Čtvrtek 21. listopadu 2024 16:48
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Investingfox Partner

Slabá libra žene britské akcie vzhůru, výrobní sektor v Evropě i v USA příjemně překvapil

03.10.2016 16:02  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pondělní seance zatím na evropských trzích probíhá v klidu a podle očekávání také na nízkých objemech. Přestože dnešek nabídl několik zajímavých dat, aktivita na trzích byla během evropské seance poměrně nízká, což má na svědomí hlavně svátek v Německu, díky němuž jsou zobchodované objemy na evropských burzách přibližně čtvrtinu až třetinu pod třicetidenním průměrem. Veškerá pozornost se dnes točí okolo slábnoucí britské libry, kterou dostal pod tlak ranní komentář britské premiérky, podle které může Británie přistoupit k aktivaci článku 50 již příští březen. Vše zlé je ale pro něco dobré. Britské akcie díky slabé libře rostou a akciový index FTSE100 přidává více než procento.

untitled

Co se nového makra týká, za pozornost zatím stály především výsledky PMI z výrobního sektoru:

  • Španělský PMI překvapil v září nečekaným růstem na 52,3b., zatímco trh počítal s výsledkem 51,6b. Příjemným překvapením je i růst stejného indexu v Itálii, kde se PMI v září dostal z 49,8b. na 51b. proti konsenzu 50,2b.
  • Ještě větší překvapení si pro obchodníky přichystal ale britský PMI pro výrobní sektor, který rostl z 53,4b. na 55,4b. zatímco trh počítal s pádem na 52,1b. Britská data tak nepřestávají udivovat a kondice britské ekonomiky se v poslední době viditelně zlepšuje.
  • Pozitivní překvapení si pro trhy připravil i americký ISM pro výrobní sektor, který vystoupal na 51,5b. proti konsenzu 50,4b.

Dopad zveřejněných výsledků na trhy byl ale poměrně vlažný. Euro ani dolar na údaje z výrobního sektoru téměř nereagovaly a libra si dál žije vlastním životem, když  pokračuje ve výprodeji a přibližuje se na páru s dolarem supportu na úrovni červencového minima. Libra dnes slábne na všech hlavních měnových párech a důležité technické úrovně na ni nečekají pouze a páru s dolarem, ale také na páru s eurem, kde je nejslabší od poloviny roku 2013.

untitled1

Ostatní měnové páry si své pozice drží a pokračují v konsolidaci v okolí cen, na kterých minulý týden zakončily.

untitled2

Zajímavé price action jsme se dočkali na ropě, která dopoledne dokázala navázat na úspěšný minulý týden. Své dopolední zisky si však neudržela a krátce před otevřením Ameriky je začala postupně odevzdávat. Prostor k dalšímu růstu na ropě je podle nás omezený a i když se její fundament zlepšil, na současných cenách se nám začíná zdát lehce překoupená.

untitled3

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Slabá earnings sezóna se blíží konci
    Již více než 90 % S&P 500 titulů reportovalo earnings a přesto, že 71 % překonalo odhady analytiků, nejedná se o v...
  • Slabá ekonomika a nižší ceny energií přispívají k poklesu inflace
    Oživení spotřebitelské poptávky v srpnu mírně zakolísalo, když maloobchodní tržby bez aut podle nás klesly o 0,2 % m/m. Oživení tak zůstává poměrně chatrné. Odhadujeme, že průmyslová produkce zůstala i v srpnu slabá a meziměsíčně klesla o 0,2 % m/m vlivem pokračujících celozávodních dovolených a odstávek spojených s nedostatkem výrobních komponent, které zasáhly automobilový průmysl. Inflace podle našeho odhadu v září klesla na 7,2 % ze srpnových 8,5 %. Meziměsíčně nižší byly pravděpodobně regulované ceny, kde se projevil výraznější pokles cen energií pro domácnosti, stejně tak i ceny potravin, které odrážely sezonní efekt nové zemědělské úrody. Meziměsíční dynamika jádrové inflace se zásluhou přetrvávající slabé poptávky nadále pohybovala poblíž cíle centrální banky, zatímco pohonné hmoty opět výrazně zdražily.
  • Slabá ekonomika by měla být důvodem pro další pokles sazeb
    Česká národní banka na dnešním zasedání v souladu s očekáváními pokračovala ve snižování úrokových sazeb opatrným tempem o 25 bb. Nově zveřejněná prognóza ČNB již od letošního čtvrtého čtvrtletí očekává výrazné zrychlení růstu české ekonomiky. Inflace, možná i vlivem toho, by podle prognózy ČNB měla až do roku 2026 setrvat nad dvouprocentním cílem. Repo sazba by navzdory tomu měla své neutrální úrovně ve výši 3 % podle prognózy ČNB dosáhnout v Q2 25. To čekáme také my, avšak s nižším výhledem růstu HDP a spotřebitelských cen. Konkrétně očekáváme snížení repo sazby o 25 bb na každém měnověpolitickém zasedání ČNB až do května 2025. Bankovní rada nadále uvádí, že její další kroky se budou odvíjet od nově zveřejněných dat. Ta by podle nás měla ukazovat na přetrvávající slabost ekonomiky, která by měla být hlavním důvodem pro pokračování v uvolňování měnové politiky.
  • Slabá exportní nabídka a silně rostoucí spotřeba v Asii favorizují kakao
    Nákup březen 17 kakao. Graf, data zdroj: Teletrader, GainCapital Group: vývoj průměrné historické sezónnosti březnového futures na kakao (ICE) v 10, 15, 20 a 30 letech. Graf březnového futures na kakao znázorňuje dlouhodobou korelaci sezónních pohybů cen. Na grafu je vidět, že v desetileté historii (zelená), patnáctileté historii (modrá), dvacetileté historii (žlutá) a třicetileté historii (fialová) docházelo v průběhu roku u březnového futures na nákup kakaa v období od konce října do prosince k sezónnímu růstu ceny.
  • Slabá inflace eurozóny, solidní Philadelphia?
    eziroční inflace respektive inflace bez cen potravin, energií a tabákových výrobků podle odhadu Eurostatu v září klesla na 0,3% z 0,4%...
  • Slabá kanadská PMI data!
    S&P Global Canada Manufacturing PMI za srpen: 48.7 (dříve 52.5). Slabá kanadská PMI data!
  • Slabá koruna brání výraznějšímu zlevnění pohonných hmot v ČR
    Benzín v uplynulém týdnu zlevnil, nafta jakbysmet. Litr benzínu je o šest haléřů levnější než před sedmi dny, stojí 32,57 koruny, a je tak nejlevnější od letošního dubna. Nafta v průměru vyjde na 31,74 koruny, o sedm haléřů méně než před týdnem, a je rovněž nejlevnější od dubna.
  • Slabá koruna není klíčovým důvodem momentálně citelné české inflace, mnohem spíše za ni může dosavadní rychlý růst mezd v ČR
    Rozmohl se nám tu teď takový nešvar. V médiích často zní, že za současnou inflaci v ČR – momentálně nejrychlejší v rámci EU – může předně oslabení koruny v době koronakrize. To však neodpovídá skutečnosti.
  • Slabá koruna zvyšuje ceny na čerpacích stanicích
    V uplynulém týdnu docházelo ke zdražování pohonných hmot. Benzín zdražoval rychleji než nafta, což vedlo ke snižování cenových rozdílů obou paliv. V nadcházejícím týdnu se ceny na čerpacích stanicích budou dál zvyšovat. Pumpaři si budou vytvářet prostor pro udržení svých marží, které se z důvodu oslabování kurzu koruny vůči dolaru začínají tenčit. Slabší koruna prodražuje dovoz do České republiky, což se týká i ropy a pohonných hmot.
  • Slabá libra pomáha britskej ekononomike tlmiť dopady BrExitu – britskí exportéri vedú globálny rebríček optimizmu
    Predajný tlak z posledných dní dostal libru najnižšie za posledných 30 rokov. Hoci sa pri hodnotení dopadov na ekonomiku natíska interpretácia, že nižšia dôvera, ktorá stojí za slabou librou, poškodzuje ekonomiku, tak v hre je aj opačný efekt – podpora exportov. A vyzerá to tak, že nateraz je tento druhý efekt veľmi silný. Pekne je to vidno z indexu prieskumu dôvery medzi exportérmi – Briti sú v tomto smere prví na svete, a to dokonca v situácii, kedy im hrozí strata prístupu na jednotný trh graf od (@WilliamsonChris):
  • Slabá lira není jediným problémem Turecka. Zemi mohou výrazně potrápit i rostoucí výnosy
    Jen malé připomenutí toho, že vysoká inflace a slabá lira nejsou tím jediným, co může do budoucna trápit tureckou vládu, spotřebitele a podniky. Pád liry je totiž doprovázen prudkým pádem cen vládních dluhopisů a tedy výrazným růstem dluhopisových výnosů. Stačí pohled na 10leté vládní výnosy a mělo by být zřejmé, jak závažná celá situace začíná být. Desetileté výnosy z dluhopisů v domácí měně (TRY) se totiž v srpnu přehouply přes hranici 20 % a od začátku roku se téměř zdvojnásobily. Prudce přitom rostou i výnosy z vládních dluhopisů denominovaných v dolarech, které v případě desetiletých splatností vylétly nad hranici 9 %.
  • Slabá makroekonomická data z USA spustila výprodejní tsunami
    Dozvuk úterního slabého indexu ISM z amerického zpracovatelského průmyslu a včerejší horší data a revidovaná čísla k nižšímu za předchozí měsíc o počtu nových pracovních míst v soukromém sektoru USA (ADP report) poslaly akciové trhy po celém světě hluboko do červeného. Index S&P 500 propadl o 1,8 %, když nejvíce se investoři zbavovali akcií cyklických firem, jako jsou energetické firmy, finanční domy nebo informační technologie.
  • Slabá nálada v americkém i evropském průmyslu riziku příliš nesvědčí
    Data o náladě v americkém i evropském průmyslu na odhady nedosáhla, což znovu podněcuje obavy o výkonnost globální ekonomiky a nesvědčí riziku. Širší americký index S&P 500 se vydal dolů a pokud se tam udrží, bude to pro něj první pokles za čtyři seance.
  • Slabá očekávání ve výsledcích NFP. Pokles USD/JPY pod 108.00 je pravděpodobný.
    Po poklesu zpět pod 109.00, který byl vyvolán pondělním oznámením, že americký prezident Trump obnoví tarify na ocel a hliník z Brazílie a Argentiny, mimo jiné také navrhuje tarify „až 100%" na určité francouzské zboží (v hodnotě přibližně 2,4 miliardy dolarů). Vzhledem k těmto událostem došlo k oslabení 10-letých amerických výnosů a měnového páru USD/JPY.
  • Slabá poptávka doléhá na maloobchod
    Maloobchodní tržby zaznamenaly v srpnu horší než očekáváný výsledek. Meziročně se po očištění o vliv rozdílu počtu pracovních dnů snížily reálně vyjma prodejů aut o 8,8 % a minuly tak očekávaný pokles poblíž 6,5 %. Navíc se dostavilo i zhoršení meziměsíčně oproti červenci o 0,7 % (očištěno o kalendářní i sezónní vlivy). Srpen byl přitom posílen jednorázovým vyplacením příspěvku na dítě ve výši 5 tisíc Kč. Meziroční pokles zmírňuje zahrnutí prodejů aut (na -8,4 %), což bylo s předstihem indikováno výrazným meziročním růstem registrací nových osobních aut (okolo 24 %).
  • Slabá průmyslová poptávka doma i v zahraničí
    Index nákupních manažerů (PMI) vzrostl z 46,0 bodů v září na 47,2 bodů v říjnu. Tento výsledek tak překonal naši i tržní prognózu. Jedná se o nejvyšší hodnotu od června roku 2022 značící nejpomalejší pokles tuzemského zpracovatelského průmyslu.
  • Slabá průmyslová produkce v eurozóně 📉
    Po slabých makroekonomických údajích z eurozóny jsme nezaznamenali žádný prudký nárůst volatility na EUR/USD, což by signalizovalo další deindustrializaci a protivětry pro růst HDP.
  • Slabá týdenní data odstartovala mini korekci
    Komoditní sektor má za sebou nejhorší týden od prosince, protože korekce zasáhla po horších průmyslových datech z Číny a Evropy většinu trhů. Navíc se přidala snaha zastavit další růst ceny ropy. Komoditní index DJ-USB ztratil téměř dvě procenta, protože většina komodit s vyjímkou pár zemědělských ztrácela. Nejvíce postižený byl sektor základních kovů díky známkám čínského zpomalení, následoval zemědělský sektor, kde došlo před dvěma důležitými reporty k vybírání zisků.
  • Slabé čtvrtletní výsledky vyvíjejí tlak na společnost Kering 📉
    Pozornost investorů v Evropě se dnes opět obrací k módním společnostem (pro připomenutí, Hermès (RMS.FR) se včera pochlubil lepšími než očekávanými výsledky. Kering (KER.FR), který je jedním z největších módních konglomerátů, společně se značkami jako Gucci, Yves Saint Laurent a Bottega Venetta ztrácí v obchodování na začátku seance téměř 3,5 %, protože společnost vykázala výrazně nižší čtvrtletní výsledky, než se očekávalo, což opět narušilo (po výsledcích LVMH) názor na pokračující spotřebitelskou poptávku na módním trhu.
  • Slabé čtvrtletní zprávy společností Apple, Amazon a Alphabet 📉
    Finanční zprávy velkých technologických společností negativně zklamaly Wall Street a ukazují na další zpomalení. Navzdory svátečnímu čtvrtletí ve většině obchodních segmentů se technologickým megafirmám nepodařilo překonat očekávání analytiků. Vzhledem ke zpomalující ekonomice a slabší spotřebitelské náladě se zdá, že "dezinflační" rok 2023 by mohl být pro giganty ze Silicon Valley výzvou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI