu porážkou (čo je najpravdepodobnejší scenár), Trump bude v takom prípade musieť hľadať financovanie pre svoj múr na hranici s Mexikom inak. Schválené financovanie vlády hovorí len o 1,375 mld. USD na "hraničné bariéry", čo je podstatne menej ako Trumpova pôvodná požiadavka vo výške 5,7 mld. Trump bude pravdepodobne reagovať nariadeniami (napr. vyhlásením výnimočného stavu), aby získal financovanie pre svoj múr. Tak či onak, podpísanie financovania vláde bude dôležitým krokom k zamedzeniu ďalšieho shutdownu, čo je pozitívnou správou pre americkú ekonomiku. Včerajšie veľmi zlé dáta z maloobchodných tržieb demonštrovali, aký vplyv môže mať shutdown vlády na americkú ekonomiku. Ďalším dôvodom slabších decembrových čísel bol presun preferencií nákupu vianočných darčekov z decembra na november.
  • Americký Kongres uzavřel dohodu o dluhovém stropu
    Americký Kongres dosáhl v sobotu večer předběžné dohody o zvýšení dluhového stropu USA, čímž odvrátil bankrot, který by mohl způsobit vážné narušení globální ekonomiky. Prezident Joe Biden a předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy uzavřeli dohodu, která umožní schválení zákona o zvýšení dluhového stropu.
  • Americký kongres zvýší dluhový strop o 2,5 bilionu dolarů, jaký dopad to bude mít pro Bitcoin?
    Poté co kongres schválil zvýšení dluhového stropu o dalších 2,5 bilionu dolaru, má americká vláda blíž k odložení federálního bankrotu nejméně o rok.
  • Americkým akciím se včera dařilo
    Včerejší obchodní seance se ve Spojených státech nesla v pozitivním duchu. Průmyslový Dow Jones si polepšil o 0,6 %, S&P 500 a technologický Nasdaq o 0,7 %. Dařilo se všem hlavním sektorům v čele s energetickými společnostmi, jejichž akcie přidaly 1,5 % v reakci na zprávu, že Rusko zvažuje snížení produkce ropy. Nejmenší zisky si připsali prodejci spotřebního zboží (+0,4 %). Za nákupní náladou nestály žádné specifické zprávy, důvodem tak bylo spíše využití nižších cen k opětovnému otevírání dlouhých pozic při určitém zmírnění obav z globálního vývoje.
  • Americkým akciovým trhů se nedařilo
    Americké akciové trhy vzhledem k pondělnímu svátku vstoupily do nového týdne až včera a od začátku se jim moc nedařilo. Je fakt, že technologicky laděný Nasdaq se v úvodu dokázal dostat do zelených čísel, ale Dow Jones i S&P 500 se po celý den obchodovaly v červených číslech. Akcie Plug Power odepsaly přes 10 % a poprvé od března 2020 se podívaly na hranici 3 USD. Akcie Boeingu odepsaly již pětinu své hodnoty. Dařilo se akciím z polovodičového sektoru. Tentokrát se do čela postavily akcie AMD, kde se analytici předhánějí se zvyšováním cílových cen. Slušné zisky si připsaly i akcie Micron nebo také akcie Nvidia, které si tak opět vylepšily své historické maximum.
  • Americký maloobchod dál slábne
    Maloobchod v USA byl v březnu slabý, když klesl o 1 procento namísto očekávaných -0,4 pct. Čísla stáhly dolů tržby za benzín, které se propadly o více než 5 procent, ale i bez nich to vypadá jen o trochu lépe a znaménko minus zůstává. Pokles totiž vykázala většina hlavních oblastí obchodu, přičemž slušně rostly jen internetové prodeje, tedy dlouhodobě sílící oblast obchodu.
  • Americký maloobchod - nakupuje se víc i dráž
    Data o maloobchodních tržbách v USA za říjen překonala očekávání. Celkově spotřebitelé utratili o 1,7 pct více než v předchozím měsíci, zatímco se čekal nárůst o 1,5 pct. K tomu byl revidován údaj za září i srpen mírně nahoru. Po očištění o prodeje aut a pohonných hmot maloobchod stoupl o 1,4 procenta a odhady nastavené na 0,7 pct překonal ještě výrazněji.
  • Americkým firmám klesl zisk o 3,3 %. Jedná se o nejhorší výsledek od roku 2009
    Výsledková sezóna je téměř kompletně za námi. Drtivá většina amerických firem již svá čísla za 3Q zveřejnila a my tedy...
  • Americkým trhům chybí pozitivní impuls
    Americké akciové burzy zahajují nový týden v červených číslech. Výsledky za třetí kvartál dnes dopadly hůře, než se čekalo, pro společnost Hasbro. Firma vyrábějící hračky zaznamenala za poslední tři měsíce o 8 % nižší tržby než očekával trh. Akcie Hasbra v tuto chvíli klesají o více jak 5 %. Průmyslový Dow Jones a S&P 500 shodně odepisují 0,5 %. Technologický Nasdaq ztrácí 0,2 %. Nejhlouběji se propadají akcie energetických společností (-1,5 %), které táhne dolů klesající cena ropy na světových trzích. Jen dnes spadla cena o více než 0,6 USD za barel. Daří se pouze technologickým firmám, které posilují o 0,2 %.
  • Americký NATGAS může být příští rok drahý, ale zimy v Evropě budou levnější
    Říjen a listopad jsou obvykle nejvolatilnějšími měsíci pro ceny zemního plynu. V roce 2024 tomu nebude jinak. Tehdy se pozornost investorů přesouvá z letní sezóny na topnou sezónu, na kterou se celý trh připravuje prakticky celý rok. Přestože poptávka po elektřině vyráběné z plynu v posledních letech výrazně roste, právě v zimě spotřeba zemního plynu výrazně převyšuje výrobní kapacity. Proto nám výše zásob těsně před začátkem topné sezóny ukazuje, zda se můžeme cítit bezpečně, nebo zda může nastat situace podobná rokům 2021 a 2022, kdy trh s plynem zažil obrovskou volatilitu kvůli krokům Ruska v podobě omezení dodávek do Evropy a následně zahájení války na Ukrajině. Co se bude dít dál s cenami plynu v USA a v Evropě? Čemu by měli investoři věnovat pozornost? Znamená více a dražší zemní plyn v USA problém pro evropské spotřebitele, nebo dokonce naopak?
  • Americký nevýrobný ISM PMI index prekonal očakávania
    Nevýrobný ISM PMI index z USA v júli vyskočil na 58,1 bodov z 57,1 bodov v predchádzajúcom mesiaci, čím porazil očakávania analytikov na úrovni 55,0 bodov. Dáta poukázali na najväčší nárast v oblasti služieb od februára (pred koronavírusovou krízou).
  • Americký obchodní deficit se zvyšuje
    Deficit amerického obchodu se v březnu zvýšil, když Spojené státy zaznamenaly rekordní pokles exportu.
  • Americký obchodný deficit a obchodná vojna
    Americký obchod s Čínou, resp. americký deficit obchodnej bilancie je výsledkom asymetrie v krajine v rámci spotreby a investícií a toho, čo sa v krajine dokáže vyrobiť. Tým, že je spotreba v krajine vyššia ako výrobná kapacita, krajina musí dodatočnú spotrebu uspokojovať dovozom tovarov z iných krajín.
  • Americký obrat odpoledne inspiruje také Evropu
    Ačkoli den začal na hlavních trzích negativně, odpoledne přináší obrat, ke kterému po otevření zavelela Amerika. Momentálně sledujeme na Wall Street solidní růst, v jehož čele kráčí Nasdaq s +1,7 pct. Evropa sice zůstává pozadu, ale svou denní bilanci také vylepšuje. Ztráty postupně mizí a třeba DAX už je lehce v plusu.
  • Americký optimismus ovládl i evropskou seanci
    Peter Garnry, Equity AnalystPo včerejší americké seanci, která únor uzavřela s rostoucí chutí k ...
  • Americký pat: Obama varuje Wall Street, Buffett hovoří o vrcholu hlouposti, Rogers nabádá k opatrnosti
    Americké akcie nabraly výrazné ztráty poté, co prezident Barack Obama varoval Wall Street, že tentokrát jednání o vlád...
  • Americký PMI ze sektoru služeb přinesl zklamání
    V samém závěru minulého týdne přišlo zklamání z USA v podobě propadu indexu nákupních manažerů za únor. Index z výrobního sektoru se propadl o více než bod na hodnotu 50,8, prozatím tedy do pásma recese nepropadl. Index ze sektoru služeb takové štěstí neměl, když za únor odepsal přesně 4 body, překonal hranici padesáti bodů a skončil na hodnotě 49,4. Ani kompozitní index vlečen službami dolů se neudržel nad klíčovou hranicí a zaznamenal 49,6 bodů. Celkově se tak jedná o výrazné zklamání.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster