Středa 25. prosince 2024 18:23
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Nová prognóza ČNB nejspíše podpoří odklad exitu

04.08.2016 09:12  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Poprvé v novém složení, tentokrát letos potřetí s novou prognózou se závěrem sedmého odložení exitu z kurzového režimu?

Dnes je před námi první zasedání bankovní rady ČNB v novém složení, které bude navíc ovlivněno výsledky letos již třetí inflační prognózy. Ta by mohla být méně optimistická než ta minulá, ať už z pohledu brzkého splnění inflačního cíle nebo ekonomického růstu v dalším roce. Ostatně nebylo by to poprvé, co by se cíl ČNB znovu vzdálil. Mnohem podstatnější než tento fakt nicméně je, zda na takovou změnu bude chtít centrální banka reagovat. Nabízí se přitom hned několik variant: další „devalvací“ počínaje, zápornými sazbami konče. Začneme ovšem popořádku.

Další nucené oslabení koruny sice ČNB nedávno zmínila, ale šlo o podmíněnou možnost pro případ, kdyby růst mezd v české ekonomice zaostával za prognózou. Jak už potvrzují letošní data, tato situace nenastala a mzdy rostou dokonce oproti očekávání rychleji. Druhým argumentem, který hovoří proti plýtvání energií na devizovém trhu, jsou samotné vnější a strukturální příčiny nízké inflace a jen relativně malý posun inflačního výhledu pro příští rok. Spíše než, aby centrální banka sáhla na výši kurzu, může znovu – tentokrát už po sedmé – prodloužit intervenční režim. Minulá prognóza hovořila jasně o používání kurzu jako nástroje do poloviny roku 2017 a sama bankovní rada hovořila o půlce roku jako pravděpodobném termínu exitu, kdy už mělo dojít k udržitelnému plnění cíle. A to už právě není tak jisté.

Kurz je stále zbraní číslo jedno, a tak nepředpokládáme žádnou změnu úrokových sazeb, byť Evropu opanoval módní experiment záporných úroků. Tato varianta se zdá jako možná pro dobu exitu nebo v případě, že by si ČNB už nevěděla rady, jak se bránit proti tlaku na posílení koruny. A taková situace, jak ukazuje vývoj korunové likvidity bankovního sektoru, nenastává. Závěrem srpnového zasedání bankovní rady proto spíše bude ponechání měnové politiky beze změny s tím, že ČNB nejspíše odloží exit o jedno čtvrtletí. Bylo by to vcelku konzistentní řešení, které by nepřineslo otřes na žádný z domácích finančních trhů.

Forex

Detailnější informace o novém návrhu řešení problému polských hypoték ve švýcarských francích sice nejsou známy (a vyčíslení nákladů nového návrhu pro banky zůstává nejisté), nicméně trhy si zprávu prozatím přebírají velmi pozitivně. Zlotý včera navázal na středeční posílení a dostal se vůči euru na nejsilnější úrovně od konce dubna. Menší obavy ze snížení ratingu od další z hlavních agentur pomáhají i dluhopisům, jejichž výnos (10 let) v posledních dnech poklesl. Prostor pro další výraznější posilování zlotého nicméně vnímáme jako omezený. Kromě domácích faktorů jej ohraničuje stále i možnost zpřísňování měnové politiky v USA ve zbytku roku.

Koruna zůstává pasívní těsně nad intervenční hranicí a vyčkává na výsledek dnešního zasedání bankovní rady ČNB. Změny tvrdých parametrů měnové politiky nečekáme, ve hře nicméně bude prodloužení intervenčního režimu o jedno čtvrtletí. Trhy by takové rozhodnutí měly přijmout v klidu.

Dolaru se včera dařilo, pozvolna posiloval a nakonec se dostal zpět pod hranici 1,12. Dnes mohou trhy zajímat zpřesněná data o nákupech zboží dlouhodobé spotřeby v USA (durables) za červen, zejména kvůli slabému výsledku HDP za druhé čtvrtletí (kam toto číslo časově spadá). Jinak se pozornost soustředí na zítřejší payrolls, přičemž platí, že ADP report za červenec vyslal mírně pozitivní signál. Pokud by podobně vyzněly i payrolls (náš scénář), tak by to dolaru mohlo mírně pomoci.

Kromě toho bude dnes zajímavé sledovat i zasedání Bank of England, od kterého trhy očekávají snížení základní úrokové sazby o 25 bps.

Autory jsou analytici ČSOB Petr Dufek a Petr Báča.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nová naděje na spořádaný brexit pomohla vzhůru libře i euru. Akcie i výnosy rostou
    Na hlavních finančních trzích včera v USA a dnes v Asii sílila pozitivní nálada, která přinesla slušné zisky tamním akciím. Kromě nadějí na čínskou hospodářskopolitickou podporou ekonomice a slušných dat z USA se přidaly rostoucí spekulace na příznivý výsledek brexitu. I tak je ale podle nás pozitivní vývoj silnější, než by novým zprávám odpovídalo.
  • Nová naděje pro mezinárodní obchod? USA a Čína mají znovu jednat
    Pokračující napětí z obchodních válek se může zmírnit, americká administrativa aktuálně naznačila ochotu jednat s představiteli Číny a zmírnit tak mezinárodní napětí. Nová série obchodních rozhovorů by měla osmělit vztahy mezi největšími ekonomikami poté, co prezident Trump pohrozil, že uvalí další tarify na dovážené čínské zboží.
  • Nová naděje pro mezinárodní obchod? USA a Čína mají znovu jednat
    Pokračující napětí z obchodních válek se může zmírnit, americká administrativa aktuálně naznačila ochotu jedn...
  • Nová naděje pro NATGAS? Terminál ve Freeportu obnovuje provoz
    Údaje z plynovodů v USA ukazují, že terminál Freeport začíná odebírat plyn ze systému, což znamená, že texaský vývozní terminál pravděpodobně obnoví provoz. Teoreticky by to mohlo znamenat, že v systému bude méně plynu, což by mělo podpořit ceny. Freeport představoval až 15-20 % vývozní kapacity z USA. I tak ale plyn v dnešní seanci rozšiřuje ztrátu na 5 %.
  • Nová německá vláda zdraží elektřinu a plyn i Čechům
    Německo má po šestnácti letech kancléře. Olaf Scholz střídá Angelu Merkelovou a přichází s ním nová vláda, ještě zelenější než ta dosavadní. Vždyť její součástí jsou sami Zelení. České domácnosti tak to, že Německu vládne někdo jiný než Merkelová, poznají na vlastní kůži – spíše však na vlastní peněženku – hlavně podle jednoho. V příštích letech budou postupně čísla na složenkách za elektřinu či plyn nabíhat rychleji, než se tak dělo dosud.
  • Nová omezení proti pandemii a otazník nad Bidenovým programem. Akciím se nedaří, euro roste
    Revolta amerického senátora Manchina vůči ekonomické legislativě prezidenta Bidena a rychle se šířící varianta omikronu podnítily dnešní propady na akciových trzích po celém světě. Hlavní evropské akciové indexy se drží v záporu. Německý DAX odpisuje v podvečer dokonce 1,7 procenta, nizozemského AEX a ještě více u CAC 40 jsou ovšem ztráty mírnější.
  • Nová paradigma: Dlhopisy kvôli cene, akcie kvôli výnosu
    Akciový index SP500 včera skorigoval z najvyššej úrovne od roku 2007, kedy pokles ťahali hl...
  • Nová pravidla pro kryptoměny poškodí neziskové organizace a whistleblowery, varují Piráti
    Europoslanci dnes hlasují o prvním regulačním rámci, který se přímo dotkne kryptoměn. Proti návrhu budou hlasovat pirátští europoslanci, podle kterých povede k povinné registraci či identifikace vlastníků kryptoměn. To bude problém například pro financování disidentů, jako je například ruský opozičník Alexej Navalnyj. Právě jeho okolí se proti návrhu v reakci pro pirátské europoslance taktéž vyslovilo.
  • Nová prognóza ČNB
    Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky šok nepřineslo, když rada rozhodla o zachování všech tří úrokových sazeb na stávající úrovni. Repo sazba tak zůstává na hodnotě 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 a lombardní sazba na 1 %.
  • Nová prognóza ČNB: Horší vývoj ekonomiky umožní nízké sazby po celý příští rok, euro přes 25 Kč i v roce 2014
    Recese české ekonomiky se podepíše i na hlubším schodku veřejných financí v letošním roce a příští rok do...
  • Nová prognóza ČNB potvrdila současné nastavení měnové politiky
    Koruna se včera ráno vydala na výlet ke 27,04 CZK/EUR, aby se pak poslušně po druhé hodině vrátila na hladinu, ze které ráno startovala, 27,025 CZK/EUR. Bankovní rada na svém včerejším zasedání podle našeho očekávání nezměnila nastavení měnové politiky. Podle slov guvernéra Rusnoka k tomu nedávala žádný důvod ani včera představená prognóza. Ta se totiž od minulé prognózy liší jen v malých detailech. Ani brexit prognózu nevychýlil, protože byl implementován pouze na úrovni předpokladu vnější poptávky, tak jak ji ČNB tvoří na základně tržního konsenzu analytiků.
  • Nová prognóza ČNB zklamala svým holubičím vyzněním, koruna oslabila
    Česká národní banka dnes podle očekávání trhu i většiny analytiků zvedla svou základní úrokovou sazbu o 25 bb na 1,25%. Na rozhodnutí bankovní rady česká koruna reagovala bezprostředním oslabením o 4 haléře oproti hodnotě 25,58 CZK/EUR, kde dnes otvírala. Většina trhu si ale počkala na vyjádření guvernéra J. Rusnoka na následné tiskové konferenci a především na prognózu, která obsahuje nový výhled na růst úrokových sazeb.
  • Nová prognóza ECB bude pochmurná
    K jednacímu stolu již zítra zasedne Evropská centrální banka. Žádné akce od ní neočekáváme, ačkoli její nová ekonomická prognóza může k takovýmto krokům svádět. Další opatření, jakými může být zařazení hypotečních úvěrů do programu TLTRO či rozšíření programu QE, očekáváme až na podzim. Tržní eurové úrokové sazby se podle nás v současnosti nachází na svém cyklickém dně a ve zbytku roku by měly začít postupně růst. Zároveň vidíme riziko, že by tento nárůst mohl nastat dříve a s větší dynamikou. Finanční trhy podceňují možnost návratu inflace k vyšším úrovním v delším horizontu a neberou v potaz možné dopady nedávno představeného záchranného fondu.
  • Nová prognóza Fedu bude ukazovat na stabilitu úrokových sazeb
    K jednacímu stolu zasedne ve středu americká centrální banka. Bude to poprvé od konference v Jackson Hole, kde její šéf Jerome Powell vyhlásil změnu inflačního cíle. Ta bude v praxi znamenat ještě delší období nízkých úrokových sazeb. Zveřejněna bude i nová prognóza Fedu, která by mohla přinést revizi HDP pro letošní rok směrem nahoru. Zajímavý bude i medián výhledu úrokových sazeb, který se protáhne až do roku 2023. Ukazovat bude zřejmě stabilitu úrokových sazeb. Počet hlasů pro jejich zvýšení bude ale stoupat. Náš odhad počítá s prvním růstem sazeb v roce 2023. To reflektuje i vývoj na finančních trzích. Tržní dolarové úrokové sazby krátce po vypuknutí pandemie spadly na svá historická minima. Dosavadní vývoj prozatím nedává příliš důvodů k jejích nárůstu a trhy tak vyčkávají na vyřešení aktuálních problémů. Očekáváme, že jejich návrat k vyšším úrovním bude pozvolný a tažený zejména delším koncem křivky. Rizika však vidíme směrem k rychlejšímu nárůstu.
  • Nová prognóza Fedu v nečekaně jestřábím hávu
    Americká centrální banka Fed po čase ukázala, že stále ještě v tomto cyklu umí zahrát na jestřábí notu. Navzdory relativně nízké květnové inflaci, zveřejněné jen několik hodin před zasedáním Fedu, se centrální bankéři rozhodli vepsat do nové prognózy pro letošek jen jedno (indikativní) snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Všeobecně se přitom očekávalo, že nová kvartální prognóza zobrazí pro rok 2024 redukce dvě. Nestalo se, přičemž šéf Fedu Powell tento jestřábí signál obhajoval tradiční frází o tom, že centrální bankéři chtějí mít jistotu, že se inflace pohybuje na udržitelné cestě směrem k dvouprocentnímu cíli.
  • Nová prognóza MMF – USA budú rásť podstatne pomalšie, eurozóna zase o niečo rýchlejšie
    MMF dnes zverejnil svoj októbrový ekonomický výhľad. Ten ostal oproti júlovej revízii aprílovej prognózy nezmenený – pre rok 2016 na úrovni 3,1% a pre rok 2017 na úrovni 3,4%. Hoci headline ostal nezmenený, tak koktejl by podľa novej prognózy mal byť namiešaný inak, na úrovni jednotlivých krajín a ekonomických zoskupení došlo k celkom zaujímavým zmenám v prognózach.
  • Nová prognóza NBP ukáže, zdali existuje nějaká šance na snížení sazeb
    Polská centrální banka (NBP) dnes ponechá oficiální úrokové sazby zcela jistě beze změny. Přesto zasedání Výboru pro měnovou politiku může být zajímavé, neboť bude zveřejněna nová kvartální inflační prognóza. Z čísel, která budou publikována, považujeme za nejdůležitější inflační výhled pro rok 2025. Pokud nová prognóza nebude indikovat pokles inflace k hornímu limit cíleného koridoru (3,5 %) do konce roku 2025, pak to může tlačit krátký a střední segment polské výnosové křivky vzhůru, přičemž takovýto jestřábí signál by zlotému měl prospět. Dodejme, že tisková konference guvernéra Glapinského by měla proběhnout jako obvykle až následující den po zasedání NBP.
  • Nová roční maxima USDJPY - Vytvoří pozitivní PMI z Ameriky další býčí dynamiku?
    Zdá se, jako by trochu trvalo, než pár USDJPY zareagoval na poslední ekonomický vývoj v Japonsku minulé pondělí. Japonské HDP ve 4. čtvrtletí roku 2019 kleslo ročně o 6.3%, což je horší než již tak pesimistické prognózy trhu 3.7%.
  • Nová ropná dohoda je jiná, mění situaci na trhu i na Blízkém východě
    Rusko a další země mimo kartel OPEC souhlasí s omezením těžby ropy. Podpoří tak rozhodnutí zemí OPEC snížit v prvních šesti měsících roku 2017 těžbu o 1,2 milionu barelů za den. Tento vývoj ukazuje na významné geopolitické změny, které se projeví na trhu s ropou i v celém regionu Blízkého východu.
  • Nová slovenská vláda rychle se zadlužující zemi zřejmě zadluží ještě více, bude se možná i znárodňovat. Zatím ale má Slovensko kde brát, neboť pravděpodobnost jeho bankrotu je 1 % a v nejhorším – skrze euro – mu pomůže i německý daňový poplatník
    Novou slovenskou vládu bude pravděpodobně sestavovat někdejší premiéra Robert Fico. Koaličními partnery jeho Smeru by v takovém případě nejspíše byly před lety od Smeru odštěpený Hlas a Slovenská národná strana. Taková koalice by měla pohodlnou – byť ne ústavní – většinu 79 ze 150 poslanců Národní rady. Od takové koalice – vzhledem k volebním programům zmíněných stran – nelze čekat jakkoli výraznější důraz na konsolidaci slovenských veřejných financí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje