Úterý 21. ledna 2025 05:20
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Ropa vytiahla infláciu v eurozóne najvyššie od r. 2014 a bude ju ťahať nahor aj naďalej

31.10.2016 14:34  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Eurostat dnes zverejnil prvý odhad októbrovej inflácie. Tá vzrástla z 0,4% na 0,5%, čo predstavuje najrýchlejší rast od leta 2014. Jediným dôvodom tohto rastu je postupný rozpad medziročného poklesu cien energií (teda predovšetkým ropy). V októbri zaznamenali ceny energií medziročný pokles len 0,9%, ešte pred mesiacom to bolo pritom 3% a začiatkom roka dokonca viac ako 8%. Po očistení o ceny energií inflácia mierne klesla – z 0,8% na 0,7%:

2016-10-31_cpi

Je potrebné dodať, že jadrová inflácia (ktorá je z kľúčová dlhodobého pohľadu) ostala nezmenená na úrovni 0,8%, pokles inflácie očistenej o energie spôsobil ďalší nejadrový komponent – potraviny. Ich vplyv je však podstatne nižší ako vplyv ceny ropy, ktorá je určujúcim faktorom pre headlinovú infláciu:

2016-10-31_cpi_energie

Keď sa pozrieme do budúcich mesiacov, tak tento rozpad efektu poklesu cien ropy by mal pokračovať až do jarných mesiacov a pokiaľ ostanú ceny ropy na súčasných úrovniach, t.j. cca 50USD za barel (45 EUR za barel), tak by sa mala energetická zložka inflácie niekedy vo februári-apríli vyšplhať k dvom percentám. Čo sa týka medziročnej zmeny ceny ropy a inflácie, tak tam je mesačné oneskorenie (podobné ako je u nás na čerpacích staniciach):

2016-10-31_cpi-energie_ropa

Minimálne do jari by sa euru pri rastúcich cenách malo ľahšie dýchať (keďže ECB je po švédskej centrálnej banke momentálne druhá v citlivosti na infláciu) Pozor však na prehnané očakávania, viacerí čakajú, že inflácia sa na jar dostane nad cieľové dve percentá. Argumentujú napríklad takýmito grafmi ako @jsblokland, ktorý porovnáva medziročnú percentuálnu zmenu ceny ropy a inflácie:

2016-10-31_cpi-jsblokland

To však z môjho pohľadu nie je správne porovnanie, zmenu ceny treba brať v absolútnych číslach, pretože pokles zo 100 na 50 a z 50 na 25 bude v percentuálnom vyjadrení 50%, ale v eurovom vyjadrení bude v druhom prípade len polovičný. A keďže väčšinu ceny pohonných hmôt tvoria dane + ďalšie na ceny neelastické (alebo málo elastické) zložky, tak by sa inflácia mala skôr hýbať s eurovou ako s percentuálnou zmenou ceny ropy. V takom prípade by sa síce mala dostať niekedy od januára/februára cez percento, ale s dvoma percentami to nevidím až tak ružovo (aj 1,5% môže byť veľa).

Klíčová slova: Ceny ropy | Daně | ECB | Ropa | EUR | ČEZ | Eurostat | Ropy | Energie |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa v technickém obchodování slábne
    Trh v minulých týdnech ustál další prodejní vlnu a potvrdil platnost hlavní podpory 42,7 – 44,9. Trh pro dlouhodobější stabilizaci ceny a obnovení...
  • Ropa v uplynulých týdnech zlevnila o skoro 35 procent
    Zlevňování pohonných hmot v ČR v minulém týdnu dále nabralo obrátkách. Dodavatelé a prodejci se totiž zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent se po dosažení svého mnohaletého maxima počátkem října propadla o takřka pětatřicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o pět procent (z 33,83 koruny za litr na 32,14), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 3,3 procenta (z 33,78 koruny za litr na 32,66). Nutno však říci, že cena ropy je pouze jednou ze složek konečné ceny pohonných hmot. Dalšími složkami jsou DPH a spotřební daň či výše zmíněné marže. I pokud by ropa zlevnila na cenu nula korun, litr benzínu by čistě kvůli daním stál přibližně šestnáct korun a litr nafty zase třináct.
  • Ropa v uplynulých týdnech zlevnila o 30 procent, ale pohonné hmoty v ČR zlevnily jen o dvě až tři procenta. Jejich zlevňování bude pokračovat
    Zlevňování pohonných hmot v ČR konečně nabralo pořádné obrátky. Dodavatelé a prodejci se zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent se za uplynulé zhruba dva měsíce, od svého mnohaletého maxima počátkem října, propadla o bezmála třicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o 3,4 procenta (z 33,83 koruny za litr na 32,80), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 1,7 procenta (z 33,78 koruny za litr na 33,22).
  • Ropa v uplynulých týdnech zlevnila o 30 procent, ale pohonné hmoty v ČR zlevnily jen o tři procenta. Jejich zlevňování bude pokračovat
    Zlevňování pohonných hmot v ČR v minulém týdnu pokračovalo ve vysokých obrátkách. Dodavatelé a prodejci se totiž zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent se po dosažení svého mnohaletého maxima počátkem října propadla o zhruba třicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o čtyři procenta (z 33,83 koruny za litr na 32,49), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 2,4 procenta (z 33,78 koruny za litr na 32,97). Nutno však říci, že cena ropy je pouze jednou ze složek konečné ceny pohonných hmot. Dalšími složkami jsou DPH a spotřební daň či výše zmíněné marže. I pokud by ropa zlevnila na cenu nula korun, litr benzínu by čistě kvůli daním stál přibližně šestnáct korun a litr nafty zase třináct.
  • Ropa vykázala rekordní jednodenní růst v naději na nižší dodávky
    Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.
  • Ropa vymazala skoré zisky
    Ropa vymazala skoré zisky po tom, čo sa OPEC+ rozhodol zachovať svoje súčasné zvýšenie produkcie o 400 000 barelov denne napriek výzvam prezidenta Joea Bidena zvýšiť produkciu až o 800 000 barelov denne. Ruský minister energetiky Alexander Novak uviedol, že kartel a jeho spojenci sú odhodlaní zabezpečiť stabilitu trhu a že skupina má dostatok nástrojov na to, aby reagovala na prudké oživenie dopytu. Dnešné rozhodnutie OPEC+ vyvolalo špekulácie, že USA môžu využiť svoje strategické rezervy. Medzitým Irán oznámil, že 29. novembra plánuje obnoviť rokovania o jadrovej dohode so západnými krajinami v snahe odstrániť sankcie uvalené na USA, ktoré by mohli zvýšiť globálne zásoby ropy.
  • Ropa vyskočila nad 81 dolarů
    Ropa se dnes obchoduje na vyšší úrovni a prodlužuje tak probíhající oživení již čtvrtou seanci v řadě. Ceny ropy nadále rostou, protože diplomatické úsilí nevede k vyřešení napětí na Blízkém východě. Izraelský premiér Netanjahu odmítl návrh příměří ze strany Hamásu s tím, že požadavky této skupiny jsou nepřijatelné. Izraelský vůdce slíbil, že bude pokračovat v boji proti této skupině, dokud nebude dosaženo "úplného vítězství". Mezitím americká armáda pokračuje v úderech na Íránem podporované milice v Iráku a Sýrii v odvetě za útok bezpilotního letounu na americké vojenské stanoviště v Jordánsku, při kterém byli zabiti 3 američtí vojáci. Pokračují rovněž útoky Hútíů na obchodní lodní dopravu v Rudém moři a odvetné údery USA a Spojeného království na Hútíe.
  • Ropa vyskočila téměř o 4,0 %, protože OPEC zvažuje snížení produkce o 2 miliony barelů denně
    Ceny ropy vzrostly téměř o 4 % po zprávě, že OPEC bere v úvahu snížení produkce až o 2 miliony barelů denně, ačkoli dopad na globální nabídku by mohl být podle agentury Bloomberg menší. Skupina velkých producentů se má ve středu sejít ve Vídni. Dříve se očekávalo, že kartel sníží produkci o více než 1 milion barelů denně s možností dalších dobrovolných omezení jednotlivými členy. Pokud dojde k omezení produkce o 2 miliony, pak by to odráželo obavy OPEC, že globální ekonomika zpomaluje.
  • Ropa vyskočila v reakci na uvolnění amerických strategických rezerv
    Cena ropy vzrostla v reakci na zprávu Bílého domu o uvolnění strategických ropných rezerv (SPR). Spojené státy uvolní celkem 50 mil. barelů z rezerv, což je o něco více, než se čekalo. Bílý dům oznámil, že Čína, Japonsko, Indie, Jižní Korea a Velká Británie také uvolní rezervy. Indie již oznámila uvolnění 5 mil. barelů a čeká se na prohlášení dalších zemí.
  • Ropa vystřelila z trojúhelníkové formace
    Futures kontrakty na ropu BRENT od svého zářijového maxima na úrovni 95,02 ustupovaly a prorazily pod po sobě jdoucí podpůrné zóny. Přestože se ceně podařilo zastavit ústup a smazat část ztrát. Pokud býčí tlaky přetrvají, mohla by ropa napadnout úroveň 84,47, což je úroveň, která dopomohla v listopadu dalšímu propadu. Po zdolání této barikády by býci mohli zaútočit na úrovni 86,82.
  • Ropa v září +10 %, částečně pomáhá kondice světové ekonomiky ale také řada jednorázových fundamentů
    Ropa je na tom v září skvěle. Poslední čtyři týdny jsou zatím pro ropné šejky darem z nebes a o tomto týdnu to platí dvojnásob, když se ropa vyhoupla až na svá dvouletá maxima. Stále častěji se tak objevují články o konci éry levné ropy a přestože optimismus ohledně kondice světové ekonomiky nechci nijak shazovat, rozhodně bych byl v případě ropy do budoucna i nadále raději opatrný. Důvod? Září přineslo na můj vkus až příliš jednorázových vlivů, které ropě shodou okolností hrají do karet.
  • Ropa vzrástla o takmer 5 dolárov za barel
    Býci opäť získali kontrolu nad trhom s ropou a po krátkej celodennej prestávke obnovili rastový trend. Hlavným ťahúňom pohybov na trhu je potenciál zákazu ruských energetických komodít členmi Európskej únie. Keďže však niektoré krajiny ako Maďarsko alebo Taliansko sú proti takémuto kroku, rýchly odchod ruskej ropy z trhov EÚ je nepravdepodobný.
  • ROPA vzrostla o více jak 30 % za 4 měsíce
    BRENT míří vzhůru a obracejí předchozí pokles na týdenní minimum 91,55. Stažení zpět se dalo očekávat, jelikož ukazatele RSI i stochastický index překročily své příslušné překoupené zóny. Stochastika zůstává vychýlená směrem dolů a směřuje k neutrální úrovni, ale RSI se pokouší znovu vstoupit do překoupené oblasti. To by mohlo být znamením, že je možná další růstová akce, než dojde k výraznější korekci.
  • Ropa WTI atakuje hranici 100 dolarů
    Cena ropy opět stoupá. Po nepokojích v Íránu a Sýrii jsou momentálně ohroženy její dodávky z USA. Tropická bouřka Isaac způsobila pokles dodávek černého zlata z Golfského...
  • Ropa WTI, celkový přehled: Trh čeká na nové faktory
    V úterý zveřejněné údaje Amerického ropného institutu ukázaly, že zásoby v USA se za týden snížily o 5,5 mil. barelů. Kromě toho Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) potvrdila svou prognózu, podle níž se globální poptávka po ropě v roce 2024 zvýší o 2,25 mil. barelů denně. Spolu s konflikty na Blízkém východě to nadále ovlivňuje ceny ropy. Potenciál růstu navíc zůstává kvůli obavám ze zpomalení hospodářského růstu v Číně, druhé největší světové ekonomice a největším světovém dovozci ropy, omezený. Silnější než očekávané údaje o inflaci ve Spojených státech navíc podpořily zvěsti, že Federální rezervní systém může odložit snížení úrokových sazeb. To by zbrzdilo hospodářskou aktivitu a snížilo poptávku po ropě. Vzhledem k těmto faktorům by býci měli být opatrní. Obecně je zřejmé, že ropa se již měsíc obchoduje v bočním pásmu.
  • Ropa WTI i včera oslabila
    Nevydařený týden naopak potvrdila ropa WTI, která se i včera oslabila, tentokrát o 0,4 % a obchodovala se tedy za 68,25 USD Za barel. Zlato odepsalo 0,1 % na 1812 dolarů za unci.
  • Ropa WTI klesá na pozadí skokového růstu ropy Brent. USA mohou ze situace těžit
    Americký ropný benchmark ztrácí na hodnotě uprostřed skokového růstu ceny ropy Brent. V současné době není důvod k panice. Rostoucí rozdíl mezi oběma benchmarky však může změnit strukturu amerického vývozu.
  • 📉Ropa WTI klesá o takmer 4%
    Cena ropy sa v posledných hodinách obchoduje pod rastúcim predajným tlakom. Doteraz neboli zverejnené žiadne kľúčové informácie, ktoré by mohli ovplyvniť zásadnú situáciu „čierneho zlata“. Preto nemožno vylúčiť, že prebiehajúce poklesy sú technického charakteru. V grafe H1 sa cena ropy WTI prelomila pod dolnú hranicu stúpajúceho kanála - ceny ropy sa v tomto kanáli pohybujú viac ako týždeň, pričom horná a spodná hranica boli niekoľkokrát testované. WTI navyše klesla pod 100- a 200-hodinový kĺzavý priemer, ktorý v minulosti slúžil aj ako podpora (mohlo dôjsť k realizácii mnohých stop lossov). Ďalšia dôležitá psychologická podpora sa nachádza na úrovni 70 dolárov za barel.
  • ➡️ Ropa WTI klesá o 2 %.
    Včera po 22. hodině polského času přinesl deník *Washington Post* zprávu, že Izrael neplánuje zaútočit na ropné objekty nebo energetickou infrastrukturu v Íránu. Svět samozřejmě stále spekuluje o tom, kdy Izrael provede odvetný úder. Poté, co se USA rozhodly rozmístit v Izraeli další systém protiraketové obrany, objevily se spekulace, že se izraelský útok blíží.
  • Ropa WTI klesá po zprávě EIA o zásobách v USA
    Ropa WTI dnes maže, počáteční zisky podpořily odložené zprávy o produkci OPEC+; nyní posiluje o 1 %. Vyšší zásoby benzínu mohou signalizovat potenciálně měkčí poptávku v celé americké ekonomice.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding